Skocz do zawartości

Techniki odprężające


kodona

Rekomendowane odpowiedzi

Dla początkujących radze zapoznać sie z technikami odprężającymi bo w napięciu są nikłe szanse na powodzenie LD

 

Techniki odprężające

 

 

Trans

 

Tutaj chcielibyśmy przybliżyć Tobie zjawisko transu. Jeśli zdecydowałeś się już na pracę ze snami czy też chcesz przeżyć OBE, to trans na pewno Ci się przyda.

 

"TRANS - stan podobny do niepełnego snu, obniżona świadomość, słaby kontakt ze światem zewnętrznym, automatyczne działanie, występuje podczas hipnozy lub samoistnie w histerii." [Encyklopedia PWN]

 

Definicja zaproponowana przez PWN chyba nie całkiem odpowiada jednak rzeczywistości (szczególnie ta histeria :-) ). Przyjmijmy zatem że:

Trans jest stanem świadomości w którym ciało fizyczne zostaje całkowicie rozluźnione a bodźce płynące do świadomości ze zmysłów fizycznych są bliskie zeru. W trakcie transu świadomość jest przeważnie lekko przytępiona i trudno jest skupić się na jednej rzeczy. [bulasty :)]

Jak można wprowadzić się w stan transu? Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne zadanie. Na początku może zabierać trochę czasu, ale w miarę praktyki staje się to co raz łatwiejsze. Oto jeden z przykładów:

 

Rozluźnienie fizyczne

 

Połóż się wygodnie na łóżku, zapewnij sobie co najmniej godzinę wolnego czasu w trakcie którego nikt i nic nie będzie Ci przeszkadzało, możesz wyłączyć telefon, itp. Zaciemnij pokój rozepnij paski i wszystko co Cię krępuje oraz przykryj się czymś lekkim.

 

Proponujemy też jeszcze przed przystąpieniem do ćwiczenia napiąć z całej siły jakiś mięsień np. nogę, przytrzymać tak i puścić gwałtownie by sama się rozluźniła. Pomoże to tym którzy nie bardzo wiedzą jak czuje się odprężone mięśnie. W trakcie rozluźniania naprawdę trzeba rozluźnić mięśnie a nie tylko powiedzieć sobie że tak jest.

 

Teraz będziesz rozluźniał(a) swoje fizyczne ciało. Weź kilka głębokich oddechów, powiedz sobie w myślach "Teraz rozluźnię swoje fizyczne ciało". Wyobraź sobie kulę energii wiszącej nad Twoim ciałem, zobacz jaki ma żywe mieniące się barwy... Wyobraź sobie jak z tej kuli zaczynają spływać do twoich stóp stróżki energii, które wypełniają Twoje stopy. Poczuj jak stopy stają się ciepłe i jak się rozluźniają.

 

Gdy już stwierdzisz że stopy są rozluźnione wyobraź sobie jak prądy energii płyną dalej i wypełniają Twoje łydki. Znowu poczuj jak łydki się rozluźniają, poczuj przyjemne ciepło. Idź dalej i rozluźnij tak każdą część swojego ciała.

 

Nie spiesz się, jeśli gdzieś czujesz napięcie poświęć tej części ciała więcej uwagi. W trakcie wykonywania ćwiczenia nie możesz już się poruszać, drapać, przekręcać. Po każdym ruchu należy zacząć rozluźnianie od początku, lub przynajmniej rozluźnić te części ciała którymi ruszaliśmy. Dlatego tak ważne jest wygodne ułożenie się przed rozluźnianiem.

 

Gdy rozluźnisz już całe ciało przyjrzyj się mu jeszcze raz, sprawdź czy nigdzie nie czujesz żadnego napięcia, jeśli tak to skieruj w to miejsce jeszcze raz energię, poczuj jak pulsuje, jak rozluźnia każdą komórkę twojego ciała aż napięcie znika. Powiedz sobie teraz "Całe moje fizyczne ciało jest całkowicie rozluźnione i odprężone, całkowicie zrelaksowane. Mój oddech staje się spokojny i miarowy, myśli się uspokajają... Moje fizyczne ciało zasypia podczas gdy Ja, moja świadomość pozostaje czujna! " powtórz to kilkakrotnie.

