Jump to content
kowalskil

Wspomnienia z okresu drugiej wojny swiatowej (niestety po angielsku)

Recommended Posts

jeruka9

wiem że off top ale tlumacze posiłkuje sie tłumaczeniem kilku słowek ale bez google translatora niektore słowa moga byc inaczej wytłumaczone

prosze tez o poprawe tekstu nie zas jakie sa tu obyczaje znikanie cokolwiek napisze znika >.>

i prosze by ktos przetlumaczyl reszte moja kondycja mentalna na to nie pozwala nie chce sluchac o tragediach<.<

wstęp

ten esej jest napisany jako praca domowa której zadaniem jest wspomnienie warsztatow pisarskich dla starszych obywateli (Tenafly, New Jersey)

warsztaty sa prowadzone przez Lucile Lichtblau ja jestem autorem darmowej ksiazki online pt

dziennik bylego komunisty mysli wspomnienia rzeczywistosc pod linkiem

Former Communist: Thoughts, Feelings, Reality

jest to autobiografia ilustrujaca moja ewolucje z jednej ekstremalnosci w druga od oddanemu stalinowi komuniscie az do wroga komunizmu

to swiadectwo jest oparte na pamietniku ktory posiadalem pomiedzy latami 1946 i 2004 (w ZSSR, Polsce, Francji i Stanach Zjednaczonych)

ta misja polega na opisywaniu kazdego kawalka mego zycia w krotkim samodzielnym eseju postanowilem skupic sie na pierwszym roku trwania 2 wojny swiatowej

Wspomnienie pierwszego roku wojny

Ludwik Kowalski (Wrzesien 2010)

W 1941, moja matka i ja mieszkalismy w Dedenievie małej osadzie (48.30 km na polnocy Moskwy) na banku sławnego kanału Moskwa-Volga (blisko?)

tory laczaca Moskwe z Leningradem i utwardzona droga prowadzaca przez osade

to miejsce bylo otoczone przez liczne wspolne rolnicze wsie nadal pamietam ich nazwy np Medviedki, Tselkovo, itd...

osada miala szkole sanatoriom(gdzie moja mama pracowala jako pielegniarka)szpital dwa sklepy dom pielegniarek i poczte

miala tez wielki czesciowo zburzony kosciol wieza tego kosciola dominowala w krajobrazie i byla widoczna z kilkunastu kilometrow

polnocna sciana kosciola zostala zniszczona i kazdy przechodzacy mogl zobaczyc ogromna ikone Chrystusa namalowana na centralnej scianie

zawsze mnie fascynowalo ze jego oczy podazaja za mna kiedy ja mijalem

*********************************************************************************************************

mialem 10 lat gdy wojna sie zaczela 22 Czerwca tego ranka w sklepie slyszalem ze nasz kraj zostal zaatakowany przez niemcow

szybko pobieglem do sanatorium ktore bylo pół kilometra by powiedziec ludziom to co uslyszalem

wlaczyli glosniki gdy nadal mowil Molotov

inna rzecza ktora pamietam byl rozkaz wydany nastepnego dnia kazdy dostrajalny odbiornik radia miał byc przyniesiony na poczte

lokalne autorytety mowily ze czesci sa potrzebne wojsku czy to byl glowny powod?

mozliwe ze nie chcieli nas ochronic przed niemiecka propaganda dzien po dniu musilismy liczyc na glosniki podlaczone do lokalnych stacji radiowych przez kable

******************************************************************************************************************

jedenascie dni pozniej uslyszalem pierwsza mowe stalina na temat 2 wojny swiatowej:

"towarzysze,obywatele, bracia i siostry ludzie naszego wojska i marynarki kieruje to do was te moi przyjaciele........"

po powiedzeniu nam ze najlepsze dywizje hitlera spotkala porazka na polu wojny

Ismer

jeruka9, jeśli cokolwiek "znika" to wyłącznie dlatego, iż jest niezgodne z regulaminem, są to m.in. wpisy offtopowe, nic nie wnoszące do tematu, wypowiedzi jednozdaniowe, nieczytelne, bez sensu itd.

Przeczytaj co napisałeś, jak napisałeś... nie wymagamy tu orłów języka polskiego, ale wymagamy, by wypowiedzi były po prostu czytelne. A Twoje nie są.

Jeśli zaś Twoja kondycja mentalna nie pozwala na dokończenie zaczętego tematu to go nie zaczynaj - oszczędzisz sobie i innym co najmniej zdenerwowania.