Skocz do zawartości

Pokrzywa nie tylko parzy


salvia divinorum

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy pójdę na grzyby w ,krótkich spodenkach to uznaję ją za karę bożą - wyjątkowa wrażliwość na parzenie pokrzywy u mnie występuje.

 

Jak babcia Maryna robiła sałatkę z pokrzywą to ją miałam za szaloną a w dzieciństwie pukałam się w głowę...Bałam się ,że mi gębę wyparzy :D

Ale teraz się nie dziwię bo jest bardzo pożytecznym zielskiem.

 

Poprawia stan paznokci , skóry i włosów, działa moczopędnie i przeciwbakteryjnie. Ma mnóstwo wit C. i żelaza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wieków pokrzywa wykorzystywana była powszechnie w lecznictwie. Jej właściwości lecznicze wykorzystywane są również współcześnie. Przede wszystkim pokrzywa ma działanie oczyszczające organizm ze złogów kwasu moczowego, odprowadzania złogów żółciowych przewodów żółciowych, Dzięki za wszystko i czemu odtruwa organizm, zmniejsza nadmierną potliwość, poprawia pracę wątroby i wzmacnia żołądek. Szczególnie cenne jest krwiotwórcze działanie pokrzywy. Działa ona również łagodnie, moczopędnie i dzięki hamowaniu powtórnego wchłaniania w kanalikach nerkowych zwiększa usuwanie chlorków, mocznika i innych szkodliwych produktów przemiany materii. Zawarte w pokrzywie flawonoidy, witamina K i garbniki działają przeciwkrwotocznie oraz powodują gojenie uszkodzonych naczyń włosowatych. Pokrzywa znana jest także ze swego działania przeciwbiegunkowego, przeciwinfekcyjnego, przeciwanemicznego, przeciwgośćcowego i repulsyjnego. Wzmacnia również przemianę materii, zwiększa produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny a także pobudza wytwarzanie enzymów trzustkowych. Wewnętrznie pokrzywa jest środkiem wspomagającym leczenie różnego rodzaju krwawień (krwioplucie, krwiomocz, krwawienie z nosa, hemofilia), anemii, krzywicy, problemów skórnych, chorób pęcherza, nerek, kamicy wątroby, wrzodów żołądka, biegunki a także nieżytu jelit. Zewnętrznie pokrzywa znajduje zastosowanie w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy i łupieżu, infekcji jamy ustnej, grzybicy skóry, guzów i narośli a także w różnego rodzaju nadżerkach.*

 

Mój znajomy cierpiał na okropne, owrzodzone krosty na całej twarzy. Dodatkowo miał nietypową ranę w miejscu intymnym. I tak przez wiele lat. Zrobil mnóstwo badań, przyjął ogrom leków, antybiotyków itp nic nie pimoglo a badania wykaxuja, ze wszystko jest ok. Lecxyl się różnymi spisobami, dopiero napary z pikrxywy pomogły. Na twarzy są obecnie tylko zmiany bliznowate, w miejscu intymnym zmiana uległa zmnirjszeniu i jest sporo bledsza :)

Polecam z czystym sumieniem, ale ciepła jest o wiele smaczniejsza ;)

 

I o zupie z pokrzywą sobie przypomniałam ale nie znam przepisu.

Nalewka pokrzywa w kompozycji z innymi ziołami .... też może być ciekawa.

Edytowane przez pideha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz zupy pokrzywowej (można dodać do niej szczawiu) są jeszcze placki, pierogi, można ją też dodać do mięsa albo ukisić.