 

Teraz ponownie przyjrzyj się swojemu ciału. Zauważ że nie jesteś w stanie stwierdzić dokładnie jak ułożone jest Twoje ciało, czy głowę masz prosto czy leciutko przekręconą w bok, czy palce u rąk są proste czy skulone... Poczuj jak Twoje ciało zmienia się w nieokreśloną masę, czujesz tylko ciepło i ogólny kształt ciała, żadnych szczegółów.

 

 

Pogłębianie

 

Teraz powiedz sobie "Będę teraz liczyć od 50 do 0. Z każdą kolejną liczbą będę wchodzić głębiej i głębiej w trans, z każdą kolejną liczbą moje fizyczne zmysły zasypiają głębiej i wyciszają się. Gdy doliczę do zera będę w bardzo głębokim transie, moje fizyczne ciało będzie pogrążone we śnie podczas gdy moja świadomość będzie czujna!".

 

Wyobraź sobie liczbę 50, zobacz jak wisi przed Tobą w czarnej próżni, zobacz z czego jest zrobiona, jaki ma kolor itp. następnie wyobraź sobie jak obniżasz się trochę i zobacz w tym miejscu liczbę 49...

 

Ważne jest tutaj uczucie opadania, schodzenia podczas wyobrażania sobie kolejnej liczby oraz to by wyobrażać sobie liczby jak najdokładniej.

Po każdej pełnej dziesiątce mów sobie w myślach "Z każdą kolejną liczbą schodzę co raz głębiej, moje ciało zasypia a moje fizyczne zmysły wyłączają się. Gdy doliczę do zera będę w bardzo głębokim transie, moje fizyczne ciało będzie pogrążone we śnie podczas gdy moja świadomość będzie czujna! ".

 

Gdy dojdziesz już do zera powtórz jeszcze raz "Jestem już w głębokim transie, moje fizyczne ciało śpi bardzo głęboko, moje fizyczne zmysły są uśpione".

 

Gratulujemy! Właśnie osiągnąłeś(łaś) stan głębokiego transu. Z tego miejsca możesz pójść dalej wybraną drogą.

 

 

Odczucia

 

Jeśli jesteś już w głębokim transie powinieneś/powinnaś czuć pewne rzeczy.

 

Twoje myśli będą raczej rozbiegane, trudno będzie Ci się skupić na jednej rzeczy, wciągać Cię będą błahostki, jakieś skrawki myśli itp., fizyczne ciało prawdopodobnie będziesz czuł(a) jako gorącą (lub zimną) nieokreśloną masę.

 

Możesz czuć jakbyś ważył(a) 200 kg. lub jakbyś nic nie ważył(a) i zaraz miał(a) się unieść w powietrze.

 

Czasami zdarza się że będąc w transie zdaje się człowiekowi, że nie może oddychać, lub jest to trudne (radzimy przeczekać zamiast wychodzić z transu), można też odczuwać "walenie" serca, jednak jest to także złudzenie.

 

Czasami pojawiają się obrazy i dźwięki, ale to już dalszy etap wędrówki.

 

 

Wyjście z transu

 

Wyjście z transu to bardzo prosta sprawa. Są dwa rozwiązania. Albo pozwolisz sobie odpłynąć w sen, albo stopniowo wrócisz do normalnej rzeczywistości.

 

Powiedz sobie "Teraz policzę od 1 do 10. Gdy doliczę do 10 będę całkowicie rozbudzony(a) pełen(na) energii i wypoczęty(a). Z każdym kolejnym razem łatwiej osiągnę stan transu". Wyobraź sobie 1 "moje fizyczne zmysły się budzą". Wyobraź sobie 2 "moje ciało się zaczyna budzić", 3 "zmysły są już całkowicie obudzone", 4, 5, 6, 7 "ciało jest już całkowicie obudzone (poruszaj ręką lub nogą)", 8, 9, 10 "(otwórz oczy, jesteś całkowicie obudzony) jestem pełen(a) energii i wypoczęty(a) jak po całonocnym śnie".

