Skocz do zawartości

jaki jest cel medytacji?


Cosumo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

na czym polega medytacja którą praktykujesz? Co robisz zanim zaczniesz medytację, co robisz podczas medytacji, skąd wiesz że medytujesz, co robisz po medytacji, jakie efekty medytacji odczuwasz w ciągu dnia i co się zmienia jeżeli nie medytujesz przez dzień, tydzień i miesiąc?

 

Pozdrawiam i powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz... Dziwnie zdane pytanie - wiele zależy od tego, co chcesz osiągnąć.

Wiele jest metod medytacji - wszystko zależy od celu.

 

Najczęstszym celem jest wyciszenie lub rozmowa z Opiekunem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

zadając standardowe pytania dostaje się standardowe odpowiedzi, zadając niestandardowe pytania dana osoba ma za zadanie pomyśleć zanim udzieli odpowiedzi. Używając niestandardowych metod uzyskuje się niestandardowe rezultaty.

 

Pozdrawiam i powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praktykuje medytacje ponieważ dobrze się czuje i dla mnie daje mi prawdziwe przesłanie bezpieczny jestem ogl konfortowo na kazdym etapie emocjonalnym psychicznym itp a co do metody medytacji to staram miec 0 mysli w glowie :)i utrzymuje na tym uwage i używając mudry wiedzy :)a o pytanie mi chodziło czy jest jakiś spólny cel kazdej techniki medytacji:)z tego co słyszałem oświecenie a ciekawi mnie czy sa wysze poziomy niz oświecenie po medytacji mam taki stan ze jestem poza czasem dzien mi sie dłuży kazda chwile przezywam na wysokim p[oziomie cos niesamowitego:)i wszystko jest takie klarowniejsze :) pozdrawiam:)i obserwuje wszystko nie reaguje gwaltownie trudno opisac te zjawiska:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jak dla mnie nie jest to kwestia czysto metafizyczna, ale jest to związek między neurobiologią, zmianami w mózgu spowodowanymi świadomymi decyzjami jak i interakcją człowieka z wielowymiarowym spektrum tego świata. Tak że jak dla mnie medytacja to wielostopniowy proces na który można wpłynąć czy też wywołać pożądane rezultaty na wiele różnych sposobów, w zależności od oczekiwanych rezultatów. Medytacja sama z siebie to proste słowo które rzucone w tłum ludzi wywołuje masę różnych reakcji i ludzie wiążą ten termin z całą gamą różnych terminów, i wszyscy uważają że wszyscy inni pojmują ten termin tak samo jak oni...

 

A w kilku słowach, jak dla mnie odwoływanie się do terminu "medytacja" jak by wszystko było jasne i klarowne to świadectwo braku refleksji nad tym skąd się biorą efekty danego procesu.

 

Pozdrawiam i powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez tak myśle i też czuje ze medytacja prowadzi ku prawdzie:) im wiecej medytuje dostaje wieksze zrozumienie i z 2 strony uzaleznia potrzebuje wiecej:)czy to dobrze ze uzaleznia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Cosumo, jeżeli tak zrozumiałeś przesłanie mojego postu... może po prostu zacznę pisać w języku angielskim...

 

Medytacja nie służy do "prawdy" sama z siebie, medytacja nie jest nawet mentalną "pustką" myśli, im więcej eksperymentuję z różnymi sprawami tym bardziej się zastanawiam czy medytacja która jest opisywana w starych tekstach jest tak samo interpretowana przez ludzi współczesnych. Jak by w dawnych tekstach nie opisywana była medytacja, ale proces który służy do osiągnięcia pełnego stanu, a ludzie którzy tych tekstów nie rozumieli stwierdzili że ten proces jest celem samym w sobie. Podobnie do dobrego starego tekstu gdzie palec wskazuje kierunek księżyca...

