Skocz do zawartości

Sensus - NLP Dla Początkujących - Shlomo Vaknin


julenka

Rekomendowane odpowiedzi

c06e9fae07f7.jpg

 

Dzięki uprzejmości EZOFORUM oraz wydawnictwa SENSUS, mam przyjemność zrecenzować książkę pt. „NLP Dla Początkujących” - Shlomo Vaknina (dyplomowany hipnoterapeuta; zajmuje się terapią od ponad 10 lat; autor kilku książek m. in Biblia NLP. 210 wzorców, metod i strategii programowania neurolingwistycznego; założyciel i redaktor naczelny międzynarodowej publikacji „NLP Weekly Magazine”; aktywnie zaangażowany w opiekę nad zwierzętami i uczestniczy w kilku projektach na rzecz ochrony dzikiej przygody).

 

W książce autor skupia się na poszczególnych działach:

-> Definicja NLP

-> Główne pojęcia NLP

-> Główne koncepcje NLP

-> Jak wykorzystać NLP do doskonalenia swoich umiejętności i przyspieszenia procesu uczenia się?

-> Jak NLP pomaga osiągnąć wyniki dzięki analizie zachowania i działania umysłu?

-> Stosowanie umiejętności NLP

-> Modele NLP

 

Shlomo poszerza sporo ważnych tematów przez co czytelnik może poznać szerzej konkretne zagadnienia takie jak np.

x Czym jest NLP?

x Czym jest podświadomość?

x Co to jest Vak?

x Co to jest asocjacja i dysocjacja?

x Co to jest subiektywność i obiektywność?

x Jaka jest różnica między celem a wynikiem?

x Jak określić poprawnie sformułowany wynik?

x Co to jest układ kartezjański?

x Na czym polega mapowanie skrośne (Mapping Across)?

x Co to jest stan umysłu?

x Jak przejąć kontrolę nad własnym stanem?

x Co to jest dobry kontakt?

x Co to są poziomy logiczne Diltsa?

x Co to jest modelowanie?

x Co to są operatory modalne?

x Co to jest hipnoza?

x Co to jest trans?

 

 

W lekturze autor przedstawia również wiele ciekawych modeli, metamodeli oraz technik ja np.:

* podstawowy model NLP

* model TOTE

* metamodel NLP

* technika Shwish Pattern

* technika Godiva Chocolate

* technika kręgu doskonałości

* technika zmiany zakotwiczeń

* technika zmiany historii osobistej

* technika Visual Squash

* technika leczenia fobii

* model Miltona

* model Satir

 

Pozwólcie, iż spróbuję wytłumaczyć Wam co to jest NLP.

 

Skrót NLP oznacza programowanie neurolingwistyczne. Przedrostek „neuro” odnosi się do systemu nerwowego (w tym również mózgu). Dotyczy tego, jak ciało radzi sobie z doświadczeniami.

Przez doświadczenie rozumiemy wszystko, co możemy odczuć za pomocą zmysłów, jak również symboli takich jak słowa.

Słowo „lingwistyczne” odnosi się do języka czyli do tego, jak symbole wpływają na ludzi.

Wyraz „programowanie” znalazł się w nazwie ponieważ NLP wykorzystuje symbole i doświadczenia w możliwie najlepszy sposób by osiągnąć doskonałość.

NLP uczy jak ją osiągnąć i oferuje wiele wskazówek, które pomagają zrealizować ten cel.

Ludzie korzystają z technik NLP w różnych sytuacjach w codziennym życiu.

Podstawowy model NLP polega na modelowaniu. NLP pomaga osiągnąć doskonałość poprzez modelowanie zachowań innych ludzi, którzy już ją osiągnęli. To znaczy tyle, iż NLP pomoże nam zdobyć to wszystko czego pragniemy, bo już kiedyś ktoś to osiągnął. NLP odkrywa sekrety innych osób, a następnie pomaga uwolnić nasz potencjał. Specjaliści od NLP stosują modelowanie u wielu osób. Wiadome jest iż ludzie, którzy odnieśli sukces łączą pewne cechy wspólne bez których nie mogliby uzyskać doskonałości. Mają odpowiednie sposoby na zmotywowanie innych, a w szczególności siebie, do osiągnięcia wspólnych rezultatów. Natomiast widza, którą posiadają na temat budowania pozytywnych więzi z ludźmi czynią ich np. fantastycznymi kierownikami itd. (jest to jedna z przykładowych cech łączących osoby odnoszące sukces. W książce jest ich znacznie więcej i szerzej opisane).

NLP proponuje najskuteczniejsze rozwiązania, pozwalające z pełnym sukcesem zmierzyć się z najbardziej skomplikowanymi wyzwaniami w Twoim życiu. Kumuluje energią i gromadzi motywację, która rozbija wszystkie przeszkody stojące na Twej drodze. Dzięki temu jesteś gotów podjąć się najtrudniejszych zadań. NLP umożliwia Ci przy tym najpełniejsze wykorzystywanie Twojego talentu, umiejętności i potencjału.

Twórcami NLP są John Grinder i Richard Bandler, stworzyli to na początku lat 70-tych XX wieku (John był profesorem lingwistyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz, a Richard studiował informatykę i matematykę). Dzięki współpracy z pomysłowymi i utalentowanymi ludźmi zdołali oni przekształcić NLP w poważną metodę szkolenia dla ludzi ze wszystkich środowisk społecznych i zawodowych.

 

Podsumowując, książka ta jest to uniwersalny podręcznik, który jasno, profesjonalnie i bardzo szczegółowo omawia zasady oraz metody stosowania programu neurolingwistycznego. Można znaleźć w niej perfekcyjnie usystematyzowaną wiedzę, połączoną z kursem praktycznym .gotowym do wykorzystania.

 

Książka od strony wizualnej jest dobra, wysoka jakość papieru, każdy temat zaznaczony większą i pogrubioną czcionką, każdy dział rozpoczęty od nowej strony. Okładka miękka, tytuł poprzez kolorowe kwadraty rzuca się w oczy. Tablica szkolna oraz napis na niej może sugerować czytelnikowi, iż ma on do czynienia z książką dla początkujących w danej tematyce. Może również oznaczać, że zagadnienia w niej, z założenia autora, powinny być dla czytelnika dziecinnie proste.

 

Jestem zadowolona z tej lektury. Uważam, że jest warta swej ceny. Dzięki niej mogłam poznać kolejne świetne techniki, które umożliwiają mi szybsze i skuteczniejsze dotarcie do upragnionego celu.

 

Polecam wszystkim tą książkę.

 

Ogólne informacje o książce:

 

- wydawnictwo: Sensus

- wydanie: I

- rok: 2010

- format; 158x235

- ilość stron: 176

- oprawa: miękka

 

Daję tej lekturze 8/10 punktów.

 

Dziękuję EZOFORUM oraz wydawnictwu SENSUS, za możliwość zrecenzowania tej książki.

 

Pozdrawiam serdecznie- julenka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się bardzo... Naprawdę z książki można dowiedzieć się sporo ciekawych rzeczy... Chciałam więcej opisać, ale stwierdziłam, iż każdy ma prawo wybrać coś innego więc wolałam opisać tylko i wyłącznie ogólnie.

Ja osobiście nie ukrywam, że w przyszłości poszerzę wiedzę na temat niektórych wymienionych technik ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...