Skocz do zawartości

Skrypt runiczny imienia


Gość truskawka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość truskawka

Kolejnym sposobem korzystania z energii run jest zapisywanie swojego imienia za ich pomocą. Skrypt runiczny naszego imienia jest wspaniałym talizmanem. Przy okazji warto wspomnieć, czym różni się talizman od amuletu, bo często te dwa pojęcia są stosowane zamiennie, a mają inne znaczenie.

 

Amulet ma za zadanie ochraniać noszącą go osobę przed nieszczęściem, chorobą, rzuceniem uroku, atakiem psychicznym. Ważnym elementem, przy tworzeniu amuletu, jest materiał, z jakiego jest wykonany, forma i sposób jego wykonania oraz symbole, jakie zawiera. Natomiast talizman służy głównie przyciąganiu szczęścia, a jego głównym atrybutem jest magiczna formuła, którą w sobie zawiera.

 

Poniżej znajduje się przyporządkowanie liter alfabetu łacińskiego do znaków alfabetu runicznego.

 

Literę C zastąpiono tutaj podobnie brzmiącą zbitką th (thurisaz) ale spotyka się także w literaturze przypisaną tutaj runę kenaz.

Literę X możemy zastąpić poprzez połączenie run kenaz i sowelo, Y poprzez runę jeran, natomiast literę V możemy zastąpić runą wunjo lub fehu.

 

Na stronie: magia, skrypt runiczny, skrypty runiczne, runiczna magia zobaczycie całe przyporządkowanie liter do run. :)

 

Źródło - magia, skrypt runiczny, skrypty runiczne, runiczna magia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość truskawka
do czego służy skrypt runiczny własngo imienia

 

Skrypt runiczny własnego imienia jest potężnym talizmanem, amuletem ochronnym.

 

gdzie należy takowy umieścić???

 

Najlepiej jest nosić go ze sobą, np w postaci ozdobnego wisiorka (może to być kamień (uwaga: należy go dobrać bardzo dokładni, aby energie współżyły z sobą,a nawet aby wzajemnie się wspomagały) drewienko, skóra, wygrawerowane w srebrze lub złocie) albo można umieścić go w widocznym miejscu, na które często spoglądamy. Można również podpisać swoje książki, notatniki, zeszyty tym skryptem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uwaga: należy go dobrać bardzo dokładni, aby energie współżyły z sobą,a nawet aby wzajemnie się wspomagały

 

podpowiesz mi jak dobrac odpowiedni materiał??

chciałbym skrypt umieścić na rękojeści miecza, czy jest to dobre miejsce?? miecz jest jeszcze niewykonany, rękojeść także nie, z jakiego drewna najlepiej zrobić rękojeśc?? i co zrobić aby runy zawierały w sobie moc?? czy jest jakiś rytułał ładowania w nich mocy, energii??

 

pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość truskawka
podpowiesz mi jak dobrac odpowiedni materiał??

chciałbym skrypt umieścić na rękojeści miecza, czy jest to dobre miejsce??

wcześniej napisałam o materiałach, że może to być kamień, skóra, drewienko. Może też być szkło. Materiał jest dowolny.

Uważam, że jest to dobre miejsce.

 

miecz jest jeszcze niewykonany, rękojeść także nie, z jakiego drewna najlepiej zrobić rękojeśc??

hmm myślę, że z takiego jakie chcesz ;)

 

co zrobić aby runy zawierały w sobie moc?? czy jest jakiś rytułał ładowania w nich mocy, energii??

Przytoczę tu fragment książki: Ewy Kulejewskiej "Vademecum Run", który odnosi się do tworzenia skryptów runicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość truskawka

"Skrypt runiczny to nic innego jak zapisanie run w odpowiedniej kolejności z wyznaczeniem sobie celu. Cele i potrzeby mogą być różne, od podstawowych, takich jak lepsze zdrowie po abstrakcyjne takie jak chcę mieć nowy komputer albo mam dobry nastrój.

Jeśli chcę się czegoś pozbyć, skrypt wykonam na malejącym księżycu po pełni, jeśli chcę, aby przybyło, potrzebuję poprawy, napis wykonam na rosnącym księżycu po nowiu - aby utrzymać stan, jaki mnie satysfakcjonuje, skrypt wykonam podczas pełni.

