Skocz do zawartości

Kiedy co wysiewać w ogródku?


Oema Fallsawern

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Zamarzył mi się przydomowy ogródek z ziołami i roślinami. Czy macie może jakąś rozpiskę kiedy co sadzić? np melisę czy miętę pieprzową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często masz podpowiedzi też na opakowaniach.

Dla kilku ziół mam tu podręczne podpowiedzi ogrodnicze:

 

- Bazylia - sianie koło maja; sadzenie koniec czerwca - lipiec;

- Cząber - sianie koniec kwietnia - maj;

- Estragon - sianie koło kwietnia; sadzenie koniec czerwca - lipiec;

- Lubczyk - sianie koniec marca - kwiecień; sadzenie koniec maja - czerwiec;

- Majeranek - sianie koło kwietnia; sadzenie koło czerwca;

- Mięta - sianie koniec marca - kwiecień; sadzenie koło czerwca;

- Rozmaryn - sianie koło kwietnia; sadzenie koniec czerwca - lipiec;

- Szałwia - sianie koło kwietnia; sadzenie koniec czerwca - lipiec;

- Tymianek - sianie koło kwietnia; sadzenie koniec czerwca - lipiec;

- Melisa lekarska - sianie koło kwietnia; sadzenie koniec czerwca - lipiec;

 

Naturalnie pod uwagę trzeba wziąć też warunki klimatyczne. Jeśli robisz sobie rozsadę w domu to temperatura jest inna niż na polu, więc możesz siać sobie w innych terminach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

I nie zapomnij, że one mają różne wymagania glebowe i stanowiskowe.

Dobrze jest też siać, sadzić i przesadzać - szczególnie właśnie zioła - zgodnie z kalendarzem biodynamicznym, to naprawdę działa, wypróbowałam i wiem. U mnie na działce ziemia jest słabiutka i kwaśna, sam piasek właściwie, który bez dodatku nawozu (kompostu i krowiaka) oraz corocznego dosypywania ziemi (choćby ogrodowej) rodzi dorodnie tylko to, ludzie zwykli nazywać chwastami. Co prawda teraz już się nie bawię w ogródek, ale doświadczenie się przydało, bo to co mam na balkonie rośnie jak wściekłe, w zeszłym roku wyrosła mi w skrzynce na balkonie ponad 1.5 m. mięta pieprzowa i to z licznymi odrostami i odnogami. Nie była popromiennym mutantem z Czarnobyla, tylko właśnie przywiozłam ją z działki. Kwiaty ozdobne także pięknie w skrzynkach rosną i obficie kwitną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...