Jump to content
Guest Lilith

Ucieczka; uciekać

Recommended Posts

Guest Lilith

Sama w sobie ucieczka we śnie nie jest łatwa w interpretacji i żeby ją właściwie zrozumieć należy wziąć pod uwagę cały sen i czynniki w nim występujące.

Z jednej strony ucieczka jako symbol ‘sennikowy’ jest zwiastunem wyrwania się z opresji, uniknięcia niebezpieczeństwa.

Jednak z własnego doświadczenia wiem, iż ucieczka jest odzwierciedleniem potrzeb i głosu wewnętrznego osoby śniącej. Najczęściej to nasze życiowe problemy tak nas przytłaczają, że aż nam się ‘coś’ wyrywa ze środka i krzyczy, żeby uciec. Często gęsto nawet nie zdajemy sobie świadomie sprawy, że tak nam jest źle z jakąś sytuacją.

Jest też możliwość, że ten symbol wskazuje na uciekanie przed samym sobą, chęć wyparcia pewnych cech z siebie.

Nie da się tego symbolu (jak i żadnego innego) podłożyć szablonowo (czy też ‘sennikowo’) do jednego konkretnego znaczenia. Ważne są elementy towarzyszące – przed czym uciekamy, kto ucieka, jak się czujemy (emocjonalnie), czy udaje nam się uciec, czy są jakieś przeszkody, itp…

 

 

‘Ucieczka’ może nam we śnie ukazać się jako:

- skok z okna /mostu /dachu – dużej wysokości,

- uciekanie przed czymś nas goniącym – ze strachu,

- uciekanie, ale nie wiadomo przed czym,

- samobójstwo.

 

Często we śnie ‘biegniemy w miejscu’ – nie możemy się ruszyć, nogi są jakby przyklejone do ziemi.

Widocznie w rzeczywistości w zmierzeniu się z problemem, który nas męczy - też stoimy w miejscu - nic się nie zmienia. Nie działamy. Nie możesz się ruszyć? - prawdopodobnie jakiś lęk przed zmierzeniem się z tym problemem cię paraliżuje.

 

Elementy często pojawiające się w snach o ucieczce:

Drzwi – drzwi są możliwościami wyjścia z problemowej sytuacji – to dobrze, że się pojawiają.

Są zamknięte? To dlatego, że nie dostaniesz nic za darmo – będziesz musiał pogłówkować, by znaleźć rozwiązanie. Otwarte na oścież, ale coś ci nie pozwala przez nie przejść? Tak samo jest w rzeczywistości – powinieneś się przełamać, pokonać swoje zahamowania, bo twój problem można rozwiązać i to rozwiązanie czeka na twój krok. Drzwi się oddalają – na rozwiązanie będziesz musiał jeszcze trochę poczekać, ale nie czekaj bezczynnie – zmierzaj ku niemu.

Korytarz – jest oczywiście ucieleśnieniem twojej drogi. Wąskie ściany – sprawa jest przytłaczająca i niewygodna. Często stan ścian prezentuje też to, czego się trzymasz w zmierzaniu do celu. Ciemność – błądzisz po omacku (w rzeczywistości), nie szukaj ‘światełka’ – postaraj się przyjrzeć swojej sytuacji, zrozumieć ją.

Share this post


Link to post
Share on other sites
opak

Ucieczka może być również chęcią ni tyle uniknięcia problemów, co może nam mówić o tym, że coś nieuchronnie nadchodzi. W tym sensie nie chodzi tu dokładnie o to, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nas przytłacza, ale że po prostu jakieś wydarzenie nas ściga i nie uciekniemy od niego, jest coraz bliżej. W tym sensie niekoniecznie jest to ucieczka ze strachu. Wskazuje raczej to, co nieuchronne.

 

Ucieczka często połączona jest z chowaniem się w kolejnych pomieszczeniach, ryglowaniem drzwi, które i tak zostają otwarte, i tak zostajemy odnalezieni. Symbolicznie drzwi tutaj są otwarte, a więc coś się dzieje, jakiś etap się kończy, nowy się otwiera, nowe możliwości wbrew nam. Nie ważne jak bardzo byśmy chcieli, żeby to nie nadchodziło.

 

Udana ucieczka sugeruje też pokonanie problemów.

 

Może też pokazywać, że uciekamy od podjęcia pewnych decyzji. Jak również przez lęk, który każe nam się wycofywać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lilith

No i idąc za tym, co napisałeś - ucieczka jest zwiastunem zmiany. Ale też często może reprezentować osobowość śniącego i jego łatwość w unikaniu zagrożeń.

 

W zależności od snu, można się też doszukać, jak ja to mówię - jelenia. Coś nam umyka, czegoś jesteśmy nieświadomi i odpychamy od siebie jakieś poznanie. Ale to już w tych bardziej mistycznych snach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

×
×
  • Create New...