Skocz do zawartości

Szatan to ktoś, kto doprowadzi cię do Boga


Gość mahadeva

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mahadeva

Świat materialny ma naturę dualistyczną, zawiera w sobie przeciwstawne zjawiska, jak dobro i zło, jasność i ciemność, ciepło i zimno itd. Żeby powiedzieć o kimś, że jest wysoki musimy spotkać kogoś niskiego, żeby uznać kogoś za mądrego musimy go porównać z kimś innym, kto jest od niego głupszy, zatem żeby poznać, czym jest dobro musimy najpierw doświadczyć zła, by mieć skalę porównawczą. Można stąd wysnuć wniosek, że zło jest koniecznością, że jego rola jest niezbędna by poznać dobro. Symbolem zła jest szatan, powstał w chwili gdy Bóg rozszczepił jedność i powstał dualizm, czyli nasz świat który teraz widzimy. Szatan wydaję się spełniać rolę czarnego charakteru, jak w filmie, nienawiść do niego wzbudza w nas miłość do pozytywnego bohatera czyli Boga. Uciekając przed szatanem czyli przed złem biegniemy prosto w ręce Boga. Może dzięki takim przemyśleniom nie będziemy już tak bardzo potępiać ludzi, którzy nas skrzywdzili, doświadczanie zła pcha nas ku dobru. To dlatego Chrystus mówił nam, że mamy kochać swoich wrogów, dzięki nim zdobywamy mądrość życiową i stajemy się lepsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świat materialny ma naturę dualistyczną, zawiera w sobie przeciwstawne zjawiska, jak dobro i zło, jasność i ciemność, ciepło i zimno itd. Żeby powiedzieć o kimś, że jest wysoki musimy spotkać kogoś niskiego, żeby uznać kogoś za mądrego musimy go porównać z kimś innym, kto jest od niego głupszy, zatem żeby poznać, czym jest dobro musimy najpierw doświadczyć zła, by mieć skalę porównawczą.

Nasz relatywistyczny świat oczywiście ma naturę dualistyczną, tu się zgodzę. Co nie znaczy, że w boskiej rzeczywistości jest tak samo i Bóg ''jest zgodny'' z zasadami fizyki.

Z drugiej strony popatrz na przykład obrazujący, nawet w naszych warunkach, kruchość tego dualizmu: załóżmy, że wsiadłeś do promu kosmicznego i lecisz w kosmos. Teraz zastanów się, czy na pewno lecisz w górę? Nie możesz się do niczego odnieść, więc tak naprawdę możesz równie dobrze lecieć w dół. Wystarczy unieść się na odpowiednią wysokość i od razu można dojść do wniosku, że to wszystko to tylko założenia.

Takie mamy zasady w naszym świecie i trzeba to przeboleć. Zgadzam się z koniecznością istnienia ''przeciwległych biegunów'', dzięki czemu mamy porównanie. Niezaprzeczalną rzeczą jest, że dobro nie może istnieć bez zła, ciepło bez zimna, góra bez dołu itp.

Ale wymyslanie, że Bóg jest odpowiedzialny za dobro, a Szatan za zło jest równie przydatne jak obwinianie Szatana za ciepło, a Boga za zimno...

 

 

 

Można stąd wysnuć wniosek, że zło jest koniecznością, że jego rola jest niezbędna by poznać dobro.

Naturalnie :)

 

 

 

Symbolem zła jest szatan, powstał w chwili gdy Bóg rozszczepił jedność i powstał dualizm, czyli nasz świat który teraz widzimy. Szatan wydaję się spełniać rolę czarnego charakteru, jak w filmie, nienawiść do niego wzbudza w nas miłość do pozytywnego bohatera czyli Boga. Uciekając przed szatanem czyli przed złem biegniemy prosto w ręce Boga. Może dzięki takim przemyśleniom nie będziemy już tak bardzo potępiać ludzi, którzy nas skrzywdzili, doświadczanie zła pcha nas ku dobru.

Wydaje mi się, że to nie jest o tyle strach przed ''złem'', ale raczej kontrast i możliwość doświadczenia, co daje człowiekowi możliwość do konkluzji.

 

 

 

To dlatego Chrystus mówił nam, że mamy kochać swoich wrogów, dzięki nim zdobywamy mądrość życiową i stajemy się lepsi.

Zgadzam sie. Niech żyje Jezus!

 

 

 

 

Teraz mój wniosek, który jest taki, że w boskiej rzeczywistości nie będziemy za nic sądzeni, ponieważ tak naprawdę nie ma czegoś dobrego i złego. Są tylko dwie możliwości, które jedna bez drugiej istnieć nie mogą, więc są jednakowo ''chwalebne''. Równie dobrze mógłbym być sądzony za to, że mieszkałem za życia na parterze, a nie na np. dziesiątym piętrze.

 

 

 

Pozdrawiam,

Mati

Edytowane przez Sejkus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...