Zawsze przy wykonywaniu tych jakże magicznych napisów, zadbam o odpowiedni strój, czysty i najlepiej biały, przedtem wezmę prysznic, mentalnie oczyszczę myśli z kłopotów, opuszczę fałsz, zakłamanie i głupotę sobie i innym, chwilę poświęcę na modlitwę do np, Anioła Stróża, po czym udam się w ulubione miejsce. Zapalę kadzidełko, takie jak lubię, zapalę woskową świecę, która oczyści powietrze, dodatkowo zapalę lampę solną.

Do wykonywanie rytuałów mam przygotowany biały, bawełniany obrus, który rozkładam. Napisy wykonuję mazakami różnego koloru, choć najczęściej używam koloru czerwonego.

Pamiętaj, że znaków można użyć nie więcej niż dziewięć, na początek jednak lepiej zastosować trzy lub cztery znaki."

 

Źródło - książka: Ewa Kulejewska: "Vademecum Run"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogromne dzięki Truskawko, jesteś niezastąpiona ;)

ale jednak mam jeszcze niewielkie wątpliwośći spowodowane moim brakiem wiedzy i być może intelektu

 

Jeśli chcę się czegoś pozbyć, skrypt wykonam na malejącym księżycu po pełni, jeśli chcę, aby przybyło, potrzebuję poprawy, napis wykonam na rosnącym księżycu po nowiu - aby utrzymać stan, jaki mnie satysfakcjonuje, skrypt wykonam podczas pełni.

czyli wykonywać je w nocy pod gołym niebem w świetle księżyca ??

niebardzo sie znam na fazach księżyca, po nowiu to jak to jest?? czy podpowiesz mi troszke to o poprawie i tej fazie księżyca??

 

Napisy wykonuję mazakami różnego koloru, choć najczęściej używam koloru czerwonego

a niepowinno się używać do napisów krwi?? co da to że napisze krwią?? czy powinno sie pisać własną krwią czy czyjąś?? czy jesli użyje czyjejś to ona ma być wymuszona czy może być jeśli ktoś dobrowolnie odda??

 

Pamiętaj, że znaków można użyć nie więcej niż dziewięć, na początek jednak lepiej zastosować trzy lub cztery znaki

jeśli moje imie składa się z 5 znaków to co?? mam narazie napisać tylko 3pierwsze czy moge odrazu całe imie??

 

z góry pieknie dziękóje, pozdrówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość truskawka
ogromne dzięki Truskawko, jesteś niezastąpiona ;)

proszę :wstydnis:

 

ale jednak mam jeszcze niewielkie wątpliwośći spowodowane moim brakiem wiedzy i być może intelektu
uważam, że mając wątpliwość nie oznacza brak wiedzy i intelektu po prostu chcesz być pewny czegoś.

 

czyli wykonywać je w nocy pod gołym niebem w świetle księżyca ?? niebardzo sie znam na fazach księżyca, po nowiu to jak to jest?? czy podpowiesz mi troszke to o poprawie i tej fazie księżyca??

najlepiej wykonywać skrypt wtedy gdy nic Ci nie przeszkadza - noc jest najlepsza bo jest cicho, jesteś spokojny itp. Z tego co tam pisało wnioskuje, że gdy księżyca przybywa (po nowiu) to skrypt jest na poprawę, na przybycie czegoś (np. ważymy za mało i chcemy przytyć). Gdy księżyca ubywa (po pełni) to chcemy się czegoś pozbyć (np. za dużo ważymy i chcemy schudnąć). Gdy chcemy utrzymać stan, w którym jest nam dobrze jest dla nas satysfakcjonujący to skrypt wykonujemy podczas pełni (np. mamy stabilną i utrzymującą się wagę, która jest zadowalająca).

Ps. to z wagą to taki przykładzić, ale zobrazowania ;)

 

a niepowinno się używać do napisów krwi?? co da to że napisze krwią?? czy powinno sie pisać własną krwią czy czyjąś?? czy jesli użyje czyjejś to ona ma być wymuszona czy może być jeśli ktoś dobrowolnie odda??
tutaj nie odpowiem, bo nie wiem. Ale uważam, że możesz napisać krwią. Ja akurat piszę skrypty czerwonym długopisem ;)

 

jeśli moje imie składa się z 5 znaków to co?? mam narazie napisać tylko 3pierwsze czy moge odrazu całe imie??

całe imię napisz ;) z tymi znakami wydaje mi się, że tyczyło się samych skryptów np. na ochronę domu itp. ;)

 

Mam nadzieje, że rozwiałam Twoje wątpliwości. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje niezmiernie :*

