Jump to content
Guest truskawka

Historia kart cygańskich

Recommended Posts

Guest truskawka

Historia pochodzenia kart nie poznamy do końca nigdy. Jak podają źródła historyczne jedni uważają że kolebką kart są Chiny, inni że Persja, jeszcze inni, że Egipt lub Indie. Niestety nikomu nie udało się rozwikłać tej zagadki do końca. Pochodzenie kart jest owiane mrokiem tajemnicy. Karty cygańskie jak twierdzą badacze dotarły do Europy szlakami wędrujących cyganów i to oni rozpowszechnili po świecie karty do przepowiadania przyszłości. Nie mniej jednak faktem jest że pojawienie się kart i rozwój kartomancji w Europie można łączyć z czasami największej migracji cygańskiej przypadającej na okres od XV do XIV. Pierwsze wzmianki o zajmowaniu się kartomancją w świecie pochodzą z 1886 roku z Florencji. Jest prawdą natomiast że wróżenie wchodziło w skład tradycji cygańskich.

 

Talia kart cygańskich jest stosunkowo mało znana jak talia kart Lenormand. Talia składa się z 36 kart i jednej białej.

 

Ciekawostką kart cygańskich jest to, że nie posiadają one kolejności numerycznej i nie są opatrzone znakami umownymi. Dlatego też można je przechowywać w dowolnej kolejności. Każda karta posiada swoją nazwę.

 

Źródło: Karty cygańskie

Share this post


Link to post
Share on other sites
Reina

O kartach cygańskich tylko czytałam i zajrzałam tu w sumie tylko z ciekawości. Wybacz, truskawko, ale te informacje może są nie tyle nieprawdziwe, co niepełne. Cyganie się nie zajmowali kartomancją - wróżyli z ręki. Kartami zainteresowali się dopiero po jakimś czasie, przejmując ten sposób wyroczni od Europejczyków.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sql44

piękne są karty cygańskie

Share this post


Link to post
Share on other sites
Emeryta
W dniu 28.10.2008 o 19:10, Reina napisał:

Wybacz, truskawko, ale te informacje może są nie tyle nieprawdziwe, co niepełne. Cyganie się nie zajmowali kartomancją - wróżyli z ręki. Kartami zainteresowali się dopiero po jakimś czasie, przejmując ten sposób wyroczni od Europejczyków.

To też nie jest pełna informacja. Dopóki karty nie stały się popularne to Cyganie wróżyli z ręki, ale nie tylko, bo znali również inne formy przepowiedni.

Wraz z rozpowszechnieniem się kart szybko podchwycili możliwości jakie dawały zwykłe karty do gry a kwestia kto od kogo przejął "sposób wyroczni" jest do dzisiaj nierozstrzygnięta. Karty bowiem pojawiły się w Europie (są to pierwsze źródła pisane) w XIV w. a karty tarota i taroka (który był znaną grą) były używane także do wróżenia jeszcze przed 1550 r.  Ale to nie Cyganie byli wynalazcami kart, oni przyczynili się do ich rozpowszechnienia w Europie, choćby ze względu na fakt, że Romowie to lud migracyjny i informacje przenoszone przez nich szybko się rozprzestrzeniały. Nie ma źródeł mówiących o tym kiedy dokładnie Cyganie zaczęli używać kart do wróżenia i jakie to były karty, więc ten temat i tak pozostaje w sferze domniemań, ale uważam, że kto jak kto, ale to Cyganie właśnie przyczynili się do wykładni i praktyki wróżbiarskiej. 

Same karty cygańskie, czyli te obrazkowe (znane np. z talii Piatnika) to są karty takie bardziej współczesne, więc jasne, że nie takimi modelami posługiwali się Cyganie w wieku XVI i XVII. 

Duża migracja Romów miała miejsce w wieku XIV w. (Bułgaria, Grecja, Rumunia) i XV w (Niemcy, Francja, Italia, Hiszpania) a w Polsce pojawili się w XVI w.

Ciekawostką jest to, że w Indiach znana jest gra w karty Desawatara, która miała zostać wynaleziona 3000 lat temu. Niestety, brak jest o niej bliższych informacji. Nawet nie wiadomo, czy symbole, które czasami trzyma w dłoniach Ardhanari albo Hanuman - puchar, berło, miecz i pierścień - kiedykolwiek pojawiły się hinduskich kartach do gry i jak te symbole są dawne. A zachodnie karty do gry pojawiły się w Indiach po raz pierwszy w XVI w.

Zaś jedna z teorii mówi, że "karty wynaleźli Cyganie". O ile prawdą byłaby teoria indyjska, to cygańska zyskałaby na prawdopodobieństwie o tyle, że w istocie Cyganie są grupą etniczną pochodzenia indyjskiego, mogli więc do tego dołożyć swoją cegiełkę, ale prędzej jako “wynalazcy” wróżenia z kart a nie jako ich twórcy. Tak więc kółko się zamyka na stwierdzeniu, że Cyganie prędzej opanowali i zastosowali sztukę wróżenia z kart niż jakiekolwiek karty wynaleźli i / lub "przywieźli je" do Europy. 

  • Like 2
  • Cool 1
  • Super 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...