Skocz do zawartości

Legendy Nordyckie.


Vladimir

Rekomendowane odpowiedzi

Znacie legendy nordyckie? Ich bogów i inne mityczne stwory?

Jeśli ktoś wie, to się tylko zapytam: czy według legend "zmierzch bogów" już nastąpił? Czy wiecie jak mieli zginąć inni bogowie?(bo ja wiem tylko jak Odin zginął)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacie legendy nordyckie? Ich bogów i inne mityczne stwory?

Jeśli ktoś wie, to się tylko zapytam: czy według legend "zmierzch bogów" już nastąpił? Czy wiecie jak mieli zginąć inni bogowie?(bo ja wiem tylko jak Odin zginął)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapewne masz namysli ragnarak(albo ragnarok).

wg tzw:"new age`owych" przepwoeidni to nastąpi za okolo 12 do 20 lat:D.

W załączony, przezemnie pliku jest cala mitologia.

z racjii tego ze to czytalem to powiem ci ze ragnarak, ma nastapic "lada rok, lada dzień".

"NIby ludzie zj atak samo, niby bogowie zyj atak samo, ale boimy sie nastepnego poranka"(czy jakos tak:P).

 

czas leci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapewne masz namysli ragnarak(albo ragnarok).

wg tzw:"new age`owych" przepwoeidni to nastąpi za okolo 12 do 20 lat:D.

W załączony, przezemnie pliku jest cala mitologia.

z racjii tego ze to czytalem to powiem ci ze ragnarak, ma nastapic "lada rok, lada dzień".

"NIby ludzie zj atak samo, niby bogowie zyj atak samo, ale boimy sie nastepnego poranka"(czy jakos tak:P).

 

czas leci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączony plik ma jakiś błąd i nie chce mi się otworzyć.

Hmm... ja znam jedynie nazwę "zmierzch bogów" ,w którym to bogowie stracą nieśmiertelność i skończy się ich panowanie. "Zmierzch bogów" będzie jednocześnie końcem świata. Bogowie i olbrzymi pozabijają się nawzajem. Z nieba spadnie deszcz gwiazd ,a ziemia utonie w morskich falach.

Lecz potem nastąpi stworzenie świata ,a rządzić nim będą nowi bogowie ,mądrzejsi od ich poprzedników.

 

Mógłbyś spróbować raz jeszcze z tym plikiem?

 

[ Dodano: 2005-10-14, 09:22 ]

chociaż nie ,bo chyba ze wszystkich źródeł mi nie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączony plik ma jakiś błąd i nie chce mi się otworzyć.

Hmm... ja znam jedynie nazwę "zmierzch bogów" ,w którym to bogowie stracą nieśmiertelność i skończy się ich panowanie. "Zmierzch bogów" będzie jednocześnie końcem świata. Bogowie i olbrzymi pozabijają się nawzajem. Z nieba spadnie deszcz gwiazd ,a ziemia utonie w morskich falach.

Lecz potem nastąpi stworzenie świata ,a rządzić nim będą nowi bogowie ,mądrzejsi od ich poprzedników.

 

Mógłbyś spróbować raz jeszcze z tym plikiem?

 

[ Dodano: 2005-10-14, 09:22 ]

chociaż nie ,bo chyba ze wszystkich źródeł mi nie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z nimi to zawszer tak.

juz drogi raz wysylam to.

przypuszczam ze mowimy o tym samym, chociaz moge sie mylic, bo ostantio jakis taki jestem :mrgreen: .

 

jezeli chcesz to moge cala ksiazke zamiescic na forum :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z nimi to zawszer tak.

juz drogi raz wysylam to.

przypuszczam ze mowimy o tym samym, chociaz moge sie mylic, bo ostantio jakis taki jestem :mrgreen: .

 

jezeli chcesz to moge cala ksiazke zamiescic na forum :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy małe bandyty, wy! Pliki bez praw autorskich zamieszczacie? :mrgreen:

Mniejsza o to :mrgreen: .

