Skocz do zawartości

Joga - to dobra rzecz :)


Gość Lianna

Rekomendowane odpowiedzi

hahahaha żebym ja wiedziała jak to się nazywa....

To jest chyba balasana, pozycja dziecka, czuję największą ulgę w kręgosłupie:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

2f42de759f0821c1med.jpg

 

Korzyści

 

  • Pomaga rozładować napięcie w klatce piersiowej, plecach i ramionach.
  • Pomaga osobom, które mają częste bóle głowy, zawroty głowy albo są zmęczone podczas dnia, lub po treningu.
  • Ta asana pozwala zredukować stres i niepokój.
  • Pomaga utrzymać narządy wewnętrzne w odpowiedniej kondycji.
  • Rozciąga i wydłuża kręgosłup.
  • Może złagodzić ból w szyi i dolnych plecach.
  • Rozciąga ścięgna i mięśnie.
  • Pomaga w odpowiednim oddychaniu i uspokojeniu ciała i umysłu.

 

https://www.portalyogi.pl/blog/balasana-pozycja-dziecka/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam taką drugą... stoisz, robisz wydech i skłon do nóg luźno splatając ręce w łokciach i luźno trzymasz głowę...

 

generalnie wkońcu śpię jak niemowlę:)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

73d8a5d683be7f86gen.jpg

 

Uttanasana?

 

Efekty:

  • rozciąga mięśnie z tyłu nóg i wyciąga kręgosłup
  • tonizuje organy brzucha, wątrobę, śledzionę i nerki
  • pobudza wydzielanie soków trawiennych
  • spowalnia akcję serca
  • wzmaga ukrwienie głowy
  • regeneruje oczy
  • wycisza umysł.

 

https://yogamudra.pl/2014/07/29/uttanasana-intensywne-rozciaganie/

 

Edytowane przez Tullia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość Lianna

Dobrze moi Kochani, proszę mi tu meldować, kto ćwiczy? :) Ja dziś mam dzień przerwy ;) Najchętniej ćwiczę ostatnio wg książki Janusza Szopy i Joanny Górnej - "Ruch-Oddech- Relaks".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Powiem Wam, że miałam takiego lenia, że nie ćwiczyłam kilka dni. Właśnie pokonałam bardzo duży opór materii i swój cykl menstruacyjny i zrobiłam trochę między jedną robotą, a drugą. Macie też czasem, że Wam się nie chce i żadna siła Was nie zmusi do ćwiczeń?

 

Zrobiłam takie pozycje :  Góra, Drzew, Krzesło, Tancerz, Skłon do przodu stojąc, Girlandy, Pies z głową w dół, Dziecko, Rozciągnięty szczeniaczek, Kot, Skręty kręgosłupa ( 2), Skłon do przodu siedząc, Pies z głową do góry, Kobra, Sfinks, Most, Pług, Ryba, Półksiężyc, Gołąb, Savasana.

 

Z racji okresu- brak pozycji odwróconych, tylko pług zrobiłam. Kobietki- ćwiczycie w czasie okresu? Jakieś specjalne ćwiczenia na truskawkowe dni. Piszcie, piszcie! :serce1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tullia,

Ćwiczę pod czasu okresu, i ostatnio nawet bardzo aktywnie - jakoś tak się chciało :D

Czasami lenia każdy ma: ja jak się z czasem nie wyrabiam, lub naprawdę mega dola mam, albo... Tak, jestem zmęczona i się nie chce :D

Średnio tak 3-4 razy tygodniowo ćwiczę :)

Edytowane przez Nice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnie: miałam okres na ćwiczenia z filmikami - i najczęściej z nmi po prostu wygodniej ćwiczyć - bo instruktor pokazuje jak dokładnie te wszystkie pozycje wykonywać, z książką pod tym względem ciezej. teraz czasami stosuje z książki, a i z tego tematu forum :D ogólnie, mówiąc o książkach, czytałam też o raja-jodze  2 książki autorstwa Svami Sivanandy i staram się oprocz ćwiczeń, na tyle, na ile potrafię spełniać jame-nijame, medytować, rozdzielać emocje i odbior rzeczywistosci, oddzielac się od nich i kontrolować, wiesz, mieć czystą świadomość :D ale ciężkie to, zresztą nie wi, czy dobrze mi to się udaje i właściwym tropem idę :) i w tym wyczuwać drogę, która prowadzi do łączności z Bogiem... Absolutem :)

Bo ten moment dla mnie też jest ważny :) Ale tak trochę się wstydzę więcej pisać dlaczegos :D Bo może głupoty pisze - nie jestem w tym zbyt doświadczona, w każdym razie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Też zdarza mi się ćwiczyć z filmikami, głównie z Basią Lipską, Gosią Mostowską, Natalią Knopek- bardzo są takie uśmiechnięte i mają kojące głosy :)

Nie piszesz żadnych głupot. Każdy z nas błądzi, to pewne. Mnie się tam wydaje,że jesteś na właściwej drodze.

Ja się czasem czuję, jak dziecko we mgle.

Willow, a Ty medytujesz? Jeśli tak, to opisz, jak oczywiście chcesz i możesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, medytuje, wyżej już też o tym pisałam ;)

Ja mam 4 rodzaje medytacji dla siebie:

1. Wyciszenie wewnętrzne, uspokojenie, też łącze to czasami z technikami oddechu :) Często robię to po ćwiczeniach - wiesz, standardowo - bo jest aktywna część, a jest pasywna :)

2. Kiedy medytuje na coś - swoje emocje - ich źródła, powody, na tarota, na przyszłość, próbuje spojrzeć w środek siebie, na ogień, wodę, gwiazdę niebo - często pod czas takich medytacyjnej mam ciekawe olśnienia - lub wizji, ale to czasem trochę schizowe bywa, także :D

 

3. Trans twórczy - przy pisaniu czegoś, też analizie kółek, czasem przy wróżeniu - kiedy z wiele źródeł/kawałków/emocyj łączy się w jeden obraz - to robię się wielkie, wielobarwne, kolorowe, widzę jego sens i energia od tego mnie pochłania - i prowadzi. Czuje ekstaz w którym pisze, nic nie zauważam wokół siebie,mam jakby febrę wewnętrzna.

4. Medytacji/modlitwy - gdzie ja próbuję poczuć Boga - jego miłość bezwarunkowa, nieskończoną, być do tego bliżej - można powiedzieć, że miłość - to rzecz ludzka, ale jeśli on jest początkiem wszystkiego, końcem wszystkiego - a my aspektem Jego, Jego dziećmi, to nie możemy mieć czegoś, co On nie posiada i ja wierzę w Jego miłość :) Koncentruje się na tym, czasami słucham mantry OM, i... Widzę coś, odczuwam go, w każdym razie i jestem Mu wdzięczna - za swoje doświadczenie, swoje myśli, i uczucia i wiem, że z tym wszystko ma swój sens, wszystko prowadzi w prawidłowym kierunku i nie jest przypadkowe. Że on jest w nas, że On jest tym, do czego dążymy, jest harmonią absolutna, równowagą i miłością, uspokojeniem, wolnością i rozwojem wszystkiego - bo jest perfekcja nieosiągalną do której cały wszechświat dąży i nas kocha. 

Oto podstawa mojej wiary - może to jest śmieszne i naiwne, ale niech juz tu będzie :)

Edytowane przez Nice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Pięknie napisane - Willow :serce1:

 

Dziś pozycja Uttana Shishosana  

Pozycja rozciągającego się szczeniaczka

80d59c00c2c28b81gen.jpg

 

Zalecenia terapeutyczne:
  • stres
  • bezsenność
 
Korzyści:
  • rozciąga kręgosłup, ramiona
  • zmniejsza napięcie
  • wycisza umysł
  • relaksuje
 
Przeciwwskazania:
  • uszkodzenia kolan

 

Czas

 

30 sekund- minuta

 

Moje spostrzeżenia : Bardzo relaksująca pozycja, faktycznie uspokaja :) dobra na wszelkie bóle kręgosłupa, lubię ją robić w czasie okresu.

