Skocz do zawartości

Ziołolecznictwo i kosmetyka naturalna.


Gość bakea

Rekomendowane odpowiedzi

Od najdawniejszych czasow czlowiek zyjacy wsród bogatego świata roslin czerpal z niego pozywienie i wszystko to, co moglo przyniesc mu ulge w cierpieniach. Wiedza dotyczaca oddzialywania wielu roslin na organizm czlowieka,doswiadczenie i umiejetnosci ich stosowania do celów leczniczych była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Do polowy IX w. w lecznictwie poslugiwano sie prawie wyłącznie lekami roślinnymi.

Ziołolecznictwo ma bardzo długą tradycje. Lekarze babilońscy i egipscy używali leków pochodznia roslinnego i zwierzecego; w medycynie chinskiej podzielono rosliny na kilka grup,np.na takie, ktore zapewniaja zdrowie i mlodosc, inne zas lecza ciezkie schorzenia, jeszcze inne okreslano jako trujace. Do Europy zielarstwo przywedrowalo ze Wschodu; najpierw rozwinelo sie w Grecji. W starozytnim Rzymie Kludiusz Galena, wybitny lekarz, zebral i usystematyzowal wiadomosci o lekach oraz przepisy ich przyrządzania. Uważał on , zelek jest tym skuteczniejszy w dzialaniu, im bardziej jest przetworzony i rozdrobniony... w zwiazku z tym powstaly takie formy lekow, jak: nalewki na wodzie i winie , wyciagi, odwary, napary, srodki do wcierania i kataplazmy.

Do Polski wiedza o ziololecznictwie dotarla od zakonnikow z Europy Zachodniej. Rozwój chemii pod koniec XIX w. wpłynął na wsparcie lekow roslinnych przez leki syntetyczne. Szybko przekonano sie, ze organizm ludzki do wlasciwego funkcjonowania potrzebuje wielu niezbednych substancji, takich jak: sole mineralne, witaminy, sluzy, pektyny,garbniki.:) Zaczeto na nowo doceniac leczenie ziolami. Obecnie w lecznictywie i kosmetyce na calym swiecie sa stosowane substancje pochodzenia naturalnego i przetworzone surowce zielarskie.

 

Za niechlujstwo.. przepraszam :)

Edytowane przez bakea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fitoterapia, czyli powszechnie znane ziołolecznictwo, to leczenie chorób substancjami pochodzenia roslinnego stosowanymi w roznych formach farmaceutycznych np. napary, odwary, nalewki, mieszaniny substancji roslinnych. Zaletą tej grupy leków wykorzystywanych w kosmetyce jest ich łagodne, powolne działanie, brak toksycznosci i dzialania ubocznego. Skuteczność leków pochodzenia roslinnego zalezy od zawartosci substancji czynnych znajdujacych sie w róznych czesciach roslin, np. glikozydy, garbniki, saponiny, olejki eteryczne, żywice i wiele innych:)

 

SPOSOBY PRZYRZĄDZANIA ZIÓŁ :D

 

Napar - Naparzanie ziół pozwala wydobyc z nich substancje czynne do wyciagu wodnego. Napary powinny byc spożyte zaraz po przygotowaniu. Przyrządza się je z surowców zawierające olejki lotne lub substancje nadajace sie do długiego gotowania.

Sposób przyrządzania naparu : zioła zalewa się wrzącą wodą ( najlepiej w porcelanowym naczyniu) i zostawia pod przykryciem do ostygniecia. Tak przyrządzony napar powinien byc przecedzony przed spożyciem.

 

Odwar - Przygotowanie odwaru uzaleznia sie od rodzaju surowca, rozpuszczalnosci substancji czynnych w wodzie, odpornosci na wysoką temperature. Zioła zawierające składniki łatwiej rozpuszczalne w wodzie gotuje sie krócej, natomiast odporne na działanie wysokiej temperatury lub bardzo twarde ( kory, korzenie) - dłużej.

Rozdrobnione ziola zalewa sie odpowiednia iloscia wody i doprowadza do wrzenia na wolnym ogniu. Gotuje sie 5-10 minut i po przestygnieciu odcedza.

 

Nalewka - Niektóre rośliny lub ich czesci dopiero wskutek maceracjinalkoholem wydzielaja swe cenne skladniki. Alkoholowy wyciag z roslin nazywa sie nalewka. W celu jej przyrządzenia ziola uklada sie w naczyniu ze szczelnym zamknieciem, zalewa 70% spirytusem w proporcjach 1:10 ( 10 g ziół na 100g alkoholu ) i odstawia w ciepłe miejsce na 4-6 tygodni. Po upływie tego czasu nalewkę odcedza sie, przelewa do ciemnych buteleczek i przechowuje ja w ciemnym miejscu.

 

Macerat - Macerat to zimny wyciag przygotowywany najczęsciej z ziół zawierających śluz. Surowiec zielarski zalewa sie letnią przegotowaną woda i pozostawia w temperaturze pokojowej przez 3 - 10 godzin, w zaleznosci od surowca. Po przecedzeniu i wycisnieciu surowca macerat nalezy zuzyc w ciagu jednego dnia. W przypadku twardych, trudno pęczniejących surowców ( korzenie ) korzystnie jest po 2 godzinach maceracji doprowadzić zioła do wrzenia i pozostawic na dalsze 6 - 8 godzin.

 

Olej ziołowy - Roztarte w moździerzu zioła układa się luźno w szklanym naczyniu i zalewa olejem słonecznikowym. Następnie słoik należy nakryc gaza, odstawic w cieple miejsce na 3-4 tygodnie, niezapominajac o mieszaniu i wstrząsaniu zawartosci naczynia każdego dnia. Na koniec zioła odcedza sie i ponownie zalewa odcedzonym olejem świeże zioła. Czynność tę powtarza się kilkakrotnie, az do uzyskania oleju o silnym zapachu ziół.

 

Maski ziołowe - Dwie łyżki sproszkowanych ziół zalać letnia wodą i podgrzewać stale mieszajac, az do zagotowania. Maska powinna byc papkowata, o konsystencji umozliwiajacej latwe rozprowadzenie jej po skorze. Maska ziołowa moze byc stosowana jako maska odżywcza lub rozpulchniająca i rozgrzewająca ( w tymprzypadku nalezy pamietac o utrzymaniu odpowiedniej temperatury ziół ).

W kosmetykach ziołowych bardzo rzadko wykorzystuje się pojedynczy surowiec rożlinny. Najczęściej łączy sie kilka roślin, by zwiększyc zakres i efektywność działania używanych wyciagow roslinnych. Właściwy dobór ziół jest sztuką i wymaga głębokiej znajomosci jej składu, własciwosci fizykochemicznych i terapeutycznych poszczegolnych skladnikow. Używając ziół nalezy miec świadomosc, ze jakosc surowców zielarskich i otrzymywanych z nich ekstraktów zalezy od wielu czynników. Niewłasciwy dobór komponentów moze zniweczyc skutki działania ziół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...