Jump to content

Czym kierować się przy wyborze kart?


Reina
 Share

Recommended Posts

Myślę, że temat potrzebny i przydatny.

 

Oto garść rad, zebranych na podstawie dyskusji na tym forum, w sieci w ogóle oraz moich własnych obserwacji podczas ogądania stron z kartami.

 

- przede wszystkim zastanówmy się, czy nasze karty mają nam służyć do wróżenia czy medytacji. Niektóre karty, chociaż piękne, niosą mały ładunek symboliki - mówię tu głównie o tych przedstawiających geometryczne kształty czy barwne plamy. Dla początkujących lepsze będą karty z grafikami, które łatwo zapamiętać, rozróżnić i skojarzyć ze znaczeniem, np. ze scenkami z życia, przedmiotami, enwentualnie, jeśli ktoś zna się na ich symbolice lub ją właśnie poznaje, z drzewami czy kamieniami.

Przykładem trudnej talii do wróżenia może być ta:

.: Osiem.com.pl :. Magiczny Sklep: Karty Angel Intuition Cards Adrian Holland instr. po polsku

 

- ważne jest, czy podczas nauki będziemy mieć dostęp do wielu źródeł, książek, na temat naszych kart. O kartach Tarota znajdziemy dziesiątki pozycji, także karty klasyczne (nie wymienione powyżej co prawda, ale do opanowania z powodu, jaki tutaj opisuję) są bardzo popularne a i o kartach anielskich i aniołach coraz więcej się mówi. Symbolika wspomnianych kamieni czy drzew (oczywiście przykładowo), także jest rozległym tematem i można ją wielowarstwowo zgłębiać.Chodzi o to, że wybierając bardzo nietypową talię z dołączoną do niej książeczką, może się okazać, że informacje w niej zawarte są tak skromne i hermetyczne, że nie za bardzo będziemy wiedzieć, jak ugryźć temat. Nad taką talią będziemy zmuszeni sporo pomedytować, żeby dostrzec własne skojarzenia i żeby talia stała się naprawdę NASZA i czytelna. Potrzeba tu wyobraźni.

 

- trochę łączy się to z poprzednimi punktami, ale niektóre talie są tworzone wyłącznie na fali mody, a niektóre są tak udziwnione tylko dlatego, ponieważ autor(ka) silił(a) się na stworzenie czegoś, czego jeszcze nie było. Musimy stwierdzić, czy wolimy coś, co ludziom jest znane, wierzą w jego moc i dzięki temu mocniej działa, czy też wolimy odkrywać sekrety talii, która może nie ma tak wielkiego ładunku energetycznego, ale po prostu do nas przemawia (niektórzy lubią na przykład fantastyczne klimaty). Ta mała energia jednak nie musi być wadą - jeśli boimy się na przykład cieżkiego i niektórych przerażającego Tarota, a wróżenie nas pociąga, to możemy skorzystać z subtelnych kart z wróżkami, elfami itp. Musimy jednak wiedzieć, że zwykle symbolika i spósb intepretacji takich kart to po prostu wyobraźnia i widzimisię autora, bez konkretnych podstaw (jak wyżej: wyobraźnia mile widziana).

Przykład nietypowej talii:

.: Osiem.com.pl :. Magiczny Sklep: Karty Magical Mermaids and Dolphins Doreen Virtue

 

- ilość kart. Jak bardzo szczegółowe odpowiedzi chcemy uzyskiwać? Niektóre talie liczą po kilkanaście kart, niektóre po trzydzieści kilka, Tarot ma ich aż 78... Czy jesteśmy w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu i uwagi na dogłębne poznanie symboliki każdej z kart? Jeśli nie mamy jeszcze upatrzonego radzaju talii, dobrze jest chociaż obejrzeć te mniejsze - nie przerażą nas w praktyce ogromem informacji.

 

- jakość papieru. Obojętnie jak cudowne grafiki by nie były na kartach, nie będą nas ciesyć wydrukowane na papierze toaletowym, który wymiętolimy w tydzień. Karty do wróżenia, jako że używane dość często, powinny być względnie wytrzymałe.

 

- Tarot tematyczny: z powodu swojej trudności, nie polecam początkującym, zwykle ma mocno zmienione grafiki. Obojętnie jak bardzo Was to zaboli, zacznijcie od jakiejś bazującej na Wait'cie, ewentualnie kupcie dwie. Większość książek, w których tłumaczy się symbolikę tych kart, zwraca uwagę na skojarzenia, jakie może nieść za sobą obrazek. Tematyczne talie są dla osób, które chcą odkryć więcej symboli, znających już podstawy. W końcu nie da się napisać wiersza bez znajomości alfabetu.

Przykład trudnej talii:

.: Osiem.com.pl :. Magiczny Sklep: Yoga Tarot instrukcja po polsku

Fantastical Creatures Tarot

 

- jakość grafiki - nie oszukujmy się, że kiedyś się przyzwyczaimy do paskudnych obrazków na kartach. Jeśli nie podobają nam się, nie uzyskamy z nimi kontaktu. Lepiej odpuścić sobie i poszukać czegoś innego.