 

jeszcze tylko jedno pytanko dotyczące tego "po nowiu"

nów to jest jak niewidać księżyca, pełnia to cała kulka jest widoczna, czyli runy należy pisać podczas pierwszej kwadry, kiedy księżyc zaczyna się pojawiać i zanim będzie go widać w całości?? wzorowałem sie na tym--> Kalendarz faz Księżyca

 

dziękuje pięknie za rozwianie moich wątpliwości i gorąco pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość truskawka

jeszcze tylko jedno pytanko dotyczące tego "po nowiu"

nów to jest jak niewidać księżyca, pełnia to cała kulka jest widoczna, czyli runy należy pisać podczas pierwszej kwadry, kiedy księżyc zaczyna się pojawiać i zanim będzie go widać w całości?? wzorowałem sie na tym--> Kalendarz faz Księżyca

tak tak :)

 

Pozdrawiam gorąco :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie- czy można stworzyć talizman i amlulet jednocześnie?

chciałabym zrobić go dla kogoś

myślałam o drewnie, z jednej strony talizman imię, z drugiej strony amulet przycjągający zdrowie i szczęście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość truskawka
czy można stworzyć talizman i amlulet jednocześnie?

myślałam o drewnie, z jednej strony talizman imię, z drugiej strony amulet przycjągający zdrowie i szczęście

 

_kathy_ są skrypty runiczne, w których w środku występuje imię więc myślę, że nie powinno nic złego się stać. Drewno jest dobrym materiałem.

 

chciałabym zrobić go dla kogoś

 

pani Ewa Kulejewska w "Vademecum Run" pisze, że jeżeli chcemy komuś pomóc, czy poprawić jego sytuację życiową, należy go o tym poinformować, absolutnie nie wolno wykonywać tych prac wbrew woli zainteresowanego, bowiem nigdy nie wiadomo, czy sytuacja, która w twoim zrozumieniu jest dla kogoś niewłaściwa - dla niego samego może być korzystna i prawidłowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

Truskawko mam jeszcze jedno pytanie dotyczące bindruny z moim imieniem:

kasia - kenaz, ansuz, sowilo, isa, ansuz

Stworzyłam bindrunę, patrząc jednak na nią widzę dodatkowo runy:

berkano, wunjo

o ile dobrze je interpretuje pasują do mojej bindruny,

widzę jednak dodatkowo odwróconą runę sowilo

czy to, że runa ta jest nieodwracalna oznacza, że nie działa odwrotnie czyli przeciwstawnie?

 

szukam informacji na temat różnicy run odwracalych i nieodwracalnych, jednak trochę się w tym pogubiłam

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno ważne pytanie mam,

pisałaś wczesniej o dobrym doborze kamienia jako materiału,

czy mogłabyś kilka słów na ten temat - może jakiś link

 

nie wiem, czy dobrze to interpretuje, ale czy mogę do bindruny z imieniem dobrać kamien na podstawie znaku zodiaku?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_kathy_ dzisiaj nie dam rady dokładnie odpowiedzieć na wszystkie pytania, za co przepraszam.

 

Myślę, że wykonania skryptu na kamieniu odpowiadającemu znaku zodiaku to dobry pomysł - wydaje mi się, że kamień ten wzmocnił by moc skryptu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałaś wczesniej o dobrym doborze kamienia jako materiału, czy mogłabyś kilka słów na ten temat - może jakiś link

 

Jak sama wiesz kamienie mają swoją moc, dla przykładu intuicyjnie ciągnęło mnie do jadelitu, który jest kamieniem mocy i siły..

 

Ale więcej o kamieniach poczytasz na Naszym forum -> http://www.ezoforum.pl/medycyna-naturalna/23-pozytywne-promieniowanie-mineralow.html oraz kamienie-Kamienie, kryształy, minerały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to, że runa ta jest nieodwracalna oznacza, że nie działa odwrotnie czyli przeciwstawnie?

 

szukam informacji na temat różnicy run odwracalych i nieodwracalnych, jednak trochę się w tym pogubiłam

 

Ja ten podział sobie tłumaczę tak: runy odwracalne zmieniają swoje położenie z pozycji prostej na odwróconą. Gdy runa jest w pozycji odwróconej "daje nam do zrozumienia, że coś jest nie tak, skłania do myślenia i zwrócenia szczególnej uwagi na dane zagadnienie".

Runy nieodwracalne to: Gebo, Hagal, Naudiz, Isa, Jera, Iwaz, Sowilo, Inwgaz, Dagaz, czyli po odwróceniu ich nie zmienia położenia. Tak mi się wydaje.

