Jump to content

ILLUMINATIO - Ekstatyczne pozycje ciała - Belinda Gore


Asper
 Share

Recommended Posts

1994857.jpg

 

 

 

Minęły prawie dwa tygodnie, od momentu kiedy dostałem w swoje ręce książkę autorstwa Belindy Gore, więc sądzę, że to już najwyższy moment, aby ją zrecenzować.

Jak wiadomo, zanim otrzymałem książkę, miałem już wobec niej pewne oczekiwania. Przyglądając się okładce w oczy rzuca się nawiązanie do medytacyjnej kultury wschodu, a na odwrocie można przeczytać, że "to nieodzowna lektura dla każdego, kto interesuje się medytacją, praktykami szamańskimi i jogą". WOW! To coś zdecydowanie dla mnie - pomyślałem. Byłem bardzo podekscytowany, że będę mógł pogłębić swoją wiedzę na interesujące mnie tematy. Jednak po przeczytaniu lektury uważam, że na okładce zamiast medytującej postaci, powinien być szaman, którego ręka biegnie do tyłu książki, i palcami zasłania słowa "kto interesuje się medytacją i jogą", ponieważ nic tu o nich nie ma!

Główną tematyką są wymienione w tytule specyficzne pozycje, które przy odpowiedniej stymulacji (bęben, grzechotka, śpiew), wprowadzają w głęboki trans. Wiem co teraz macie na myśli. Też sądziłem, że pozycje będą przypominały chiński paragraf, jednak przyrzekam, że piszę tę recenzję bez rąk w gipsie, czy kołnierzu na karku, więc nie są one na tyle ekstremalne, aby sobie z nimi nie poradzić : ).

 

Pierwsze dwa rozdziały książki, opowiadają o Felicitas Goodman - antropolożce - która odkryła, że pozycje ciała przedstawione na figurkach znalezionych w wykopaliskach na całym świecie, mają nie tylko znaczenie kulturowe. Nie były tworzone tylko i wyłącznie z potrzeby wyrażania swojej kreatywności, czy zamiłowania człowieka do sztuki, lecz przekazują konkretne przesłanie. Zaciekawiona zaczęła doświadczalnie sprawdzać pozycje figurek wraz ze swoją uczennicą (Autorką książki) i zaprzyjaźnionymi osobami. Okazało się, że przy odpowiedniej stymulacji, pozycje potrafią dostarczyć specyficznych odczuć transowych i/lub łączyć z innymi wymiarami. W tych dwóch rozdziałach można znaleźć także kilka ciekawostek na temat pracy mózgu i znaczenia ludzkiego ciała. Mimo, że nie jest tego bardzo dużo, są to ciekawe i dość cenne informacje. Bardzo podobało mi się, że przed przejściem do części praktycznej podręcznika, autorka proponuje intuicyjnie wypróbować kilka pozycji zanim przeczytamy opis doznań jakie przynoszą. Sprawia to, że czytelnik przestaje się sugerować zdaniem innych i zaczyna praktykować na własną rękę. Duży plus dla autorki.

 

Część praktyczna jest podzielona na 7 rozdziałów, według typu pozycji:

  • Uzdrawianie
  • Wróżbiarstwo
  • Przeobrażanie
  • Podróże do świata duchów
  • Inicjacja: Śmierć i odrodzenie
  • Żywe mity
  • Celebracja

 

W każdym rozdziale znajdziemy po kilka pozycji. Sumując mamy ich 39. Każda z pozycji zawiera odpowiedni opis historii odnalezienia figurki, doznań płynących z transu, oraz sposobu wykonania rytuału. Zdążyłem sprawdzić zaledwie pięć. Jest to dla mnie stosunkowo nowe doświadczenie, jednak zdołałem osiągnąć kilka wizji, które o dziwo, zgadzały się z opisami, co niesamowicie mnie zaskoczyło. Przypuszczam, że z czasem, wizje będą coraz wyraźniejsze, a wyznacznikiem sukcesu, jak zwykle jest wytrwałość.

 

Podsumowując. Od strony technicznej książka prezentuje się bardzo dobrze. Jest wydana starannie i estetycznie, co oceniam na 5 (płyta z utworami to także świetny pomysł). Treść również jest ciekawa i myślę, że warta przeczytania i sprawdzenia na poziomie doświadczalnym, co oceniam na 4 (niektóre opisy są ciężkie do pojęcia, lub wieloznaczne, co czasem utrudnia lekturę). I kilka słów na temat marketingu. Oprawa graficzna jest nietrafiona. Moim zdaniem książka nie ma nic wspólnego z jogą i medytacją, więc ustawienie zdjęcia osób siedzących w lotosie, obok opisów azteckich figurek, trochę rozmija się z celem. To samo odnośnie zdania, że jest to książka obowiązkowa dla ludzi zajmujących się jogą i medytacją, cóż... nie jest. Jeśli jednak interesuje Cię szamanizm i zagadnienia związane z transem, jest to książka zdecydowanie dla Ciebie i serdecznie Ci ją polecam.

 

Połamania nóg!

 

 

 

 

 

Książkę można kupić w sklepie CzaryMary.pl - cena 30,76 zł

Edited by NeoNówka
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...