Skocz do zawartości

Stworzył Bóg jedzenie, a diabeł kucharzy


Potapycz

Rekomendowane odpowiedzi

Wszyscy znamy Dekalog, ktory to mniej-bardziej ciagle zdaje sie byc na czasie.

No wlasnie, czy na pewno .....

 

 

1. Ja będę ci הי, twoim Bogiem, [Ja], który wywiodłem cię z ziemi Micrajim, z domu niewoli.

 

Niby ma to byc tom-tom do nawigacji przez zycie, a tu ass ambaras: wypominka sprzed tysiecy lat

 

2. Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury, żadnego wyobrażenia tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie poniżej lądu. Nie wolno ci oddawać im pokłonów i nie wolno ci im służyć, bo Ja הי, twój Bóg, jestem Bogiem żądającym wyłączności, który [wymierza] karę [za] grzech ojców [buntowniczym] synom do trzeciego i czwartego pokolenia, tym, którzy Mnie nienawidzą, a tym, którzy Mnie kochają i przestrzegają Moich przykazań, wyświadczam dobro przez tysiące [pokoleń].

 

Chyba powinienem oszczedzic sobie i Wam komentarzy. Ale dlaczego tak dziwnie zaczalem?

Stary jeszcze nie jestem, ale gdybym mial nauczac zachecalbym ludzi nade wszystko, aby nauczyli sie jesc.

To z pozoru tylko banalne.

Jemy to co jest. A to zazwyczaj jest spadkiem po poprzednich pokoleniach. Globalizacja dolozyla kilka bogatych stron naszego menu, czy to przez podroze, czy korporacyjna roznorodnosc supermarketow.

Ale czy znamy mechanizmy jedzenia? Czy wiemy co jest dla nas dobre? Ile w naszym apetycie jest zwyklego nalogu - wiedza to ci, ktorzy dobrze przeprowadzili glodowki ? Ile manipulacji reklam i ogolnej atmosfery kulturowego konsumpcjonizmu?

Ile zwyklych, starych, zlych nawykow?

Inne chinskie powiedzonko mowi: "Szukasz zony? Idz na ulice, wez do domu pierwsza lepsza i dobrze ja karm"

No, ale co znaczy dobrze?

Wiekszosc ma swoje zdanie .... bez podstawowej znajomosci funkcjonowania wlasnego organizmu. O ile latwiej zdac sie na "eksperta" z kolorowej gazetki, ktory pokieruje czescia naszych przekonan kulinarnych zgodnie z aktualnymi trendami. Hmmm...

Czy chodzi mi o to, aby kazdy znal cykl Krebsa, albo kiedy nasze cialo zmienia ph i jaki ma to zwiazek z chorobami?

 

Zalozylem ten temat, bo chce pogadac o hegemonii umyslu w nieswiadomosci odzywiania ciala doprowadzajacej nas do chorego ducha.

No, tak mniej wiecej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Wszyscy znamy Dekalog, ktory to mniej-bardziej ciagle zdaje sie byc na czasie.

No wlasnie, czy na pewno .....

- hmm... moim zdaniem na pewno... :)

 

1. Ja będę ci הי, twoim Bogiem, [Ja], który wywiodłem cię z ziemi Micrajim, z domu niewoli.

 

Niby ma to byc tom-tom do nawigacji przez zycie, a tu ass ambaras: wypominka sprzed tysiecy lat

 

2. Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury, żadnego wyobrażenia tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie poniżej lądu. Nie wolno ci oddawać im pokłonów i nie wolno ci im służyć, bo Ja הי, twój Bóg, jestem Bogiem żądającym wyłączności, który [wymierza] karę [za] grzech ojców [buntowniczym] synom do trzeciego i czwartego pokolenia, tym, którzy Mnie nienawidzą, a tym, którzy Mnie kochają i przestrzegają Moich przykazań, wyświadczam dobro przez tysiące [pokoleń].

 

Chyba powinienem oszczedzic sobie i Wam komentarzy.

- hmm... chyba tak ;) tym bardziej ze Dekalog i tak każdy jest w stanie rozumieć tylko niejako po swojemu...

 

Ale dlaczego tak dziwnie zaczalem?

Stary jeszcze nie jestem, ale gdybym mial nauczac zachecalbym ludzi nade wszystko, aby nauczyli sie jesc.

- hmm... trochę jest w tym prawdy, gdyż nawet w naukach Jezusa zwracano na to uwagę chociażby w dobroczynnym działaniu postu... ;)^

 

To z pozoru tylko banalne.

Jemy to co jest. A to zazwyczaj jest spadkiem po poprzednich pokoleniach. Globalizacja dolozyla kilka bogatych stron naszego menu, czy to przez podroze, czy korporacyjna roznorodnosc supermarketow.

- hmm... z tego co mnie wiadomo to kierowanie się tylko "pozorami" jest właśnie najgorsze... ;)^

 

Ale czy znamy mechanizmy jedzenia? Czy wiemy co jest dla nas dobre? Ile w naszym apetycie jest zwykłego nałogu - wiedza to ci, ktorzy dobrze przeprowadzili glodowki ?

- Ile manipulacji reklam i ogólnej atmosfery kulturowego konsumpcjonizmu?

- Ile zwyklych, starych, zlych nawykow?

- hmm... masz racje, bo to co wydaje się dla nas "dobre" może być/się okazać, jedynie w pewnym sensie "nałogiem"... który karmi nas swoją przeważnie nadmierną "potrzebą"...

 

Inne chinskie powiedzonko mowi: "Szukasz zony? Idz na ulice, wez do domu pierwsza lepsza i dobrze ja karm"

- No, ale co znaczy dobrze?

- hehh... oto jest pytanie... Amen.

 

Wiekszosc ma swoje zdanie .... bez podstawowej znajomosci funkcjonowania wlasnego organizmu. O ile latwiej zdac sie na "eksperta" z kolorowej gazetki, ktory pokieruje czescia naszych przekonan kulinarnych zgodnie z aktualnymi trendami. Hmmm...

Czy chodzi mi o to, aby kazdy znal cykl Krebsa, albo kiedy nasze cialo zmienia ph i jaki ma to zwiazek z chorobami?

- hmm... być może, ale i nie koniecznie... ;>^

 

Zalozylem ten temat, bo chce pogadac o hegemonii umyslu w nieswiadomosci odzywiania ciala doprowadzającej nas do chorego ducha.

No, tak mniej więcej....

- oooo.... :) to już jest znacznie bardziej interesujące podejście, wiec jak najbardziej byłoby fajnie je rozwinąć... :)

 

 

 

 

---pozdrawiam...infedro :)

Edytowane przez infedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Zgadzam się z cytatem nagłówkowym :) diabłem jest tez komercja, reklamy obiecujace nam niesamowite doznania przy konsumpcj danego produktu, w efekcie jemy więcej niz potrzebujemy, jemy produkty dla nas nie zdrowe, których nasz organizm nie potrzebuje.

Ja nie nawidze oszukańczych reklam suplementow odchudzających " Diabeł mówi: dam Ci piękne ciało, bez wyrzeczeń będziesz piekny wszyscy Cię pokochają, niczego w zamian nie chcę.."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismer zmienił tytuł na Stworzył Bóg jedzenie, a diabeł kucharzy

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...