Jump to content

Futhark jako amulet ozdoba


Guest Jaga_Wiedzma

Recommended Posts

Guest Jaga_Wiedzma

Mam pytanie, co sądzicie o wykonaniu naszyjnika ze znakami alfabetu runicznego w kolejności? Czy taka ozdoba może być formą amuletu lub talizmanu? Wszak wikingowie chętnie wykuwali lub malowali cały alfabet w różnych miejscach. I tak sobie pomyślałam, bo robię właśnie kwadratowe koraliki, czy jakby na takich kostkach namlować cały futhark, miałby on znaczenie nie tylko ozdobne.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
irek770801
Mam pytanie, co sądzicie o wykonaniu naszyjnika ze znakami alfabetu runicznego w kolejności? Czy taka ozdoba może być formą amuletu lub talizmanu? Wszak wikingowie chętnie wykuwali lub malowali cały alfabet w różnych miejscach. I tak sobie pomyślałam, bo robię właśnie kwadratowe koraliki, czy jakby na takich kostkach namlować cały futhark, miałby on znaczenie nie tylko ozdobne.[/QUO ---------odp.naszyjnik z run.,w kolejnosci????w jakiej kolejnosci????moze wyczytalas te kolejnosc w ksiazkach powiedz mi co twoim zdaniem jest kolejnoscia w twoim zyciu???.???naszyjnik z run.mi to jest twoja osobista sprawa ale!!pamietaj ze kazdy ksztallt ma swojue wartosci a wartosci sa niezmienne!!!
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 5 months later...

Jak czytałem o runach w amuletach, to raczej wystepowały pojedyńczo, lub ze znakami innego pokroju.

Każda runa nie tylko co innego znaczy ale i ma inne właściwości podobne do ich opiekuna.

A tablice runiczne to inna bajka :P

Link to post
Share on other sites
Guest Jaga_Wiedzma

Ale sam furthark jako całość jest też silnie działającym amuletem. I często był rysowany np w spiralach czy wspiane w koła. Ja sobie taki naszyjnik zrobiłam i bardzo dobrze odbieram jego energię.

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem runy w amuletach mogą sie wzajemnie odpychać, lub rownoważyć energie nic nie dając.

Kiedy były stosowane w piśmie i nie miały zastosowań magicznych to nie przeszkadzało, jednak tutaj runy oznaczające pozytywne i negatywne energie mogą z soba reagować.

Link to post
Share on other sites
Guest Jaga_Wiedzma

Słowo Runy, znaczy Tajemnica. Był to owszem alfabet ale nie pzrestał byc pismem magicznym. Amu;ety z tzw skryptów runicznych mają wiele zastosowań. Napisanie imioenia runami jest rodzajem skryptu ochronnego.

Link to post
Share on other sites

Ostatnio jak gadałem z osobą twojego pokroju, sprawiającą osobe mentora mówiła że Tarot oznacza tajemnice, ile to słowo ma znaczeń??? xDDD

Sam krzyż celtycki czy nordycki jest symbolem ochronnym ;)

Runy rzeczywiście mają głównie zastosowania ochronne, ale ich zastosowanie nie ogranicza się całkowicie do obrony.

Ale ty nie napisałaś swego imienia tylko alfabet :P

Link to post
Share on other sites

Runy zwykłym alfabetem nie są.To,że nie ogranicza się do ochrony to nawet laik wie;].Słowa to słowa,znaczeń mają wiele,ilu ludzi,tyle znaczeń wyobrażeń.

Link to post
Share on other sites

Dziwnym trafem uważasz się za wtajemniczonego,nie ma jak grupki wtajemniczonych,które po konfrontacji w najlepszym wypadku pokazują za wysokie ego i głupotę.Pokora,argumenty.Polecam.

Link to post
Share on other sites
Guest Jaga_Wiedzma

Imię też. Taki naszyjnik mam. Runy znaczą tajemnica. Tarot mzoe jest tajemniczy ale nie jest tajemnicą. ja nie jestem mentorem. Kart zresztą nie ruszam. Amuletów ochronnych jest wiele. Ja akurat mam sprawdzone runiczne. Inne działają na mnie energetycznie różnie dlatego zawsze radze kupowac amulety nie przez neta tylko bezpośrednio by poczuc jej energię.

Runy zaś mają wiele zastosowań a nie głownie ochronne. Niekórzy powiedzą ci, ze głowne jest wróżebne.

Link to post
Share on other sites

Zależy jak dla kogo, względem druidów były same w sobie magiczne, zdaniem wojowników nordyckich tylko w określonych miejscach.

Np. litera "T" oznaczająca tyra (bóg wojny) czesto widniała na broniach

Link to post
Share on other sites

no to kapłani nordyccy (nie wiem jaką mają nazwe)

Cały czas mi sie myli, u druidów jest pewien rodzaj run tak propo, stosowany do wróżbiarstwa ( każda runa oznacza drzewo)

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
We współczesnym Ásatrú wobec kapłanów używa się określenia godhi, a wobec kapłanek gythia.

 

Dawniej natomiast używano różnych określeń: völva, seiðkona, seiðmaðr, spákona.

 

Pozwole sobie zauwazyc, ze wystepuje tu zdecydowane pomieszanie pojec - te nazwy ani wspolczesne ani dawne nie sa tozsame.

Gythia, völva( spakona), seiðkona ( seiðmaðr - meski odpowiednik seiðkony) dzialali na zupelnie innych plaszczyznach i zajmowali sie zupelnie czyms innym.

To tak tylko gwoli scislosci :)

 

Fridhr!

Ulf

Link to post
Share on other sites

Bez wzgledu na to jak zdefiniuje seidhr - Godhi ( czyli kaplan - a raczej osoba pelniaca te obrzedowa funkcje) z magia nie ma nic wspolnego.

Gdyz ani blot, ani symbel nie sa czynnosciami magicznymi. Tym bardziej dawna funkcja sadownicza na thingu tez nia nie byla ;)

Dlatego rowniez w wielu asatryjskich rodzinach osoba prowadzaca rytualy jest nazywana poprostu Blotman lub Blotfru - gdyz nazwa Godhi za bardzo kojarzy sie zakorzenionym w naszej kulturze pojmowaniem kaplanstwa na sposob chrzescijanski - Godhi NIE jest kims takim.. Nie jest "wybrancem bogow" nie jest "posrednikiem miedzy saccrum i profanum" nie jest jakims "czarownikiem" Jest li tylko rodzajem "urzednika" asatryjskiej rodziny.

 

EDIT:

A seidhr i spae roznia sie IMHO tym ze pierwsza jest blizsza szamanizmowi a druga wieszczeniu - i jak wynika to ze zrodel historycznych ( jesli Eddy i Sagi za takie przyjmiemy) byly przez naszych przodkow postrzegane jako dwie rozne sprawy nie majace ze soba wiele lub wrecz nic wspolnego .

Edited by Ulf
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...