Jump to content
Vril

Co czytasz teraz?

Recommended Posts

Guest gość5

a ja lubię główkować- mocny kryminał to jest to :) obecnie przeczytana książka "morderca bez twarzy"- autor Henning Mankell, z fantasy Karen Moning- saga Mroczne szaleństwo, krwawe szaleństwo, szaleństwo elfów i takie tam- lekkie łatwe i przyjemne :P, z takich co to chwytaja za serce polecam książkę Doroty Terakowskiej "tam gdzie spadaja anioły" :)

Okrokhor

Ja aktualnie czytam Jesteś cudem

tym razem Regina Brett dzieli się z nami opowieściami o tym, że szczęście zależy od nas samych – naszych wyborów i decyzji, które najczęściej nie są aż tak trudne, jak się z pozoru wydają. A każda próba zmiany świata wokół siebie na lepsze sprawia, że dokonujemy cudów. Cudów, które są osiągalne dla każdego z nas. Codziennie.

Edited by Okrokhor

fiasha

Dla osób, które borykają się z problemami w związkach polecam bardzo: "Bez cukru, proszę" Katarzyny Miller

oraz wywiady rzeki Zbigniewa Lwa-Starowicza, min. "O kobiecie", " O mężczyźnie", "Kocha, lubi, pragnie", "Wszystko da się naprawić" - seria książek mówiąca o doświadczeniach z Jego gabinetu oraz rożnym postrzeganiu związków kobiet i mężczyzn.

Cattaraa

50 twarzy Greja chyba lepsze ;p

szarotka1

Charlotte Link " Nieproszony gość" - ponad 400 stron przeczytane w 2 dni niech będzie moją rekomendacja.... ;)

Velkan

Szeptucha Katarzyny Miszczuk. Sympatyczna polska fantastyka z dużą dawką humoru.

Perdo

Większy klucz Salomona. Pozycja znana i ceniona w środowisku ;)

ChildOfLight

Teraz czytam cykl pt "nekroskop" Briana Lumley i jestem zafascynowana :) trochę horror, troche fantasy, niepowtarzalny klimat, zupelnie inne spojrzenie na wampiry niz to ktore znamy ze Zmiechrzu czy innych masowek tego typu... polecam goraco :)

MarcinDabzalski

Ja wybieram się na głośny w ostatnim czasie film W. Smarzowskiego „Wołyń”. Interesuje się też trochę historią więc postanowiłem się przygotować jakoś do tego filmu i postanowiłem przeczytać książkę „Wołyń. Wspomnienia ocalałych” M. A. Koprowskiego. Zawszę tak robię zanim wybiorę się na jakiś film historyczny. Lepiej się wtedy ogląda.

agat8

ja czytam aktualnie pachnidło bo nigdy nie miałam okazji!

Lianna

Diana Gabaldon "Uwięziona w bursztynie" :)

gala.tea

"Ukryte terapie, czego ci lekarz nie powie" Jerzy Zięba

Guest gość5

złoty wąż - Zuzy Malinowskiej, zaraz po tym zabieram się za "zabierz mnie na księżyc" Zuzy i Beaty Matuszewskiej- przepiękny romans- polecam....

rubydragon

Mój przyjaciel zasila mnie w książki więc czytam co mi pożycza ;P

Aktualni podrzucił mi to co poniżej ,ale ja biedna jestem już przy trzeciej więc muszę szybko poprosić o wymiankę na kolejne hihi

Darth Bane: Droga zagłady - Drew Karpyshyn

Darth Bane: Zasada Dwóch - Drew Karpyshyn

Darth Bane: Dynastia Zła - Drew Karpyshyn

Lianna

Joanna Rogalska " Doktor Karolina" - taka lekka :)

myszka2508

A ja taki kryminał z półki z Nowościami "Nieodnaleziona" Mroza. Bardzo fajna.

anavrin

Ostatnio wpadła mi w ręce ciekawa książka inspirowana astrologią: Romina Russell 'Zodiak'. Teoretycznie młodzieżowa, ale nie przeszkadzało to w czytaniu. Sięgnęłam po nią ze względu na moje ostatnie zainteresowanie astrologią. Świetnie scharakteryzowane postaci przejawiające cechy każdego ze znaków zodiaku. Lekka lektura, ciekawostka astrologiczna, polecam! ;)

Berinda88

Ja polecam "mistrzyni gry - sidneya sheldona " :-)

madzia023
W dniu 13.11.2018 o 18:56, Noelia napisał:

Powtarzam sobie Potęgę podświadomości.