Ragnarok i Zmierzch Bogów to to samo. Jeszcze sie nie wydarzylo :mrgreen: .

I jak Odyn zginął? Chodzi ci o tą chece z jemiołą i Lokim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy małe bandyty, wy! Pliki bez praw autorskich zamieszczacie? :mrgreen:

Mniejsza o to :mrgreen: .

Ragnarok i Zmierzch Bogów to to samo. Jeszcze sie nie wydarzylo :mrgreen: .

I jak Odyn zginął? Chodzi ci o tą chece z jemiołą i Lokim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak Odyn zginął? Chodzi ci o tą chece z jemiołą i Lokim?

 

"O jemiole i Lokim" nie wiem, ale Odin zginął walcząc z Wilkiem Fenrirem ,a raczej ma zginąć skoro jeszcze się to nie stało :wink: . A wilka Fenrira ma zabić Vidarr jeden z synów Odina.

I tyle wiem ,a chciałbym wiedzieć jak zginie np.: Thor - bo go bardzo lubie :mrgreen: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak Odyn zginął? Chodzi ci o tą chece z jemiołą i Lokim?

 

"O jemiole i Lokim" nie wiem, ale Odin zginął walcząc z Wilkiem Fenrirem ,a raczej ma zginąć skoro jeszcze się to nie stało :wink: . A wilka Fenrira ma zabić Vidarr jeden z synów Odina.

I tyle wiem ,a chciałbym wiedzieć jak zginie np.: Thor - bo go bardzo lubie :mrgreen: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, tak jakos mi sie wydawalo ze cos zes sie pomylil :wink: .

 

A "z jemiola i Lokim" to bylo tak, ze Loki wydziobal Odynowi oko jemiola. W niektorych wersjach legendy Odyn umarl. Ale to oczywiscie nieprawda :mrgreen: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, tak jakos mi sie wydawalo ze cos zes sie pomylil :wink: .

 

A "z jemiola i Lokim" to bylo tak, ze Loki wydziobal Odynowi oko jemiola. W niektorych wersjach legendy Odyn umarl. Ale to oczywiscie nieprawda :mrgreen: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

"W czasie Ragnaróku zabije Jórmunganda, ale sam zginie, uduszony jego trującym oddechem"

 

masz Mesyju odpowiedz na towje pytanie, jak zginie Thor; zarowno Twój, jak i mój ulubieniec posród bogów:D.

 

Tutaj masz, kim jest owy Jórmungand:

"Jórmungand (stisl. Jormungandhr — Olbrzymi Kij):

1. Midgardsorm (stisl. Midhgardhsormr) — Wąż Midgardu (Świata).

2. Olbrzymi wąż-smok.

3. Syn Lokiego i Angrbody. Brat Fenrira i Hel.

4. Żył w morzu, swym cielskiem opasywał cały świat. Thor podczas pobytu u Hymira złapał go na wędkę, ale przerażony Hymir przeciął żyłkę i Jórmungand z powrotem zanurzył się w morzu. Podczas Ragnaróku wynurzy się z morza i przemieni w smoka — będzie latał, ział ogniem i pluł jadem. Zostanie zabity przez Thora, ale sam też zatruje go swymi wyziewami. 5 — Wąż Midgardu: Yóluspa 50.

— syn Lokiego: Hyndlul.: Yóluspa en sk. 42.

— „wędkowanie" Thora: Hymis. 22-25; Gylfag. 48.

— Ragnarók: Yóluspa 50;55-56."

 

 

Jeszcze jakieś pytania?? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W czasie Ragnaróku zabije Jórmunganda, ale sam zginie, uduszony jego trującym oddechem"

 

masz Mesyju odpowiedz na towje pytanie, jak zginie Thor; zarowno Twój, jak i mój ulubieniec posród bogów:D.

