Skocz do zawartości

Soki i syropy roślinne


Seid

Rekomendowane odpowiedzi

Zapełnianie działu o różnych postaciach leku roślinnego postanowiłem rozpocząć o napisaniu paru słów na temat soków roślinnych.

 

Komórki roślinne zawierają sok komórkowy, w którym znajdują się rozmaite substancje organiczne i nieorganiczne. Wiele z nich można wykorzystać w lecznictwie. Pomysłów na to jak wydobyć z rośliny sok komórkowy jest kilka - różnią się one między innymi zasadą działania, każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników.

 

PRZYGOTOWYWANIE SOKÓW

Przygotowywanie soku rozpoczynamy od tzw. wstępnej obróbki surowca. Polega ona przede wszystkim na dokładnym umyciu i ewentualnym rozdrobnieniu surowca, z którego będziemy produkować sok.

 

Różne metody produkcji soku:

1) owoce zalewa się wodą (ilość wody powinna być dwukrotnie większa niż ilość surowca) i gotuje aż do momentu wrzenia. Następnie odcedza się i przeciera owoce. Otrzymany w ten sposób sok jest mętny - można go poddać procesowi klarowania, który polega na jego podgrzaniu, a następnie przesączeniu przez gazę.

W celu wydłużenia przydatności soku do spożycia można go pasteryzować (naczynia z sokiem wstawia się do garnka, zalewa wodą i ogrzewa). Można też do soku dodać cukru i konserwantów takich jak kwas cytrynowy. Soki z niewielką zawartością cukru też wymagają pasteryzacji.

 

2) Umyty surowiec należy zasypać cukrem w stosunku 1:1 i dodać przegotowanej i zimnej wody (na 2,5kg owoców, dajemy 2,5kg cukru i około 1,5l wody). Następnie wyciska się sok i przelewa go do wyparzonych naczyń.

 

3) Umyty surowiec należy zmielić w maszynce. Następnie dodaje się nieco wody. Zmielony surowiec zmieszany z wodą można odstawić na kilka godzin. Po odstawieniu wyciska się sok (można to zrobić np. po zawinięciu surowca w gazę). Odciśnięty sok należy trzymać w lodówce, posiada on krótką datę ważności. Można go oczywiście zabezpieczyć dodając cukru lub pasteryzując.

 

4) Soki można też przygotowywać przy pomocy urządzeń takich jak wyciskarki, sokowirówki i sokowniki.

Wyciskarka miażdży surowiec, następnie prasuje go i wyciska z niego sok.

Sokowirówki najpierw siekają surowiec, następnie podlega on wirowaniu. Duża siła odśrodkowa powoduje powstanie soku.

W przypadku sokowników wykorzystuje się działanie pary wodnej.

Zwolennicy wyciskarek twierdzą, że jest to najlepsza metoda uzyskiwania soku - w czasie produkcji surowiec jest mniej narażony na utlenianie i działanie wyższej temperatury.

Minusem sokowirówek jest to, że w przypadku miękkiego surowica zamiast soku możemy otrzymać mało estetyczną papkę.

W przypadku sokowników minusem jest przede wszystkim słaba wydajność. Sok uzyskany w ten sposób będzie też rozcieńczony wodą.

 

Na koniec krótki przegląd często mało znanych, a bardzo przydatnych soków:

- sok z ziela babki lancetowatej - działa wykrztuśnie, rozkurcza też mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych. Na śluzówki działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie się ran.

- sok z liści brzozy - stosowany jest między innymi w łagodzeniu schorzeń kobiecych. Zwiększa też przesączanie w kłębuszkach nerkowych, co wykorzystuje się w przewlekłych chorobach nerek.

- sok z dziurawca - wspomaga osłabioną czynność wątroby (między innymi ułatwia wypływ żółci), pomaga w nieżytach przewodu pokarmowego (zwiększa wydzielanie soków trawiennych). Zewnętrznie stosowany jest w leczeniu bielactwa. Niektórzy zielarze używają go także jako środka przeciwkrwotocznego, a nawet w leczeniu chorób nowotworowych.

- sok z jeżówki purpurowej - stosuje się go w zapobieganiu i leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Zdania na temat skuteczności soku z jeżówki są podzielone. Istnieją badania naukowe, które wskazują, że jeżówka chroni przed przeziębieniem i skraca czas jej trwania, a także takie, które nie potwierdzają takiego działania. Stosowanie przetworów z jeżówki może, u osób ze skłonnościami do reakcji alergicznej, wywoływać wysypkę.

- sok z ziela krwawnika - wykorzystywany w przypadku stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Poprawia tez wydzielanie żółci. Może być także stosowany w przypadku drobnych krwawień w przewodzie pokarmowym. Stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie się ran.

- sok z korzenia łopianu - stosowany m.in. ze względu na swoje właściwości odtruwające,

- sok z korzenia mniszka lekarskiego - pobudza czynność wątroby i wydzielanie soku żołądkowego,

- sok z kwiatów i liści podbiału - ma działanie wykrztuśne, stosowany jest w przewlekłych nieżytach dróg oddechowych,

- sok z pokrzywy - działa odtruwająco, dostarcza minerałów, zwiększa ilość erytrocytów i hemoglobiny. Może być też stosowany w cukrzycy jako środek wspomagający - obniża stężenie glukozy w surowicy.

  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zewnetrznie i nie tylko

 

Sok z nagietka lekarskiego leczy kurzajki, owrzodzenia, raka skory, pomaga zniknac przebarwieniom i plamom starczym. Na sok zbiera sie cala rosline z kwiatami, lodyga i liscmi, najlepiej w sloneczny dzien bo wtedy ma najwieksza moc . Nalezy przecierac skore kilka razy dziennie.