 

Pozdrawiam i powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli nie służy do prawdy to czemu np budda medytowal bo szukal prawdy nieprawdaż:)?az ją znalazl zwaną oświeceniem:)nie sluzy prawdzie ale moim zdanie jest kluczem do niego a ścieżek jest wiele:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello,

 

epic facepalm... I just have nothing to write about other then the good old phrase: what's written in text does not have to be true.

 

Take care and good luck :D

 

Update:

check it out at 1:50.

Edytowane przez Auegamma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Cosumo, a co jeżeli ta "prawda" to jedynie tymczasowa statyczna interpretacja / rzutowanie dynamicznego układu? Aka: iluzja ludzkiej percepcji?

 

Podejdź do tematu z innej perspektywy, wszystko to co człowiek próbuje zrobić to zrozumieć świat wokół, ale co jeżeli ludzka świadomość jest w stanie zrozumieć jedynie część świata materialnego? A duch / dusza jest w stanie zrozumieć część świata nie-materialnego? Podchodząc do tematu medytacji i światów nie-materialnych pod kątem ludzkiej świadomości to jak próba szympansa by rozwiązać równanie różniczkowe. Zapewne kiedyś jakiś szympans byłby w stanie to zrozumieć na zasadzie relacji tego co zna z nowo nabytą wiedzą, i może taki sprytny szympans byłby w stanie rozwiązać równanie różniczkowe przez mentalną manipulację bananami, drzewami i lianami...

 

Jak dla mnie tak do całego tego tematu rozwoju duchowego podchodzi człowiek, starając się zrozumieć coś czego nie rozumie przez perspektywę tego co rozumie, postrzegając świat duchowy jako przedłużenie świata materialnego i nakładając na ten świat jak i samego siebie podobne ograniczenia, jednak takie ocenianie i tworzenie połączeń jest ewolucyjnie uzasadnione. Łączenie starego z nowym to proces który zachodzi w mózgu zdrowego człowieka, jest to podstawa efektywnego zapamiętywania czy też uczenia się jako całości, ale jest to związane z ludzkim ciałem, a nie z ludzkim duchem. Dlatego też jeżeli piszesz termin "prawda" i twierdzisz że medytujesz już jakiś czas...

 

Pozdrawiam i powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dla mnie rozwój duchowy to przejście ze stanu pełnej ślepoty w stan uświadomienia sobie że jest się ślepym, używając rąk do czucia i uszu do orientowania się w terenie, nauka jak może zajść interakcja z otoczeniem, aż do czasu kiedy człowiek sam sobie uświadomi że posiada w pełni funkcjonujący wzrok, ale sam się ograniczał przez uporczywe trzymanie zamkniętych powiek.

 

Pozdrawiam i powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tez tak myśle od kiedy sie tym interesuje podświadomie o tym wiedziałem tylko ze chciałem to odkryć poprzez rozmowe z 2 osobą;)jaką medytacje byś mi proponował moim celem jest rozwój duchowy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

nauczyciele nauczają, przewodnicy przewodzą, kierownicy kierują, dyrygenci dyrygują, aby jedna osoba mogła dawać wskazówki drugiej osobie obie muszą być w odpowiedniej relacji jako dawca - biorca, lub też bardziej przykładowo jako nauczyciel - uczeń, ja nie jestem niczyim nauczycielem, przez to nie mogę nikomu doradzać w osobistych kwestiach, jedyne co mogę to opisać swoje własne podejście do tematu.

 

Pozdrawiam i powodzenia :D

 

Edit: Mogę też przekonywać do swojego podejścia :P

Edytowane przez Auegamma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ta kwestia jest stosunkowo prosta do wyjaśnienia, z czego większość zgadza się z podejściem zawartym w książce Thomasa Campbell'a pod tytułem My Big Theory of Everything (My Big TOE), tak że wystarczy zapoznać się z tą książką a poznasz moje podejście do tego tematu, tylko tysiąc stron lektury ;)

 

Spam nie jest zamierzony.