 

http://www.joga-joga.pl/pl105/teksty99/Uttana_Shishosana

 

 

UPAVISTHA KONASANA- Posadzony kąt

37a6928bda1c836egen.jpg

 

 

Efekty: Upavistha konasana rozciąga ścięgna podkolanowe, poprawia krążenie krwi w narządach miednicy i utrzymuje je w prawidłowym stanie. Zapobiega powstawaniu i leczy lekkie przypadki przepukliny oraz uśmierza rwę kulszową. U kobiet reguluje miesiączkowanie i pobudza jajniki. Jak wszystkie skłony tonizuje wątrobę, śledzionę, trzustkę i pobudza nerki. Wycisza i uspokaja umysł. 

 

 

Czas ok minuty ;)

 

Przeciwwskazania:
- astma (możesz ćwiczyć ze złożonym kocem pod pośladkami lub trzymając się za szczebel drabinki)
 
Zalecenia terapeutyczne:
- problemy ginekologiczne (reguluje menstruację i owulację)
- stymuluje prace narządów rozrodczych męskich i żeńskich
- pomaga korygować przemieszczoną macicę
- rwa kulszowa
- choroby nerek
- artretyzm
 

 

http://www.missjoga.pl/2014/10/upavistha-konasana.html

Edytowane przez Tullia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś chciałam Was zachęcić do ćwiczenia pozycji stojących, które są bardzo dobre dla osób, które zaczynają dopiero swoją przygodę z jogą.

 

Będzie o wpływie tych właśnie pozycji na układ krążenia  :)

 

 

W pozycjach stojących wzmagana jest praca układu sercowo-naczyniowego, jednak w przeciwieństwie do ćwiczeń aerobowych nie powodują one dużych zmian pulsu i ciśnienia krwi. Pojawiają się tu wszystkie możliwe kierunki ruchu tułowia (wygięcia boczne, do przodu, do tyłu i skręty). Pełna sekwencja pozycji stojących wywołuje wszechstronny masaż serca, dzięki czemu zwiększa się znacznie jego wydolność zarówno u osób chorych jak i zdrowych. Dzięki aktywności całego ciała krew dociera do różnych jego obszarów, aby odżywić komórki i zgromadzić energię niezbędną do optymalnego funkcjonowania. Zwiększa się przepływ w naczynkach włosowatych oraz wysycenie krwi tlenem. U osób praktykujących te asany nie pojawiają się zakrzepy krwi w żyłach. Naczynia krwionośne są rozciągane i masowane, dzięki czemu poprawia się ukrwienie mięśni.

 

https://yogamudra.pl/2015/06/24/wplyw-asan-jogi-yoga-asana/

 

Jakie macie ulubione pozycje stojące? Ja bardzo lubię Drzewo, wszystkie te Trójkąty, Tancerz, Góra, Orzeł no sporo tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z moich ulubionych "jogowych" instagramów :) Dagmara fajnie prezentuje pozycje, lubię czasem pooglądać i potem sama robić :)

 

https://www.instagram.com/dagajoga/?hl=pl

 

Jeśli macie jakieś materiały, ciekawe wywiady, wszystko co dotyczy jogi, to wrzucajcie ! Albo jeśli pytania macie, chcecie zacząć ćwiczyć np. a nie wiecie jak, to ten temat jest dla Was ! :)

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EKAPADA SARVANGASANA

 

128419f73363d245gen.jpg

 

Nie wykonuj pozycji jeśli:
• jesteś w trakcie miesiączki
• posiadasz zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego
• masz wysokie ciśnienie krwi
• bądź jesteś w zaawansowanej ciąży
 
Pozycja ta na pewno dobrze sprawdzi się jeśli chcesz:
• zredukować stres i wyciszyć umysł
• ze zdrowotnego punktu widzenia doskonale tonizuje nerki i mięśnie nóg
 

 

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JATHARA-PARIVARTANASANA

 

Pozycja ta oprócz wzmocnienia skośnych mięśni brzucha, pomaga też zmniejszyć w tamtejszych okolicach otyłość jeśli takowa w ogóle istnieje. Dodatkowo tonizuje i aktywizuje wątrobę, śledzionę i trzustkę. Leczy nieżyt żołądka i usprawnia pracę jelit. Pomaga też w usuwaniu przykurczy w krzyżu i okolicy bioder. Czyli jednym słowem warto ją w wolnej chwili praktykować :)

 

Wykonanie

Nogi są połaczone razem ( możesz je związać w łydkach paskiem) mięśnie napięte, rzepki podniesione, kąciki ust do góry :) Kiedy nogi są w dole Ty skręcasz brzuch w kierunku przeciwnym czyli w tym wypadku w lewą stronę. Jeśli pośladki odrywają Ci się od podłogi, to połóż koc pod biodra. Seria jest następująca: 10 razy na prawą stronę, odpoczynek nogi w górze i 10 na lewą - osoby początkujące. Osoby już praktykujące: 5, 10, 15 razy do prawej nogi, odpoczynek nogi w górze i 5, 10, 15 powtórzeń do lewej i do centrum. Dopiero na sam koniec powoli opuszczamy nogi na matę.

 

 

http://www.missjoga.pl/2015/11/jathara-parivartanasana.html

 

 

57c3a75f382fb570gen.jpg

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

d2c65db1d4fbce55gen.jpg

 

 

Akarna Dhanurasana

 

 

Korzyści

 

Otwiera biodra i ramiona.

Rozciąga ramiona, plecy i biodra.

Bardzo pomaga na bóle stawów.

Poprawa trawienie i korzystna jest dla organów trawiennych.

Stymuluje mózg.

 

Czas  30- 60 sekund

 

Przeciwskazania

 

Pozycja raczej nie dla początkujących

Ciąża

Problemy z biodrami, ramionami.

 

https://www.sarvyoga.com/akarna-dhanurasana-archers-yoga-pose/

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

815d5a965e880385gen.jpg

 

Krounchasana  ( pozycja czapli)

 

Korzyści:
  • rozciąga ścięgna udowe
  • zwiększa ruchliwość bioder, kolan i kostek
  • uspokaja
  • stymuluje pracę organów jamy brzusznej i serca
 
Przeciwwskazania:
  • menstruacja
  • uszkodzenia kostek i kolan

 

Czas : 30- 1 minuty na każdą nogę :)

 

http://www.joga-joga.pl/pl103/teksty93/Krounchasana

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Lianna

Ardha Chandra Chapasana

 

b750e35ba9101774med.jpg

 

Korzyści

 

Aktywuje czakrę Manipura i pomaga zwiększyć poczucie własnej wartości :)

 

Wzmacnia i rozciąga kręgosłup, ramiona oraz nogi.

 

Poprawia koncentrację i równowagę.

 

Pomaga pozbyć się niepokoju i stresu oraz uspokoić umysł.

 

Korzystna pozycja w schorzeniach osteoporozy i w bólach związanych z rwą kulszową.

 

Łagodzi bóle mentruacyjne.

 

Pomocna w przypadku zaparć, problemów z żołądkiem i niestrawności.

 

https://www.sarvyoga.com/sugarcane-yoga-pose-ardha-chandra-chapasana/

 

Czas  5 oddechów na każdą nogę :)

 

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

6c6f2b58e3448f45med.jpg

 

GIRLANDY

 

Czas : 30 sekund- minuta

 

Moje spostrzeżenia bardzo relaksująca pozycja, od kiedy ją wykonuję- praktycznie nie wiem co to bóle pleców. W czasie okresu też bardzo przydatna. Polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

0e566d8215b52663med.jpg

 

Drąg   Ardha - Sirszasana

 

Korzyści

 

Uspokaja umysł- zwiększa dopływ krwi do mózgu.

Wpływa bardzo korzystnie na koncentrację i pamięć.

Pomaga zredukować objawy stresu i zmęczenia.

Pomaga osiągnąć wewnętrzny spokój.

Stymuluje szyszynkę i przysadkę mózgową.

Pozytywnie wpływa na mięśnie szyi i pleców.

Poprawia krążenie krwi i dotlenienie komórek.

 

Czas do 90 sekund

 

Moje spostrzeżenia  To jest pozycja, która przygotowuje do stania na głowie. Mnie ona dość mocno pobudza. Osoby z wysokim ciśnieniem raczej powinny jej unikać. No i szybko dość zwiększa ciepłotę ciała ;)

 

https://www.yogapedia.com/definition/7276/ardha-sirsasana  oraz https://www.yoginrainbow.com/ardha-sirsasana-or-half-head-stand/

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

453e6238657dcdbbmed.jpg

 

 

Korzyści

 

Poprawia trawienie i wzmaga apetyt.

 

Poprawia krążenie krwi.

 

Stymuluje narządy jamy brzusznej.

 

Zmniejsza brzuch i pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów.

 

Pozytywnie wpływa na układ wydalniczy.

 

Przeciwskazania

 

Problemy z sercem.

 

Wysokie ciśnienie krwi.

 

Bóle pleców.

 

Kobiety w ciąży.

 

Pinterest

 

 

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Lianna, 

Mi ten twój temat bardzo pomaga! :)

Ostatnio bardzo mało czasu mam, to ćwiczę po 3 asany dziennie jedną po drugiej z tego twojego wątku! :1s_z:

Tez polubiłam malasane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Ja też lubię ten temat, miałam pięć dni przerwy od jogi, teraz wróciłam dziś i widzę znaczną różnicę w samopoczuciu :) Wrzucę coś dziś- jakieś pozycje, poszperam :).

Joga daje naprawdę super rezultaty, mnie przede wszystkim uczy cierpliwości, bo ta mi była zupełnie obca :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

PARSVA HALASANA

41557ef4a37ac37fgen.png

 

 

Zalety:
•      kręgosłup skręca się na boki przez co nabiera giętkości.
•    organy jamy brzusznej znajdują się tu w odwróconej pozycji, co powoduje, że są poddawane intensywnemu uściskowi.  Dzięki temu pobudzane jest trawienie i wypróżnienia są zupełne.
•      kiedy jelita poruszają się swobodnie, umysł staje się jaśniejszy, mamy więcej energii  i jesteśmy mniej drażliwi. Asana ta pomaga zatem również zachować dobre samopoczucie i zdrowie
 
Przeciwwskazania:
 
•      w przypadku rwy kulszowej przed wykonaniem asany najpierw skonsultuj się z lekarzem
•      nadciśnienie
•       menstruacja
 
Czas :  Pozostań w pozycji przez 6 oddechów ;)
 
 
 
 
 

 

 

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Utthita Hasta Padangustasana

 

82c18fe0ff638edfmed.jpg

Korzyści:
  • rozciąga tylną stronę nóg i wzmacnia je
  • rozciąga i otwiera stawy biodrowe
  • rozciąga kostki
  • tonizuje dolny odcinek kręgosłupa
  • poprawia równowagę
 
Przeciwwskazania:
  • rwa kulszowa (możesz wykonać pół-pozycję)
  • ciąża (jw.)
  • menstruacja (jw.)
  • uszkodzenia kostek lub dolnych pleców

 

Czas : kilka oddechów do 30 sekund :)

 

http://www.joga-joga.pl/pl102/teksty91/Utthita_Hasta_Padangustasana

 

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Kochani, jak to u Was jest z tą jogą, ćwiczycie? Ten temat jest głównie dla Was, no ja też oczywiście czerpię przyjemność z odkrywania nowych rzeczy związanych z jogą. Powiem Wam, że powoli staje się moją pasją. Moja przygoda ( ta dłuższa) z jogą trwa już nieco ponad rok. U mnie to tak działa, że nie ma spektakularnych sukcesów, raczej to są małe kroczki do przodu. Na pewno uczę się cierpliwości, każdego dnia :). Mam wrażenie, że jestem w zupełnie innym punkcie, niż rok temu. Oczywiście są dni, że mi się totalnie nie chce -nie zmuszam się absolutnie, odpuszczam.

Joga może pomóc naprawdę w bardzo wielu dolegliwościach, jak wymienię kilka : problemy z kręgosłupem wszelkie, bóle stawów, nerwobóle, lęki, problemy z zatokami, bóle głowy, PMS, problemy z układem trawiennym, choroby tarczycy i wiele, wiele innych.

W jodze ważna jest systematyczność, dlatego warto ćwiczyć częściej - np. 4 razy w tygodniu choćby po 15 minut, niż raz w tygodniu po godzinie :). Takie są moje spostrzeżenia.

Moi Drodzy- piszcie ! Cokolwiek Wam się nasunie na temat jogi, zadawajcie pytania, piszcie- jak macie jakieś wątpliwości ! :)

 

Poniżej ciekawy instagram- Basia Tworek ćwiczy jogę w różnych miejscach, aż od samego patrzenia humor się poprawia.

No to co - Namaste ! I rozwijamy maty :) :)

 

https://www.instagram.com/basiatworek_ninjayogi/?hl=pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Lianna

Dziś chciałam troszkę podzielić się informacjami dotyczącymi wpływu jogi na kobiece dolegliwości.

 

 

Długość cyklu i natężenie krwawienia. Regularna praktyka wpływa na uwalnianie hormonów w podwzgórzu, co poprawia i stabilizuje przebieg cyklu. Aktywność dostarcza macicy i jajnikom świeżej krwi – poprawia ukrwienie oraz szybkość przepływu krwi w macicy i jajnikach. Dzięki temu hormony stymulujące prace jajników mają ułatwioną pracę.
Bolesne miesiączki. Pewne asany rozciągają i rozluźniają macicę oraz organy brzuszne. Inne zmniejszają czynność skurczową macicy, co łagodzi bóle miesiączkowe. Prawidłowe ustawienie w asanach przesuwa brzuch na tył ciała, dzięki czemu jest właściwie naprężony. Brzuch nie jest ani twardy, ani całkiem miękki, nie jest też wypchnięty do przodu. Kręgosłup powinien dawać podparcie narządom brzusznym.
Osłabione mięśnie dna miednicy. Wraz z wiekiem, a także na skutek ciąż i porodów mięśnie te nadmiernie rozluźniają się. Może to powodować: nietrzymanie moczu, obniżenie ścian pochwy oraz dyskomfort przy współżyciu. Asany poprawiają napięcie i strukturę mięśni. Podnoszą tylną ścianę pęcherza moczowego, przednią ścianę pochwy, mięśnie krocza, dźwigacz odbytu. Dźwigacz odbytu jest bardzo często uszkadzany podczas porodu, a jest szczególnie ważny. Jego zaniedbanie może prowadzić do przepukliny odbytniczej i obniżenia tylnej ściany pochwy.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Dziś troszkę o wpływie jogi na odchudzanie :)

 

Praktykowanie jogi kojarzy nam się przede wszystkim z rozciąganiem i pozytywnym wpływem na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Rzadziej rozpatrujemy ją w kategorii sportu dobrego na odchudzanie. A to błąd, czego dowodem jest sylwetka większości joginów i joginek.

Poniżej przedstawiam 5 przykładów na to jak regularne ćwiczenie jogi może pozytywnie wpłynąć na naszą figurę:

1) Joga rozciąga i wydłuża.

Większość asan ma za podstawę prawidłowe rozciągnięcie ciała czyli już na wstępie musimy lekko wciągnąć brzuch, wyprostować plecy, podciągnąć kolce biodrowe i wysoko unieść głowę. Niby pozornie nic trudnego, ale nim się zorientujemy nasze ciało wydłuża się, mięśnie brzucha i pośladków się napinają i uelastyczniają, a my uzyskujemy już pierwsze efekty szczuplejszej sylwetki.

2) Podczas ćwiczenia asan mięśnie cały czas są napięte.

Często możemy spotkać się z opinią osób, które po pierwszej sesji ćwiczeń jogi stwierdzają, że to w sumie nic trudnego a nawet trochę się nudzili. Na drugi dzień te same osoby mają problemy, żeby zejść po schodach czy schylić się żeby zawiązać but. Dlaczego? Prawidłowo ćwicząc jogę, mamy cały czas napięte mięśnie. Pozornie nie odczuwamy tego na początku, jednak na następny dzień możemy mieć zakwasy. Wykonując asany, cały czas powinniśmy starać się osiągnąć maximum swoich możliwości aż poczujemy delikatny ból spowodowany przez ciągnięcie naszych mięśni. Jeśli ćwicząc nie odczuwamy tego, warto poprosić instruktora aby przyjrzał się, czy aby na pewno asany wykonujemy poprawnie.