Bardzo ciekawa książka :)

• Like 1

Lianna

Magdalena Witkiewicz "Po prostu bądź" :)

• Like 1
  • Super 1

Mala_83

Santa Montefiore "Tajemnica morskiej latarni"

• Like 1
  • Super 1

Willow

Guy Gavriel Kay - Fionavar Tapestry - pierwsza książkę - The Summer Tree :)

• Like 1

Lianna

" A gdyby tak" Sylwia Trojanowska :)

• Super 1

Ava55

Bernlef  "Niewdzięczna pamięć"

• Super 2

Lianna

Magdalena Kordel "Serce w obłokach"

• Super 1

Ava55

"Kwantechizm, czyli klatka na ludzi" J.Dragan -popolarnonaukowe i z humorem, na szczęście nie trzeba mieć szóstki z fizyki ;) 

Edited by Ava55
  • Super 1

Willow

"Eden" S. Lema po polsku :)

Super wrażenia - dużo alegorij tam jest do cywilizacji ludzkiej, do tego, do czego dążymy - bo cywilizacja dubeltow ma w sobie pewne straszne podobieństwa do naszej - chociaż i jest oceniana nami, czytającymi przez pryzmat ludzkiego rozsądku - jeszcze nie skończyłam - może zmienię zdanie :)

• W punkt 1

Ava55

uwielbiam Lema, czytałam chyba wszystko... 

• Super 1

Willow
W dniu 5.06.2019 o 13:40, Willow napisał:

Guy Gavriel Kay - Fionavar Tapestry - pierwsza książkę - The Summer Tree :)

Pisałam :) A to ma sporo alegorii chrzestianskich :)

Też na razie kończę 1 część (czytam 5-7 książek dziennie, po trochu, w różnych językach). 

• Super 1

Willow
3 minuty temu, Ava55 napisał:

uwielbiam Lema, czytałam chyba wszystko... 

Zdecydowałam go poczytać po polsku :) Ogólnie uwielbiam science-fiction, szczególnie z takimi momentami antyutopii :)

Bardzo mi brakuje lekcji z literatury na uczelni - na poprzednich to zawsze był najlepszy moment - pogadać o tym, do czego odnosi się filozofią, schowana w tej, lub innej książce...

Brakuje mi tego aż do bólu. Czuje, że zaczynam degradować... Pragnę dyskusji!:D

Edited by Willow
  • Super 1

Ava55

ach,  humaniści ...:D

dla mnie to zawsze była zmora "by język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa" 

• Super 1

Willow

No jestem humanistką czystej krwi :D A ty bardziej scislowvem jesteś? :)

• Cool 1

Ava55

eh takie pomieszanie :diabel1: ale bliżej mi umysłom ścisłym, ogólnie to ni pies ni wydra ;)

możesz wrzucić parę  tytułów swoich ulubionych s-f (oprócz Lema) ? bardzo jestem ciekawa - może znalazłabym coś dla siebie

Edited by Ava55
  • Cool 1
  • Super 1

Willow
W dniu 9.08.2019 o 14:15, Ava55 napisał:

bardzo jestem ciekawa - może znalazłabym coś dla siebie

Na pierwszym miejscu dla mnie zawsze są R. Bradbury i F. Herbert - po pierwsze - to nie tyle tekst, ile muzyka (tak to odbieram - czyste natchnienie) w obu przypadkach, zupelnie pochłaniające, bardzo klimatyczne opisy, po drugie bardzo alegorycznie piszą - sporo nawiązań do problemów i drogi ludzkości, naszego rozwoju, problemów społecznych, alegoryj mitycznych, religijnych, wzniosłej filozofii, i nawet przepowiedni - dość, powiedziałabym, logicznych przepowiedni, część z których się spełnia. Dużo ciekawych spostrzeżeń co do czasu, losy, z czego układa się nasza przyszłość - jej niepewność, odmienność, zależność od każdej decyzji, nawet najmniejszej. Jedyne co - w Diunie Herberta czasem są rzeczy dość obrzydliwe i fantasmagoryczne z tymi robalami (ale to bardziej już po trzeciej części się zaczęło), o ile Cię takie rzeczy nie brzydzą - gorąco polecam ;)

