Jump to content

Gzik

Recommended Posts

Nie każdy mógł o nim słyszeć bo jest to potrawa wielkopolska :)

Ser biały w kostce chudy lub półtłusty (tylko nie tłusty)

Szczypiorek lub rzodkiewka lub to i to :)

sól, pieprz, czosnek,

Mleko, jogurt naturalny lub śmietana najlepiej 18%

Ziemniaki

Pomidor

Gotujemy ziemniaki w mundurkach lub bez zależy jak kto woli chociaż według tradycyjnego przepisu powinny być w mundurkach

Ser wykładamy do miseczki i rozdrabniamy widelcem dodajemy przyprawy według uznania i wkrawamy drobno pokrojony szczypiorek lub rzodkiewkę lub to i to i dodajemy mleka śmietany lub jogurtu tyle aby przy zmieszaniu wszystkiego powstała rzadka konsystencja odrobinę bardziej gęsta niż ciasto na naleśniki.

Wykładamy ziemniaczki na talerz obok wykładamy serek kroimy pomidorka na cząstki i zajadamy.

Można jeść zarówno na ciepło jak i na zimno (ja akurat nie lubię zimnych ziemniaków)

Łatwa szybka i nie droga potrawa do zrobienia powiem że idealnie sprawdzała się na takie upały jak w minione lato kiedy mało kto z nas ma ochotę na ciężkie i gorące dania obiadowe

Pozdrawiam i życzę smacznego :)

Gzik,gziczka dla mnie pyszne jedzonko,zwlaszcza z cieplymi ziemniakami.

A sprobujcie sledzie w smietanie,z cieplymi ziemniakami ( ziemniaki tez gotowane w mundurkach ).

Palce lizac.

kudlisekola

ja jadlam coś podobnego tylko zamiast twarogu podano drobno pokrojonego sledzia z cebulką i jablkiem w sosie smietanowo-majonezowym na ciepłego ziemniaka

• 9 years later...
Piko

Uwielbiam "Pyry z Gzikiem" , tylko rzadko to można dostać w restauracjach. Nawet w Wielkopolsce... 

:_buzki: