Skocz do zawartości

P.Egoscue, R.Gittines "Życie bez bólu"


Inez2503

Rekomendowane odpowiedzi

  • Maestro

Chciałabym wyrazić swoją opinię na temat książki Pete Egoscue i Rogera Gittines’a, pt „Życie bez bólu”. Miałam przyjemność zapoznać się z jej treścią dzięki uprzejmości Studia Astropsychologii.

Kiedy wzięłam ją do ręki, pomyślałam : Ojej, kolejny nudny poradnik zawierający banalne porady i nic nie wnoszące informacje… Jakże się pomyliłam. Już po przeczytaniu kilku stron stwierdziłam, że książka jest ciekawa. Po kilkunastu dalszych zaczęła mnie wręcz fascynować. A przecież mówi o sprawach znanych nam na co dzień, o tym, co sami teoretycznie powinniśmy wiedzieć. Tak, powinniśmy, a jednak nasza niewiedza na temat własnych ciał jest tak niewielka, że aż przerażająca. Autor, znany amerykański fizjolog i konsultant czołowych współczesnych sportowców Pete Egoscue, przekonał mnie, że osobami odpowiedzialnymi za własne zdrowie, a wraz z nim za pełną sprawność fizyczną jesteśmy my sami i to my decydujemy o tym, czy chcemy do końca naszego żywota zachować pełnię sił i możliwości, czy wprost przeciwnie, stać się zniedołężniałymi staruszkami. Słowa, które przewijają się niemal do końca książki, to : kości robią to, co każą im mięśnie. Dziwne, prawda? Może i dziwne, a jednak prawdziwe. Współczesna medycyna koncentruje się na skutkach, zamiast szukać przyczyn różnych chorób stawów, osteoporozy, wypadania dysku, czy nagłych i nieprzewidzianych złamań kości. Lekarze zwykli tłumaczyć takie choroby wiekiem i warunkami życia, lecząc takie stany chemicznymi, niejednokrotnie wywołującymi skutki uboczne lekami, czy w bardziej skrajnych wypadkach kierując na zabiegi chirurgiczne. A przecież wystarczy wsłuchać się we własny organizm.. Autor uważa, że wystarczy zwykła, dokładna obserwacja naszej postawy, żeby znaleźć przyczynę choćby banalnego złamania nogi. A przyczyna może tkwić w koślawości kolana, czyli w „powszechnie występującym zaburzeniu funkcji kolana, gdy z powodu przemieszczenia biodra staw kolanowy skręca się bocznie, ku wewnętrznej stronie nogi, tak że waga ciała przykłada moment obrotowy do kostki, wypychając ją w dół po wewnętrznej krawędzi stopy” (cytat z książki, str. 65)). Skąd zatem wyżej wymieniona przypadłość? Ano z powodu prowadzenia siedzącego trybu życia, wielu godzin spędzonych dziennie przy komputerze,

w samochodzie, środkach komunikacji miejskiej, w końcu przed telewizorem z pilotem

w ręku, przy stole zastawionym wysoko przetworzonymi produktami. Nie korzystamy z pracy naszych mięśni, wskutek czego one zanikają. Więc co zatem ma chronić nasze kości? Społeczeństwo nie przykłada wagi do ruchu, do gimnastyki, dziś w wielu domach zwykło się takie rzeczy uważać za fanaberie, za dziwactwa.

Pete Egoscue opracował metodę, która pozwala przywrócić pełną sprawność fizyczną osobom z urazami stawów, kręgosłupa, po złamaniach, po udarze. W swojej książce prezentuje szereg odpowiednich ćwiczeń na każdą z przypadłości. Mamy więc osobno rozdziały dotyczące stóp, kolan, bioder, pleców, ramion, łokci, karku i głowy. To, co ważne, to pamiętanie o kolejności ich wykonywania, a także systematyczność. Ktoś, kto zechce sam sobie pomóc tą metodą musi liczyć się z tym, że będzie wykonywał te ćwiczenia do końca swojej egzystencji, ale w zamian otrzyma komfort życia bez bólu, sprawność fizyczną, która przewyższy niejednego rówieśnika i uśmiech na twarzy. Ćwiczenia nie zajmują więcej niż 10 – 20 minut dziennie. Książka zawiera zdjęcia oraz dokładne wytłumaczenie każdego ćwiczenia, poza tym daje nam, laikom świetną wiedzę dotyczącą budowy naszego kośćca.

Polecam każdemu z nas niezależnie od wieku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mamy więc osobno rozdziały dotyczące stóp, kolan, bioder, pleców, ramion, łokci, karku i głowy. To, co ważne, to pamiętanie o kolejności ich wykonywania, a także systematyczność. Ktoś, kto zechce sam sobie pomóc tą metodą musi liczyć się z tym, że będzie wykonywał te ćwiczenia do końca swojej egzystencji, ale w zamian otrzyma komfort życia bez bólu, sprawność fizyczną, która przewyższy niejednego rówieśnika i uśmiech na twarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...