Skocz do zawartości

Teściowie - Rodzice


Gość bakea

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do mężów, żon

Jak to u was wygląda? Czy zastanawialiście się nad tym, dlaczego po zaślubinach, zwracacie się do TEŚCIÓW ---> Mamo, Tato..

Przecież to są obcy ludzie dla nas.. a rodziców ma się jednych !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość björn

Sprawa dość ciekawa - racja. Być może to wynika ze specyfiki j. polskiego? Mam na myśli fakt, że niestety istnieją w nim cholerne formy per "Pan/Pani", które niepotrzebnie dystansują społeczeństwo do siebie. Powinno się mówić tak do osób starszych lub wyższych klasą (nie chodzi tu o stan majątku, ale np. wyższe stanowisko w miejscu pracy/tytuł naukowy), więc skoro według tej reguły nieetyczne jest zwracanie się po imieniu do teściów, a formy "Pan" i "Pani" są zbyt oziębłe, być może właśnie dlatego mówi się per "mamo"/"tato"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa dość ciekawa - racja. Być może to wynika ze specyfiki j. polskiego? Mam na myśli fakt, że niestety istnieją w nim cholerne formy per "Pan/Pani", które niepotrzebnie dystansują społeczeństwo do siebie. Powinno się mówić tak do osób starszych lub wyższych klasą (nie chodzi tu o stan majątku, ale np. wyższe stanowisko w miejscu pracy/tytuł naukowy), więc skoro według tej reguły nieetyczne jest zwracanie się po imieniu do teściów, a formy "Pan" i "Pani" są zbyt oziębłe, być może właśnie dlatego mówi się per "mamo"/"tato"?

 

ja też często zastanawiam się nad tą kwestią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że te zwroty wynikają z pewnego przyjętego w naszym kraju zwyczaju, nikt nie zastanawia się nad tym dlaczego, jest wiele zwyczajów, a to jest jeden z nich i trzeba się do tego dostosować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to dla nas w pewnym sensie osoby bliskie i zwracając się Pan/Pani robi się w pewnym senie bariera na relacji. A tak jest trochę swobodniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to dla nas w pewnym sensie osoby bliskie i zwracając się Pan/Pani robi się w pewnym senie bariera na relacji. A tak jest trochę swobodniej

 

To można by mówić równie dobrze po imieniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To można by mówić równie dobrze po imieniu ;)

 

Można, ale równie dobrze do swoich rodziców można by było po imieniu się zwracać ale tak nie robimy. Moim zdaniem gdybyśmy mówili oo imieniu to by było jak na stopie koleżeńskiej. A tak to tylko trochę łagodzi relacje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, ale równie dobrze do swoich rodziców można by było po imieniu się zwracać ale tak nie robimy.

No kto nie mówi po imieniu ten nie mówi ;)

 

Sama nie wiem, czy mówiłabym do teściów 'mamo'.... Znam osoby, które jednak zwracają się bezosobowo.

Niby rodzina no ale....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to dla nas w pewnym sensie osoby bliskie i zwracając się Pan/Pani robi się w pewnym senie bariera na relacji. A tak jest trochę swobodniej

 

ja też tak uważam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Asmic

w sumie nie wiem, ja na swoich teściów nie będę wołał mamo, tato bo to dla mnie głupota. Rodzice to rodzice oni zawsze będą z nami a teściowie zawsze mogą się od nas odwrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie wiem czy do swoich teściów będę tak mówiła, mój wybranek stwierdził, że do moich rodziców nie będzie mówił w ten sposób więc ja pewnie też nie, w końcu mam jednych rodziców, a teściowie? to obcy ludzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzice to rodzice oni zawsze będą z nami a teściowie zawsze mogą się od nas odwrócić.

Polemizowałabym i to MOCNO co do pierwszej części ;):P

 

Ja nie wiem... Ja to chyba będę mimo wszystko dążyła, żeby do teściów mówić po imieniu/ ewentualnie pan/pani ..... (wstaw imię).

Chociaż to chyba zależy od przypadku tak na prawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Macie rację, ja próbowałam do teściów mówić mamo/tato ale zawsze przy tym czułam niechęć, wymuszenie, gardło na samą myśl mi się zaciskało...do pewnego momentu udawało mi się na "my-wy-oni" , sytuacja zmieniła się po tym jak urodziłam córkę i od 8 lat zwracam się do teściów babcia/dziadek ;)

Nie wszyscy są tak dostępni, moja znajoma już kilka lat po ślubie do teścia mówi tato a do teściowej PANI ...bo kawał cholery jej się trafiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mówienie babcia / dziadek jest o wiele łatwiejsze, choć to na prawdę zależy od człowieka.

Ja do swoich rodziców często mówię po imieniu więc nie wiem, jak to bd przyszłościowo z teściami potencjalnymi ;)

Czas pokaże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mówienie babcia / dziadek jest o wiele łatwiejsze, choć to na prawdę zależy od człowieka.