 

Tutaj masz, kim jest owy Jórmungand:

"Jórmungand (stisl. Jormungandhr — Olbrzymi Kij):

1. Midgardsorm (stisl. Midhgardhsormr) — Wąż Midgardu (Świata).

2. Olbrzymi wąż-smok.

3. Syn Lokiego i Angrbody. Brat Fenrira i Hel.

4. Żył w morzu, swym cielskiem opasywał cały świat. Thor podczas pobytu u Hymira złapał go na wędkę, ale przerażony Hymir przeciął żyłkę i Jórmungand z powrotem zanurzył się w morzu. Podczas Ragnaróku wynurzy się z morza i przemieni w smoka — będzie latał, ział ogniem i pluł jadem. Zostanie zabity przez Thora, ale sam też zatruje go swymi wyziewami. 5 — Wąż Midgardu: Yóluspa 50.

— syn Lokiego: Hyndlul.: Yóluspa en sk. 42.

— „wędkowanie" Thora: Hymis. 22-25; Gylfag. 48.

— Ragnarók: Yóluspa 50;55-56."

 

 

Jeszcze jakieś pytania?? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, szkoda że ginąć musi :mrgreen: ,ale nawet na Thora przyjdzie pora(haha :D to brzmi jak jakieś przysłowie).

 

Tego węża to już chyba kiedyś wcześniej próbował ubić o ile dobrze pamiętam. Tak jak wielu innych olbrzymów próbował wybijać jednego po drugim, ale nie przynosiło to rezultatów.

 

Dzięki. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, szkoda że ginąć musi :mrgreen: ,ale nawet na Thora przyjdzie pora(haha :D to brzmi jak jakieś przysłowie).

 

Tego węża to już chyba kiedyś wcześniej próbował ubić o ile dobrze pamiętam. Tak jak wielu innych olbrzymów próbował wybijać jednego po drugim, ale nie przynosiło to rezultatów.

 

Dzięki. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak(wąż), i to parokrotnie:D

ale zawzsze ktos/cos mu przeszkadzalo:D.

 

no niestety, takze sie zmuce na mysl o jego smierci, ale MJolnir jeszcze wiele razy po ragnaroku odegra swa role:D.

 

 

jak cos jeszcze to wal:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak(wąż), i to parokrotnie:D

ale zawzsze ktos/cos mu przeszkadzalo:D.

 

no niestety, takze sie zmuce na mysl o jego smierci, ale MJolnir jeszcze wiele razy po ragnaroku odegra swa role:D.

 

 

jak cos jeszcze to wal:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

a o drzewie Wielkim Jesionie zapomnieliście!!!Yggdrasil przecież jest ważne bardzo :razz: ale ciekawy dialog nie powiem. Opowieści nordyckie taki jak wiele innych mitologii -są inspirujące. No to czekam na wypowiedź o Yggdrasil. :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Mysle ze chodzi tu bardziej o to, ze ludzkosc po prostu przestanie wierzyc w tych Bogow, dlatego straca niesmiertelnosc i skonczy sie ich panowanie. Pamietajmy ze wielu Bogow ma swoje odpowiedniki w innych religiach, wiec nie mowimy tu chyba tylko nordyckich wierzeniach. Moim zdaniem Bogowie istnieja dlatego ze my w nich wierzymy. Nie wiem jak to okreslic, ale wydaje mi sie ze poprzez nasza wiare i wyznawanie ich, przekazujemy im cos na ksztalt energii zyciowej. Brzmi troche jakby byli pasozytami ale chyba tak nie jest. Nikt nie wie jak to jest z Bogami, nie ma dowodow na ich istnienie, pozostaje nam tylko wiara. Pojmuje Ragnarok wlasnie poprzez upadek Bogow, i ich zacieklej walki wlasnie z powodu tego ze ludzie przestana w nich wierzyc. Zreszta, kto to moze wiedziec jak bedzie naprawde : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ragnarok-jest to miecz, który pozwoli jego własicielowi wstąpić na wyżyny i zabić bogów. ostateczna oraz jedyna broń umożliwiająca przynieśc śmierć bogom, dlatego często ragnarok jest nazywany jako "zmierzch bogów" czyli ich koniec;) macie wytłumaczenie co znaczy słowo "ragnarok"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kael, n ie chodziło o tłumaczenie dosłowne, bo ono jest powszechnie znane, bardziej chodziło o symbolikę.