 

Pozdrawiam i powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

... nie medytuję, ale nie chcę opisywać tego co robię zamiast medytacji, jest to wynik zrozumienia, a nie powtarzalnej czynności nazywanej medytacją.

 

Pozdrawiam i powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Cosumo, naprawdę chcesz dostać szybki summary 1000 stron tekstu? Na serio? Nawet jeżeli poświęcę na to dzień lub dwa, czy to zapewni Tobie zrozumienie swojej własnej egzystencji w wielowymiarowym kontekście? Już łatwiej było by zasugerowanie nauczenia się Jasnowidzenia i OOBE aby zrozumieć czym się różni ludzka ślepota od duchowego zrozumienia, bo słowa tego nie zdzierżą...

 

Pozdrawiam i powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra spróbuję tą ksiązkę dostać ale jak dla mnie medytując lepiej mi na kazdy poziomie fizycznym menatlnym emocjonalnym i duchowym:)ułatwia mi zycie po prostu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Obaj piszecie prawie bezsensu.. ''Auegamma i Cosumo'' żebyście nie mogli sobie tego napisać krótko i na temat. Medytacja jest czymś co nas otwiera! Mamy wolność do myślenia, możemy tworzyć, myśleć i wyszukiwać zapomniane słowa przez nią, jest tak wiele, rzeczy, które możemy przez nią zrobić, że sobie tego nie wyobrażacie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Waldarius
Witam chciałbym się dowiedziec o opiniach ludzi na temat medyatcji jaki jest jego cel?

 

Medytacja ma na celu powstrzymanie mimowolnego napływu myśli, co po pewnym czasie prowadzi do wykroczenia poza umysł, jeśli cel medytacji jest inny, to znaczy że umysł zaczyna coś kombinować, stawia opór, zaczyna nas zwodzić, oszukiwać, by podstawowy, ten prawidłowy cel nie został zrealizowany. Tak to można krótko podsumować. Niektórzy lubią wrzucać wszystko do jednego worka, wizualizacje, modlitwy, kontemplacje, trans itd, nazywając to medytacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym są różne medytacje i różnie się do niej podchodzi. Ja bym ci radził wybrać jeden kierunek i się go trzymać. W buddyźmie np. w ZEN medytuje się poprzez ciągłe bycie tu i teraz. W buddyźmie tybetańskim medytuje się na określoną forme, np na budde i dodając do tego płynące do nas energie. Poza tym medytacja tym staje się bardziej łatwa dla nas, o ile zdołaliśmy się oczyścić. Wiem, ze Osho np. podał pare technik oczyszczających , w buddyźmie np. stosuje się coś takiego jak "nyndro". Celem medytacji jest pozyskanie dystansu do wszystkiego co się wydarza jednocześnie ucząc się by się cieszyć z tego co się wydarza, niezależnie CO się wydarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ,techniki medytacyjne są różne ,ale cel jeden -powstrzymanie niekontrolowanych i mało ważnych myśli a co za tym idzie także emocji ,poprostu osiągnięcie równowagi umysłowej ,gdyż według mnie to nasze emocje są źródłem szczęścia i wolności umysłowej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ,Oświecenie według mnie to Jasność Myślenia ,to Przepełniające Tzw.Doświadczenie Boga (wśród głęboko wierzących ) To Metaforyczny Duchowy Wzlot itp.

Ale najlepiej nie oczekiwać oświecenia ,tylko medytować a ono następuje w swoim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej pójść do jakiegoś nauczyciela medytacji który się na niej zna i nie będzie wyciągał z naszego portfela ukradkiem banknotów :D Poza tym wykłady buddystyczne są regularnie organizowane w całej Polsce, jakiejkolwiek tradycji. Można pójść, popytać, pomedytować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej oczywiście ,tylko taki nauczyciel powinien kierować się dużą empatią myślę ,który ma nasze dobro i nasz rozwój na względzie ,a skąd mamy mieć pewność ,i dobrze jak mamy kogoś takiego w okolicy ,niedaleko.

