Skocz do zawartości

Niedźwiedź


Gość Lilith

Rekomendowane odpowiedzi

kirsty16:

 

"Próbując kiedyś interpretować sen o niedźwiedziu wpadłam na opis jakoby miał on symbolizować kobietę, najczęściej matkę, ochraniający aspekt kobiecości. Dlaczego? Gdyż tak jak w przyrodzie samice niedźwiedzia są bardziej niebezpieczne od samców. W czasie kiedy opiekują się młodymi są skłonne do większej agresji, w celu obrony młodych.

 

Niedawno też oglądałam film o dużo mówiącej nazwie "Zanim odejdą wody", gdzie na początku mężczyzna opowiada sen,który przed chwilą mu się przyśnił

"Jesteśmy w szpitalu,ale to nie szpital, tylko jakaś puszcza, wiem o tym bo przy tobie jest niedźwiedź. Nagle zaczynasz rodzić, a ja nie mogę do ciebie podejść, ale niedźwiedź może. I nagle trzyma naszego ślicznego synka w łapach i teraz robi się dziwnie, odgryza pępowinę, ale nie przeszkadza mi to."

 

Tym niedźwiedziem w filmie okazuje się towarzysz podróży. Jego sposób zachowania, wrażliwość i emocjonalność można w astrologii przypisać planecie Księżyca, który jak wiadomo reprezentuje kobiecą stronę psychiki, archetyp matki.

W ten sposób symbolowi niedźwiedzia przypisałam owe znaczenie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do niedźwiedzia, tę opiekuńczą, matczyną siłę podstawiłabym raczej do niedźwiedzicy. O wrażliwości i emocjonalności raczej nie ma mowy. Przejawia się tu natomiast ogromna siła, stanowczość i bezwzględność. Te wrażliwe, czułe cechy wzięłabym pod uwagę dopiero w przypadku, gdy sen, lub dodatkowe elementy, nawiązuje do macierzyństwa, lub dbania jakieś dobro. Wtedy uruchamia się tutaj aspekt 'matki-lwicy', jednak ta wrażliwość przejawia się tylko i wyłącznie wobec przedmiotu troski.

 

Niedźwiedź natomiast, jest przedstawicielem Ziemi. I właśnie można mu przypisywać cechy Matki Ziemi.

Symbolizuje on konieczność przeczekania, wyciszenia, zamrożenia stosunków.

No i oczywiście również to odrodzenie i silę życia.

A także prostotę, prostilinijność natury.

Wskazuje też na nieugiętość, ale i cykliczność zdarzeń.

 

W szczególnych przypadkach, niedźwiedź pojawia się w snach, jako uzdrowiciel. Tutaj już trzeba rozgraniczyć, czy w tym przypadku niedźwiedż pojawił się 'z zewnątrz', czy przejawia wewnętrzne zdolności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Bardzo często w moich snach pojawia się niedżwiedź, od kiedy pamiętam dręczyły mnie tego rodzaju sny. I nigdy nie byłam w stanie przed nim uciec, ale równocześnie on nie dobiegał do mnie tylko cały czas gonił, a ja wciąż miałam problem żeby ruszyć z miejsca. I po dziś dzień zastanawiam się co to może symbolizować :0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam!

Już kiedyś pisałem o symbolu niedźwiedzia i jest to prastary symbol a jego znaczenie ukryte jest w naszej podświadomości w "genach" pamięci.

Historycznie nazwa zwierzęcia - niedźwiedź w języku polskim nie istnieje a prawdziwa nazwa tego zwierzęcia zaginęła w mrokach dziejów i skrzętnie jest ukryta w przeszłości naszych pra dziadów.

Prawdopodobna poprawna nazwa tego zwierzęcia to Polaris (bardzo podobna do nazw skandynawskich) ale ze względu na to że nasi przodkowie tak bali się tego największego drapieżnika że aby nie przywoływać zła nie wymawiali jego imienia prawdziwa nazwa zaginęła w mrokach dziejów.

Nazwa Niedźwiedź - pochodzi od litewskiej nazwy ( nie będę starał się pisać cyrylicą bo było by to śmieszne i niepotrzebne) i w dosłownym tłumaczeniu oznacza "Miodojad". Używano takich dziwnych sposobów bo przecież jakoś w rozmowach należało to zwierzę nazywać i tak już pozostało do dzisiaj.

Po krótkim rysie historycznym pojawia się nam znaczenie symboliczne - coś niebezpiecznego - duże zagrożenie itp.

Trochę to śmieszne że ludziom w XXI wieku którzy niedźwiedzia widują praktycznie w ZOO w snach jednoznacznie oznacza niebezpieczeństwo - zagrożenie. To taka "genetyczna pamięć" symboli i myślę że w Afryce podobnie jest z symbolem lwa czy innego dużego kota.

Najdziwniejsze w tym wszystkim że mimo oswajania nas od pokoleń ze strachem przed niedźwiedziem poprzez kupowanie nam pluszowych misiów - przytulanek, podświadomości nie da się oszukać i symbol z pokolenia na pokolenie jest przekazywany jako symbol DUŻEGO zagrożenia ("pamięć genetyczna").

Co oznacza że uciekamy przed niedźwiedziem?

Skoro wiemy że symbolizuje zagrożenie to interpretować możemy to w dwojaki sposób:

1) Coś nam zagraża i wtedy warto przyjrzeć się otoczeniu snu i innych symbolach co pomoże nam znaleźć jakiego zagrożenia to dotyczy

2) Uciekamy przed wyzwaniem bo boimy się że mu nie podołamy co podświadomie odbieramy jako zagrożenie w sensie że ta porażka będzie na tyle dotkliwa że wręcz dla nas niebezpieczna- np.: ośmieszymy się, podupadnie nasze ego, stracimy pewność siebie.

Wskazówką w tych snach jest to że on nas ciągle goni co wskazuje raczej na niepodjęcie jakiegoś wyzwania które to do nas cyklicznie wraca tak jak sen który cyklicznie się pojawia. Ta niemożność poruszenia się aby uciec wskazuje na jakaś sytuację która po prostu cię paraliżuje, przytłacza, onieśmiela - strach jest tak duży że działasz całkowicie irracjonalnie- zamiast stawić czoła problemowi pogrążasz się tylko w odczuwaniu strachu.

Pozdrawiam:

Sławomir (czyli sławiący pokój - mimo że znaczenie tego imienia również zaginęło w mroku dziejów)

Edytowane przez Slawomir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismer zmienił tytuł na Niedźwiedź
×
×
  • Dodaj nową pozycję...