Skocz do zawartości

3. Struktura tarota


Sehnsucht

Rekomendowane odpowiedzi

1) Podział na 22 Wielkie Arkana (WA) i 56 Małe Arkana (MA)

 

2) Podział Małych Arkanów:

- kolory i żywioły (buławy-ogień, miecze-powietrze, kielichy-woda denary-ziemia),

- karty numeryczne: 4 x As-10

- i karty dworskie – Król, Królowa, Rycerz i Paź

 

3) Różnice pomiędzy WA a MA

archetypy, wnętrze duszy i punkty zwrotne na drodze życiowej człowieka (AW) vs. codzienne zdarzenia i osoby odgrywające w nich rolę (AM)

 

4) Droga Głupca – próba liniowego ujęcia WA (Hajo Banzhaf)

 

Ludzka wola (MAG)

oświecona przez wiedzę (KAPŁANKA)

i wyrażająca się świadomym i zdecydowanym działaniem (CESARZOWA)

winna być zrealizowana (CESARZ)

poprzez głębokie pokłady miłosierdzia i dobroczynności (KAPŁAN),

a wówczas mądre wskazówki i własna decyzja (KOCHANKOWIE)

przyniosą zwycięstwo (RYDWAN).

Dzięki umiejętności zachowania równowagi (SPRAWIEDLIWOŚĆ)

i umiarkowania, spokoju i dystansu (EREMITA)

wobec ciągłych zmian losu (KOŁO FORTUNY),

hart ducha (MOC),

uświęcony ofiarowaniem samego siebie (WISIELEC),

zatriumfuje nad nieszczęściem (ŚMIERĆ).

Jednak intelektualna tylko dążność do ujednolicenia przeciwieństw (UMIARKOWANIE)

nie może przeciwstawić się nieuchronnemu fatum (DIABEŁ).

Jednakże z każdej klęski (WIEŻA)

jest wyjście i zawsze gwiazda nadziej (GWIAZDA)

rozjaśnia zapadający urok ułudy (KSIĘŻYC),

ukazując nam słoneczną drogę (SŁOŃCE),

zapewnia też ostateczny końcowy wynik (SĄD OSTATECZNY)

jakim jest zapowiedź najwyższego szczęścia (ŚWIAT).

 

Tak oto początkowe szaleństwo (GŁUPIEC) niweczy zły urok, przynosząc niezniszczalną nagrodę i koniec drogi (ŚWIAT), która zarazem jednocześnie może być początkiem...

 

GŁUPIEC to wg. Banzhafa "bohater", który przechodzi przez 21 etapów (stacji) aż do osiągnięcia pełni rozwoju (ŚWIAT).

Każda kolejna karta AW jest zatem kolejnym przystankiem w wędrówce Głupca.

 

I i II - Mag i Kapłanka to niebiańscy rodzice bohatera

III i IV Cesarzowa i Cesarz - ziemscy rodzice

V - Kapłan - wychowanie

VI - Kochankowie - decyzja o opuszczeniu domu rodzinnego

VII - Rydwan - wymarsz bohatera

VIII - Sprawiedliwość - doświadczenie bycia odpowiedzialnym

IX - Eremita - poszukiwanie siebie

X - Koło Fortuny - spotkanie z przeznaczeniem

XI - Moc - pokusa mocy

XII - Wisielec - spotkanie ze swoim wewnętrznym "ja"

XIII - Śmierć - zrozumienie konieczności opuszczenia kogoś lub czegoś

XIV - Umiarkowanie - znalezienie wewnętrznej harmonii

XV - Diabeł - silne pokusy

XVI - Wieża Boga - uległość, zniszczenie dotychczasowych celów

XVII - Gwiazda - nowa nadzieja

XVIII - Księżyc - ukryte obawy

XIX - Słońce - wola życia

XX - Sąd Ostateczny - odnalezienie raju

 

5) Archetypy zawarte w Wielkich Arkanach

 

0 Głupiec - dziecko

I Mag - czarodziej, kuglarz

II Kapłanka - mądra kobieta, dziewica

III Cesarzowa - matka

IV Cesarz - ojciec

V - Kapłan - święty

VI - Kochankowie - miłość, decyzja

VII - Rydwan - wymarsz

VIII - Sprawiedliwość - sędzia

IX - Eremita - mędrzec

X - Koło Fortuny - fortuna /los

XI - Moc - walka ze smokiem

XII - Wisielec - egzamin, więzienie

XIII - Śmierć - śmierć

XIV - Umiarkowanie - harmonia

XV - Diabeł - kusiciel

XVI - Wieża Boga - wygnanie z raju

XVII - Gwiazda - nadzieja

XVIII - Księżyc - noc, ciemność

XIX - Słońce - dzień, światło

XX - Sąd Ostateczny - zbawienie

XXI - Świat - spełnienie

 