 

Co do działania pokrzywy:

1) działa hipoglikemicznie - problemem jest dawkowanie, bo duże dawki wcale nie oznaczają lepszego efektu, a mogą zmniejszać ilość wydalanego moczu i powodować białkomocz. Stąd u pacjentów z niewydolnością nerek pokrzywa używana w dużych dawkach pogarszała stan,

2) dawanie pokrzywy kurom ma powodować, że będą się lepiej niosły,

3) w chorobach nerek równie skuteczne są korzenie i nasiona pokrzywy. Nasiona dodawano albo do sacharozy, albo mieszano z miodem,

4) najlepszą postacią leku ma być miód zmieszany ze świeżym sokiem z pokrzywy,

5) na wypadające włosy stosowano mieszankę naparu z pokrzywy z octem winnym, wodą i alkoholem etylowym w dużym stężeniu,

6) w przypadku anemii do pokrzywy dodawano dziurawiec i taką mieszankę obu naparów podawano z mlekiem,

7) nacieranie świeżą pokrzywą stosuje się czasem (na zmianę z gorczycznikami) w rwie kulszowej, twierdzono też, że taka kuracja przyspiesza menstruację, ale nie przetrwala ona próby czasu,

8) pokrzywa w połączeniu z szałwią pomaga zwalczać brzydki zapach potu i wydzieliny z dróg rodnych.

  • Lubię to! 2
  • Super 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pijam sok z pokrzywy, jest to wybitnie obrzydliwy smak, ale niech będzie, na zdrowie :lol: kieliszek dziennie.

Dodatkowo używam jako wzmacniającej płukanki do włosów (przy czym nadaje się ona tylko do włosów ciemnych, no chyba, że ktoś planuje zmienić kolor - u blondynek może dawać nawet zielony poblask) Można pić w ciąży.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą ciążą to akurat tak różnie - niektórzy odradzają pokrzywę w ciąży.

 

Dawniej po prostu kobiety ciężarne to piły i tyle, bo mówiło się, że pomaga na anemię i ogólnie zdrowo :> Obecnie modne jest robienie badań na wszystko, a jeżeli czegoś nie da się zbadać to nie jest to zalecane. Badanie na ciężarnych zrobić trudno, bo etyka i te sprawy (nie przejmują się tym Chińczycy i badają na ciężarnych wszystko ile wlezie), więc bada się głównie na szczurach. Zrobiono takie badania odnośnie pokrzywy i ktoś tam odkrył, że pokrzywa w dużych dawkach może powodować skurcze szczurzych czy tam mysich macic (nie pamiętam w tej chwili). W związku z tym, mimo, że dłuuugie doświadczenia praktyczne pokazują, że pokrzywa jest bezpieczna (oczywiście odpowiednio dawkowana) nie zaleca się jej w ciąży. Większość ciężarnych i tak nie przejmuje się tym za bardzo i pije ją dla zdrowotności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, stąd napisałam, że kieliszek dziennie (taki mały, nie wiem ile tam w nim jest, ze 3 łyżki stołowe), nie żeby litra w siebie wlewać do posiłku :lol: Jednak tak czy siak każdy powinien sam skonsultować się lekarzem jeśli są ku temu rzeczone powody;)

 

W kwestii działania moczopędnego, ja szczerze mówiąc jednak bardziej ten efekt zauważałam pijąc herbatki z pokrzywy (a co za tym idzie - po prostu więcej wody...) niż sam jej sok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seid pkt 2 z tymi kurami coś w tym jest , bo moja babcia tak dokarmiała kury , właśnie pokrzywami. Nawet znosiły jaja po za kurnikiem.

Druga babcia dokarmiała tą pokrzywą świnki może żeby były zdrowsze ;)

Edytowane przez salvia divinorum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Za to podczas miesiączki należy z nią uważać, bo potrafi krew rozrzedzić i można dostać krwotoku. Tak ogólnie pokrzywa to cudowne zioło na włosy, rosną po niej bardzo szybko.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość befimaka

Czy pijąc codziennie szklankę herbatki z pokrzywy też poprawiam stan włosów? Czy jedynie stosowanie zewnętrzne je wzmacnia? Bo tak myślę, że jeśli dostarczam organizmowi pokrzywowych składników oraz oczyszczając się z toksyn, to chyba jednocześnie wzmacniają się cebulki...

Dopytuję, bo z nalewek, to smakują mi tylko te owocowe, a w pamiętaniu o wcieraniu we włosy nie jestem za dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość befimaka
Można do ww. składników dodać jeszcze kwiat nasturcji.

 

A co nasturcja robi?

