Skocz do zawartości

Obrazek z Żydem - wierzycie w jego pozytywne działanie...?


agusia80

Rekomendowane odpowiedzi

Nawet nie wiem jak go powiesić hehe :) Słyszałam, że niektórzy wieszają go do góry nogami...:) Podobno ma też znaczenie na której ścianie wisi :) No i że powinno się go otrzymać w prezencie... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele sie słyszy o tym, że "Żyd" na ścianie przynosi szczęście. Wierzycie w jego pozytywne działanie?

 

 

Fakt, ostatnio jest boom na Żyda z pieniążkiem - zdetronizował Jezusów i Matkiboskie. W sumie dobrze się stało, bo owe "święte obrazy" były często przykładami bohomazów najgorszej klasy. Już parę osób mnie o owego Żyda pytało (było też pytanie o magiczność obrazu Romki piorącej szmaty, ale lepiej przemilczeć temat).

 

Skąd przyszła moda ciężko powiedzieć - zapewne ze wsi, bo obrazy i figurki z Żydami "moneciakami" były tam modne na długo przed całym tym boomem.

 

Żyd owszem przynosi szczęście, ale owo szczęście bardziej chyba zależy od całej magicznej otoczki związanej z jego wieszaniem niż od samego obrazu. Niemniej jednak sam obraz musi być namalowany wg pewnego kanonu - część tych nowoczesnych wersji go nie spełnia, więc trzeba umiejętnie wybrać obraz.

 

Słyszałam, że niektórzy wieszają go do góry nogami...:)

 

To akurat nie ma zbyt wielkiego sensu.

 

Podobno ma też znaczenie na której ścianie wisi :)

 

Owszem ma.

Edytowane przez Seid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiem jak go powiesić hehe :) Słyszałam, że niektórzy wieszają go do góry nogami...:) Podobno ma też znaczenie na której ścianie wisi :) No i że powinno się go otrzymać w prezencie... :)

 

kasa mu sie będzie wysypać :)

jak mnie śmieszą takie bajki.......

wszystko jest w naszej głowie

jesli uwierzysz ze on ci szczescie przyniesie to tak sie stanie ale jesli liczysz na cud...to do jezusa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyd owszem przynosi szczęście, ale owo szczęście bardziej chyba zależy od całej magicznej otoczki związanej z jego wieszaniem niż od samego obrazu. Niemniej jednak sam obraz musi być namalowany wg pewnego kanonu - część tych nowoczesnych wersji go nie spełnia, więc trzeba umiejętnie wybrać obraz.

 

 

A konkretniej...? :) Czym się kierować przy wyborze obrazu ? No i podpowiedz co z tą ścianą... Na której powinien wisieć ?

 

Śmiejcie się, śmiejcie :) tonący brzytwy się chwyta hehe :)

Edytowane przez Kobalt60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się kierować przy wyborze obrazu ?

 

Powinien być na niej typowy kanoniczny Żyd ze wszystkimi atrybutami dobrego Żyda.

 

No i podpowiedz co z tą ścianą... Na której powinien wisieć ?

 

Tej właściwej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SooYoung

hyhy... wiadomo że na ścianie na która cały czas patrzysz :D

 

Wiele sie słyszy o tym, że "Żyd" na ścianie przynosi szczęście.

Tylko drugiemu żydowi, bo swój pomaga swojemu :P

 

A na poważnie to działanie takiego obrazka to raczej efekt autosugestii. Poczucie że masz tu kogoś takiego, kto Ci zapewni kasę, ale patrząc na to realnie to z czekania i patrzenia w obrazek kasy nie przybędzie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agusia zaprezentowanie tutaj pełnych wskazówek i tak niewiele pomoże, więc po co marnować bajty w bazie :) Przepis to nie wszystko, trzeba jeszcze wiedzieć co, jak i po co.

 

Niemniej jednak podpowiem Ci, że obraz ma wisieć w sieni, po lewej.

 

A na poważnie to działanie takiego obrazka to raczej efekt autosugestii.

 

W folklorze wieszaniu obrazka (ew stawianiu figurki) towarzyszyły konkretne czynności i zabiegi i być może z tego wynika moc "Żyda".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...