 

Nie polecamy zrywania się z transu na równe nogi. Może to spowodować ból głowy, rozkojarzenie, lekkie zawroty - nic przyjemnego.

 

 

Podsumowanie

 

Wszystkie wizualizacje/wyobrażenia są czynnościami czysto umysłowymi i nie potrzeba angażować do nich mięśni. Niektórzy mają skłonność napinania mięśni twarzy gdy sobie coś wyobrażają lub mięśni nóg gdy wyobrażają sobie że idą. Jest to całkowicie zbędne i niepożądane.

 

W czasie wizualizacji ma działać tylko i wyłącznie wasz umysł. W transie radzimy nie koncentrować się na fizycznych zmysłach i nie sprawdzać czy na pewno się wyłączyły bo spowoduje to ich włączenie.

 

Jeśli nie przeszkadza Wam żaden dźwięk, znaczy to, że wszystko jest tak jak być powinno.

 

Pozostańcie w tym stanie jak długo uznacie za stosowne. Wprowadzajcie się w trans jak najczęściej by stało się to proste i łatwe.

 

 

Autohipnoza

 

Oto przykład autohipnozy, który możesz zapamiętać, lub lepiej nagrać sobie na taśmie, czy dać komuś bliskiemu do przeczytania na głos, kiedy Ty próbujesz się rozluźnić. Zapamiętaj, aby wszystkie słowa wypowiadać wolno i z przerwami dając odbiorcy czas na wizualizacje.

 

"Ułóż się w wygodnej pozycji, zamknij oczy i skieruj uwagę na własny oddech. Wczuj się w jego rytm, we wrażenia, które towarzysza wdechom i wydechom...

 

Oddychasz regularnie, wdychając odprężenie, wydychając napięcie...

 

Pozwól sobie na dokładne odczucie wewnętrznego rytmu, który towarzyszy każdemu oddechowi. Oddechy staja się coraz bardziej rytmiczne i głębokie. Z każdym wydechem wprowadzasz się w głębszy spokój, wewnętrzna ciszę i relaks. Wszelkie odgłosy z zewnątrz staja się nieistotne, zupełnie nieważne, bez znaczenia.

 

Ten czas relaksu to twoje mini wakacje, odprężenie dla ciała, umysłu i ducha. Zasługujesz na nie... Wszystkie inne powszednie sprawy schodzą na plan dalszy, przestają być w tej chwili istotne.

 

Ważny jest tylko ogarniający cię stan wewnętrznej ciszy i odprężenia towarzyszący głębokim, regularnym, spokojnym oddechom... W miarę jak koncentrujesz się na własnym oddechu, wchodzisz w coraz głębszy kontakt z własnym ciałem, odprężasz się i uspokajasz. Łagodna, kojąca energia zaczyna wypełniać je, wypełniać i rozpraszać wszelkie napięcia.

 

Energia przepływa od stop do głowy, rozluźniając wszystkie mięśnie twojego ciała. Odczuwasz miłe odprężenie, mięśnie rozluźniają się jak podczas ciepłej kąpieli albo w łagodnych, ciepłych promieniach zachodzącego słońca... Całe ciało jest przyjemnie odprężone... i rozluźnione... Łagodna, odprężająca fala wnika do głowy. Rozluźnia i chłodzi czoło... mięśnie czaszki... wprowadza je w całkowity relaks i uspokojenie.

Obejmuje teraz mięśnie twarzy...

 

Czujesz jak łagodnieją ci rysy, jak głębokie odprężenie ogarnia wszystkie mięśnie twarzy. Przyjemne ciepło wypełnia powieki...

Fala relaksu rozluźnia mięśnie szczek, pozwól im się lekko rozchylić...

 

Mięśnie szczęk i języka są odprężone, zupełnie odprężone. Pozwól teraz, by fala dobroczynnego relaksu przesunęła się w okolicę szyi. Poczuj rozluźnienie ogarniające mięśnie szyi i ramion...