Bradbury jest czasami charakteryzowany jako zbyt naiwny i podekscytowany - ale mi to przypada do serca - też jestem podekscytowaną idealistką ;) Piszę o nim (jego utworach) pracę dyplomową :)

Co do reszty - też czytałam K. Vonneguta - i mam super wrażenia, Iain'a Banks'a - i ten dla mnie piszę odrobinę za sucho, no i standardowo - G. Orwella, Huksley'ego, z Rosyjskich autorów lubię braci Strugackich - też bardzo filozoficzne rzeczy piszą, z tą specyficzną, bliską mojemu sercu mentalnością rosyjskiej inteligencji, którą uwielbiam :). Andre Norton - ale to bardziej fantasy, powiedziałabym, ale fantasy też bardzo lubię, postmodernizm też, i romantyzm jak najbardziej, i poezje, a jeszcze Sartre'a i Mircea Illiade - nie lubię tylko memuary wojskowe, płaczę jak szalona pod czas czytania, wiem, że to historia, ale jakoś nie daję rady psychicznie

Jak byłam młodsza lubiłam też opowieści historyczne.

Edited by Willow
  • Medal 1

Ava55

każda proza czy poezja ma swoją melodię, rytm - można po niej często rozpoznać autora

lubię jak sztuka jest niedopowiedziana, jak ten jednorożec z Łodzi...

podobają mi się wiersze Herberta (te bardziej zwięzłe), tak jak część poezji Harasymowicza, gdzie smutek czy żart przeplata się z absurdem :)

//oset/filozof prawdziwy/drogi życia/obserwuje/w kurzu opończy/.../gniewny i skrzydlaty/aniołów jest/nowoczesnych/najwspanialszym wzorem// (fragment z "Oset") :serce:

sf rosyjska to klasyka^^, Asimow też,  z innych - Vonnegut, Brian Aldiss, P.K.Dick (ale nie wszystko), Arthur C. Clarke, fantasy  - też lubię część,  /za robalami nie przepadam  - nawet od Herberta ;)/ jak Świat dysku, ale nie cały (film w tv - tragedia!), Eragon czy NeverEnding Story (ale do czytania); 

zazwyczaj nie wracam do książek nad którymi płaczę, choć uważam, że sa piękne - bo bym się rozsypała na drobne kawałeczki  - tak było jak czytałam Ptaśka czy Tato Whartona albo ostatnio wspomnianą Niewdzięczną pamięć Bernlefa (tę po holendersku); z czasów licealnych wspominam z sentymentem (nie z płaczem) Grę w klasy Cortazara, bo czytając byłam wtedy akurat nieszczęśliwie zakochana :D 

z kolei za sagami nie przepadam (poza sf ewentualnie),a z historią zawsze byłam na bakier -  czego teraz bardzo żałuję, bo przydaje się do zrozumienia świata ;P dawno temu trochę czytywałam różnorakich fikcji historycznych, czasem pozycje biograficzne (ale beletrystyczne) 

z przyjemnością odnajduję w utworach przeróżne aluzje i analogie, czując się jednocześnie jakbyśmy razem z autorem puszczali do siebie oczko ...