 

Sok z glistnika jaskolcze ziele- leczy kurzajki, wrzody, guzy, raka skory( sokiem smaruje sie skore 5 razy dziennie), luszczyce ( 5 g soku wymieszany z 50 g tluszczu z jelit wieprzowych, smarowac dwa razy dziennie)

 

Sok z mniszka lekarskiego- zewnetrznie leczy kurzajki, ale jego dzialanie jest slabsze niz soku z glistnika. Wewnetrznie zalecany jest do odtrucia organizmu, oczyszczenia krwi, 10 ml soku pije sie przed jedzeniem 3-4 razy dziennie,

 

Sok z natki pietruszki- dziala moczopednie, poprawia ukrwienie nerek i ich oczyszczanie, usuwa toksyny z organizmu. Swiezy sok 10 ml pije sie z 60 ml wody, 2 razy dziennie

Na lekkie rany i ugryzienia komarow pomagaja zmiazdzone liscie pietruszki.

 

Sok z podbialu- na bolace uszy, kilka kropel soku z wycisnietych lisci podbialu nalezy wpuscic do ucha

 

sok z rozmarynu- wewnetrznie stosuje sie na pobudzenie krazenia, obnizenie cisnienia, zaleca sie 10 ml soku, dwa razy dziennie, przed posilkami . Nie moze byc stosowany u kobiet w ciazy.

 

Szczawik zajeczy – zewnetrznie, sok w czystej postaci uzywany jest do leczenia owrzodzen, a nawet raka.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ja bardzo często robię sok z natki pietruszki z dodatkiem soku z cytryny jest bardzo orzeźwiający szczególnie dobry na upalne dni, a poza tym faktycznie działa moczopędnie idealny idealny a problemy z nerkami

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Syropy (z łacińskiego Sirupi) to stężone roztwory cukru zawierające różnego rodzaju środki lecznicze.

 

Trwałość syropu gwarantuje odpowiednio wysokie stężenie cukru. Musi ono wynosić co najmniej 64% - dzięki temu zahamowany jest rozwój drobnoustrojów i preparat się nie zepsuje. Wysokie stężenie sacharozy powoduje odciąganie wody z komórek bakteryjnych, w wyniku czego nie mogą się one dzielić.

Przy niższych stężeniach istnieje możliwość rozwoju bakterii, które rozkładają sacharozę na glukozę i fruktozę - dalszy rozkład tych związków powoduje zakwaszenie syropu. Przy niższych stężeniach cukru konieczne jest dodatnie środka konserwującego - może nim być np. etanol w stężeniach 15-20% lub gliceryna.

 

Syropy można otrzymać przez:

1) rozpuszczenie odpowiedniej ilości cukru w soku roślinnym lub innym przetworze (naparze, odwarze),

2) rozpuszczenie odpowiednich preparatów w syropie prostym. Syrop prosty otrzymuje się przez rozpuszczenie sacharozy w wodzie i doprowadzenie roztworu do wrzenia. Do ciepłego syropu dodaje się przetwory roślinne.

 

Przed dodaniem naparu/odwaru lub innego preparatu do syropu lub przed rozpuszczeniem w nim cukru preparat warto przesączyć przez gazę. Dzięki temu otrzymany syrop będzie bardziej klarowny. W czasie gotowania należy pamiętać o tzw. szumowaniu czyli usuwaniu zanieczyszczeń z powierzchni gotującego się syropu. Syrop może się pienić podczas gotowania - najlepiej wypełnić garnek jedynie do 2/3 objętości. W razie mocnego pienienia należy zdjąć garnek z ognia, zmniejszyć płomień albo dodać nieco chłodnej wody lub alkoholu. Po przygotowaniu i ostudzeniu syrop rozlewa się do suchych buteleczek lub słoików i zamyka.

 

 

Przykłady syropów:

1) Syrop prawoślazowy - prawoślaz zawarty w syropie działa zarówno na kaszel suchy jak i mokry. Zawarte w surowcu śluzy działają osłaniająco na śluzówkę górnych dróg oddechowych i redukują podrażnienia. Oprócz tego prawoślaz działa też wykrztuśnie ułatwiając usunięcie wydzieliny z dróg oddechowych.

Syrop sporządza się przez rozpuszczenie cukru w maceracie z korzenia lub liści prawoślazu.

 

2)Syrop tymiankowy - również ma działanie wykrztuśne. Zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, pobudza nabłonek rzęskowy do pracy, a to powoduje odruch wykrztuśny.

 

3) Syrop wiśniowy - otrzymywany przez rozpuszczenie cukru w soku wiśniowym. Syrop ten, podobnie jak opisane powyżej, stosuje się w chorobach górnych dróg oddechowych. Rozrzedza on śluz, a przez to ułatwia jego odkrztuszenie. Poza tym obniża temperaturę ciała i działa antyseptycznie. Niektórzy zalecają także picie tego syropu w zaparciach oraz w celu odtrucia organizmu z toksyn.

 

4) Syrop z laktulozą - stosowany w chronicznych zaparciach. Po spożyciu laktuloza trafia do jelita grubego, gdzie zostaje rozłożona przez bakterie do CO2 i kwasów organicznych. Kwasy te "ściągają" do światła jelita wodę, a przez to ułatwiają wypróżnienie. Działanie syropu pojawia się po około 24-48h od spożycia.

 

5) Syrop malinowy - otrzymywany podobną metodą jak syrop wiśniowy. Jest stosowany w różnego rodzaju infekcjach, bo obniża temperaturę ciała i wzmacnia układ odpornościowy.

  • Lubię to! 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismer zmienił tytuł na Soki i syropy roślinne

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...