Skocz do zawartości

Zen - jakie książki polecacie?


SystemBlue

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno zainterresowalem sie Buddyzmem Zen , i tu wiielki problem - jakie ksiazki polecacie z ktorych dowiem sie o praktykowaniu tej filozofii zycia , historie i teorie na ten temat ? Jezeli ktos moze mi pomoc to by bylo good.

 

Mam kupic figurke Buddy i medytowac naprzeciwko niej ?:icon_smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno powinieneś przeczytać "Zen z krwi i kości", ale z dostępnością tej pozycji może być ciężko. Radziłbym raczej poszukiwać jej w bibliotekach, bo w księgarniach już od jakiegoś czasu jest niedostępna. Mogę jeszcze polecić "Milczenie kwiatu" autorstwa opata Zenkei Shibayamy, zawierającą eseje zen oraz "Kobiety mądrości" napisaną przez Tsultrim Allione. Acha, i jeszcze jedno: "Elementarz zen soto" Dogena. Bez tekstu Dogena nawet nie ma co myśleć o studiowaniu zen.

 

 

Mam kupic figurke Buddy i medytowac naprzeciwko niej ?:icon_smile:
Figurki kupować nie musisz. W zen nie chodzi o przywiązywanie wagi do przedmiotów. W zasadzie taki zakup mógłby raczej być zaprzeczeniem zen. Oczywiście, jeśli chcesz możesz ją kupić, ale nie utożsamiaj studiowania zen z posiadaniem figurki i medytacją przed nią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Istota zen jest bardzo prosta ! Bądź zen ! Bądź zazen (czynnoscia : siedzenia) ! Bo prawda jest taka, że gdy chodzisz to tylko chodzisz, jak sie kapiesz to tylko sie kapiesz, jak siedzisz to poprostu siedzisz ... To jest istota zen !

Z książek zas polecam "Istota praktyki zen, Doceń swoje życie" - Taizan Maezumi. Opisuje on różne techniki rozwoju swiadomosci, ale duzy nacisk jest na koany (absurdalne historyjki które dla procesu racjonalnego myslenia nie maja sensu, a nabieraja one go wtedy gdy co ? Staniesz sie koanem ;)

 

"Kōan (jap. 公案 kōan; chiński: gōng'àn?) - problem lub pytanie oparte na paradoksie, stosowane w buddyzmie zen. Poszukiwanie i znalezienie odpowiedzi na to pytanie ma umożliwić medytującemu osiągnięcie oświecenia.

 

Dosłownie kōan znaczy publiczny zapis, pierwotnie to słowo oznaczało w języku chińskim precedens prawny. Kōany składają się z fragmentów sutr i kazań, pytań uczniów i odpowiedzi ich mistrzów, albo stanowią po prostu pojedyncze paradoksalne pytanie.

 

Kōany wskazują na ostateczną prawdę, jednak nie mogą być rozwiązane na gruncie logiki, lecz jedynie poprzez osiągnięcie głębszego poziomu urzeczywistnienia.

 

Praca nad kōanem jest jedną z podstawowych technik zen, stosowaną szczególnie (choć nie tylko) w szkole rinzai. Polega na skupianiu umysłu całkowicie na treści kōanu, jednak nie w celu jego umysłowego poznania, ale "zjednoczenia się z jego duchem"." - źródło : WIKIPEDIA

Edytowane przez efys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ostatnio czytałam trochę o buddyzmie, bo w pewnej części nawiązuje do niego w pracy licencjackiej, jeśli chcesz jakieś książki to mogę Ci polecić kilka książek, które mną mocno wstrząsnęły w pozytywnym sensie tego słowa.

Andy James, Świadome ja, nie jestem pewna czy jest to książka stricte o buddyzmie zen, ale pokazuje jak rozwijać świadomość, tłumaczy wiele rzeczy, na początek to bardzo dobra pozycja żeby jakoś wejść w temat buddyzmu.

Bardzo dużo dały mi też książki Eckharta Tolle'a: Nowa ziemia. Przebudzenie świadomości sensu życia. Też nie dotyczy ona stricte buddyzmu zen, ale pokazuje ścieżki i metody na wzniesienie się ponad ego i obudzenie jaźni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Nie ma sensu robić z buddy taniego bożka.Taka figurka do medytacji jest zbędna.

Jeśli chcesz książki to tutaj możesz znaleźć coś dla siebie

Przypowieści Zen

 

Ja polecam 'Trzy filary zen' Philipa Kapleau.

'A trawa sama rośnie' komentarze Osho do przypowieści Zen

Mądrość Piasków cz I i II Osho

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • Ismer zmienił tytuł na Zen - jakie książki polecacie?
  • 1 rok później...
W dniu 28.05.2011 o 19:20, SystemBlue napisał:

Niedawno zainterresowalem sie Buddyzmem Zen , i tu wiielki problem - jakie ksiazki polecacie z ktorych dowiem sie o praktykowaniu tej filozofii zycia , historie i teorie na ten temat ? Jezeli ktos moze mi pomoc to by bylo good.

W dniu 16.11.2013 o 21:52, Umbriel napisał:

Ja polecam 'Trzy filary zen' Philipa Kapleau.

W dniu 28.05.2011 o 19:20, SystemBlue napisał:

Mam kupic figurke Buddy i medytowac naprzeciwko niej ?

Figurkę możesz kupić dla ozdoby pokoju, medytacja to co innego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...