niestety, sporo mi umyka, ponieważ moje spotkanie z analizą literatury skończyło się w szkole średniej i na pewno nie pochylę się nad Białoszewskim, nawet nad Witkacym nie -ale Gombrowicza lubię np. Iwona, księżniczka Burgunda, piękny absurd  i nie podyskutuję tu z Tobą, bo byłaby to szermierka z zawiązanymi oczami i poległabym strasznie :D

pięknie jest móc czytać literaturę w oryginale, bo przekład zawsze trochę ją zmienia; niestey mnie pozostaje tylko holenderski i angielski, a ten ostatni raczej na skromniejszym poziomie niz Twój :glupio_mi: - ale lubię to, rosyjski to już wieki temu było -cud, że bukwy pamiętam :D

z listy to chyba tylko Bradbury'ego nic nie czytałąm albo też zapomniaLam - kiedyś miałam taki czas, że czytałąm jak w amoku i wtedy wielu autorów przepadło mi w czeluści niepamięci (teraz mi za to wstyd, bo w szacunek im się należy - choby taki, zeby nazwisko zapamietać ...

dzięki za piękną korespondencję :bukiet3i: - miło pogadać :love: 

jednorozec.jpg

Edited by Ava55
oset obesrywał zamiast obserwować, łobuz jeden ;P
  • Medal 1
  • Super 1

Willow

Obecnie czytam (kończę juz) Alexandria Kwartet po rosyjsku - taka historia miasta przez miłość, zdrady, śmierci, gry polityczne jego mieszkańców;

Cyberiade Lema po polsku - takie bajki kosmiczne, ale dość smieszne;

Zaczęłam czytać Philipa Dicka po angielsku - na razie ciężko coś powiedzieć :)

Z tego, co czytałam ostatnio - wielkie wrażenie zrobił na mnie Solaris - pod kątem klimatów, fabuły i takich kwestii, jako - czym jest świadomość? Co rozumiemy jako życie/,cywilizacje? Czy kochamy nasza wyobraźnie/wspomnienia, czy jednak ludzi? Czym jest Bóg, bo ten żywy ocean posiadał te cechy, które czyniły go do Boga zbliżonym. Naprawdę, było super! Chyba zajmie ta książka jakieś miejsce wśród moich książek ulubionych :)

• Super 2

Grimgnaw

Ja obecnie czytam Tosha Silver - Bezgraniczna Otwartość i powiem, że jestem zachwycony. Zmieniło to mój pogląd i widzę, jak wszechświat potrafi nas prowadzić. Polecam dla tych, którzy nie czytali :)

• Super 2

Lianna

"Życie zapisane w zeszytach". Saga rodu Mocarzy. Małgorzata Czerwińska- Buczek

• Super 1

Priestess

Naszą noblistkę, jak chyba większość osób w tym kraju ostatnio :D "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Wcześniej widziałam film i bardzo mi się podobał. Również polecam. 

• Super 2

Willow

Obecnie po Rosyjsku czytam Diable eliksiry Hoffmana, bo coś pociągnęło mnie do gotyku literackiego (czarny romantyzm?) :) Na razie podoba :)

Po Angielsku czytam Do Androids Dream of Electric Sheep? Philipa K. Dick'a, mam mnóstwo wrażeń, ale powiem jak skończę czytać ;) Bo dusza pragnie dyskusji :)

Po polsku cały czas czytam Cyberiadę Lema :)

Edited by Willow
  • Super 2

Lianna

"Obejmie wszystko pamięć" Joanna Gawrych - Skrzypczak. Powoli sobie czytam, delektuję się :)

• Super 1

Amarena

Ja przeczytałam niedawno "Matki i córki" Ałbena Grabowska;

"Człowiek w poszukiwaniu sensu. Głos nadziei z Otchłani Holokaustu" Viktor E. Frankl. 

W obecnej sytuacji chyba przeczytam sobie ponownie "Dżuma" Albert Camus :)

Edited by Amarena
  • Super 1

Amarena

Polecem również "Żmijowisko" Wojciecha Chmielarza - świetna książka z zaskakującym zakończeniem :)

Edited by Amarena
  • Super 2

Lianna

"Mgły Toskanii" Natasza Socha- jestem mentalnie w ciepłej Italii <3

• Super 1

Willow

Po angielsku "The man in the high Castle" F. Dick'a, po rosyjsku czytam po raz kolejny Diune :) Po polsku Cyberiade - nie mogę w żadny sposób skończyć, zamierzam też poczytać lektury o kartach klasycznych :)

• Super 1