Skocz do zawartości

Nauka różnych systemów w tym samym czasie


Dorion

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pytanie jest bardzo proste: który z trzech sposobów nauki, podanych przeze mnie poniżej, wydaje Wam się najskuteczniejszy, a także z którego sami korzystacie?

 

1. Więcej systemów naraz. Przykładowo robię ćwiczenia Bardona, do tego próbuję po kolei różnych rzeczy z książki Kraiga, a jeśli jeszcze zostaje mi więcej czasu w ciągu dnia, to zapoznaję się z praktykami Crowleya. Ta opcja zawsze wydaje mi się najbardziej kusząca, bo przynajmniej teoretycznie powinna zapewniać szybszy i bardziej wszechstronny rozwój.

2. Robię sobie te ćwiczenia Bardona, a w międzyczasie czytam książki teoretyczne o kabale, astronomii, zielarstwie, mitologie, czy co tam jeszcze mnie interesuje, ale za inne praktyki się nie biorę, dopóki nie skończę z Bardonem.

3. W ogóle nie mieszam różnych tematów i nie łapię się książek o wszystkim naraz, tylko spokojnie i powoli kończę sobie jedną, potem czytam wszystko, co wydaje się najbardziej godne uwagi z dziedziny astronomii/astrologii, od tego za jakiś czas przechodzę do zielarstwa i tak po kolei doskonalę każdą dziedzinę. Tylko że w przypadku tego przykładowego Bardona mogłoby się to okazać kłopotliwe, bo przerobienie w całości jego dzieł zajmie mi pewnie wiele lat, więc przydałoby się w tym czasie zająć też czymś innym. Dlatego właśnie pierwszy sposób najbardziej kusi. Z drugiej strony mam wątpliwości, czy tutaj najbardziej nie jest potrzebna cierpliwość i poświęcenie jednemu systemowi, a dopiero potem ewentualne próbowanie innych.

 

Jeśli w sumie żaden z tych sposób nie jest dobry, to proszę, oświećcie mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie to dla wiekszoci o osob z tego co widze pierwsze lata i tak schodza na poszukiwaniach i testach roznych systemow

ciezko wszak idealnie dobrac sobie system bez testow przynamniej kilku z nich, chyba ze ma sie farta lub intuicyjnie do czegos ciagnelo ;)

 

u bardona na poczatku wiele praktyk jest bardziej cwiczeniami, kraig natomaist rozlozyl na kilka etapow pierwszy stopien neofity wiec swobodnie mozna je wykonywac czytajac i praktykujac inne rzeczy, poza tym wspolczesne systemy tez na poczatku silny nacisk stawiaja na rozwijanie podstawowych umiejetnosci poprzez nie magiczne praktyki - wiec tego rodzaju cwiczenia napewno przydadza sie w dalszej praktyce niezaleznie od systemu, zreszta zestawow takich podstawowych cwiczen jest cala masa i w zasadzie roznia sie tylko kosmetycznie bo najczesciej i tak sa to cwiczenia koncentracji wyciszania i wizualizacji

 

inna sprawa ze nie wszystkie systemy maja okreslony plan treningu ktorym podazasz az osiagniesz hen hen daleko postawiony cel. magia chaosu, systemy rekonstrukcyjne czy grimuary umozliwiaja dosyc swobodone podejscie do praktyki

 

imo roznorodnosc na poczatku napewno nie zaszkodzi gdyz nawet jezeli podejmie sie scisly ciezki trenign z okreslonym celem, to osoba poczatkujaca i tak nie bedzie wiedziala czym jest ten cel

 

generalnie wiec trzeba znalesc zloty srodek miedzy 1 a 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie pierwszy sposób szkodzi uczącemu się. Jest dobry na wybranie sobie drogi jaką chcesz pójść. Kiedy wybierzesz już czym chcesz się zajmować, przestań rozpraszać się innymi technikami. Dwójka będzie wtedy najbardziej rozsądna. Stawiasz sobie cel i cierpliwie do niego dążysz. Nie musi to oczywiście oznaczać całkowitego odcięcia się od innych technik. Te, które sobie wybierzesz rób jako codzienne, a inne sporadycznie - wtedy kiedy będziesz ich potrzebować (przykładowo sigile). Czytaj książki, na pewno nie zaszkodzi ci to, możesz też próbować połączyć wykonywane przez ciebie techniki i innymi, które ci się spodobają (ale to na dalszym etapie pracy). Na zrozumienie praktyk potrzeba wiele czasu i wysiłku. Wybierz więc sobie kilka ćwiczeń i nie przerażaj się tym, jak długo zajmie ci ich opanowanie. Da to z pewnością dużo lepsze efekty niż robienie na oślep technik jakie akurat znajdziesz. Pamiętaj, że żeby gdzieś dotrzeć musisz przejść jedną ścieżką - nie wszystkimi na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...