Skocz do zawartości

Pojęcie podświadomości i nieświadomości w Tarocie


maks

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem, że na wielu stronach o Tarocie używane są pojęcia podświadomości i nieświadomości. Chciałbym te dwa pojęcia w jakiś sposób ujednolicić. Spędziłem dzisiaj na ich wyjaśnieniu cały ranek, ale nie udało mi się to do końca.

Pojęcie nieświadomości, nieświadomości indywidualnej i zbiorowej pochodzi z teorii Junga.

Pojęcie podświadomości również pochodzi z teorii Junga, ale częsciej jest zwane cieniem indywidualnym.

Z teorii Freuda wywodzą się pojęcia przedświadomości i nieświadomości, ale mają inne znaczenie niż w teorii Junga. U Freuda osobowość człowieka składa się ze świadomości, przedświadomości i nieświadomości. U Junga ze świadomości i nieświadomości. Podświadomość jako taka nie występuje.

I teraz moje pytania:

1. Czy na stronach o Tarocie są mylone te dwie teorie (Freuda i Junga) nt. modelu osobowości czy może ja czegoś nie rozumiem?

2. Przy wróżeniu za pomocą kart Tarota korzystamy z podświadomości (Jung), przedświadomości (Freud), nieświadomości (Jung)?

 

Proszę Was o pomoc w zrozumieniu tego zagadnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o nieświadomość, Jung.

 

Dziękuję za odpowiedź, bo już się w tym wszystkim pogubiłem :)

Czyli wróżąc (mówiąc w uproszczeniu) korzystamy z nieświadomości zbiorowej według teorii Junga.

 

A podświadomość to nie Pierre Janet? ;P Zresztą u Freuda też występuje ;)

 

Tak, masz rację Mesi. Pierre Janet był twórcą pojęcia podświadomości, natomiast w orginalnej teorii Freuda (psychoanaliza) występuje pojęcie przedświadomości :) Ja się uczyłem o przed-, nie o podświadomości wg. Freuda :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to tylko teorie... Czy Ty np. potrafisz 'świadomie' sterować tymi mechanizmami? ;)

Nie wiem o jakie strony internetowe chodzi i o jakich autorów - ale tak ogólnie wydaje mi się, że często o podświadomości czy nieświadomości mówi się/pisze się w takim rozumieniu potocznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam takie odczucie, że niktóre osoby nie przywiązują wagi do znaczenia tych pojęć i używają ich zamiennie. A ja jestem za bardzo czepialski ;)

 

Teraz mi się jeszcze przypomniało takie pytanie. Czy nieświadomość zbiorową w rozumieniu Junga można utoższsamić z Kroniką Akaszy?

 

Te moje pytania wiążą się z poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie "jak Tarot przewiduje przyszłość, na jakiej zasadzie działa?" Staram się zrozumieć jego działanie i znaleść teorię, która by do mnie przemawiała :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałam gdzieś, że: "podświadomość jest sterowana świadomością - działa tak, jak ją świadomość zaprogramuje." ;P

Natomiast moje pytanie do maksa, czy potrafi świadomie sterować tymi mechanizmami, miało co innego na celu niż stwierdzenie czy się da czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale my nie rozmawiamy o podświadomości, cokolwiek to dla Ciebie znaczy, tylko o nieświadomości zbiorowej, czyli królestwie archetypów, planie astralnym, przestrzeni Swedenborga, aborygeńskim Czasie Snów, akaszą, celtyckim Świecie Elfów itd. - całym religijno-duchowym mundus imaginalis jakie stworzyła nasza cywilizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałam gdzieś, że: "podświadomość jest sterowana świadomością - działa tak, jak ją świadomość zaprogramuje." ;P

Natomiast moje pytanie do maksa, czy potrafi świadomie sterować tymi mechanizmami, miało co innego na celu niż stwierdzenie czy się da czy nie.

 

Odpowiadając na Twoje pytanie Mesi. Nie potrafię świadomie sterować tymi mechanizmami. Gdyby podświadomość była sterowana świadomością to nie byłyby potrzebne sesje psychoanalityczne, które prowadzą do uświadomienia sobie wypartych do podświadomości nieakceptowanych treści. Tak mi się wydaje :)

 

Abstra***ąc od teorii psychologicznych Freuda i Junga już chyba wiem o co chodzi z podświadomością i nieświadomością zbiorową w ezoteryce. Człowiek posiada świadomość i podświadomość. Podświadomość jest pojęciem bardziej ogólnym w stosunku do nieświadomości zbiorowej. W podświadomości człowieka zawiera się nieświadomość zbiorowa i indywidualna.

 

Nie - z Kroniką Akaszy nie, ale z Akaszą jak najbardziej.

 

La Papesse - pisząc o Akaszy miałaś na myśli eter pierwotny? Czym się różni Akasza od Kroniki Akaszy?

 

I już moje ostatnie pytanie. Jaka jest, Waszym zdaniem, najbardziej trafna "teoria" wyjaśniająca "działanie wróżebne" kart Tarota?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym i z tym właściwie - akasza jako ten plan mentalny, astralny i Kroniki Akaszy jako uniwersalne kompendium duchowej wiedzy. Co do teorii działania Tarota - trochę ciekawych rzeczy jest opisanych na ten temat w książce Gibaszewskiego Tarot: doktryna ezoteryczna a fenomen wróżebnej magii Tarota. Coś o Jungu, o chaosie itd.

Edytowane przez La Papesse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Dla mnie cała sprawa wygląda tak:

 

Powiedziała bym, że tarot działa na poziomie nad świadomości (dusza, bóg, akasha), czyli wie więcej niż zwykła świadomość (umysł, ego). Podświadomość to są mechanizmy automatyczne, zakodowane( instynkt, uczucia), którym władzy podlegamy, które nami sterują, dopóki ich nie oświecimy światłem świadomości i ich nie rozpoznamy. Nad świadomość to dla mnie świadomość w wersji +, rozszerzonej. Podświadomie coś czujemy, ale na pewno nie wiemy, działamy z automatu, a potem nie potrafimy się wytłumaczyć. Tarot (nad świadomość) pomaga nam informacje podświadome przenieść do świadomości i tym samym stają się znane.

 

Nieświadomość to dla mnie to samo co podświadomość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...