6) Szczególne znaczenie niektórych AW (H.Banzhaf):

- Karty Ochronne – II Najwyższa Kapłanka, V Kapłan (w Legacy of the Divie Tarot –Wiara!), XVII Gwiazda;

- Momenty ważnych zmian w życiu – VII Rydwan, X Koło Fortuny, XIII Śmierć, XVI Wieża

- Karty ostrzegające („czerwone światło”) – IX Pustelnik, XII Wisielec, XV Diabeł, XVIII Księżyc

- Karty cnoty – VIII Moc, XI – Sprawiedliwość, XIV Równowaga

Edytowane przez Sehnsucht
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karty ostrzegawcze, jak samo określanie wskazuje niosą nam pewne ostrzeżenie. Generalnie działają właśnie jak takie czerwone światełko, które zapala się gdy grozi jakieś niebezpieczeństwo. Zależnie od pozycji w rozkładzie i pytania, mogą one mówić np o zagrożeniach płynących z wyboru określonego rozwiązania, o nieczystych intencjach partnera, o negatywnych skutkach naszych wyborów, o skrywanych lub jawnych problemach (w tym uzależnieniach na przykład) -wszystko zależy od kontekstu, jednak zawsze warto uważnie przeanalizować te karty.

W niektórych przypadkach mogą one też pokazywać nieczyste intencje samego pytającego, lub np że nie jest on z nami szczery w sprawie o którą pyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hierarchia mocy Tarota wg. Suligi

 

siła karty = od 1 (najsłabsze) do 12 stopnia (najmocniejsze)

 

Karty Transformacyjne - 12 stopni

To najmocniejsze karty: Rydwan, Koło Fortuny, Śmierć, Wieża i Świat

Symbolizują przemianę, dar losu, wpływ przeznaczenia na nasze życie, fatum, wewnętrzny lub zewnętrzny przymus.

 

Arkana Wielkich Wtajemniczeń - 10 stopni

 

Asy - 7 stopni

Asy symbolizują impuls, specyficzny stan duszy, działanie, wypadek, bodziec, jakieś ważne wydarzenie.

 

Karty bramy - 5 stopni

3 buław, 5 kielichów, 8 kielichów, 6 mieczy, 8 mieczy, as denarów, 9 denarów, 10 denarów

Karty Bramy uosabiają przejście, życiowy próg, nieuchronne rozstrzygniecie (w położeniu odwróconym niemożność rozstrzygnięcia).

 

Dziesiątki i Królowie - 3 stopnie

Uosabiają pełnię, dostojeństwo, autorytet, powagę chwili. Są znakiem, bądź zwiastunem ingerencji sil wyższych.

 

Pozostałe figury Małych Arkanów - 2 stopnie

Personifikują osoby, ludzi znanych Pytającemu, jego wrogów, jego przyjaciół, znajomych , krewnych itp.

 

Blotki MA - 1 stopień

Symbolizują codzienne wydarzenia.

 

Dwie karty (as i 10 denarów) maja moc własną, a także moc Kart Bram.

Ponieważ as denarów ma siłę asów - 7 stopni i siłę Karty Bramy - 5 stopni, jest arkanem o dużej sile, równej Kartom Transformacyjnym - 12 stopni ( 7+5=12). Z kolei 10 denarów kumuluje siłę 3 stopni i 5 stopni, ma zatem moc 8 stopni.

 

Głupiec nie posiada określonej mocy. Będąc nicością przejmuje cechy sąsiadującej karty, wpływając na jej znaczenie, lecz nie zmieniając usytuowania tego arkanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KARTY BRAMY W TAROCIE

 

Trójka Buław - Wprowadź myśl w czyn!

Ta brama mówi, że trzeba w końcu myśli wprowadzić w czyn. Nie siedzieć w zamkniętym małym światku 2 Buław. tylko ruszyć naprzód, przekroczyć bramę prowadzącą ze swojego świata, do świata na zewnątrz. To zetknięcie się ze światem zewnętrznym nie tylko pokazuje nowe możliwości, likwiduje ograniczenia, ale też uczy zwracać uwagę na innych ludzi, nie tylko na czubek własnego nosa. To taka chwila, gdy wystawiamy nos z jakiegoś "zamkniętego" miejsca, dostrzegamy cały świat, jaki się za nim kryje, i ruszamy weń. Kiedyś pokazała mi się jako myśli pewnego faceta o zdradzie lub innym związku. Czuł się uwięziony w swoim małżeństwie, i ta karta-brama pokazała jego przebudzenie, dostrzeżenie, że "tego kwiatu to pół światu", i może uwolnić się od swojej żony, jeśli owa mu z jakichś powodów nie odpowiada. No i właśnie jako Trójka tradycyjnie już nawiewa te myśli o możliwości powstania 'odwiecznego trójkąta' Z tym, że to raczej dopiero myśli, pewne przebudzenie, a nie już czyn, zdrada fizyczna.

