Skocz do zawartości

Wąż


Gość Lilith

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Lilith

WĄŻ

 

Ciekawy, choć dość skomplikowany symbol. No i trudny do zinterpretowania. Dlatego raczej nie polecam interpretowania 'na pałę' (kiedy interpretujemy komuś), bez wstępnego 'wywiadu'...

 

Wąż często jest traktowany, jako zwiastun kłopotów – akurat ta wersja jest w większości przypadków mylna i aż za bardzo uogólniona. Czasem można dojść do takich wniosków, ale nie tak odgórnie (a co w snach można traktować odgórnie?). Najprawdopodobniej to przekonanie wzięło się stąd, że węże kojarzą nam się z czymś podejrzanym, potencjalnie niebezpiecznym.

 

Ale w snach nie ma tak łatwo.

Węże ukazują się w snach niezmiernie często, gdyż są jednym z głównych przekaźników podświadomości.

 

To kojarzone przeświadczenie o negatywności symbolu węża ma jakiś sens, choć niedosłowny. W dużej mierze wąż symbolizuje strach, obawy osoby śniącej. Sen uświadomi ci, czego się boisz, co cię blokuje.

 

 

Wąż jest symbolem takiej świętej, nagiej i nieugiętej prawdy.

Taką bazą symboliki węża jest to, iż symbolizuje on energię życiową. Z reguły osoby śniącej.

 

Podstawą do odczytania symboliki węża są dla mnie kolory.

Zielony – symbolizuje energię życiową osoby śniącej, często pokazuje niewykorzystane pokłady energii, z których należałoby skorzystać w problemie, do którego odnosi się sen.

Brązowy – również jest energią, ale skupia się na prostych, pierwotnych cechach i emocjach.

 

Wąż często zwiastuje możliwości, pokazuje, że jest szansa, trzeba tylko wykazać się sprytem i przenikliwością.

 

-----------------

No i nieszczęsny symbol seksualny…. Głównie wskazuje na taki seks odarty z uczuć, ‘bezpłciowy’, machinalny. Może też wskazywać na obawę kobiety przed seksem.

Również może się rozchodzić o popęd seksualny.

 

Żółty wąż jest kojarzony bezpośrednio z fallusem i można go traktować jako obawy /blokady osoby śniącej związane z tymże męskim członkiem bezpośrednio – lub z samym seksem.

Czerwony to znowuż fallus. Tyle, że tutaj wskazuje bardziej na samą seksualność, niż właśnie na obawy (jak w przypadku żółtego).

 

-----------------

Inna odsłona symbolu węża to uzdrowienie. Ukąszenie węża często było traktowane, jako uzdrawiające właśnie. W takim przypadku przydaje się kolorystyka.

 

 

 

ŻMIJA

 

To draństwo zwykle nawiązuje do relacji międzyludzkich (ogólnie pojętych). Zwykle odnosi się do niewłaściwych, niebezpiecznych ludzi w naszym otoczeniu.

 

Zdecydowanie nie interpretowałabym żmii na tej samej zasadzie, co węża – TO NIE JEST TO SAMO.

 

Żmija może coś zwiastować, choć moim zdaniem, częściej wskazuje na już istniejące sytuacje.

Przedstawia problemy zachodzące w znajomościach. Często fakt, że powinniśmy na kogoś uważać, ale równie dobrze może przedstawiać naszą świadomość, że mamy blisko kogoś podstępnego, złego.

Często też pod postacią żmii ukazuje się nasza własna nieufność i podejrzliwość wobec ludzi – dlatego warto też mieć to na uwadze.

Edytowane przez Lilith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
Gość Andrina

Przez długi okres czasu bardzo często śniły mi się węże, czasem to był jeden wąż a czasem całe mnóstwo węży.. Były różne, zielone, brązowe, żółte, małe, duże. śniły mi się przynajmniej kilka razy w miesiącu a nawet w tygodniu. Nie wiedziałam o co może chodzić, podejrzewałam że może w moim otoczeniu jest jakaś fałszywa kobieta albo jakaś kobieta po prostu źle mi życzy, tak wnioskowałam z opisów w sennikach które często wskazują że pod postacią węża kryje się płeć żeńska. Przez ten czas kiedy te sny się pojawiały byłam w związku, z czasem okazało się że mój były już teraz partner był strasznie fałszywy wobec mnie, wręcz okazał się zupełnie innym człowiekiem, cały czas mnie oszukiwał i z premedytacją mną manipulował. Ostatnio zorientowałam się że od kiedy z nim nie jestem węże już mi się nie śnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SooYoung

Szkoda że masz w sobie tyle lęków. Niestety, ale taki negatywny odbiór symbolu jest spowodowany pancerzem chrześcijańskim . A nie przeszkadza Ci to w zajmowaniu się ezoteryką ?