Usagi - racja, nie pierwsza i pewnie nie ostatnia. Ale ona zrobiła to najładniej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że jest znane ;P ale w moim poście zostały połączone 2 rzeczy, symbolika i znaczenie. jeżeli ktoś chce to odnajdzie w tym symbolike:) wystarczy dobrze przeanalizować post :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 9 miesięcy temu...

Poniżej swobodne skojarzenia i rozważania... (niekoniecznie prawdziwe, niekoniecznie fałszywe)

 

Bogowie jako symboliczni władcy reprezentują to wszystko od czego człowiek w danej epoce jest zależny i czego nie potrafi zrozumieć i poddać swojej woli. W czasach starożytnych reprezentowali siły przyrody. Gdy ludzie zaczęli opanowywać siły przyrody starzy bogowie wymarli. W czasach dominacji chrześcijaństwa gdy ludzkie społeczeństwo osiągnęło maksimum zhierarchizowania Bóg stał na czele całej hierarchii świętych i aniołów a jego ziemscy reprezentacji mianowali królów i często sami sprawowali władzę. W czasach demokracji, gdy każdy człowiek ma prawo decydować o sobie i swoim życiu Bóg został wypchnięty z tego świata w zaświaty i oczekuje tam aż ludzie osiągną nieśmiertelność przynosząc ostateczny upadek Bogów... Ragnarok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
"O jemiole i Lokim" nie wiem, ale Odin zginął walcząc z Wilkiem Fenrirem ,a raczej ma zginąć skoro jeszcze się to nie stało :wink: . A wilka Fenrira ma zabić Vidarr jeden z synów Odina.

I tyle wiem ,a chciałbym wiedzieć jak zginie np.: Thor - bo go bardzo lubie :mrgreen: .

 

historia jemioły i Lokiego dotyczy śmierci Baldra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość Jaga_Wiedzma

Loki (Logi) – w mitologii nordyckiej bóg zniszczenia, śmierci i oszustwa, również bóg ognia. Skandynawskie "Loughi" znaczy tyle, co płomień. Syn Farbauti i Laufey. Loki posiadał zdolność przemiany (w łososia, konia, ptaka, pchłę itp.), włącznie ze zmianą płci.

 

Zrodził (stworzył) największe potwory - wielkiego wilka Fenrisa (Fenrira), węża Midgardsorma i boginię umarłych Hel. Nigdy do końca nie trzymał z żadną ze stron (oprócz Ragnaroku, gdy wreszcie opowie się przeciw bogom i powiedzie na nich olbrzymów). Towarzyszył Thorowi w wielu wyprawach po świecie, podarował Odynowi Sleipnira - ośmionogiego, bardzo szybkiego rumaka.

 

Dzięki Lokiemu bogowie zdobyli też swe najważniejsze atrybuty. W micie o Sif Lokiego oskarżono o złośliwe ścięcie jej włosów. Za karę musiał zdobyć dla niej nowe, złote, ale rosnące jak żywe; wykonały je karły, synowie Ivaldiego - najważniejszym z nich był Brokkur. Przy tej okazji Loki dostał od nich włócznię Gungnir i statek Skidbladnir. Wówczas Loki postawił w zastaw swoją głowę, że Eitri, brat Brokkura nie zdoła już zrobić trzech równie cennych przedmiotów. Ale ten z pomocą brata i pozostałych karłów, wykonał dzika Gulinborstiego, bransoletę Draupnir oraz młot Mjollnir dla Thora. Bogowie orzekli, że najcenniejszy jest Mjollnir. Loki przegrał więc zakład i powinien stracić głowę, ale wtedy próbował uciec, wykorzystując swe czarodziejskie buty, pozwalające mu latać w powietrzu i chodzić po wodzie. Gdy zaś Thor go schwytał, oświadczył, że oddał w zakład głowę, a nie szyję. Karły w zemście ucięły mu więc tylko język i zeszyły usta (co miało być karą za jego krzywoprzysięstwo).