 

5 Kielichów - Zmierz się z emocjami!

Problemy z pogodzeniem się z odejściem czegoś, np. z rozpadem związku. Osoba na karcie załamuje ręce nad "rozlanym mlekiem". Decyzja została prawdopodobnie podjęta niezależnie od niej, była zaskoczeniem, wzbudziła silne negatywne emocje. W tej bramie musimy zmierzyć się z tymi emocjami, ale nie niszcząc się nimi, a wyciągając z nich lekcję.

"Uczy, że pogrzebane uczucia mogą odrodzić się w doskonalszej formie."

Niekoniecznie tak jak sobie czasem wyobrażamy - ukochana osoba wraca, a my nie popełniamy tych samych błędów i następuje sielanka. Tę szansę naprawy błędów możemy otrzymać dopiero w kolejnym związku z inną osobą. Kojarzę tę kartę z osobami, które wciąż, jak w jakimś przeklętym kole, są porzucane przez kolejnych partnerów. Nie potrafią przejść tej bramy, pogodzić się z emocjami, zapanować nad nimi, wybaczyć i wyciągnąć naukę. Zamiast tego zamykają się w sobie na nowe uczucie, miesiącami i latami wywlekają wspomnienia, mszczą się na kolejnych partnerach lub kurczowo próbują utrzymać ich przy sobie. Same ściągają na siebie doświadczenie tej bramy i wciąż nie potrafią przez nią przejść należycie...

 

8 Kielichów - Odejście

Z kolei ta karta kojarzy mi się z tą osobą, która ze związku odchodzi. (Niekoniecznie związku. Może to być również praca, która nie daje perspektyw.) Potrzebuje nowych doświadczeń, a układ w którym się znajduje, blokuje jej możliwości pójścia dalej w rozwoju duchowym. Na karcie widać, że z tych Kielichów złożyła jakby budowlę, której nie dokończyła - odwróciła się do niej plecami i odchodzi w stronę gór (u Waite'a góry = obecność Boga, wznoszenie się na wyższy poziom duchowy), zbierać nowe doświadczenia i rozwijać się.

To odejście wiąże się z rozdarciem wewnętrznym, walką między poczuciem obowiązku, przyzwyczajeniem, a porywami serca, wewnętrznymi tęsknotami. Przekroczenie tej bramy nie jest łatwe. Odejście od starannej budowli pokazuje również odejście od utartych ścieżek, zasad, uporządkowania, zrobienie czegoś szalonego, wbrew regułom. Tej karty doświadcza np. osoba, która odchodzi z niesatysfakcjonującego związku, co mimo wszystko chyba nigdy nie jest łatwe.

 

6 Mieczy - Uwolnij umysł od schematów!

Wymową bardzo mi przypomina 8 Kielichów. To również uwolnienie się od schematów i utartych ścieżek, szukanie możliwości rozwoju, ale bardziej na poziomie intelektualnym niż emocjonalnym (Kielichy). 8 Kielichów mówi o poradzeniu sobie z rozdarciem wewnętrznym, emocjonalnym - 6 Mieczy z kolei to bardziej konieczność poradzenia sobie ze strachem przed nowym, obawami przed nieznanym, tym co czeka na drugim brzegu. Karta radzi porzucenie dotychczasowych obiektów starań, bo nie będą one owocne; radzi poszukiwanie bardziej "sensownego" portu - jak najbardziej może mówić o zasadności zmiany obiektu uczuć (partnera obecnego lub tego, o którego się stara). Jeden znany mi pan nie posłuchał, i dostał 10-cioma Mieczami (były dalej w rozkładzie na pytanie co się stanie gdy nie posłucha 6 Mieczy) - dostał bardzo bolesnego kosza.