 

Nalewki pokrzywowej się nie pije (zazwyczaj) ale jak ktoś lubi, to czemu nie - przeciwwskazań nie ma. Jedynym skutkiem ubocznym jej spożywania może być popadnięcie w alkoholizm ;p

 

Hmm... Gdyby lekarz zapytał, w jaki sposób popadłam w alkoholizm, to powiedziałabym, że tak przypadkiem, dbając o urodę. ;)

 

Befimaka, gdybyś była łysiejąca, co dla kobiety jest końcem świata, to zapewniam Cię, że pamiętałabyś o wcieraniu tej nalewki i nawet niepotrzebna byłaby druga nalewka - z miłorzębu - ta na pamięć

 

Pewnie tak. Pamiętałabym o nalewce, nawet jakbym zapomniała o umyciu. :)

A masz przepis na nalewkę z miłorzębu? Pytam, zanim nie nie zapomnę. ;) Jakbyś miała, to stwórz może wątek o miłorzębie.

 

I w ogóle fajnie, że podałaś przepis na tę nalewkę, bo nigdy nie wiadomo, kiedy taka informacja może się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lepiej dla poprawy stanu włosów pić sok z pokrzywy taki jak np. można kupić w Rossmannie, czy herbatki pokrzywowe? Co jest bardziej skuteczne, jak myślicie? Ja kiedyś kupiłam sok, ale to było tak niesmaczne, że zużyłam tylko tę jedną jedyną butlę, żeby go nie zmarnować i odpuściłam sobie. No ale może to co gorzej smakuje daje większe korzyści... Sama nie wiem.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Polecam pokrzywę szczególnie do picia- ja piję w formie herbatki ziołowej (znacznie poprawia kondycję włosów).

Poza tym jest również dobra jako składnik różnych potraw- moją ulubioną jest pokrzywa z jajkiem.

<Pokrzywę sparzyć we wrzątku, odcedzić i drobno posiekać. Na patelni rozpuścić masło, włożyć posiekaną pokrzywę, dusić chwilę pod przykryciem, dodać jajka, zmieszać z pokrzywą, dodać pieprz, bazylię, sól.>

 

Warto wiedzieć, że pokrzywa zawiera bardzo dużo witaminy C, karoten, witaminy K, E, B2 oraz kwas pantotenowy, krzemowy, mrówkowy i inne. Zawiera też histaminę, duże ilości chlorofilu, liczne składniki mineralne (żelazo, magnez, wapń, krzem, mangan), lecytynę, garbniki, śluzy i woski. Leczy awitaminozę, działa wzmacniająco i obniża poziom cukru we krwi. Sprzyja tworzeniu się czerwonych ciałek krwi, wpływa dodatnio na pracę nerek, wątroby i pęcherzyka żółciowego. Hamuje krwawienia i skutecznie przeciwdziała wiosennemu wyczerpaniu.

  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Pokrzywa może powodować*kumulowanie żelaza w organizmie, co jak wiadomo, jest bardzo szkodliwe. Pokrzywa działa też moczopędnie, przez co może wypłukiwać z organizmu magnez i witaminy B, których współczesnemu człowiekowi zawsze brakuje. No i osoby z chorymi nerkami i z dużą krzepliwością krwi powinny podchodzić bardzo ostrożnie do picia pokrzywy - pokrzywa odwadnia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co według ciebie kryje się*pod nazwą "moczopędne" wobec tego? Produkcja moczu polega na tym, że organizm zwiększa wydawalnie wody właśnie przez mocz.

 

Zgadzam się z tym co napisałaś, ale zauważ, że w tym wątku jest wiele ochów i achów na temat pokrzywy, mało na temat tego, że może mieć szkodliwe właściwości, a takie ma. Jak każde zioło. Naprawdę uważasz, że każdy, kto przeczyta ten wątek będzie biegł do lekarza i się*upewniał czy dane zioło może bezpiecznie stosować czy nie? Z resztą*na "stronach profesjonalistów" jak to nazwałaś jest wiele na ten temat. W książkach, które jednak jeszcze niektórzy czytają - również. Zwłaszcza na temat polecanego przez ciebie soku z pokrzywy, który jest o wiele mocniejszy od normalnej herbatki.

 

Bez demonizowania, ale ostrożnie. I tyle w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...