Jump to content

Dom X - Medium Coeli


arabika

Recommended Posts

Medium Coeli, szczyt X domu horoskopu, jest niezwykle ważnym punktem horoskopu. Południowy punkt przecięcia płaszczyzny południka miejscowego i ekliptyki. Do jego wyznaczenia w horoskopie (obok daty i godziny) niezbędna jest znajomość długości geograficznej dla miejsca, w którym nastąpiło zdarzenie, dla którego układany jest horoskop.

 

M.in. ze znaku, w jakim znajduje się ta oś w horoskopie, można wyrokować o kierunku kariery. Znak Medium Coeli symbolizuje te dziedziny, w których właściciel horoskopu może zostać zauważony, a nawet stać się sławny. Pokazuje też, w jaki sposób podchodzi on do norm i społecznych zasad. Podczas interpretacji horoskopu wielką wagę przywiązuje się do planet, które znalazły się w okolicy Medium Coeli.

Link to post
Share on other sites

"W domu X człowiek przeżywa doświadczenia wynikające z jego pozycji w społeczeństwie, czyli miejsca w skomplikowanym rytuale działań społecznych, publicznych i zawodowych. Zostaje on włączony lub wyłączony z większej całości, w której nauczył się lub też nie, współpracować z innymi. Zyskuje on miejsce, określoną funkcję i status w społeczeństwie. Jego status wiąże się z pewną dozą władzy, która w naszym społeczeństwie kojarzy się głównie z pieniędzmi, w innych jednak społeczeństwach oznaczać może inne czynniki także związane z władzą w społeczeństwie i prestiżem. W szerszym znaczeniu pozycja wiąże się z funkcją lub rolą, jaką człowiek ten odgrywa wspólnie z innymi. Staje się on "figurą" w ogromnym zbiorowym rytuale. Jego pozycja określa jego znaczenie w społeczeństwie i staje się wyznacznikiem jego osiągnięć.

Dom dziesiąty jest domem osiągnięć.

Pozycja osiągnięta w rozwoju wewnętrznym i ta zdobyta w społeczeństwie są w pewnym sensie przeciwieństwami, podobnie jak przeciwieństwami są też domy czwarty i dziesiąty. Powinny się one uzupełniać, jak zresztą wszystkie inne przeciwieństwa. Połączenie odpowiedniej osoby z najbardziej znaczącą funkcją stanowi uwieńczenie egzystencji ludzkiej na wszystkich poziomach działania. Uwieńczenie takie osiągane jest przez niewielu w naszym współczesnym społeczeństwie anarchistycznym, co wyjaśnia może częste kontrasty pomiędzy jakością człowieka a charakterem urzędu, który przypada mu w udziale. Człowiek może odnaleźć tak zwane powoła-nie - uświadamiając sobie jego charakter w domu dziesiątym - nie gwarantuje to jednak, że okaże się on gotowy do sprawnego wykonywania obowiązków na stanowisku, do którego owo powołanie go popycha. W domu dziesiątym człowiek osądzany jest na podstawie jedynej znaczącej egzystencjalnie próby, próby efektywności.

Wierzchołek domu dziesiątego - Medium Coeli - to jeden z czterech kątów horoskopu urodzeniowego. Medium Coeli większości horoskopów astrologicznych nie jest prawdziwym zenitem, tzn. punktem na niebie bezpośrednio nad głową człowieka stojącego na powierzchni Ziemi. Jest to raczej punkt, w którym południk miejscowy, wielkie koło, które przechodzi przez właściwy zenit i nadir, przecina ekliptykę, czyli powierzchnię pozornego rocznego ruchu Słońca po niebie od jednego punktu równonocy wiosennej do następnego. Medium Coeli należy więc do czynników "słonecznych". Odnosi się on do procesów witalnych, do wypełnienia funkcji organicznych i społecznych"*

Źródło: opracowane na podstawie D.Rudhyar „Domy astrologiczne”*

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...
Tarocistka_doradca

Dom X w horoskopie mowi o:

 

Kariera zawodowa, nasze zyciowe cele, droga dokąd zmierzamy, status spoleczny, to co chcemy osiagnac. To takze dom mowiacy o jakiejs aktywnosci spolecznej, takze wszelkie miejsca gdzieś na publicznym forum, miejscu, widocznym dla wiekszych grup spolecznych, ludzi.

 

Pozdrawiam, Barbara.

Edited by Ismer
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...