3) Joga to nie tylko ćwiczenia ale i dieta

Joga to bardzo ciekawa filozofia oparta nie tylko na dobrej kondycji fizycznej ale również na wielu innych aspektach jak medytacje, relaksacja, pogoda ducha czy dieta. Praktykując jogę nie musimy być wegetarianami ale warto zwiększyć w swoim menu ilość warzyw i owoców oraz zmniejszyć ciężkie, mięsne posiłki. Od razu poczujemy się lżej, a nasze samopoczucie się poprawi. Co więcej w jodze wyklucza się używki takie jak alkohol czy papierosy i unika fast foodów.

4) Joga obniża w nas stres, dzięki czemu nie musimy podjadać.

Częstą przyczyną nadwagi jest podjadanie pomiędzy posiłkami lub przegryzanie czegoś na poprawę humoru lub w wyniku nagłego stresu i smutku. Częste ćwiczenie jogi minimalizuje występowanie huśtawek nastroju poprzez uregulowanie naszego układu hormonalnego.

5) Przyspieszają przemianę materii

Duża część asan oparta jest na skłonach i skrętach, które "ściskając" nasze wewnętrzne organy powodują lepszą i szybszą przemianę materii oraz swego rodzaju gimnastykę dla naszego wnętrza, dzięki której jesteśmy bardziej elastyczni i rozciągnięci.

 

http://joga-joanna.pl/content/5-dowodów-na-że-joga-pozytywnie-wpływa-na-odchudzanie-i-szczupłą-sylwetkę?fbclid=IwAR2_Zw-NfLVzWw9apHN1Zpq7VjX7-Pi2of1Wm5W3TPJcEkHsShbIV5Ld3TQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Taka krótka ściąga, jak działają poszczególne grupy pozycji na ciało i ducha :)

 

 Relaks (śavasana, supta badhakonasana, mrtasana) – usuwa zmęczenie i napięcia z całego ciała po innych asanach, wycisza umysł, regeneruje ciało. Śavaasana jest absolutną podstawą w kursie nauki asan. Stanowi podstawę dla asan podstawowych wykonywanych z pozycji leżącej.
2) Pozycje leżące – wykonywane z śavaasany jako pozycji wyjściowej. Prawidłowa nauka asan rozpoczyna się od ćwiczeń z pozycji leżącej jaką jest śavaasana, naśladując tym ewolucyjny rozwój dziecka. Druga część serii pozycji leżących wykonywana jest z Advasanam w pozycji leżacej na brzuchu, odwrotności śavaasanam.
3) Pozycje siedzące – wykonywanie zarówno z siadu klęcznego jako seria wadźrasany jak i z siadu lotosowego wykonywane jako seria padmasany.
4) Pozycje stojące (np. utthita trikonasana – trójkąt, virabhadrasana – wojownik ) – najważniejsza grupa asan dla osób zaczynających praktykę jogicznej sztuki walki jak Kalarpayat, przygotowuje do dalszej praktyki Ścieżki Wojownika. Asany stojące zwalczają sztywność nóg i bioder, koryguje lekkie wady nóg i umożliwiają ich symetryczny rozwój, uśmierzają bóle pleców, wzmacniają okolicę kostek i rozwijają klatkę piersiową.
5) Pozycje odwrócone (np. salamba śirsasana – stanie na głowie, salamba – sarvangasana – świeca) – kluczowe pozycje w jodze, które zwiększają dopływ czystej, utlenionej krwi do komórek mózgowych, co zwiększa moc intelektu i jasność myślenia, regulują gospodarkę hormonalną i przemianę materii, wykorzeniają przeziębienia i dolegliwości górnych dróg oddechowych, działają odprężająco na układ nerwowy.
6) Wygięcia do tyłu (np. bhudżangasana – wąż, urdhva dhanurasana – mostek) – intensywnie otwierają okolicę mostka, rozciągają klatkę piersiową oraz mięśnie brzucha, wzmacniają kręgosłup – plecy stają się mocne i pełne życia, asany te dodają energii i pewności siebie.
7) Skręty (np. bharadvadżasana, marićaasana)- pomagają uelastycznić kręgosłup i barki, uśmierzają bóle pleców, tonizują wątrobę, śledzionę oraz trzustkę, oczyszczają ciało z toksyn.
8) Wygięcia do przodu (np. janu-śirsasana, paścimottanasana) – tonizują narządy brzucha, podnoszą tonus nerek, regenerują kręgosłup i polepszają trawienie, rozciągają tył ciała, wyciszają umysł.
9) Pozycje balansowe na rękach (np. majurasana – paw, bhudżapidasana) – wzmacniają ramiona i nadgarstki, ćwiczą mięśnie brzucha, obdarzają poczuciem lekkości ciała.
10) Surya Namaskar – cykl powitania słońca – forma, układ asan, który intensywnie rozgrzewa barki, napełnia energią, usuwa zmęczenie i orzeźwia umysł oraz Ćandra Namaskar – cykl powitania księżyca – 15-cie ćwiczeń znanych głównie adeptom indyjskich form jogicznej sztuki walki kalarpayat, pierwowzór tai czi.

 

https://urodaizdrowie.pl/joga-asan-–-ku-rownowadze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Pozycje jogi ułatwiające zasypianie :)

 

1. Skłon do przodu 

Paschimottanasana

 

164ce2c291b02532gen.jpg

 

 

2.

Pozycja dziecka – Balasana

 

a7564d2054b5b86fmed.jpg

 

 

3.

Skręt tułowia w siadzie skrzyżnym - Parivrtta Sukhasana

f8a1c64ee0c9e703med.jpg

 

4.

 

 Pozycja odpoczywającej bogini - Supta Baddha Konasana

 

3f64d1b8a9ba918fmed.jpg

 

5.

Nogi uniesione na ścianie - Viparita Karani

 

6a9e386a8e9eebedmed.jpg

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Dalszy ciąg

 

Kołyska

 

11cfeb1f2aaf395cmed.jpg

 

 

 

Pozycja gołębia – Kapotasana

 

7e8a9ecd969387d7med.jpg

 

 

Pozycja odpoczywającego mędrca - Supta Matsyendrasana

79f327901379dba1med.jpg

 

 

Pozycja Ryby

 

8d1ba87890325fa0med.jpg

 


 

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Dzisiaj będzie o czakrze podstawy i ćwiczeniach jogi na zrównoważenie tej właśnie czakry :)

 

Muladhara czakra, zlokalizowana u podstawy kręgosłupa, odpowiada za nasze przetrwanie na poziomie ciała. Jej nierównowaga przejawia się doświadczaniem lęku, niepewności i poczuciem braku kontroli nad swoim życiem. W sferze fizycznej problemy z czakrą podstawy manifestują się zaburzeniami dolnej części układu trawiennego (jelita) i układu rozrodczego, bólami dolnego kręgosłupa, trudnościami z poczuciem równowagi oraz dysfunkcjami podstawowych układów naszego organizmu: kości, mięśni, stawów, krwi, tkanek.

Czakra korzenia jest położona u podstawy kręgosłupa, pomiędzy odbytem, a genitaliami. Ma najniższą częstotliwość spośród wszystkich czakr, wiąże nas z siłą grawitacji i materialną egzystencją. Jej energia kieruje się w stronę ziemi i koresponduje z czakrą korony, która swój kielich otwiera ku niebu.

Zharmonizowanie pracy tej czakry pozwala nam odczuć i pojąć niezwykłą wagę posiadania zdrowego i sprawnego ciała. Daje wtedy możliwość wyruszenia w dalszą wędrówkę na coraz wyższe poziomy świadomości.

Każda z czakr może pracować nadmiernie (być zbyt otwarta, gdy jej energia wiruje za szybko) lub nie przejawiać w pełni swojego potencjału (być zablokowaną, gdy jej energia wiruje za wolno). Może również poprzez świadomą pracę z nią być zrównoważoną i harmonijnie działającą.

O tym, który jej stan jest aktualnie u nas obecny możemy się przekonać obserwując nasze emocje i reakcje.

