Skocz do zawartości

Katolik czy chrześcijanin?


adrzej1

Rekomendowane odpowiedzi

Często stawia się znak równości między pojęciami „katolik” i „chrześcijanin”. Czy rzeczywiście są sobie równoznaczne i zamienne? Czy każdy katolik jest chrześcijaninem, a chrześcijanin katolikiem?

 

Zdawałoby się, że nie ma różnicy, ale „katolik” to członek Kościoła Katolickiego, natomiast „chrześcijanin” to osoba wierząca w Jezusa Chrystusa. Nawet Kodeks Prawa Kanonicznego kościoła rzymskokatolickiego używa tych pojęć zamiennie rozciągając jurysdykcję kościoła rzymskokatolickiego na całe chrześcijaństwo – „Kan. 96 – Przez chrzest człowiek zostaje wcielony do Kościoła Chrystusowego i staje się w nim osobą, z obowiązkami i prawami, które - zważywszy ich pozycję - są właściwe chrześcijanom, jeśli są we wspólnocie kościelnej i o ile nie przeszkadza sankcja nałożona zgodnie z przepisem prawa”.

 

Jakie jest zatem pochodzenie tych pojęć?

„Katolik” to łacińskie „katcholikos” znaczące „powszechny” - jest to nazwa nadana religii powstałej w IV wieku nasze ery, powołanej do istnienia na Soborze Nicejskim, politycznymi decyzjami pogańskiego cesarza Konstantyna. Nowa religia powstała przez dodanie do nauk Jezusa Chrystusa szeregu pogańskich zwyczajów i wierzeń mających na celu pozyskanie (czytaj podbicie i podporządkowanie) narodów – sąsiadów Rzymu. Istnieje wiele religii katolickich. Największa to rzymskokatolicka, zwana także łacińską. Ponadto jest jeszcze grekokatolicka, polskokatolicka, starokatolicka, mariawici i inne, a spoza kręgu kultury polskiej np. syromalabarski kościół katolicki, kościoły koptyjski i egipski. Łącznie wyznań katolickich jest kilkaset.

 

„Chrześcijanin” to wyznawca Jezusa Chrystusa (uznający Chrystusa za Syna Bożego, lub Boga). Nazwa Chrześcijanie wzięła się od greckiego przydomku objawionego w I wieku Jezusa – proroka żydowskiego, który w języku hebrajskim był określany mianem Mesjasza – po polsku Pomazaniec, a po grecku Chrystus. Niektórzy wywodzą nazwę „chrześcijanie” od chrztu, ale „chrzest” to „baptisen” – czyli nazwa pochodząca od chrztu to „baptyści” – jest to jedna z grup religijnych kościołów protestanckich. Wiele religii chrześcijańskich uznaje Chrystusa za Boga, ale nie ma takiego poglądu w Piśmie Świętym - jest to jedna z nauk dodanych do poglądów kościoła katolickiego, gdzie stworzono najpierw Dwójcę - Bóg Ojciec i Bóg Syn, a później wzorując się na wcześniejszych trójcach (egipskich, babilońskich) dodano Boga - Ducha Świętego.

 

Jak zatem widać różnica jest zasadnicza - nie każdy chrześcijanin to katolik, natomiast każdy katolik to chrześcijanin. Jako chrześcijanin, ale już nie katolik (przynajmniej w swoim przekonaniu) oburzam się będąc wrzucany do jednego worka z katolikami. Nie po to zmieniałem poglądy – kościół rzymsko-katolicki w czasie swej tysiąc siedemset letniej historii, nie zawsze miał szlachetne karty i nie chcę być z nim identyfikowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...