 

Małżonką Lokiego była Sigyn. Bogowie, mając Lokiego za szaleńca i psotnika, wybaczali mu wiele złych uczynków, ale kiedy przyczynił się do zabicia Baldura (boga piękna), oraz uniemożliwił mu powrót z zaświatów, przykuli go do skały, gdzie musiał odkupić swój uczynek, przykuty łańcuchami tak, żeby padał na jego twarz okropny jad węża znajdującego się nad nim. Jego wierna żona Sigyn trzymała misę nad twarzą Lokiego i gdy ta napełniała się, Sigyn opróżniała ją - wtedy kropla jadu docierała do twarzy Lokiego i ten, trzęsąc się z bólu, powodował trzęsienie Ziemi. Wierzono, że w końcu Loki wyswobodzi się z więzów i zapragnie zemsty. Bitwa Ragnarok rozpocznie się przypłynięciem do Asgardu (stolicy bogów) statku Nagelfar, którego Loki będzie sternikiem. Loki zginie w Ragnaroku walcząc z bogiem strażnikiem Heimdallem (zabiją się nawzajem) - będzie to pierwsza wielka walka w Ragnaroku.

 

Tyle wikipedia.

 

Poza tym Loki to spryciarz i cwana bestia. Wieczny typ niegrzecznego chłopca,któremu się wiele wybacza, bo choć czasem psoci to jednak jak potzreba zajdzie tylko on moze rozwiązać problem. A jednak w końcu zostaje zakazany na cierpienie i męki.

A przeciez to swoj gosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mafciek

Ja najbardziej lubie Odyna moze jest mniej przychylny ludziom niz Thor czy inni bogowie ale to wlasnie on poswiecil sie by potem oddac nam swoja wiedze

Edytowane przez Mafciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ja lubie Thora, jego charakter i mity z nim związane, chodziaż niektore troche banalne jak ten kiedy przebrał się za dziewice aby odzyskać wraz z Lokim, Mjolnira.

Moim zdaniem ze wszytskich bogów ma w sobie największy heroism, nie ma takiej mocy jak Odyn, towarzyszących mu boskich istot i władzy to posiada jak dla mnie nie małą charyzme.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Iwanov

Każdy powinien mieć poczucie kultury i wyczucie smaku.Rynsztokowy humor niemile jest widziany.Wątpliwej natury masz wizje,kryptogej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Iwanov

"Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę! Bo jestem największym skurwysynem w dolinie!"

Odezwał się jak już.Kolejna rzecz,jest to cytat z książki Jacka Piekary,a także cytat,z którym się utożsamiam,notabene nie żart.Przekleństwa są częścią języka i pozwalają przekazać wiele emocji,a to różni się od powiedzonek od gówniarstwa z blokowisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Freja była (JEST, bo jej kult nadal istnieje np. w Danii) najbardziej niezwykłą ze wszystkich Bogiń we wszystkich mitologiach.

Jako jedyna mając potężnego męża była mu równa! Nie znam innego takiego przypadku.

Inne potężne Boginie zawdzięczały swoją siłę czystości (dziewictwu) - Freja do klubu dziewic z pewnością nie należała :haha:

 

Posiadała atrybuty niezwykłej mocy (naszyjniki), na które sama(!) sobie ciężko zapracowała ( Sposób pomijam wymownym milczeniem :mruga:)

 

Niezależna i niepokorna Bogini wojny, płodności, miłości a nawet magii.

 

Niedościgniony wzór dla wszystkich feministek :tak:

 

PozP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym oddaniem jej naszyjnika przez Heimdalla jest problem.

Informacje są bardzo skąpe, ale zagoniłam do pracy pewnego historyka ze Śląska :lol_na:

Dam oczywiście znać o efektach jego poszukiwań.

 

PozP

 

Historyk - pasjonat podpowiedział gdzie mam szukać i już wiem :_kwadr: a było tak;

 

Loki wykradł naszyjnik Freji, aby udowodnić Odowi, że ta się puściła z krasnoludami.