CZAKRA KORZENIA:

ZRÓWNOWAŻONA – osoba opanowana, o dużej energii fizycznej i doskonałym zdrowiu, mocno stojąca na ziemi.
ZBYT OTWARTA – tyran i egocentryk o przesadnie materialistycznym podejściu, osoba, która lubi szarżować i narażać swoje zdrowie i życie.
ZABLOKOWANA – osoba potrzebująca wsparcia emocjonalnego i oparcia w innych ludziach, o niskiej samoocenie i zachowaniach autodestrukcyjnych, bojaźliwa.

czakra korzenia
MULADHARA – korzeń lub fundament.

PRZYPISANY KOLOR:
Czerwony. Symbolicznie przedstawiana w postaci czteropłatkowego kwiatu lotosu otaczającego kwadrat z wpisanym w niego trójkątem skierowanym w dół

 

 

Pozycje

 

Góry

Drzewo

Girlandy

Spętanego Kąta

Głowa do kolana

 

 

https://akademiaducha.pl/czakra-korzenia-muladhara-fundament/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Dziś troszkę na temat ćwiczących jogę w Polsce :)

 

Dlaczego Polacy ćwiczą jogą? Oto wyniki ankiety, była ona przeprowadzana w 2016 roku :

 

86% badanych wskazało, że ćwiczy jogę dla poprawy i utrzymania kondycji fizycznej, rozciągnięcia i wzmocnienia ciała
73% motywuje dobre samopoczucie, jakie odczuwają po jodze
72% joga uspokaja i wycisza, redukuje stres
59% dla poprawy zdrowia fizycznego i lub redukcji bólu
58% dla zachowania równowagi i harmonii
54% dzięki jodze lepiej funkcjonuje z życiu codziennym
18% dla zwiększenia koncentracji

 

Osoby znane też oczywiście ćwiczą, np. Małgorzata Pieczyńska, Paulina Młynarska, Paulina Holtz, Natalia Przybysz, Agnieszka Cegielska, Edyta Herbuś, Natalia Lesz, Jolanta Pieńkowska, Agnieszka Maciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Czakra sakralna - Suadistana

 

Czakra ta odnosi się do aspektu swobodnego przepływu i prawa do odczuwania. Jest związana ze sferą oczyszczania i przyjemności. Czakra druga to ośrodek seksualności i kreatywności, tworzenia oraz emocji.

OBSZARY W CIELE:

odcinek krzyżowy i lędźwiowy, biodra, pachwiny i wewnętrzna strona ud, stawy, narządy płciowe, nerki, pęcherz moczowy, jelito cienkie, jelito grube, trzustka, śledziona.

KOLOR:

pomarańczowy

 

EMOCJE I UCZUCIA ZWIĄZANE Z NADMIAREM:

brak świadomości własnych granic, dominacja emocji w życiu, żądza różnych przyjemności, zatapiania się w fantazjach często nazywanych “planami na życie”

 

 

Niedobór : suchość, głuszenie emocji, kompensowanie potrzeb, sztywność stawów, odrętwienie, uczucie braku pomysłów na życie, oziębłość seksualna, brak przyjemności z seksu.

GRUPA POZYCJI JOGICZNYCH:

otwieranie i rozszerzanie bioder, długie trwanie w skłonach do przodu, rozluźnianie w pozycjach, rotacja ud, stawów.

 

http://koloryjogi.pl/swiatynia-suadistana/

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Kochani, dziś troszkę pół żartem, ale coś w tym jest poniżej. Widzę po sobie- ile czytam o jodze, jak zmieniam się powoli, bo to jest proces, jak zmieniają się myśli i ciało. Ile mam zakładek w kompie dotyczących jogi :P Wzrasta liczba książek o tej tematyce i poznałam fajną dziewczynę ćwiczącą jogę, ale o tym napiszę kiedy indziej :)

1. Opuścisz swoją strefę komfortu. Niektóre asany mogą być dużym wyzwaniem, możesz się przewracać, ale właśnie o to chodzi, aby wstać z uśmiechem na twarzy.

2. Zaczniesz myśleć i żyć jak jogin. 

3. Pokochasz swoje ciało i będziesz dbać o swoje zdrowie. Czasem możesz narzekać na różne jego partie, ale podczas praktyki będziesz się cieszyć jak Twoje ciało się zmienia i dobrze sobie radzi.

4. Staniesz się nieustraszony. Z czasem, przechodząc do bardziej skomplikowanych asan, nie będziesz się bać upadku.

5. Podczas wykonywania asan zyskasz pewność siebie.

6. Nauczysz się wyciszać. Nawet najbardziej chaotyczne umysły mogą odnaleźć spokój na macie J.

7. Nauczysz się nowego języka i zupełnie innego stylu życia.
8. „Staniesz się” trupem. To znaczy: będziesz dobrze wykonywać pozycję Savasany.
9. Nauczysz się słuchać swojego ciała.

10. Nauczysz się oddychać. Na co dzień nie myślimy o naszym oddechu, dopiero praktyka jogi otwiera nam oczy (a nawet płuca) i stajemy się bardziej świadomi jak oddech działa na nasze ciało.
11. Staniesz się mistrzem oddychania – oddech pomoże Ci oczyścić ciało i umysł.
12. Będziesz wyższy – asany wydłużą Twoją postawę i kręgosłup.
13. Przestaniesz gonić i będziesz żyć własnym tempem.
14. Przestaniesz się porównywać, bo zdasz sobie sprawę, że jesteś niesamowity.
15. Twoje wady staną się nieistotne. Tak wiesz, że nia ma ludzi doskonałych, ale w jodze nie chodzi o perfekcję.
16. Będziesz się czuł wspaniałe we własnej skórze, ponieważ pozycja wojownika, stanie się sposobem na życie.
17. Zaczniesz zauważać rzeczy, których do tej pory nie widziałeś.
18. Staniesz się odkrywcą. Joga sprawi,że będziesz chciał poznawać świat.
19. Stracisz kontrolę nad swoim ciałem… Zaczniesz praktykować jogę wszędzie – na lotnisku, na plaży, w biurze.

20. Skupinie pomoże Ci efektywnie pracować.

21. Poprawisz swoje życie seksualne.
22. Wzmocnisz mięśnie Kegla, które wpływają na lepszy sex.
23. Spędzisz więcej czasu w sypialni… Patrz wyżej.
24. Zaczniesz szanować swoje ciało i zwracać uwagę na to, co jesz.
25. Będziesz żyć swoim życiem.
26. Może postanowisz zmienić swój podpis w wiadomościach e-mail z „Z poważaniem” na „Namaste”.
27. Odpuścisz chęć zmiany wszystkiego.
28. Będziesz szanować ludzi.
29. Poznasz nowe kultury i zwyczaje.
30. Zaczniesz szukać akcesoriów do jogi.
31. Zaczniesz się zachwycać instruktorami jogi i ich możliwościami.
32. Zaczniesz się przyglądać swojej postawie w lustrze.
33. Zaczniesz nosić legginsy do jogi na co dzień.
34. Staniesz się bardziej wyrozumiały, ponieważ drobiazgi nie mają już takiego znaczenia.
35. Przestaniesz śledzić najnowsze trendy w modzie, bo to już nie będzie miało znaczenia.
36. Zaczniesz czytać więcej książek związanych z jogą.
37. Staniesz się lepszy dla świata i dla siebie.
38. Lotos stanie się Twoim ulubionym kwiatem39. Zaczniesz poszukiwać nowych miejsc do praktyki jogi.40. Poznasz znaczenie słów: czakra i drishti. Będziesz rozumieć nazwy asan w sanskrycie.
41. Dodasz muzykę do ćwiczeń jogi do swojej listy utworów.
42. Nie będziesz już uważał słów guru za głupie lub dziwne.
43. Zaczniesz zwracać uwagę na swoją postawę podczas pracy przy biurku.
44. Przestaniesz być śpiochem.
45. Zaczniesz odkrywać i żyć według swoich rytuałów.
46. Zaczniesz używać hashtagu #kochamjoge przy wszystkich swoich postach na Instagramie.
47. Na YouTube zaczniesz subskrybować kanały związane z jogą.
48. Jednym z ulubionych kolorów stanie się zielony.
49. Przestaniesz drwić z wegan.
50. Staniesz się weganem albo zaprzyjaźnisz się z ludźmi, którzy nie jedzą mięsa.
51. Przestaniesz nosić w domu skarpetki, aby w każdej chwili wskoczyć na matę.
52. Zaczniesz ćwiczyć jogę parę razy dziennie.
53. Będziesz mieć spokojnejszy sen.
54. Nauczysz się medytować. Uspokoisz się i nie będziesz 10 razy sprawdzać, czy ktoś napisał SMS-a i czy wyłączyłeś żelazko.
55. Zaczniesz czytać jogowe cytaty motywacyjne.
56. Zaczniesz cytować słowa Rumi’ego „Nie bądź zadowolony z opowieści, jak potoczyły się losy innych ludzi. Rozwijaj własną opowieść”.
57. Przestaniesz plotkować.

