Jump to content
Sign in to follow this  
Tycie Kicie

Sarvadharma Mahasandhi Bodhichitta Kulayarāja Tantra [s]

Recommended Posts

Tycie Kicie

Kulayarāja Tantra, tyb. Kundzie Dzialpo (tyb.: ཀུན་བྱེད་རྒྱལ་པོའི་རྒྱུད་, Wylie: Kun-byed Rgyal-po'i Rgyud, pol.: Wszystko Stwarzający Król), jest buddyjskim tekstem tantrycznym, który skupia się na bezpośrednich naukach o pierwotnym, ostatecznym Buddzie (Adibudda), Samantabhadrze. Samantabhadra jest w tym tekście prezentowany, czy personifikowany jako bodhi-citta, Przebudzony Umysł, "umysł pierwotnej czystości". W Kundzie Dzialpo, Samantabhadra rozmawia z Wadźrasattwą, który prosi o wyjaśnienia. To tantryczne dzieło pochodzi z Serii Umysłu (Wylie: sems sde) tradycji Dzogczen szkoły Nyingma.

 

 

Streszczenie

 

W Kulayarāja Tantrze, Samantabhadra mówi, że On, "Wszystko Stwarzający Król", jest esencją wszystkich rzeczy, istot i wszystkich Buddów i że znać Go, Przebudzony Umysł, to osiągnąć esencję Rzeczywistości.

Dla odczuwającej istoty rozpoznać swoją własną Bodhicittę lub Buddę Samantabhadrę (wiecznie istniejącego) to osiągnąć wyzwolenie. Ponieważ odczuwające istoty i wszystkie zjawiska powstają z powodu Bodhicitty lub Umysłu Doskonałej Czystości, Samantabhadra odnosi się do nich w swoich naukach, jako do swoich "dzieci".

 

Samantabhadra twierdzi:

"Jesteście Moimi dziećmi i jesteście równi Mnie. [...] Ponieważ wszystkie rzeczy nie istnieją na zewnątrz Mnie,

z całą pewnością twierdzę, że Jestem wszystkim"

 

Samantabhadra także podkreśla:

"[...] wszystko jest Mną, Wszystko Stwarzającym Władcą, umysłem pierwotnej czystości. [...]

Jestem przyczyną wszystkich rzeczy. [...] Nie ma innego Buddy poza Mną, Wszystko Stwarzającym."

 

Ostateczna podstawa rzeczywistości, Budda Samantabhadra, zwana także Rigpą,

znajduje się we wszystkich istotach i można ją zrealizować. Jest ona mądrością, nieśmiertelną esencją,

która jest poza myślami i która przenika naturę umysłu i wszystkich zjawisk.

Jest spontaniczną, przekraczającą myśli natychmiastową obecnością, wszystko obejmującą świadomością.

 

Kundzie Dzialpo

 

“Najwyższe Źródło jest książką o Kundzie Dzialpo, uważanej za fundamentalną tantrę dzogczen. Nauki te były przekazywane od nauczyciela do ucznia przez ponad dwa tysiące lat. Ich celem jest przebudzenie każdej jednostki do jej prawdziwej natury – pierwotnego stanu oświecenia.

 

Fragmenty książki

 

Niniejsza praca jest podzielona na trzy części. Pierwsza część opisuje początki i podstawowe zasady, tak jak zostały ujęte w tradycyjnych tekstach dzogczen semde, którego Kundzie Dzialpo jest pismem zasadniczym. Duża część materiału została zaczerpnięta z Vairo Drabag (Bai ro ‘dra ‘bag), biografii wielkiego tybetańskiego nauczyciela i tłumacza Wajroczany, który sprowadził serie dzogczen semde i longde z Oddijany i z Indii do Tybetu w ósmym wieku. Faktycznie pierwsze pięć rozdziałów tej biografii stanowi prawdziwą historię początków dzogczen.

 

Druga część tej pracy składa się wyłącznie z ustnych nauk udzielonych przez Czogjala Namkhai Norbu: krótkiego wprowadzenia do podstawowych zasad tantry i dzogczen, a następnie zwięzłego przedstawienia najbardziej istotnych punktów każdego z osiemdziesięciu czterech rozdziałów Kundzie Dzialpo. Te nauki zostały przekazane przez Czogjala Namkhai Norbu w Sardynii pod koniec 1977 roku i na początku 1978, kiedy dał przekaz oraz wygłosił ustny komentarz do tej tantry. Czytelnikom, którzy nie są zaznajomieni z buddyzmem tybetańskim, radzi się, aby najpierw przeczytali rozdział „Podstawowe zasady tantry i dzogczen”. Niemniej osoby te powinny posiadać przynajmniej pewną ogólną wiedzę odnośnie buddyzmu hinajany i mahajany.

 

Trzecia i ostatnia część zawiera fragmenty Kundzie Dzialpo, wybrane, aby umożliwić czytelnikom zbliżenie się do nadzwyczajnego przesłania tego tekstu, przy jednoczesnym uniknięciu pogrążania się w szczegóły, które są trudne do zrozumienia bez pewnej wiedzy z zakresu różnych dziedzin tantry i sutry. Kundzie Dzialpo jest tekstem napisanym przede wszystkim dla pożytku buddyjskich praktykujących i konsekwentnie język i terminologia pochodzą w większości z buddyzmu tantrycznego i sutrycznego. Ważne jest, aby o tym pamiętać podczas lektury tego tekstu.”

 

 

Posiadam tę książkę w angielskiej wersji językowej.

Na ‘alergio’ można ją kupić za 160zł,u mnie za 70zł.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Asvadmadh

"odczuwające istoty i wszystkie zjawiska powstają z powodu Bodhicitty"

 

Zajrzyj do Czterech Szlachetnych Prawd i nie nazywaj tego typu tekstów

"buddyjskimi" - nawet jeśli głoszą je ludzie w kolorowych szmatkach...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...