Jump to content

Sensus "Etyczna manipulacja”


Aura

Recommended Posts

Dziękuję Pani Agnieszce Ornatowskiej za napisanie książki pt."Etyczna manipulacja”,

Wydawnictwu Sensus za wydanie książki , a Naszemu foru za udostępnienie mi, bym mogła się z nią zapoznać.

 

Wprawdzie miałam zrecenzować inną - dostałam tą , no cóż książka czasami wybiera kto ma ją przeczytać.

Straszny opór poczułam przed jej otworzeniem, 2 dni wcale do niej nie zajrzałam manipulacja dla mnie jest manipulacją i nijak się ma do etyki.

Pozwólcie, że zacytuję słowa autorki w których to objaśnia swoje spojrzenie i rozumienie etyki w manipulacji ".. etyka jest zbiorem reguł moralnych, czyli zajmuje się zasadami , według których postępują ludzie wobec siebie.

Moralny znaczy szlachetny, czyli płynący z głębi serca. I tu dochodzimy do intencji Twojego działania - cokolwiek robisz , aby coś sobie udowodnić kosztem innych, postępujesz nieetycznie, ale gdy Twoim zachowaniem kierują szlachetne intencje - chcesz,żeby inni czuli się dobrze, byli szczęśliwi- wtedy postępujesz etycznie - bez względu na to jakich metod używasz."

 

Spojrzałam na motywy napisania tej książki i poczyści zgadzam się z autorką. Piszę poczyści ponieważ są tu podane techniki NLP które służą dopasowaniu się na poziomie ciała,

głosu, oddechu, treści, które dla mnie są nieetyczne.

Nie mniej reszta książki jest godna polecenia, choć są tu podane oczywiste rzeczy, którymi większość ludzi posługuje się na co dzień, niekoniecznie zdają sobie sprawę, że mogą

być posądzone o świadomą manipulację - np: mówienie komplementów, bycie miłym, dzielenie się z innymi tylko pozytywnymi sprawami,interesowanie się "bolączkami" innych itp.

Dowiemy się dużo, o meteorogramach, psychologii społecznej, o tym dlaczego warto się szczerze uśmiechać, o prawie przyciągania.

 

Na pewno warta jest zapoznania i choć czasami możemy się z czymś nie zgadzać warto jest zgłębić zawartą wiedzę, która jest spora,

uświadomić sobie swoje zachowania, popracować nad sobą, rozwinąć się i i samemu zdecydować gdzie znajdują się Jego własne granice etyki, ponieważ każdy człowiek ma swoje własne.

Życzę Wam przyjemnej lektury i wejrzenia w siebie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...