 

Wrażenie napięcia uchodzi i znika. Zastępowane jest całkowitym spokojem i odprężeniem, całkowitym odprężeniem szyi i ramion.

Wyobraź sobie, że fala odprężenia przepływa z ramion do rąk, wypełnia dłonie i palce rąk...

 

Pozwól sobie na dokładne odczucie odprężenia i rozluźnienia tych okolic, podczas gdy fala relaksu przesuwa się z powrotem do ramion, łagodnie przepływa na plecy. Zwróć uwagę na głęboki relaks towarzyszący fali odprężenia. Mięśnie pleców rozluźniają się całkowicie, pozwalasz im się odprężyć...

 

Poczuj, jak z każdym oddechem spokój wypełnia twoje ciało, wprowadzając cię w coraz przyjemniejszy stan spokoju...

Fala łagodnej energii przesuwa się teraz do klatki piersiowej, odprężając wszystkie mięśnie w tej okolicy...

 

Wyobraź sobie, jak energia kieruje się teraz w stronę bioder i brzucha, pozwól sobie na odczucie przyjemnej, życiodajnej, zdrowej fali odprężenia wypełniającej te okolice. Poczuj rozluźnienie i uspokojenie mięśni...

 

Teraz wyobraź sobie, jak odprężenie obejmuje krzyż i pośladki, całkowicie je rozluźnia. Jakże przyjemnie zdać sobie sprawę z błogiego zadowolenia i uczucia spokoju wypełniającego cale ciało...

 

Im silniej odczuwasz ten przyjemny stan, tym łatwiejsze staje się odprężenie i rozluźnienie całego ciała. Pozwól teraz, by energia relaksacji przepłynęła w rejon podbrzusza. Poczuj przyjemny spokój i wrażenie zupełnego relaksu, które wypełnia te okolice, rozładowuje wszelkie napięcia...

 

Ta łagodna fala ma zdolność rozpraszania i rozładowywania wszelkich niepokojów. Wyobraź sobie, że przepływa teraz do ud, rozluźniając mięśnie, stawy, ścięgna, dodając tym okolicom nowej, zdrowej energii... Gdy czujesz, że uda są już zupełnie rozluźnione, skieruj fale odprężenia niżej, do kolan...

następnie do łydek...

pozwalając im się odprężyć i odpocząć. Rozleniwienie i spokój...

 

Fala odprężenia obejmuje twoje stopy, łagodnie masuje podeszwy, wnika do palców, pozwala ci rozproszyć napięcie, zastępuje je całkowitym spokojem i rozluźnieniem. Oddychasz regularnie, głęboko, spokojnie. Jesteś zupełnie odprężony.

 

 

Pogłębianie transu

 

Wyobraź sobie, że stoisz na szczycie schodów.

Schody te mają dziesięć stopni.

 

Wkrótce zaczniesz schodzić nimi w dół. Im niżej zejdziesz, tym głębsze będzie twoje odprężenie. Gdy osiągniesz najniższy poziom, będziesz odprężony całkowicie, bardziej nawet niż w chwili obecnej.

Zaczynasz w myślach schodzić po schodach...

 

Jeden... robisz pierwszy krok w dół. Schodzisz w relaks i uspokojenie...

Dwa... niżej i głębiej. Może czujesz już, jak twoje odprężenie pogłębia się i umacnia z każdą chwilą...

Trzy... im bliżej do podnóża schodów, tym bardziej się odprężasz i rozluźniasz...

Cztery... może czujesz już miłą ociężałość lub przyjemną lekkość ogarniającą twoje ciało...

Pięć... każdy kolejny krok wprowadza cię w coraz głębsze i przyjemniejsze odprężenie...

Sześć... coraz głębiej i głębiej, ogarnia cię relaks i błogie rozluźnienie...

Siedem... może myśli twoje zaczynają już błądzić, dryfować ku wewnętrznym procesom i doznaniom...