58. Będziesz poznawać nowych ludzi i budować relacje.

59. Zaczniesz planować podróż do Indii.
60. Będziesz chciał poznać nowe języki i więcej podróżować.
61. Kupisz sobie poduszkę do medytacji.
62. Znajdziesz w domu swoje ulubione miejsce do ćwiczeń.
63. Nie będziesz tak często oglądać telewizji.
64. Zaczniesz uprawiać własny ogródek.
65. Zrezygnujesz z picia napojów gazowanych i słodkich.
66. Przestaniesz używać obraźliwych gestów (pokazywania brzydkich palców.
67. Zaczniesz częściej spacerować i podziwiać piękno natury.
68. Kupisz sobie malę – tybetański różaniec.
69. Oszczędzisz na ubraniach, bo twoje główne spodnie to spodnie do jogi.
70. Odkryjesz, że w Twojej okolicy są piękne parki.
71. Rozpoczniesz poszukiwania jogowych wczasów i wyjazdów.
72. Będziesz bliżej natury, a natura bliżej Ciebie. Zaczniesz przytulać się do drzew.
73. Cały świat stanie się dla Ciebie placem zabaw.
74. Przestaniesz jeść fastfoody.
75. Zaczniesz częściej gotować.
76. Będziesz przekonywać znajomych, aby zaczęli praktykować jogę.
77. Zaczniesz doceniać każdą chwilę.
78. Zrozumiesz, że Twoje ego nie jest twoim sprzymierzeńcem.
79. Poprawisz swoją pamięć.
80. Twoja skóra stanie się bardziej elastyczna.
81. Przestaniesz używać drogich kremów i kosmetyków. Patrz wyżej.
82. Poczujesz związek ze swoim ciałem.
83. Nie będziesz podpierać się o ścianę – zrobisz pozycję drzewa.
84. Przestaniesz być niezdarny, ponieważ nauczysz się balansować.
85. Nie nabijesz sobie już żadnego siniaka.
86. Przestaniesz brać tabletki przeciwbólowe.

87. Będziesz jeść więcej warzyw i owoców.

88. Staniesz się bardziej uważny.
89. Przestaniesz błądzić po parkingu w poszukiwaniu swojego samochodu. Patrzy wyżej.
90. Będziesz częściej pływać – w wodzie możesz wykonać trudne pozycje.
91. Staniesz się bardzo otwarty na innych ludzi.
92. Dzięki ciekawości staniesz się mądrzejszy.
93. Nie będziesz kupować tylu ubrań.
94. Twoje ciało zacznie się zmieniać, stanie się bardziej umięśnione.
95. Na Twoim Facebooku będziesz postować tylko cytaty i artykuły związane z jogą.
96. Zaczniesz pić ciepłą wodę z cytryną.
97. Twoim ulubionym miejscem do siedzenia będzie podłoga.
98. Zrobisz pozycję lotosu i będzie Ci w niej bardzo wygodnie.
99. Twoi znajomi zaczną Cię nazywać precelek.
100. Staniesz się bardziej empatyczny.
101. W niektórych pozycjach będziesz przypominać kobietę kota.
102. Będziesz kochać życie jak nigdy do tej pory.
103. Przestaniesz żyć przeszłością i skupisz się na teraźniejszości.
104. Przestaniesz być gadułą!
105. Wygospodarujesz więcej czasu dla siebie.
106. Będziesz otaczać się tylko pozytywnymi ludźmi.
107. Będziesz się codziennie uśmiechać.
108. Staniesz się najlepszą wersją siebie – joga otwiera nie tylko biodra, otwiera serce.

Jeśli to przeczytałaś/eś- jesteś wielki - a teraz na matę go go go ! :) :) :)

https://www.portalyogi.pl/blog/108-powodow-aby-praktykowac-joge/

 

 

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Dziś też z humorem, przyznam się że uśmiałam się czytając poniższy tekst. Dlaczego NIE warto ćwiczyć jogi?

 

1.

 

Uwielbiasz pyszne fryteczki smażone na głębokim tłuszczu, kotlety z grubaśną warstwą panierki i ciasta z górą słodkiego, śmietanowego kremu? Joga nie jest dla Ciebie. Odpowiednia praktyka nie tylko zmniejsza apetyt i przyspiesza metabolizm, ale po prostu sprawia, że po takiej godzinnej sesji czujemy się tak lekko i przyjemnie, że nie chcemy zaśmiecać swojego brzucha niezdrowym i wysokokalorycznym jedzeniem. Więc jeśli nie chcesz pożegnać się z fast-foodami i górą słodyczy zdecydowanie nie powinieneś zaczynać przygody z jogą.


 

 
 
 2.

 

Masz szafę pełną świetnych ciuchów, uwielbiasz je i nie chcesz się z nimi żegnać. Jeśli zaczniesz ćwiczyć jogę, jedyne co będzie się dla Ciebie liczyć to jogowe legginsy, topy i MATA, która zajmie w Twojej szafie miejsce honorowe. Poza tym ubrania, które wcześniej nosiłeś mogą z czasem stać się za duże, zbyt szare i smutne. Więc, jeśli nie planujesz generalnej wymiany garderoby i nie lubisz nosić wygodnych ciuszków, to nawet nie zawracaj sobie głowy jogą.


 

 
 
3.

 

Jesteś osobą, która uwielbia wszystko krytykować i skarżyć się na cały świat i na to jak jest jej w życiu źle? Twoim hobby jest ciągłe uskarżanie się i narzekanie? Joga nie jest dla Ciebie. Praktykując regularnie stajemy się szczęśliwsi i zaczynamy cenić sobie chwile spokoju i harmonii, a ciągłe narzekanie przestanie mieć jakikolwiek sens i uzasadnienie, bo zwyczajnie będziemy widzieć wszystko przez różowe okulary. Więc, jeśli kochasz sam sprawiać sobie problemy i bez przerwy marudzić, odpuść sobie jogę. 


 

 
 
4.

 

Otaczasz się ludźmi, którzy ciągle Cię demotywują, wmawiają, że do niczego się nie nadajesz i przez których nic Ci się nie chce? Przez jogę stracisz ich wszystkich. Przestaniesz zawracać sobie nimi głowę i nie będziesz chcieć mieć z nimi cokolwiek wspólnego. Zaczniesz doceniać siebie, a wszystko co sprawia, że jesteś nieszczęśliwy będziesz omijał szerokim łukiem. Dlatego, jeśli nie chcesz być szczęśliwy i nie chcesz pozbyć się ze swojego życia ludzi i rzeczy, które sprawiają, że nie wierzysz w siebie, daj sobie spokój z tą jogą.
 
 
 
5.
 
 
Uwielbiasz spędzać godziny przed telewizorem lub przed monitorem komputera, oglądając bez przerwy seriale, głupie filmiki z kotami lub przeglądając po 100 razy na minutę facebooka? Przez jogę przestaniesz czerpać z tego radość, nie będziesz już na bieżąco ze wszystkimi nowinkami i reklamami. Joga sprawi, że będziesz mieć więcej energii i zwyczajnie nie będzie Ci się chciało marnować czasu na nic-nie-robienie. Zaczniesz doceniać siebie i będziesz chciał zrobić coś więcej, zobaczyć więcej, zdobyć więcej. Zwyczajnie będzie Ci się chciało więcej. Więc, jeśli jesteś leniwcem kanapowym i jest Ci z tym dobrze, joga nie jest dla Ciebie.
 
 
 
6.
 
Nie masz do niczego motywacji, nie wiesz co ze sobą zrobić, nic Ci się nie chce? Joga sprawi, że lepiej poznasz swoje ciało, swoje potrzeby i zaczniesz bardziej dbać o siebie. Podczas ćwiczeń będziesz mieć czas na różne przemyślenia, które mogą sprawić, że zmienisz swoje życie, staniesz się szczęśliwszy i pokochasz siebie. Ale jeśli Ci się nie chce męczyć, nie chcesz nic zmieniać, nic na siłę.
 
Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Dzięki za komentarz! :)

Ćwiczy ktoś? Halo, halo? Meldować się i pisać wszystko o jodze, może macie pytania, wątpliwości, albo chcielibyście się czegoś dowiedzieć o jodze? Ten wątek jest dla Was, a nie dla mnie ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktoś nie ćwiczy, to też może dodać komentarz :D?

 

Teraz na serio. Mam bardzo spięte plecy i okolice obojczyka - nerwy, stres i praca siedząca - jaką pozycję polecasz @Lianna? Proszę o coś dla początkującego leniuszka :z_jezorem:

Edytowane przez Makryz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Oczywiście, że joga może Ci pomóc :)Proponuję następujące pozycje:

 

 

a503b1a17a082182gen.jpg

 

Skłon do przodu

 

 

 

 

5d558090ecc5582fmed.jpg

 

Pies z głową w dół

 

 

4d37759077bcb871med.jpg

 

 

Dziecko

 

 

 

Skłon do przodu z szeroko rozstawionymi nogami

 

 

b3bf57a5b1c4a032med.jpg

 

 

 

Przede wszystkim słuchaj swojego ciała, nic na siłę ! Oddychaj głęboko, najlepiej przeponowo. Jak pojawi się ból, to jest sygnał ostrzegawczy, że trzeba przerwać ćwiczenie.

 

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczę! Nie wiedziałem, że jestem aż tak drewniany. Mam problem z elastycznością i możemy się wspólnie pośmiać :D Haha

 

Skłon do przodu - poprawne wykonanie graniczy z cudem. Nie mogę dotknąć głową kolan :D a już podniesienie rąk tak wysoko w takiej pozycji jest niemożliwe. Wszystkie sklony dobrze rozluźniają lydki, ale jeśli chodzi o plecy to nie odczuwam  żadnego efektu. A może robię coś nie tak? Pozycja "dziecko" jest wg mnie najprostsza. Postaram się kontynuować ćwiczenia i zobaczymy jak będzie bo jakimś czasie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Lianna napisał:

Oczywiście, że joga może Ci pomóc :)Proponuję następujące pozycje:

Bardzo dobrze dobrane pozycji!

Jeszcze od siebie dodam matsyasana (Ryba):
joga%5B14981%5D_pozycja_43.jpg

Na początku można coś podkładać pod plecy, żeby ułatwić wykonanie :)
 

11 minut temu, Makryz napisał:

Skłon do przodu - poprawne wykonanie graniczy z cudem. Nie mogę dotknąć głową kolan :D a już podniesienie rąk tak wysoko w takiej pozycji jest niemożliwe.

Najważniejsze, nie rób tego na sile, jak już Lianna powiedziała, wszystko w miarę możliwości. Z praktyką samo przyjdzie. :)

 

Edytowane przez Nice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Makryz, ale to zupełnie normalne ! Wiele osób mówi, że nie ćwiczy jogi, bo "są za mało rozciągnięci" - to właśnie tym bardziej joga jest dla nich :) Nie zniechęcaj się, zresztą joga uczy cierpliwości, małe kroczki :)

Willow- dzięki, tak pozycja Ryby jest też świetna na bóle pleców, zwłaszcza górnej części :). Jest to pozycja przynosząca bardzo wiele korzyści:

 

  • Podnosi na duchu.
  • Otwiera klatkę piersiową, wydłuża mięśnie górnych pleców i tyłu szyi.
  • Przynosi ulgę w menstruacji.
  • Poprawia samopoczucie.
  • Rozciąga i stymuluje mięśnie brzucha oraz przedniej części szyi.
  • Stymuluje działanie organów jamy brzusznej i gardła (tarczyca, przytarczyce).
  • Poprawia posturę.

 

bbc8ad935ca77815gen.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lianna napisał:

Makryz, ale to zupełnie normalne ! Wiele osób mówi, że nie ćwiczy jogi, bo "są za mało rozciągnięci" - to właśnie tym bardziej joga jest dla nich :) Nie zniechęcaj się, zresztą joga uczy cierpliwości, małe kroczki :)

Hej! Miałem na myśli, że joga to rzecz dla mnie bo się "zaniedbałem" i teraz trzeba nadrobić zaległości i poprawić elastyczność :) Przecież nikt nie mówił, że od początku będzie miło i przyjemne :D

 

Wymówek w swoim życiu raczej nie stosuję i nie akceptuję ;p

Edytowane przez Makryz
  • Medal 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna
20 godzin temu, nomo napisał:

Kiedy pierwszy raz ćwiczyłem jogę po sesji, bolało mnie wszystko, nie wiedziałem że mam tyle mięśni i ścięgien

 

Znam to, hahaha.

 

Ja pamiętam, że jak wróciłam po pierwszej jodze w grupie, to miałam w sobie tyle energii, że całą noc nie spałam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Lianna napisał:

Ja pamiętam, że jak wróciłam po pierwszej jodze w grupie, to miałam w sobie tyle energii, że całą noc nie spałam :D

Nie przesadzajmy. Nie czuję przypływu energii ani euforii ale raczej lekki ból ścięgien i mięśni przy pogłębianiu ruchu :D

Edytowane przez Makryz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Dziś dla Was Pozycja leżącego krowiego pyska :D

 

0d3384710aac1c1cgen.jpg

 

 

Dlaczego warto praktykować te asane? Ponieważ świetnie rozciąga mięsień gruszkowaty – bardzo często spięty gdy mamy siedzący tryb pracy. Ponadto jest to mięsień, który lubi przejmować na siebie wszelkie stresy

 

Wykonanie

 

  1. Połóż się wygodnie na ziemi z neutralnym ustawieniem kręgosłupa
  2. Podnieś nogi i skrzyżuj je kładąc prawe kolano na lewym
  3. Aktywuj przywodziciele (przyciągaj uda do siebie)
  4. Jeśli jesteś osobą początkującą, chwyć za piszczele i przyciągaj kolana do klatki piersiowej. Osoby zaawansowane chwytają za zewnętrzne krawędzie stóp. Piszczele powinny docelowo znajdować się w jednej linii. Stopy aktywne.
  5. Z każdym wydechem przyciągasz kolana do klatki piersiowej, a stopy w stronę twarzy.
  6. Kość krzyżowa przyklejona do maty. Góra ciała rozluźniona. Barki daleko od uszu, leżą na macie, łopatki złączone.
  7. Całość powtórz na druga stronę

 

 

Przeciwwskazania

Unikaj tej asany, jeśli masz poważne urazy kolan. Silny ból w okolicy mięśnia gruszkowatego będzie wymagał konsultacji z fizjoterapeutą. Nie próbuj rozciągać na siłę bardzo spiętego mięśnia. Pamiętaj, szacunek do własnego ciała jest ważniejszy zrobienie asany na siłę.

 

https://www.portalyogi.pl/blog/supta-gomukhasana-pozycja-lezacego-krowiego-pyska/

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Dzisiaj będzie małe co nieco na temat skrętów :)

Dlaczego warto je ćwiczyć? Systematyczna ,zrównoważona praktyka skrętów odżywia kręgosłup, zwiększa ruchomość kręgosłupa w pełni uaktywniając mięśnie krótkie kręgosłupa. Skręty uelastyczniają stawy kręgosłupa, poprawiają jego ukrwienie. Masują korzenie nerwowe kręgosłupa, zapobiegają nadmiernemu uciskowi na stawy i wypadaniu krążków międzykręgowych.

Skręty ściskając i rozciągając klatkę piersiową oraz boczne ściany serca uelastyczniają mięśnie oddechowe. Asany należące do grupy skrętów poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego i ukrwienie narządów jamy brzusznej i miednicy. Poprawie ulega trawienie, wchłanianie i wydalanie.

Zwrócić należy również uwagę, że ćwiczenie skrętów przeciwdziała bólom kręgosłupa i koryguje wady postawy.

Skorzystaj z dobroczynnego działania skrętów, praktykuj je codziennie a zapomnisz o bólach pleców ,wypadających dyskach, zaparciach i wzdęciach.