W gorzkim smutku Od-rogacz cisnął naszyjnik na ziemię, opuścił Asgard i szedł, gdzie go oczy poniosły.

 

Freyja obudziła się rano, zobaczyła, że naszyjnik zginął, a drzwi są otwarte, i domyśliła się, że wykryto jej tajemnicę. Zanosząc się od płaczu posłała po męża, chcąc mu wszystko wyznać i błagać o przebaczenie, ale Oda nie było.

Wtedy wyznała to Odinowi.

 

- Nie zaznam chwili spokoju - łkała - dopóki nie znajdę mego ukochanego Oda i nie wyproszę u niego przebaczenia za tę wielką krzywdę, jaką mu wyrządziłam. Szukać go będę po całym świecie, póki nie znajdę. - Stanie się tak, jak mówisz - powiedział uroczyście Odin. - Wtedy zło, które popełniłaś, żeby zdobyć złotą ozdobę, zostanie ci wybaczone. Ale rozkazuję ci nosić zawsze naszyjnik, abyś pamiętała o tym, co zaszło.

- Nie mam już tego przeklętego świecidełka - łkała Freyja. - Złodziej, który wszedł do mojej komnaty, zabrał je, jak już ci mówiłam.

- Tylko Loki mógł być tym złodziejem - stwierdził Odin. Wezwał swego syna Heimdalla, strażnika Asgardu, i zapytał go, czy nie widział Lokego.

- Owszem - odpowiedział Heimdall. - Syn Laufey przeszedł przez Bifrost wczesnym rankiem, wkrótce potem, jak Od opuścił Asgard. Oda teraz nie widzę, ale syn Laufey ukrywa się pod postacią foki koło skały Singastein.

- Idź więc tam - rozkazał Odin - i zabierz mu naszyjnik, zwany Brisingamen, zrobiony niedawno przez czarne elfy w Svartalfaheimie. Przynieś go, zapnij na szyi Freyji i pilnuj, żeby go jej znów nie zabrał Loki ani nikt inny.

 

Heimdall szybki jak światło pomknął spełnić zlecenie, a kiedy znalazł się w pobliżu skały Singastein, zawołał głośno:

- Loki, synu Laufey, stań przede mną w swojej prawdziwej postaci. Wiem, gdzie się ukrywasz i w co się przemieniłeś. Wyjdź, mówię, albowiem przynoszę ci rozkaz Odina, pana Asów.

Foka - Loki ukryła się głębiej pod skałą, śmiejąc się do siebie.

 

Krótko trwał ten śmiech, bo Heimdall również przemienił się w fokę i popłynął szybko przez zieloną wodę ku Lokemu. Pomiędzy dwiema fokami rozgorzała zacięta walka, ale w końcu Heimdall zwyciężył i poprowadził do Asgardu pokonanego. Loki wracał pod własną postacią, miał na sobie naszyjnik i był wściekły.

Freyja zawiesiła sobie naszyjnik Brisingów i poszła z płaczem w świat szukać Oda.

 

Źródło; Meglivorn.pl

 

PozP

Edytowane przez Silvey
Post pod postem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czytałem, że różne cywilizacje wykreowały swój własny rodzaj magii, np. Egipt, Indie, Wschodnia Europa itd.

Od jakiegoś czasu interesuję się kulturą nordycką, germańską(chodzi o Skandynawie i Brytanie itd.).

Czy oni też mają swój rodzaj magii? Słyszałem, że tamte ludy parały się runami, ale czy macie więcej informacji?

Znacie może jakieś książki na ten temat i jakieś informacje w internecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no zapewne słyszałaś tez o druidyzmie.. bardzo popularna magia wśród cetlów, zastrzeżona tylko da wybranych... która przeszła do Brytanii. Legendy o Merlinie znasz ? :chytry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość anatemka

Flamel, pytałes o kulture nordycką i germańską. O mitologie ludów północy, tak?

 

To co Twoim zdaniem król Artur ma z nimi wspólnego?

