Jump to content
Rasphul

Arcana Elementorum

Recommended Posts

Rasphul

Kilka miesięcy temu napisałem esej na temat elementów pt. „O żywiołach”, wówczas wydawało mi się, że wystarczająco wyczerpałem ten temat, jednak jak każdy mag, również ja, z biegiem czasu dostrzegam jak mało wiedziałem. Po tych miesiącach, które w dużej mierze upłynęły mi na przeprowadzaniu treningu Franza Bardona, a także na wstępnym stosowaniu metod przedstawianych przez niego jak i przez Rawna Clarka doszedłem do punktu zwrotnego. Do chwili obecnej, w której przyszedł czas na nowe wydanie „O żywiołach”. Oczywiście uwielbiając pompatyczne tytuły zarówno artykułów jak i dłuższych prac, ksiąg, raportów i badań postanowiłem nazwać ten mały zbiór informacji o żywiołach – jak przystało na zapatrzonego w siebie maga – w sposób pompatyczny. I tak powstał tytuł Arcana Elementorum, który znaczy nie mniej, nie więcej, a po prostu „Tajemnice Żywiołów”. W tej odświeżonej pracy chciałbym przedstawić czytelnikom jak najdokładniej naturę elementów, ich powstanie, znaczenie, atrybuty, ale przede wszystkim chciałbym przedstawić praktykę z żywiołami. W większości przypadków będę opierał swoją wiedzę na tym, czego doświadczyć mi się udało, a także na teorii zawartych w pracach hermetycznych, Kybalionie, wykładach Bardona oraz komentarzach Rawna Clarka. Motorem dla napisania tej pracy był Frater L.V.X., który prowadził ze mną pogawędkę na temat pochodzenia żywiołów oraz ich znaczenia w mistycyzmie. Frater L.V.X. starał się przeniknąć zasłonę tajemnicy, za którą znajdowałaby się odpowiedź na pytanie „Dlaczego dziesięciopunktowa mapa kabalistów jest równie prawdziwa jak siedmiopunktowa mapa mistycyzmu hinduistycznego (czakry)?” Arcana Elementorum nie będzie starało się odpowiedzieć na to pytanie, choć kilka tez dotyczących połączenia czakr i żywiołów w mistycyzmie dalekowschodnim również przytoczę. Dla tych, którzy czytali moją poprzednią pracę „O żywiołach” jasnym być powinno, że część informacji będzie się powtarzało – jednak z pewnością znajdziecie tutaj rzeczy, o których pojęcia nie mieliście. Szczególnie tyczy się to osób, które nigdy nie miały nic wspólnego

z hermetyzmem Bardona. W ten sposób zapraszam was do lektury.

Arcana Elementorum | Aetherius

bylica

Rasphulu - tylko wypadałoby zwrócić uwagę na to, że piszesz o jednym z liczniejszych systemów żywiołów, niemniej (ale i nie bardziej) sprawdzającym się niż inne, tyle że najpopularniejszym, najprawdopodobniej zresztą zaczerpniętym przez greckich filozofów przyrody, a po nich Pitagorasa z tradycji wedyjskiej (poświadczone są silne wzajemne kontakty Indii i Grecji w starożytności) - więc źródłowo wcale nie europejskim. Nie ujmując nic bardzo dobrym tekstom - jest to po prostu jeden ze sposobów spojrzenia na elementarne zasady konstrukcji świata, wcale nie jedynie obowiązujący.

Rasphul

Oczywiście we wstępie napisałem, że tekst wzorowałem na filozofii hermetycznej, przedstawianej przez Franza Bardona.

bylica

To przepraszam, jak zwykle czytałam mięso a nie wstęp :P