Edited by Reina
 • Cool 1
Link to comment
Share on other sites

- karty nawiązujące do różnych religii, wierzeń (w tym karty anielskie czy wyrocznie wicca), systemów filozoficznych. Jak się z nimi będziemy czuć? Czy nie kolidują z naszymi przekonaniami? Czy jesteśmy osobami praktykującymi wybraną przez siebie wiarę? Czy wierzymy w wiedzę, do jakiej karty te nawiązują? Czy rzeczywiście ją zgłębiamy, czy może interesuje nas używanie samych kart? Czy mamy motywację do nauki?

Przykłady kart:

.: Osiem.com.pl :. Magiczny Sklep: Głosy Świętych Voices of Saints Cards instr. po polsku

.: Osiem.com.pl :. Magiczny Sklep: Karty Kabały Kabbalah Cards

.: Osiem.com.pl :. Magiczny Sklep: I Ching karty

 

- kolorystyka i motywy. Tyczy się to głównie Tarota, gdyż jest w nim duży wybór talii, jednakże i karty klasyczne można kupić z ozdobnymi obrazkami. Punkt ten dotyczy raczej osób, które chcą już wróżyć na szerszą skalę, innym ludziom. Zaczęcam do wybrania talii, jaka po prostu nam się podoba (fani gotyku wszak niekoniecznie muszą zachwycać się np. kwiatowymi taliami), jednak trzeba mieć świadomość, że ponurymi kartami co niektórych wrażliwców można wystraszyć (chyba, że chcemy właśnie szokować). Także niekoniecznie tematyka wróżby może pasować do makabrycznych wizerunków - takie dobre by były do analizowania koszmarów sennych, uzależnień, destruktywnych znajomości itp. Podany niżej Vargo's Gothic Tarot ma co prawda przyjemne obrazki, mimo, że z dziewczętami-zjawami i wampirami, jednak utrzymany jest w czerni i błękitach - kolorach żałoby i depresji.

Wiele tarocistów ma w swojej kolekcji wiele talii, używanych w zależności od potrzeby. Pozwalają one wywołać odpowiedni klimat i skupić się na sprawie. Nie jest to jednak konieczne, jedna talia może w zupełności wystarczyć.

Przykłady mrocznych talii (nie tylko Tarot):

Graven Images Oracle

Wormweird Tarot

Deviant Moon Tarot

Dark Grimoire Tarot

Gothic Tarot

Przykład erotycznej talii (nie tylko Tarot):

.: Osiem.com.pl :. Magiczny Sklep: Manara

Tarot of Casanova

Przykład "romantycznej" talii, z jasną kolorystyką (nie tylko Tarot):

.: Osiem.com.pl :. Magiczny Sklep: Karty The Lovers

.: Osiem.com.pl :. Magiczny Sklep: Art Nouveau (Lenormand) Oracle Cards instr. po polsku

.: Osiem.com.pl :. Magiczny Sklep: Anioły kwiatowe Elli Seleny, Ella Selena

.: Osiem.com.pl :. Magiczny Sklep: The LLewellyn Tarot

Edited by Reina
 • Cool 1
Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Ładnie to wszystko uporządkowałaś:)

Ja ze swojej strony polecam do medytacji 2 talie:

 

Karty Angel Intuition Cards Adrian Holland

Mandale do wróżb i medytacji

 

Dla mnie to piękne i mocno oddziałujące karty. Mandale wyróżniają się nie tylko grafiką ale i kształtem - to chyba jedyna okrągła talia. A Angel Intuition mają niesamowite kolory, które głęboko poruszają wrażliwość estetyczną, choć sam papier jest bardzo cienki.

 

Przy okazji mam pytanie. Szukam oryginalnej amerykańskiej talii

Osho Transformation Tarot w asortymencie jakiegoś polskiego sklepu. Może jesteś w stanie (lub ktoś inny) wskazać mi takiego importera?

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Co do wybierania kart - ja nie kierowałam się niczym innym, tyko intuicją. Według mnie wybieranie kart bo (np): mają ładne obrazki nie jest do końca poprawne. Trzeba wziąć talię do ręki i spróbować poczuć ich energię. Jeśli będą stworzone dla nas - będziemy o tym wiedzieć. Tak na prawdę to nie my wybieramy karty. To one wybierają nas :)

Link to comment
Share on other sites

 • 9 years later...
 • 1 year later...
 • Ekspert
Posted (edited)

Bardzo lubię ten kanał. Wyszperałam filmik odnośnie różnic między Tarotem a Lenormand. Oczywiście wszystko jest subiektywną wizją autora i może nie być za 1 razem zrozumiała, jeśli ktoś nie zna Lenormand. Ale ja się z autorem zgadzam (no może nie z tym, że Lenormand są najlepsze. A może są, ale na pewno niekoniecznie każdy musi lubić je rozkładać i używać). Moim zdaniem stara się oddać ogólny "vibe". Trochę mówi też o Kipperach, Cygańskich (świetny jest tekst, że jak ktoś chce zobaczyć tragedię, to patrzy w karty cygańskie ;p:biggrin:) i na swoich taliach pokazuje różnice itd.

 

 

 

Edited by Ragna
 • Like 3
 • Cool 1
 • Super 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...