 

Mam nadzieje, że trochę rozwiałam Twoje wątpliwości.

 

Źródło cytatu: Ewa Kulejewska "Runy proste i skuteczne"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raz jeszcze bardzo dziękuję za odpowiedzi,

dawno myslałam o ametyście - często kieruję się przeczyciem i ta nieopisaną siłą przyciagania, jednak twój poprzedni post o dobrym doborze kamieni dał mi do myślenia

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawno myslałam o ametyście - często kieruję się przeczyciem i ta nieopisaną siłą przyciagania, jednak twój poprzedni post o dobrym doborze kamieni dał mi do myślenia

 

Ametyst jest wg mnie bardzo dobrym kamieniem do wyrzeźbienia w nim runy, skryptu runicznego. W końcu ma bardzo dobre działanie: "(...)Kamień ten ma zdolność do oczyszczania z negatywnych energii. Najlepiej działa noszony na szyi i nie przekłuty wówczas chroni właściciela od wszelkich nieszczęść, chorób, a dodatkowo wzmacnia nerwy i siłę woli, uwalnia od lęków i depresji. (...) ametyst silnie wzmacnia nasza intuicje. Pomaga to nam zajrzeć do własnego wnętrza i poznać siebie, również na bardzo głębokich poziomach. (...)Ten niezwykły kryształ może obudzić nasze zdolności parapsychiczne. Wspomaga prace naszego umysłu, łatwiej nam jest się skoncentrować i uczyć. (...)Kamień dla znaku zodiaku - Wodnik, Ryby, Strzelec, Bliźnięta, Baran."

 

Źródło cytatu: Ametyst - kamień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam na imie karol, Truskawko jeśli napisze je runami to połączenie ich da jakieś coś odwrócone???

bo z tym mieczem, pamietasz??(poprzednie psty) to jeszcz eniezrobiłem bo właśnie niewiele wiem jeszcze o runach, jeśli napisze swoje imie runami to powstanie bindruina w której będa odwrucone jakies runy???

bo własciwie to mam taką prośbe czy wyślesz mi jakąś fotke jak by moje imie wyglądało??? tzn mam na myśli połączenie run i czy wytłumaczysz mi jak to imie 'zrozumieć' ???

myśle że kumasz, bo jak nie Ty to raczej nikt inny niezałapie

 

z góry ogromne dzięki

gorąco pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz do translatora runicznego swoje imię, a zobaczysz jak wygląda w zapisie runicznym: Translator runiczny, opis run ich znaczenie i interpretacja

 

Szczerze powiedziawszy to ja swojego imienia nie mam zapisanego w bindrunie i wole rozpisywać je normalnie runa po runie. Ja run uczę się dopiero, więc nie wiem o nich wszystkiego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Przykro mi ale szukasz czegoś, czego tu nie ma. Może użyj opcji szukaj?

niedziała :( no ale nic to, jak jedna po drugiej to tak zrobie, niewiem tylko czym sie to rużni od siebie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość truskawka
A ma ktoś gdzieś może to przyporządkowanie liter do run? bo stronka widzę nie działa :(

 

Odnośnik do liter jest na pierwszej stronie tegoż tematu w pierwszym poście.

 

Co do translatora to teraz działa (przed samą chwilą sprawdziłam i działa, ale wcześniej były z nim jakieś problemy) -> Translator runiczny, opis run ich znaczenie i interpretacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

Truskaweczko mam na imię Grażyna,jakie będą to runy,nie wiem dokładnie jaka runa odpowiada literze ż.Na jakim kamieniu powinnam umieścić swoje imię ,lub materiale aby dobrze ze sobą współgrało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno pytanie ... jesli ja mam na imie Aleksandra .. a ludzie mowia ola .. jednym slowem uzywam dwoch imion to ktore zapisac w runach?dziekuje.

ANSUZ, LAGUZ,EHWAZ,KENAZ,SOWILO,ANSUZ,NAUTHIZ,DAGAZ,RAIDO,ANSUZ - ALEKSANDRA

OTHALA, LAGUZ ANSUZ- OLA

TROCHE DLUGIEEEE...........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heheh mhm w domu mowia na mnie Ola ... w pracy Alex ... na studiach Aleksandra ... Alex odpada bo jest zbyt ostre ... problem ze z obydwoma no nie lubie Ola .. jesli od kogos dostaje list i tam zamiast aleksandry jest ola ... ehhehehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

To teraz aby bardziej zamotać - imię najczęściej pisano na przedmiotach codziennego użytku, nie przymierzając tak jak się podpisuje zeszyty szkolne - aby oznaczyć do kogo dany przedmiot należy - nie implikowało to jakiejś wielkiej magii (przykładowo - kamienny krążek podpisany "przedmiot Iona").

