Skocz do zawartości

Ksiądz


opak

Rekomendowane odpowiedzi

W niektórych wierzeniach kapłan był zwiastunem awansu. Jako symbol może wyrażać kilka rzeczy:

 

Kapłan może być spowiednikiem, powiernikiem tajemnic. To jemu mówimy o problemach i o tym, co nas boli. Może więc na tej zasadzie symbolizować przyjaciela, powiernika naszych sekretów, często jeszcze z lat wcześniejszych, odległych. Będzie to po prostu wspomnienie takiej osoby, może być to wspomnienie również faktycznie jakiejś osoby duchownej, która była nam z tego powodu bliska. Równie dobrze może to być jednak po prostu abstrakcyjna wartość/obraz i nie dotyczyć żadnej konkretnej osoby. Czasami może mówić o tym, że przyda nam się jakaś porządna rada.

 

Czasem też może wskazywać na osobę, która w trudnej chwili będzie nam gotowa pospieszyć skutecznie z pomocą, ale taki obraz musi się łączyć również z innymi symbolami. Mi np. ostatnio obraz strzelającego do mnie księdza sprawdził jako konieczność szybkiego i natychmiastowego działania w odpowiedzi na problem, w którego rozwiązaniu pomogła mi życzliwa osoba.

 

No ale nie można też pominąć możliwości, że taki obraz księdza w pewnych sytuacjach może łączyć się z poczuciem winy i odczuciem, że się "grzeszy".

 

Tutaj ogólnie chyba istotne znaczenie dla interpretacji może mieć tradycja kulturowa śniącego jak i jego system wierzeń. Choć u nas te znaczenia i tak mogą się przeplatać nawet u ateistów, ze względu właśnie na ramy kultury, w której się wychowujemy i w której żyjemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ksiądz jest też łącznikiem z Bogiem - lub 'istotami wyższymi', wyższym poznaniem - takimi bajerami. To jest pośrednik. Jest jakby głosem tej drogi.

Z kolei gdy spotykamy go we śnie na naszej drodze (ulicy, ścieżce, whatever) - możnaby zrozumieć jego słowa (czy nawet sytuacje z nim związane) jako słowa Boga/sił wyższych/przeznaczenia - czy czego tam.

Jest on ogólnie pozytywnym znakiem 'otrzymania czegoś'. Jakiegoś zaszczyhtu, mądrości. Dostąpienia do czegoś.

 

Nawiązując do twojego snu - kiedy z księdzem jest coś nie ta, obraca się on przeciwko nam - można wnioskować złamanie zaufania, 'sprzdanie' sekretów, otrzymanie ciosu w plecy...

 

Ale ogólnie rzecz biorąc - istotne są elementy towarzyszące księdzu - jego zachowanie, nasze zachowanie, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko ja tego księdza w sumie pozytywnie odebrałem z tego co pamiętam. Nie miałem odczucia 'zdrady'. Chyba nawet wiedziałem, że to zrobi. Prędzej bym się tu skłaniał do czegoś w stylu 'tak musi być' - jako wyraz boskiej woli. Niemniej jak zestawiłem to z symboliką brani palnej, to coś w ten deseń mi się właśnie urodziło i potem w krótkim czasie mi się sprawdziło właśnie tak jak opisałem. Nie wiem, może czegoś mogłem nie zauważyć. Choć jak teraz o tym myślę, to może i to było do późniejszej, ostatniej sytuacji. Wtedy nie szybkość decyzji, ale szybkość wydarzeń.

 

Łotewa. Nie będę mieszać tu dwóch symbolik. Ale niech zostanie jako jakaś ilustracja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismer zmienił tytuł na Ksiądz
×
×
  • Dodaj nową pozycję...