Jump to content

Studio Astropsychologii - Sny - klucz do podświadomości


Guest Mana
 Share

Recommended Posts

W moje ręce dzięki współpracy Ezoforum ze Studiem Astropsychologii trafiła książka Katarzyny Ostrowskiej „Sny – klucz do podświadomości”.

 

01001285.jpg&w=106&h=150

 

 

Gdy wzięłam tę książkę do ręki pomyślałam, że będzie to kolejny sennik (większa część książki to ‘przykładowe znaczenia snów’, około 360 stron) i że podtytuł: Sennik współczesny, bardziej odzwierciedla treść książki. Na szczęście czytając część nazwaną Wprowadzenie moje obawy troszeczkę się rozwiały, choć pozycja ta nie ‘odkrywa Ameryki’, można uznać ją jednak za ciekawą, szczególnie dla tych z czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją pracę ze snami. I te ok. 34 strony wprowadzenia mogą stać się ciekawym drogowskazem, jak w ogóle wziąć się za interpretację snów.

 

We wprowadzeniu autorka między innymi próbuje przekonać czytelnika, że warto zainteresować się snami a także przedstawia pewne podstawowe informacje, jak chociażby Funkcje snów czy ich rodzaje. Nie pozostawia też bez opracowania tematu podświadomości, do którego podchodzi z ‘różnych stron’, wskazuje chociażby na jej rolę w życiu i rozwoju człowieka. Wspomina również o takich zagadnieniach jak chociażby: medytacja, wizualizacja a także nawiązuje do tematu czakr (również przy „tłumaczeniu” niektórych symboli sennych w drugiej części książki).

Możemy znaleźć również wspomnienie poglądów na temat snów chociażby Fruda, Adlera i Junga. Za pewien ‘smaczek’ uznać można odniesienie do sztuki (surrealizm) i wypowiedzi Salvadora Dali dotyczącego snów, a także cytaty z „Rozmowy z Bogiem” Walscha.

 

Co do dłuższej części książki, czyli znaczeń snów, mamy tu niemalże typowy sennik, na szczęście wskazane jest, że są to tylko przykładowe znaczenia i że dużo zależy od kontekstu oraz od tzw. ‘kodów’ osoby śniącej. Ciekawostką mogą być wpisane pod niektórymi hasłami przykładowe sny z ich interpretacją, a umileniem dla oka występujące gdzieniegdzie ilustracje. Symbole zazwyczaj są tutaj dość obszernie przedstawione (a nie tylko chociażby zdanie bądź dwa, co zdarza się w niektórych ‘sennikach’, choć i tutaj zdarzają się tak opisane symbole, ale to sporadycznie).

Pozycję czyta się dość szybko i przyjemnie. A używany język jest zrozumiały i przystępny dla czytelnika. Gdy autorka wspomina jakieś pojęcie, stara się je krótko opisać/scharakteryzować, aby czytelnik orientował się, choć trochę w temacie.

 

Reasumując, czas przeznaczony na przeczytanie tej pozycji nie uznaję za stracony, ponadto mogłabym polecić ją dla osób ‘raczkujących’, jeśli chodzi o interpretacje snów, albo dla tych, którzy nie są pewni, czy sny w ogóle mają jakikolwiek sens. Dla reszty? Czemu nie, ale to już chyba bardziej dla własnej ‘rozrywki’, albo przypomnienia sobie pewnych podstawowych informacji bądź porównania własnych spostrzeżeń, chociażby, co do jakiś elementów czy symboli sennych.

 

Książkę można kupić w sklepie Talizman.pl - cena 46,70 zł

Edited by NeoNówka
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...