Skocz do zawartości

Kim jest BÓG?


niezaleznyposzukiwacz

Rekomendowane odpowiedzi

Kim jest Bóg? Słownikowa definicja terminu Bóg <<istota nadprzyrodzona, stworzyciel i pan Wszechświata>>, to pojęcie odnosi się do |Boga| w religiach monoteistycznych, z kolei |bóg, pisane z małej litery| do politeistycznych i może być to <<osoba, zwierzę, roślina, człowiek>>[sJP PWN], plus pewnie kamień, miś, makaron, posąg i wiele innych rzeczy będących przejawem bóstwa (przyp. własny). W Wikipedii natomiast i tutaj cytuję: Ze względu na duże zróżnicowanie rozumienia tego pojęcia, trudno jest o jego jednoznaczną definicję.

 

Więc, zatem kim jest Bóg/bóg/bóstwo |whatever|? Skoro trudno o jednoznaczną definicję, to postaram się streścić to następującymi słowami: Definicji jest tyle, ile jest ludzi. Każdy ma swoją własną, z którą się utożsamia.

Pytając o to 6-latka usłyszałem taką odpowiedź: „|BÓG| to taki starszy pan, z brodą i mieszka w takim durżym domu, i ma pełno zabawek” (sic!). Moim zdaniem jest to najlepsza odpowiedź, prosta, niebanalna i konkretna. Dowodzi, że pojęcie |Bóg| lub poszukiwanie odpowiedzi na pojęcie |Bóg| jest wpisane w naturę człowieka i jest niezależne od szerokości geograficznej, wieku, rasy etc.

 

Na pytanie:, Kim jest |BÓG|? próbowałem sobie odpowiedzieć podczas ciepłej, sierpniowej nocy, kiedy to z herbatą w ręku wypatrywałem spadających gwiazd (ach!). Do tego doszły mnie refleksje, jak wielki jest Kosmos, czy Wszechświat jest obszarem zamkniętym, czy jest po prostu rozległą przestrzenią? |BÓG| był wtedy dla mnie czymś niepojętym z racji mojego maluczkiego, ludzkiego rozumu. Był czymś niewidzialnym i niemierzalnym, a więc nie wpisywał się w żadne prawa fizyki czy też przyrody. Posiadałem już wtedy własną i krótką definicję: |BÓG| jest nieosobowym, nieograniczonym, niepojętym i niezależnym bytem (istotą niematerialną). Jednak i tak moje wyjaśnienie tego pojęcia było dla mnie niedostatecznie wystarczalne. Zacząłem zastanawiać się czy przed Wszechświatem widzialnym i namacalnym (materia) istniało coś jeszcze, coś, co przyczyniło się do stworzenia tego wszystkiego. Punkt X między materią i nie materią? To, zatem wprowadzałoby dualizm wszechrzeczy. Przyznam szczerze, że nie lubię myśleć w kategoriach dualistycznych, a więc myśląc nie-dualistycznie (non dualizm), materia i nie materia jest jedną przestrzenią, czyli jednym i tym samym. Czy zatem możliwe jest określenie powodu (X) powstania materii? Tak, |BÓG| <nieosobowy, niepojęty, nieograniczony i niezależny>. Zatem czas jest tylko elementem świata widzialnego (materia), biorąc pod uwagę moje wcześniejsze założenia CZAS <- NIESKOŃCZONOŚĆ, |BÓG| musi być również nieskończony, co zgadzałoby się z pojęciem nieograniczony (np. w czasie).

 

Moim zamiarem nie jest opisywanie wszystkich moich refleksji i teorii |Boga|. Chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt, że A) Każdy o |Bogu| myśli lub (prędzej czy później) będzie myślał, B) Pierwotne myśli o czymś nadprzyrodzonym tj. |Bóg, istota boska| są naszym własnym tworem umysłu i to my decydujemy o tym, jak postrzegamy pojęcie |Boga|, C) Zgodnie z zasadą tworzenia się grup społecznych - grupy religijne tworzą się w podobny sposób, co grupy społeczne, ale |Bóg| nie równa się religia!

 

WNIOSEK: Definicja |Boga| jest Twoją własną, indywidualną definicją. Z czasem zgodnie z chęcią przynależności do „stada” (grupy) zaczynamy się utożsamiać z poglądami innych grup czy jednostek społecznych, a więc nasza definicja zostanie nieco zmodyfikowana (ulepszona nawet) z definicją innych.

 

Tak, więc ja mam do Was tylko jedno (małe) pytanie: KIM DLA CIEBIE JEST BÓG? :poklon:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismer zmienił tytuł na Kim jest BÓG?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...