Skocz do zawartości

Studio Astropsychologii Oczyszczanie świadomości Jak żyć w zgodzie z własnym sobą


owsik

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki uprzejmości moderatorów i administratorów naszego forum otrzymałam książkę "Oczyszczanie świadomości jak żyć w zgodzie z samym sobą" autorstwa Debbie Ford.

 

Bardzo chciałam przeczytać tą pozycję z uwagi na różne wydarzenia ostatnich dni, jakie powoli rujnowały mnie od środka i powiem, że bardzo pozytywnie się zdziwiłam. Początkowo bardzo ciężko było mi wdrożyć się w język, jakim jest pisana ta książka. Jest on rozbudowany wyszukany stylistycznie, da się ją przeczytać jednym tchem, ale wtedy traci się na wartości poznawczej tego, co jest w środku. Nad każdym rozdziałem warto usiąść i zastanowić się dłużej, przemyśleć każde słowo autorki.

Książka wydana jest ładnie, schludnie, poręczna, mała można ją zabrać ze sobą w podróż, do tramwaju, pociągu czy nawet na uczelnię i poczytać na wykładzie. Ja brałam ją ze sobą wszędzie, mieściła mi się w torebce bez problemu i była lekka.

Autorka w swej książce proponuje czytelnikowi szlak 21 dniowej przemiany wewnętrznej. Tak, podejrzanie brzmi, ale gdy czyta się ją z uwagą człowiek od razu wie jak powinien traktować jej słowa.

Tym co mnie najbardziej zdziwiło, było wyraźne odwołanie do Boga, jako do siły wyższej, bez której człowiek potrafi się jedynie stoczyć i skupić na swych pragnieniach cielesnych. Wtedy popada w nałogi, nie ma na czym się wesprzeć, upada. Cała książka usiana jest porównaniami, niczym z Biblii w pewnym momencie poczułam się troszeczkę osaczona, jakbym czytała książkę z wydawnictwa katolickiego. Po czasie zmieniłam podejście, autorka podkreśla, że pisze o swoim wyznaczniku siły wyższej czyli o Bogu, każdy może nazywać ten byt jak chce, tylko forsuje czytelnika do tego, żeby uznał, że jest coś jeszcze obok i daje nam siłę by wewnętrznie się rozwijać.

 

Program jest tak przygotowany by codziennie, mimo, że nie dużo jest do przeczytania stron systematycznie pracować nad sobą by zmienić podejście do życia i wyzbyć się tego, co nas ogranicza i hamuje w wewnętrznym rozwoju duchowym. Ja przeczytałam całą książkę, ale aby ją w pełni zrozumieć potrzebuję dużo czasu. Zgromadzone są tam porady co robić, jak nad sobą pracować, by osiągnąć zamierzony cel, ale nie ukrywam, że igranie z własnym ja nie jest proste.

 

Bardzo dobrym pomysłem, jaki miała autorka, było przywoływanie przykładów z własnego życia, tego co sama doświadczyła jak wtedy czuła, co kto jej pomógł, co zrobiła by osiągnąć konkretny cel. Przybliża ta metoda czytelnika do tej postaci. Początkowo gdy przeczytałam skrawek jej życiorysu pomyślałam, że książka będzie nieciekawa, ale przeliczyłam się. Warto mieć taką pozycję, do której będzie można wracać i uczyć się przy każdym jej otwarciu nowego spojrzenia na siebie pozbawionego dogłębnej samokrytyki, jak my to mamy w zwyczaju.

Książkę przeczytałam jednym tchem...

 

Mogłabym tak pisać i pisać. Teraz krócej:

 

O czym ona opowiada?

opowiada o zmianie spojrzenia na siebie, które pomaga wyleczyć się z ran, jakie są w naszej duszy. Uświadamia, że dusza nie tylko ciało, ale i dusza jest częścią nas nie tylko integralną, ale przeważającą. Gdy z nią jest coś nie tak, nasze życie zaczyna się psuć. Występują problemy, niedomykany do końca spraw, potykamy się emocjonalnie, szukamy tego, co nas potencjalnie cieszy, lecz w istocie nie jest niczym innym jak upadkiem emocjonalnym.

Wydawałoby się, że jest to dobra recepta na szczęście. Powiedziałabym, że tak, ale najpierw trzeba odbyć ciężki trud przejścia przez przeszłość i uświadomienia sobie wielu bolesnych kwestii, jakie tkwią w nas głęboko. Kilka razy poruszona zostałam ćwiczeniem zleconym na konkretny dzień i płakałam, myślałam o tym i przyznam, że pomogło.

Książka opisana jest na zasadzie pozyskiwanych z każdym dniem darów, które uczymy się wykorzystywać, gdy w pełni przejdziemy przez ścieżkę, poznamy je i zrozumiemy na czym tak naprawdę polegają.

Pięknym elementem jest zakończenie napawające nadzieją, na powodzenie tego ćwiczenia umysłowego :)

 

Polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...