 

 

Kultura lateńska początkowo zajmowała obszar górnego Dunaju. Około V w. p.n.e. ludność celtycka rozpoczęła ekspansję na różne obszary Europy (ma to zapewne związek z demokracją wojenną wymuszającą kolejne wyprawy wojenne w czasie których dochodziło do zasiedlania opanowanych obszarów). Doszło wtedy do opanowania terenów współczesnej Francji, Hiszpanii, Brytanii. Około 400 p.n.e. zasiedlono północną Italię, a w 390 p.n.e. Celtowie złupili Rzym. W IV i III w. p.n.e. formy celtyckie pojawiają się w środkowej Europie.

 

W latach 280-279 p.n.e. Celtowie atakują Macedonię, Tesalię i Epir, 278-277 p.n.e. przekraczają cieśninę Bosfor i zakładają państwo Galatów. Kultura lateńska współwystępuje z Republiką Rzymską, państwami greckimi, kulturą jastorfską, kulturą puchowską i kulturą przeworską.

 

mało 'północn'i sa....

Edytowane przez anatemka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anata.. orientuj się bo widać koleżanka nie jest za bardzo zorientowana... chodziło jej tez o irlandie i brytanie które pod germanów nie zaliczamy, więc ewidentnie po prostu jej nie łapie za słówka :krzywy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jaga_Wiedzma
Czytałem, że różne cywilizacje wykreowały swój własny rodzaj magii, np. Egipt, Indie, Wschodnia Europa itd.

Od jakiegoś czasu interesuję się kulturą nordycką, germańską(chodzi o Skandynawie i Brytanie itd.).

Czy oni też mają swój rodzaj magii? Słyszałem, że tamte ludy parały się runami, ale czy macie więcej informacji?

 

Tak oni tez mieli swój rodzaj magii i to bardzo potężnej. Takze kontakty z Sidhami oraz Bogami i wieloma innymi Istotami drugiego swiata. Parały się też runami, które każda z tych kultur nieco zmodyfikowała. Islandzkie znaki magiczne do dziś maja potężną moc, podobnie jak skandynawskie runy i bindury. Jeśli chodiz o runy to w każdej ksiażce o nich mowa jest o różnych ich rodzajach.

 

Znacie może jakieś książki na ten temat i jakieś informacje w internecie?

 

"Tajemnice Sag i run" Mariana Adamusa, "Złota Gałąź" Frazera i każda mitologia germańska, mitologia celtów, itp. Polecam też "Baśnie i legendy wysp brytyjskich", gdzie sporo jest mitów i legend wartych uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość anatemka

Mefi, jak ktos pisze, że od jakiegos czasu sie interesuje kultura nordycką i germańską, to ja rozumiem, że sie interesuje kultura nordycka i germańska, a nie celtycką.

 

Interesujac sie tym od jakiegos czasu nalezałoby jednak ich mitologie rozrózniać, zwłaszcza, że sa zupełnie różne.

Edytowane przez anatemka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jaga_Wiedzma

Że nie wspomnę o różnicach w samej mitologii Celtyckiej bo Irlandia inaczej niż Walia i Szkocja do pewnych rzeczy podchodziła, ze nie wspomnę o Bretani i poza wyspiarskimi Celtami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, moja pomyłka chodzi mi głównie o kulturę germańską, skandynawską, ale ciekawi mnie nieco celtycka i w dość sporym stopniu brytyjska (chyba też celtycka).

 

Mefi, jak ktos pisze, że od jakiegos czasu sie interesuje kultura nordycką i germańską, to ja rozumiem, że sie interesuje kultura nordycka i germańska, a nie celtycką.

 

Interesujac sie tym od jakiegos czasu nalezałoby jednak ich mitologie rozrózniać, zwłaszcza, że sa zupełnie różne.

 

 

Źle się wyraziłem mówiąc, że od jakiegoś czasu mnie interesuje, może bardziej pasowało, by słowo ciekawi, a interesować (że coś się zaczynam dowiadywać), to dopiero zaczynam.

 

Mefi - kolega jak coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...