 

Długość inskrypcji nie jest odgórnie ustalona, mamy dla przykładu dwuznakowe:

Ansuz Ehwaz (ae) - Interpretowane jako "Koń Odyna", lub "Odyn wziął tego konia" (V w.n.e.)

 

ale i pełne zdania:

wurte runoz an walhakurne : heldaz kunimudiu

Interpretowane jako: Helda sporządził te runy na Bracteacie ku ochronie dla Kunimundi

 

Ale róbcie jak tam chcecie. W końcu runy to tylko pismo... a pismo jest cierpliwe i dużo zniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie.Czy skrypt Kenaz+Ansuz+Teiwaz+Isaz+Ansuz oznacza coś ? Jest to skrypt mojego imienia a nie chciałabym przez przypadek nosić przy sobie czegoś niebezpiecznego . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imię to imię, jest ważne ale samo imię to tylko "identyfikator" - przynajmniej historycznie. Można przyjąć, że znajomość prawdziwego imienia daje władzę (np. rzucenia klątwy przed śmiercią) ale... nie wystarczy wypowiedzenie tego imienia... trzeba jeszcze wypowiedzieć co i jak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdy używam tylko swojego imienia zapisanego w runach, to jest to jako skrypt ochronny, tak ? Oznacza to tylko i wyłącznie moje imie czyli ochrania mnie. Bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam z poprzednich wpisów :)

 

Przepraszam za takie banalne pytania ale jestem kompletnie początkująca w temacie run . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam was dawno mnie tu nie było.... mam pytanie czy mam poprawnie wpisany skrypt imienia mojego i synka?

ja-EDYTA to runy EHWAZ DAGAZ IWAZ TEIWAZ ANSUZ

synek-ADAM to runy ANSUZ DAGAZ ANSUZ MANNAZ

 

dziekuje za odpowiedz....potrzebne sa mi te skrypty na ochrone siebie i synka przed zla energia mojego bylego meza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha i czy mam po prostu napisac na kartce ehwaz dagaz iwaz itd czy znaki graficzne sa lepsze ?dziekuje za odpowiedz...i przepraszam za prostackie pytania ale dopiero zaznajamiam sie z runkami jak na razie bardziej Tarot mnie interesuje ale jak juz zaczely runki to jestem na dobrej drodze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a czy moge np. narysowac czerwonym pisakiem na bialej kartce synka skrypt i wlozyc pod lozko??? a moj czy moge nosic przy sobie??? potrzebna nam jest ochrona i to od zaraz

aha i skad te sprzecznosci w internecie bo czytalam ze literka Y to moze byc nie tylko TIWAZ (teiwaz) ale rowniez YERA lub WYRD od czego to zalezy czy nie moze byc jedna runa konkretnie przypisana i dlaczego rozne strony pisza roznie czasem nie wiem czy dobrze dopasowywuje rune a to moze pozniej zaszkodzic czyz nie tak?

dziekuje za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociażby naiwna wiara w to, że jak narysujesz na kartce jakimś innym alfabetem swoje imię to będzie to miało jakieś cudowne, magiczne znaczenie. Już, zaraz, na pewno.

 

No i też niepoważne jest niezwracanie uwagi na to, że alfabet runiczny był pismem służącym do zapisywania języków germańskich i radosne zapisywanie za jego pomocą polskich imion, skoro tak naprawdę to samo w sobie często jest niemożliwe z powodu innej fonetyki (no, rzucając taką analogię - jak ktoś się z was uczył japońskiego, to niech spróbuje napisać słowo "chrząszcz" za pomocą hiragany. życzę powodzenia...)

Edytowane przez LoonyMystic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sowilo92

No to jest naiwna, a nie niepoważne...to mimo wszystko różne epitety;)...cóż wiara czyni cuda, a tak na prawda w 100% nie wiemy do czego poza pisaniem służyły te znaki, więc nie ma co ich tak z góry skreślać...myślę, że skoro zakładasz, że nie działają wcale, to ich zastosowanie nie powinno na pewno zaszkodzić, więc może pomóc, coś jak zakład Pascala...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...