Osiem... miłe uczucie odprężenia wypełnia całe ciało...

Dziewięć... zbliżasz się do podnóża schodów. Wszelkie doznania przyczyniają się do osiągnięcia pełnego relaksu i błogości...

Dziesięć... stajesz u podnóża. czujesz się zupełnie odprężony. Głęboko odprężony i rozluźniony...

 

 

Sugestia hipnotyczna

 

Jesteś zupełnie odprężony, zupełnie spokojny i odprężony... Jesteś bezpieczny. Ogarnia cię coraz wyraźniejsze odczucie odprężenia i lekkości...

Przed Twoimi oczyma zaczyna formować się powoli obraz. Widzisz siebie podczas snu. Jesteś lekko przytępiony i nie ingerujesz zbytnio w to co zbudowała Twoja senna wyobraźnia. Zatrzymaj się natychmiast...

 

Powiedz sobie: Przecież to sen! Przecież mogę robić tutaj cokolwiek mi się podoba! Rozkaż sobie: KONTROLA!!! ŚWIADOMOŚĆ!!! KLAROWNOŚĆ!!!

 

Osiągasz totalną świadomość swojego stanu i możesz zmienić wszystko, co Cię otacza. Zaczynasz zdawać sobie sprawę z tego, że tutaj nie ma granic. Możesz robić wszystko, co Ci się podoba...

 

Jesteś w stanie zamienić każdy Twój sen w sen świadomy. Odkrywasz swój stan za każdym razem kiedy spisz. Masz niesamowitą siłę rozpoznawania stanu w jakim się znajdujesz. Od teraz stajesz się Panem swoich snów.

 

Przyszedł teraz czas na powrót. Kiedy wyjdziesz ze stanu hipnozy wszystkie te obrazy pozostaną w Twojej świadomości i pomogą Ci w osiągnięciu świadomości podczas snu.

 

 

Zakończenie transu

 

Pozwól sobie na kilka dodatkowych chwil odprężenia i spokoju... Bez względu na warunki otoczenia będziesz w stanie zachować wewnętrzny spokój i zadowolenie w czasie normalnych zajęć. Nastrój relaksu, towarzyszący Ci w ciągu dnia, pomoże osiągać rozluźnienie. Coraz łatwiej będzie Ci się odprężać w kolejnych sesjach autohipnozy. Pozytywne efekty Twojej autohipnozy będą coraz bardziej wpływać na osiąganie sennej świadomości i będą z każdym dniem coraz wyraźniejsze.

 

Teraz zacznę liczyć od jednego do dziesięciu, a ty będziesz powoli powracać do normalnego, naturalnego stanu czuwania. Gdy powiem "dziesięć", będziesz się czuć zupełnie naturalnie, odprężony i całkowicie świadomy otaczającej rzeczywistości.

 

Jeden... dwa... zaczynasz powracać do stanu czuwania...

Trzy... cztery... uczucie ociężałości oraz inne związane z transem wrażenia opuszczają twoje ciało...

Pięć... sześć... powracasz do stanu czuwania, wszystkie procesy fizjologiczne powracają do normy...

Siedem... zdajesz sobie sprawę z dźwięków dobiegających z otoczenia, twoja uwaga zaczyna kierować się na zewnątrz...

Osiem... gdy powiem " dziesięć", będziesz się czuć rześki i odprężony, z jasnym umysłem, tak jak po długim, solidnym wypoczynku...

Dziewięć... zaczynasz otwierać oczy...

Dziesięć... otworzyłeś oczy, jesteś rześki, pełen energii i wypoczęty. Czujesz się wspaniale."

 

Te dwa przykłady są jednymi z wielu sposobów na rozluźnienie i dotarcie do Twojej podświadomości. Możesz zaopatrzyć się w literaturę, lub przeszukać strony WWW gdzie znajdziesz masę innych, całkiem prawdopodobnie, bardziej efektywnych technik relaksacji.

 

Magia Voodoo Okultyzm Wicca Spirytyzm Czary i Zaklęcia - Onet.pl Blog

Edytowane przez opak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...