Jump to content
Sign in to follow this  
Ismer

Żywioł Wody wg. F. Prengla

Recommended Posts

Ismer

Żywioł Wody jest o mało ruchliwy, czyli pasywny i mniej materialny. W charakterze dominują uczucia, które są reakcjami na impulsy świata zewnętrznego, ale same w sobie są zależne od stopnia i jakości uczuciowości Włh, a nie od wpływów zewnętrznych. One im co prawda mogą ulegać i / lub są modyfikowane, w zależności od okoliczności.

Ktoś pozbawiony Wody nie musi być uczuć pozbawiony, ale są one na drugim planie i nie one są brane pod uwagę przy wyborze opcji życiowych.

Uczucia jako takie są bardziej dostępne i powszechne niż u Ziemi, Powietrza lub Ognia.

Żywioł Wody wprowadza też bliższe zetknięcie się ze światem zewnętrznym poprzez emocje.

Woda ma ścisły związek z emocjami i uczuciami a więc z miłością, przyjaźnią, sympatią, zamiłowaniem, skłonnością, nienawiścią, antypatią, odrazą, niechęcią.

 

W świecie fizycznym Wodzie podlega to co płynne, w organizmie od Wody zależy żołądek, przyjmowanie i przerabianie pokarmów, organy i funkcje moczowe/ wydalnicze, płciowe, płyny ciała.

 

Dobry wpływ znaków Wody rozwija wrażliwą życzliwość, dobroć, rozumienie uczuć innych, współczucie, miłosierdzie, opiekuńczość, ochronę, intuicję, odczuwanie i artyzm.

 

Zły wpływ daje nadmiar uczuć i tego konsekwencje: nadwrażliwość, uleganie wpływom otoczenia, namiętności, słaba wolę, załamywanie się po ciosami losu, bycie ofiarą /także własnych uczuć czy np. ofiarności/

 

Wpływ Wody wytwarza najczęściej wrażliwość, subtelność, delikatność, dobrą pamięć /opartą na wrażeniach/ zamiłowanie do spokoju i wygody, praktyczność /tego typu/ bojaźliwość, pesymizm, konserwatyzm.

Cechy te najwyraźniej widać w Raku, ulegają przeczuleniu w Skorpionie, są wyolbrzymione (zwyrodniałe) w Rybach; tak w pozytywnym jak w negatywnym znaczeniu.

Wrażliwa Woda doskonale potrafi wczuwać się w sytuację innych, przejmuje się nią, jest współczująca i stąd też chętna do pomocy, opiekuńcza.

 

Nadmiar Wody wypacza te cechy i rodzi misjonarza, zbawcę, który nie bacząc na własne potrzeby czy cierpienie poświęca się dla dobra innego człowieka albo sprawy, zatracając obiektywizm.

Jest bardzo wrażliwy na zranienia, często nie umie uporać się z własnym lub cudzym bólem. Dlatego ucieka od tego uczucia odczuwania wszystkiego osobiście w alkohol lub inne używki (nałogi), albo sprawia wrażenie nieczułego, ponieważ nie umie wytrzymać naporu pojawiających się uczuć, gdy za bardzo pozwala sobie na współczucie - i usiłuje nie widzieć problemów tak swoich jak cudzych.

 

Mało Wody: Włh trudno jest nawiązać kontakt emocjonalny czy uczuciowy z innymi, nie umie otworzyć serca.

Boi się własnych uczuć lub ich nie akceptuje, wątpi też w to, że może być nimi obdarzony.

Brak mu empatii, wyobraźni, współczucia, troski o innych, lekceważy uczucia innych i je rani. Choć cierpi z powodu braku miłości w swoim życiu to nie potrafi zaufać ani otworzyć się na miłość.

Nie chce lub nie umie polegać na swoich odczuciach, intuicji, którym zresztą nie ufa.

Może mieć skłonność do gromadzenia/ zatrzymywania wody (płynów) w organizmie i stąd problem z wagą, wydalaniem odpadów i toksyn, oczyszczaniem organizmu a w psychice do trzymania się ludzi, rzeczy albo uczuć.

Tylko pozbycie się tego balastu może uzdrowić i ciało i duszę.

 

źródło: F. Prengel "Elementarny kurs astrologii urodzeniowej" 1937r.

  • Like 2
  • Super 2
  • Thanks! 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...