Edytowane przez andros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście chciałbym się umysłowo 'poprawić' dzięki praktykowaniu medytacji. Być stabilniejszy emocjonalnie, opanować nerwy, zwiększyć skupienie z którym mam od zawsze problem. Czytałem na wikipedii i na forach ogromne korzyści wynikające z medytacji, dlatego się za to wziąłem. Mam nadzieję, że takie podejście nie jest złe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i slusznie ja w gimnazjum w 2 klasie zapoznalem sie z medytacja i zaczołem praktykowac nieregularnie z wiekiem zaczolem systematycznie i naprawde warto jak dla mnie rozwija człowieka i zero stresu to cos cudownego w moim przypadku uprawiam medytacje zen polecam zapraszam na tą strone duzo ciekawych informacj jest na temat medytacji i nie tylko:) ROSE OF SHARON - STRONA GŁÓWNA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i slusznie ja w gimnazjum w 2 klasie zapoznalem sie z medytacja i zaczołem praktykowac nieregularnie z wiekiem zaczolem systematycznie i naprawde warto jak dla mnie rozwija człowieka i zero stresu to cos cudownego w moim przypadku uprawiam medytacje zen polecam zapraszam na tą strone duzo ciekawych informacj jest na temat medytacji i nie tylko:) ROSE OF SHARON - STRONA GŁÓWNA

 

Chyba jednak to gimnazjum przespałeś.. a raczej język Polski.

Używaj proszę cie przecinków, kropek

On zaczOŁ ? COŚ zostało zapoznoŁONE? Nie. Zapoznane

 

 

Po prostu trudno coś takiego czytać. Bez obrazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprawiałeś medytacje ZAZEN ? czy jakieś inne praktyki pochodzące od ZEN ? Bo Zen to podobno nie tylko gotowanie herbaty i ćwiczenie uważności metodą tu i teraz :D

W Zen jest dużo ceremonii , poza tym ubierają się w tradycyjne szaty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

medytacja intuicyjna w ruchu, siedzisz w wannie i medytujesz albo przy śniadaniu, nawet oglądając tv można wpaść w stan medytacyjny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest po mojemu stan transu :),i to w początkowych fazach nauki medytacji ,kiedy zlewa nam się wiele technik medytacyjnych ,

 

np. w ruchu - dynamiczna,tai qi ,joga itp ,i siedząca - zazen ,vipassana itp.

 

,Ponieważ jej cel ,czyli medytacji to uzyskanie świadomości różnych ukrytych mechanizmów psychologicznych, jak np. reagowanie agresją na różne rodzaje strachu, czy lęku.

 

Uzyskanie świadomości działania tych mechanizmów (przebudzenie duchowe )," oświecona świadomość " uwalnia od ich nieuświadomionego wpływu. W ten sposób świadomość medytującego ma uzyskać spontaniczność, medytujący ma stać się wolny od wpływów tego co nieuświadomione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam wszystkich forumowiczów bardzo serdecznie:-)

dla mie medytacja to cudowny stan ducha, głębasze przeżywanie swojego zycia i lepsze jego zrozumienie. Trzeba je przeżyć mocniej a medytacja w tym pomaga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Moim celem jest zrozumienie własnego siebie, własnego ja. Oprócz tego pogodzenie się ze stanem jaki jest i oczywiście uspokojenie wszystkiego, zarówno fizycznego jak i psychicznego ciała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałbym się dowiedziec o opiniach ludzi na temat medyatcji jaki jest jego cel?

Medytacja sama w sobie nie jest celem ale tylko środkiem, który służy do świadomego obniżenia rytmu swoich fal mózgowych np. z beta do alfa bez konieczności zasypiania. Sprzyja to zrelaksowaniu i odprężeniu w stanie czuwania. Dodając wizualizację podczas praktyki medytacji masz realny wpływ na własne życie. Myśl jest energią. Twoje własne myśli tworzą twoje życie. Przypadek nie istnieje. Jakie masz myśli, takie masz życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...