 

8 Mieczy - Wyjście jest, tylko my go nie widzimy

O tej karcie mogłabym napisać chyba cały elaborat, tyle razy wypadała mi kiedyś w moich własnych rozkładach Ale cóż ona dla mnie znaczy jako brama: że wyjście jest, tylko my go nie widzimy. Strach przesłania nam rzeczywisty wygląd sprawy. Przejściem bramy jest przełamanie go - do tego potrzebna jest odwaga i pewność siebie mimo kiepskich widoków na sytuację, i znalezienie owego wyjścia. Obrazuje tylko i wyłącznie nasze wewnętrzne obawy, zahamowania. Zrobienie kroku naprzód rozjaśniłoby i poprawiło sytuację, ale my panicznie boimy się go zrobić. Mi wypadała ta karta, gdy byłam zakochana, a nie miałam żadnych widoków na związek z obiektem swoich uczuć. Cóż, była to tylko moja opinia, ponieważ był zajęty. Jego kobieta odstawiała najróżniejsze historie, ze zdradami włącznie, a on w tym tkwił i tkwił, choć wydawało się, że jest świadomy tego wszystkiego. Po długim czasie dowiedziałam się, że gdybym wtedy przełamała swój strach i zrobiła jakiś krok w jego kierunku wykraczający poza przyjaźń, oszczędziłabym sobie wielu miesięcy oczekiwania, aż sytuacja rozwiąże się sama. Ale ja ogrodziłam swoje uczucia tą 8 Mieczy i tkwiłam sobie jak księżniczka w wieży czekając, aż luby sam weźmie się w garść. Wziął się, zerwał ze swoją "damą" i skierował się we właściwą stronę :) niemniej jednak gdybym to ja przeszła przez te swoje 8 Mieczy, nie trwałoby to tak koszmarnie długo.

 

As Denarów

Zastanawiałam się, czemu najwięcej kart-bram jest wśród Denarów, tych najbardziej związanych z materią, zdawałoby się niezbyt uduchowionych w znaczeniu kart. Aż do mnie dotarło, że chyba najwięcej przeszkód w rozwoju duchowym stwarza nadmierne skupianie się na materii :)) Ale myślę nad tym nadal.

Ja podejdę do Asa Denarów z trochę innej strony niż zwykle. Ta brama może uczyć doceniania spraw materialnych również. Od razu na przykładzie: wypadła na to, kim będzie dla faceta pewna kobieta. Jako główna karta w rozkładzie pokazała się właśnie ta. Jako brama mówiła tam akurat, że związek z tą kobietą odciągnie tego faceta od imprezowego stylu życia - zmieni środowisko, znajdzie stałą pracę, zacznie szanować pieniądze, myśleć nieco bardziej "materialnie", a nie tylko o zabawie, dniu dzisiejszym. Z korzyścią dla obu stron zresztą. I sprawdziło się.

 

6 Denarów - Dawanie i branie

Wspomniany problem dawania i brania... Pojawia się w momencie, gdy wykorzystywana osoba musi nauczyć się mówić nie. Albo gdy "pasożyt" otrzymuje nauczkę, że za wszystko trzeba zapłacić, odwdzięczyć się, jeśli chce się liczyć na ponowną pomoc. Dla mnie brama bardzo przejrzysta i zrozumiała.

 

9 Denarów - Jak wygrana w totka

Przez taką bramę przechodzi przykładowo osoba, która wygrała w totolotka. Czy przejdzie tę bramę, zależy co zrobi z wygraną. Może odbić jej woda sodowa, większość przehula, resztę wyda na niepotrzebne luksusy i zbytki, po czym zdziwiona stwierdzi, że z wielkiej wygranej nic nie zostało. Może również przekazać część na cele charytatywne, żyć wygodnie, może na nieco wyższym poziomie, ale ważne by podchodziła do życia tak jak dotychczas. Pracowała, wypełniała obowiązki wokół siebie, pomyślała też o innych, o swoich dzieciach, odłożyła dla nich część pieniędzy. Tak potraktowane pieniądze faktycznie stają się bogactwem, pozwalają czynić więcej dobra i nie ogłupiają.

 

10 Denarów - Sens bycia razem

W bramie stoi para na karcie. To małżeństwo stoi na rozdrożu. Mąż zapracowany, kobieta sama z całym domem i dziećmi na głowie. Miłość i wspólne marzenia gdzieś sie zapodziały, zamiast tego są cyfry na koncie w banku i sterta garów w zlewie. Coś trzeba z tym zrobić, by małżeństwo nie pozostało małżeństwem tylko formalnie. W natłoku codziennych błahych spraw zapominamy o tych wielkich, najważniejszych. Denary na karcie układają się w kabalistyczne Drzewo Życia. Para na karcie jednak go nie dostrzega. Ich małżeństwo wisi na włosku, zapomnieli o sensie bycia razem, wspólnych marzeniach - kłócą się o zakupy i pranie... Jeśli jednak przejdą tę bramę razem, ich związek bardzo się utrwali i rozwinie, może być jeszcze silniejszy niż kiedykolwiek.

 

/Źródło: Forum grono.net, Tarot, Bramy. Post Martens z dn. 31.03.09/

Edytowane przez Sehnsucht
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Ismer zmienił tytuł na 3. Struktura tarota

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...