Ja do swoich rodziców często mówię po imieniu więc nie wiem, jak to bd przyszłościowo z teściami potencjalnymi ;)

Czas pokaże :)

 

a mnie to w ogóle nie robi różnicy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi teściowie w drodze na poprawiny zapytali czy mogłabym zwracać się do nich "mamo" i "tato". Dodali,że od dawna traktują mnie i myślą o mnie jak o swoim dziecku i byłoby im miło. Osobiście nie mam nic przeciwko. Kochają mnie, są mili i ciepli. Problem mam tylko ze zwracaniem się w ten sposób do nich przy moich rodzicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie by się zgodzili na mówienie po imieniu,ale ... Zięć moich teściów zwraca się do nich bezosobowo i brzmi to mniej więcej tak " Czy mogłaby mi zrobić herbaty?" Zabawne to, ale on strasznie się męczy przy wymyślaniu "poprawnych politycznie zdań" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na prawdę zależy od człowieka...

Mój Padre wychodzi z założenia, że ma dwie córki i tyle.

Moja Matulka znów była w siódmym niebie jak zięć powiedział do niej pierwszy raz 'mamo' ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na prawdę zależy od człowieka...

Mój Padre wychodzi z założenia, że ma dwie córki i tyle.

Moja Matulka znów była w siódmym niebie jak zięć powiedział do niej pierwszy raz 'mamo' ;)

 

 

serio? no jak widać to zależy jak ktoś na to patrzy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam,ze wszystko zalezy od relacji w rodzinie. Jesli jest sie bardzo blisko z tesciami...akceptuje ich, to wydaje mi sie,ze ludzie nie maja problemu,zeby nazywac ich- mamo, tato. A co z dalsza rodzina? Przez wiele lat mowiłam "ciociu" do ciotek mojego byłego meza. Teraz, po rozwodzie....własciwie jeszcze nie miałam okazji spotkac ich...ale zastanawiałam sie jak miałabym sie do nich zwracac? Troche dziwne nazywac ich "ciociu" ale "pani" tez chyba by mi nie przeszło. Czasami trudno tez formułowac zdania bezosobowe. Nie sądze,zeby spodobało im sie,zebym nazywała je po imieniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że te zwroty wynikają z pewnego przyjętego w naszym kraju zwyczaju, nikt nie zastanawia się nad tym dlaczego, jest wiele zwyczajów, a to jest jeden z nich i trzeba się do tego dostosować

 

 

Dokładnie tak, ale to przyjemny zwyczaj:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam,ze wszystko zalezy od relacji w rodzinie. Jesli jest sie bardzo blisko z tesciami...akceptuje ich, to wydaje mi sie,ze ludzie nie maja problemu,zeby nazywac ich- mamo, tato. A co z dalsza rodzina? Przez wiele lat mowiłam "ciociu" do ciotek mojego byłego meza. Teraz, po rozwodzie....własciwie jeszcze nie miałam okazji spotkac ich...ale zastanawiałam sie jak miałabym sie do nich zwracac? Troche dziwne nazywac ich "ciociu" ale "pani" tez chyba by mi nie przeszło. Czasami trudno tez formułowac zdania bezosobowe. Nie sądze,zeby spodobało im sie,zebym nazywała je po imieniu...

dla mnie to indywidualna kwestia każdego człowieka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A mi nie przeszkadza mówić do mamy mojego męża "mamo" a do taty "tato" na początku oczywiście było to dziwne i niezręczne, ale jakoś się przyzwyczaiłam i myślę, ze jest to taki objaw sympatii, także jest to przyjemne, nie ma co szukać dziury w całym, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było podobne pytanie w jednym z programów o języku polskim. Pytanie nie dlaczego, a kiedy. Tak więc na mamo/tato przechodzimy po zaręczynach. Dlaczego nie wiem, dla mnie z powodzeniem wystarczyłoby teściu/teściowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie również nie ma i nigdy nie było problemu z tym przyszywanym " mamo " i " tato" ja to również traktuję bardziej jako objaw sympatii i coś pozytywnego, nigdy się nie zastanawiałem dlaczego tak jest po prostu się tak przyjęło i po prostu zostało:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

To jest zdecydowanie nasza polska tradycja. Szczególnie starsze pokolenie przywiązuje do tego znaczna uwagę, obecnie już się tak restrykcyjnie tego nie przestrzega. Np. mój maż zaoponował nie będzie do teściowej mówił "mamo" bo matkę ma tylko jedną, a że moja mama nie wyobrażała sobie by mówić do niej po imieniu lub per "pani" (bolał ją fakt niemówienie "mamo" ;) ), to mąż się wcale do niej nie zwracał dopóki nie urodziła nam się córka. Wtedy przeszedł na "babcia". A ja nie będę do jego mamy mówić "mamo", jeśli on tak nie mówi do mojej. To byłoby niesprawiedliwe i krzywdzące dla mojej mamy. Toteż zwracam się tak samo do teściowej, jak on do swojej "babcia".

Fakt, że ja bym chyba dziwnie się dziś czuła, gdybym miała do teściowej mówić "mamo" ;) . Ale pewnie dlatego, ze 13 lat tak nie mówię i trudno byłoby się teraz przyzwyczaić, a nie dlatego, że mam jakieś obiekcje.

Edytowane przez gloria
sprostowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

to wszysko zależy od tego co uzgodnimy z teściami tuż po ślubie. Ja do moich teściów mówie po prostu po imieniu. Jakoś nie wyobrażam sobie żebym do obcych ludzi mówiła mama czy tato. Chyba byłoby mi głupio w stosunku do moich rodziców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismer zmienił tytuł na Teściowie - Rodzice

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...