Jump to content
GABY

Telewizja wpływa na kolor snów

Recommended Posts

GABY

Telewizja wpływa na kolor snów

 

Czy telewizja, a konkretnie kolor obrazu ma wpływ na barwy marzeń sennych? Wydawałoby się, że tak, ponieważ do lat 50. okazywało się, że sny są raczej czarno-białe, a od lat 60., że w większości barwne.

Przypomnijmy, że w tym czasie na Zachodzie dokonało się przejście do technikoloru (Consciousness and Cognition).

 

Badacze podskórnie wyczuwali, że istnieje jakiś związek między tymi zjawiskami, ze względu na różnice metodologiczne nie mogli jednak niczego stwierdzić na pewno. O ile bowiem wcześniej (między rokiem 1915 a latami 50.) proszono ludzi o wypełnienie kwestionariusza w połowie dnia, a barwy snu można do tej pory spokojnie zapomnieć, o tyle późniejsze opierały się na dziennikach, które uzupełniano tuż po przebudzeniu.

 

By ostatecznie rozstrzygnąć, czy telewizja wpływa na barwy snów, a więc czy zachodzi priming, Eva Murzyn z Uniwersytetu w Dundee wykorzystała obie metody gromadzenia danych. Zebrała grupę 60 ochotników – połowę stanowiły osoby poniżej 25. roku życia, a połowę ludzie, którzy skończyli 55 lat. Na początku wszyscy wypełniali kwestionariusz dotyczący barw marzeń sennych i kontaktu, jaki mieli w dzieciństwie z filmami oraz telewizją. Potem proszono ich, by każdego ranka spisywali sny.

 

Pani Murzyn nie stwierdziła znaczących różnic między wynikami kwestionariuszy a rezultatami analiz dzienników. Sugeruje to, że badania przeprowadzane za pomocą tych metod można porównywać.

 

Brytyjka nie przestawała się jednak zastanawiać, czy oglądanie w dzieciństwie czarno-białej telewizji może nadal po 40 latach wpływać na kolor czyichś marzeń sennych. Wgłębiając się w dane uzyskane podczas swojego eksperymentu, zauważyła, że tylko 4,4% młodych osób miało czarno-białe sny. W przypadku ludzi starszych, którzy w dzieciństwie mieli dostęp do kolorowego odbiornika TV, odsetek szaroburych snów był nieco wyższy, ale nadal niski – 7,3%.

 

Sytuacja zmieniała się w przypadku 55-latków, którzy w dzieciństwie stykali się wyłącznie z czarno-białymi mediami. Twierdzili oni, że ich sny mają takie właśnie barwy w 25% przypadków. Na dzieciństwo może przypadać pewien krytyczny okres, kiedy oglądanie filmów wywiera wielki wpływ na proces formowania się snów. Wolontariusze nie musieli spędzać przed odbiornikami wielu godzin, wystarczyło ich zaangażowanie emocjonalne i uwaga. Murzyn nie wie jednak na pewno, czy sny rzeczywiście są czarno-białe, czy ekspozycja na oddziaływanie czarno-białego telewizora sprzed lat w jakiś sposób zmienia przypominanie sobie treści marzeń po przebudzeniu.

 

Źródło: New Scientist

wykop.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Silencio

czarno białe sny??

nie wyobrażam sobie tego :D

przecież to od razu budziłoby jakieś podejrzenia... (w sensie że domyślilibyśmy się, że śnimy)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marite

Pamiętam, że raz miałam taki czarno biały sen, wrażenie musiało być bo go zapamiętałam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
vinitor

A jakie sny miewali nasi przodkowie? Informacje niedostępne. Tak jakby widzenie kolorów nastało dzięki barwnej telewizji. Brakuje jeszcze badań w rodzaju: Wpływ telewizora kineskopowego, LCD, LED i plazmowego na sny. Bezsensowne testy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
OazaSpokoju

Temat kolorów we śnie jest dość skomplikowany. Czasami wiem, że we śnie widzę jakiś kolor, widzę = pamiętam go wyraźnie, ale często patrzę na otoczenie we śnie, nie rzuca mi się po oczach niby, że jest czarno białe, ale nie powiedziałabym też, że jest kolorowe. Czasami patrzę na kwiatek i nie tyle widzę, że ma jakiś kolor, co wiem, że wygląda jak kolorowy. Czasami w całym śnie rzuca mi się w oczy jeden kolorowy przedmiot np mak pływający na powierzchni wody, albo czyjaś żółta sukienka, podczas gdy reszta snu niby nie jest czarno-biała, ale kolorową też bym jej nie nazwała.

Share this post


Link to post
Share on other sites
vinitor

Jakby na to nie patrzeć, o kolorystyce słów nie decydują nowinki techniczna, bo co by powiedzieć o czasach gdy do oświetlenia wykorzystywano łuczywo. Poza tym, jak to zauważyła OazaSpokoju, nie wiadomo czy widzi się ten kolor naprawdę, czy ma się wrażenie, że to ten właśnie kolor. Byłbym raczej za przyjęciem wariantu, iż to ten, bo operując wyobraźnią można ten sam przedmiot " widzieć " w dowolnym kolorze, co nie odpowiada prawdzie ale wskazuje na elastyczność mechanizmu snu. Podczas snu często bardziej eksploatuje umysł akcja a barwy czy stopień szarości nie odgrywają znaczącej roli. Telewizja czy mnogość ulicznych reklam zdecydowanie nie wzbogaca kolorystyki lecz może wpływać na treść snu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...