 

Wąż ma bogatą symbolikę, sprowadzanie go do jednego i to tego złego symbolu jest krzywdzące ( głównie dla Ciebie samej) i powoduje dalsze kodowanie lęków. Raczej szkoda żyć w ciągłym lęku (i podejrzeniach), dlatego zgadzam się z tym co na temat węża wcześniej napisała Lilith ->

 

Wąż często jest traktowany, jako zwiastun kłopotów – akurat ta wersja jest w większości przypadków mylna i aż za bardzo uogólniona. Czasem można dojść do takich wniosków, ale nie tak odgórnie (a co w snach można traktować odgórnie?). Najprawdopodobniej to przekonanie wzięło się stąd, że węże kojarzą nam się z czymś podejrzanym, potencjalnie niebezpiecznym.

 

Ale w snach nie ma tak łatwo.

Węże ukazują się w snach niezmiernie często, gdyż są jednym z głównych przekaźników podświadomości.

 

Inna odsłona symbolu węża to uzdrowienie. Ukąszenie węża często było traktowane, jako uzdrawiające właśnie. W takim przypadku przydaje się kolorystyka.

 

 

Dla mnie wąż jest symbolem uzdrowienia i siły, mocy. Zawsze po takich snach czuję więcej (osobistej) siły, a w życiu dziej się coś dobrego, co pomaga mi w rozwoju :)

Edytowane przez SooYoung
cytaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrina
Szkoda że masz w sobie tyle lęków. Niestety, ale taki negatywny odbiór symbolu jest spowodowany pancerzem chrześcijańskim . A nie przeszkadza Ci to w zajmowaniu się ezoteryką ?

 

Nie mam w sobie dużo lęku, nie zadręczałam się tym. W każdym pierwszym lepszym senniku jest podane takie znaczenie i chyba niepotrzebnie się tym sugerowałam, ale to nie było tak że myślałam o tym na co dzień, czasem mnie to po prostu bardzo zastanawiało dlaczego śnią mi się te węże, po częstości i regularności tych snów wnioskowałam że to nie jest bez znaczenia. A osobą religijną nie jestem, nie mam nawet chrztu :P Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SooYoung

No to dobrze że się tym nie zadręczasz.

 

Fakt że senniki podają zawsze negatywne znacznie też jest spowodowne przyjęciem "pancerzem chrześcijańskiego". Gdyby autorom senników chciało się spojrzeć w mitologię np. tu- Symbolika Węża - od Sumeru do mitu edeńskiego - Racjonalista

to zobaczyli by jaka to bogata symbolika, ile przydatnych i ciekawych znaczeń. Szkoda gdyby o tym zapomniano.

 

Czy np. Asklepios (czczony w Starożytnym Rzymie jako Eskulap) - patron medycyny i jego symbol, który oplata waż. -> https://pl.wikipedia.org/wiki/Laska_Eskulapa

 

Główne wąż jest powiązany z uzdrawianiem i odrodzeniem się. Czyli to dobry symbol.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrina

Wychodzi na to że senniki internetowe tworzone są na takiej samej zasadzie jak horoskopy w gazetach.

 

Choć akurat w moim przypadku te węże jednak wskazywały na fałszywą osobę obok mnie tyle że nie kobietę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość SooYoung

Poza symbolem uzdrowienia i odrodzenia, wąż jest też jako symbolem ukrycia, głębiny, czarów, podświadomości niespodzianki i sekretu. Wyraża rzeczy niezrozumiałe, owiane nimbem tajemnicy. Wiązany był też z dialektyką i logiką.

Ponadto był kojarzony z seksualnością, symbolizował płodność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wąż kojarzy mi się z człowiekiem fałszywym, ale głównie z kimś obleśnym. Z człowiekiem o kilku twarzach, niczym kameleon i wąż, zmieniającym osobowość dla swojej korzyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismer zmienił tytuł na Wąż
×
×
  • Dodaj nową pozycję...