 

Pozycje skręcone pobudzają krążenie krwi w brzuchu i podbrzuszu. W wyniku ściśnięcia tego obszaru krew jest wyciskana z narządów, a po wyjściu z pozycji następuje rozluźnienie i krew ponownie napływa do wszystkich organów brzucha i miednicy. W ten sposób są one płukane i oczyszczane, co utrzymuje je w dobrej kondycji.
Różne kombinacje ruchów zgięcia, rotacji, przywodzenia i odwodzenia w skrętach aktywizują inne części ciała. Na przykład w marichiasanie I ( wariant uproszczony na zdjęciu), w której pojawia się element wygięcia do przodu, wątroba jest mocno ściskana a jej aktywność stymulowana. Pozycje skręcone mają ogromny wpływ na układ pokarmowy i proces trawienia. Silny masaż żołądka i jelit poprawia trawienie, wchłanianie i wydalanie. Woreczek żółciowy jest intensywnie ściskany, co zapobiega tworzeniu kamieni. Sprawniejsze wydzielanie żółci poprawia proces trawienia tłuszczów. Masaż nerek zwiększa ich ukrwienie i wydajność pracy. 
W ciąży ostrożnie wykonywane skręty powodują rozciągnięcie macicy. Dzięki temu płód może swobodniej poruszać się, a matka nie będzie odczuwać dyskomfortu w czasie kopnięć dziecka.
Regularne wykonywanie skrętów zapobiega powiększaniu się prostaty.
Mam nadzieję, że jesteś zdrowy jak ryba i nic Cię nie boli, ale jeśli niektóre przypadłości wymienione powyżej zdarzało Ci się odczuwać, to rozważ czy kilka skrętów dziennie przypadkiem nie byłoby dobrym pomysłem;)
 
Jeden z moich ulubionych skrętów :)
 
fbfc5048a2588c74med.jpg
 
 
 

3d822375e61154bemed.jpg

 

9bdbd7ee4a869c33gen.jpg

 

2838606f7955cb28gen.jpg

 

5e25ef11eaf06cbdgen.jpg

 

http://www.missjoga.pl/2014/12/skrety.html

http://www.joga-blonka.pl/blog/joga-skrety#.XTXFSLiSVkh

www.joga-joga.pl/pl104/teksty33/Skret_w_Svastikasana

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Nomo, ja mam wszędzie pełno wszystkiego o jodze, bo stała się już moją pasją :) Także blogi, instagramy, strony, pinterest- byle o jodze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Odnośnie skrętów jeszcze napiszę Wam o moich spostrzeżeniach :) Wiedza z innych źródeł zawsze spoko, ale własna praktyka jednak to zupełnie inna bajka :) Ktoś kiedyś powiedział, że joga to 90 % praktyki, 10 % teorii- zgadzam się z tym w zupełności.

Osobiście bardzo lubię skręty, przeważnie ćwiczę je między skłonami do przodu, a wygięciami do tyłu. Zauważyłam, że łatwo mi się skupić podczas nich. Dawniej bywało, że jak zjadłam coś "ciężkiego", to moja wątroba dawała mi to odczuć, a teraz cisza :).

Mam wrażenie, że mnie uspokajają, wyciszają :). I faktycznie muszę potwierdzić, że bardzo dobrze działają na kręgosłup, nerwy kręgosłupa również.

Tak trochę z innej beczki- wiecie czemu joga jest tak fajna? Bo nie liczy się w niej wiek, waga, płeć, przekonania, wiara itp. Ostatnio czytałam, że "joga nie jest zgodna z doktryną kościoła katolickiego", no cóż takie teksty mnie śmieszą zwyczajnie :D. Dla mnie joga jest dobra i tego się trzymam :). Krytykują przeważnie CI, którzy nie mają zielonego pojęcia o jodze :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Dziś wszelka wiedza teoretyczna na temat skłonów do przodu :)

 

Wygięcia do przodu

asana-sklon-do-nogi

Starożytni mistrzowie jogi podpatrując zwierzęta zrozumieli korzyści, jakie one odnoszą z poziomego położenia kręgosłupa. Gdy jesteśmy zmęczeni kładziemy się a system nerwowy regeneruje się wtedy. Jogini uświadomili sobie zatem, że przyjęcie takiej pozycji wywołuje specyficzny wpływ na układ nerwowy i przepływ energii w organizmie. Gdy jesteśmy strudzeni i trudno nam oddychać instynktownie przyjmujemy pozycję ze skłonem do przodu (np. siadamy na krześle i opieramy się tułowiem na stole). To przynosi nam ulgę. Osoby z astmą odczuwają ulgę po ataku, gdy zrobią skłon do przodu i pozwolą, aby ciało odpoczęło. Jak widać przyjęcie określonej pozycji wywołuje specyficzne zmiany w organach naszego ciała.

Układ lokomotoryczny

W wygięciach do przodu stymulowane są stawy łączące żebra z kręgosłupem. Mięśnie międzyżebrowe oraz mięśnie stabilizujące kręgosłup są rozciągane, przez co stają się elastyczne. Utrzymanie prawidłowej elastyczności mięśni grzbietu zapobiega zwyrodnieniom kręgosłupa. Wszystkie jego części wzmacniają się. Stawy międzykręgowe są prawidłowo odżywiane nawet w podeszłym wieku. Nerw kulszowy jest odciążany i zanika rwa kulszowa.
Rozciąganie ścięgien podkolanowych zapewnia ich elastyczność i zdrowie. Utrzymywana jest także elastyczność ścięgna Achillesa. Rozciągane są łuki stóp zapobiegając bólom. Poprawia się również krążenie krwi w nogach.

Układ krążenia

W wygięciach do przodu komory serca są ściskane i masowane. Dzięki poziomemu ułożeniu kręgosłupa serce odpoczywa, pomimo iż ciało jest ćwiczone. Zwierzęta nie odczuwają tak szybko zmęczenia podczas długich wędrówek i biegu. Przyczyną tego jest właśnie poziome ułożenie kręgosłupa oraz to, że serce podwieszone pod nim nie odczuwa napięcia związanego z wysiłkiem pompowania krwi do góry wbrew sile grawitacji. Efektem wygięć do przodu jest zatem odpoczynek serca. Krew swobodnie krąży po ciele, a ciśnienie ulega wyraźnemu obniżeniu. Wywołuje to nie tylko ułożenie serca, ale również odprężenie ośrodka regulacji ciśnienia w mózgu przez uspokojenie i wycofane zmysłów. Spowolnienie pulsu i obniżenie ciśnienia następuje zarówno u osób z normalnym ciśnieniem jak i z nadciśnieniem.

Układ oddechowy

Przednia strona płuc rozluźnia się, jest ściskana i stymulowana. Tylna natomiast rozciąga się. Oddech dociera głębiej do tyłu płuc. Masaż i stymulacja przepony, w przeciwieństwie do wygięć do tyłu, odbywa się przez jej ściśnięcie. Oddech jest spowolniony, co obniża aktywność układu nerwowego.

Układ rozrodczy i organy brzucha

Wygięcia do przodu pomagają kontrolować energię seksualną na poziomie fizycznym i mentalnym. Męskie narządy płciowe są masowane i przez to funkcjonują prawidłowo. Masaż pęcherza moczowego zapewnia jego sprawną pracę, przeciwdziałając różnym infekcjom i innym schorzeniom. Baddha konasana i upavishta konasana redukują napięcie fizyczne w genitaliach, dodatkowo u kobiet przyczyniają się do zmniejszenia nadmiernego krwawienia w czasie miesiączki. Działanie na poziomie fizjologicznym tych pozycji powoduje zwiększenie zdolności osuszania macicy. Nadają również relastyczność wewnętrznym pachwinom. Ogólnie praktyka wygięć do przodu reguluje cykl miesiączkowania. Masowane są również jajowody i jajniki, pobudzając prawidłowe ich funkcje wydzielnicze.
Praktyka wygięć do przodu, a szczególnie ardha baddha paschcimottanasana (tj. skłonu w przód z jedną nogą w półlotosie) powoduje ucisk i masaż prostaty zapobiegając jej przerostowi. Jeśli wraz z wiekiem spada aktywność fizyczna zmniejsza się, zapotrzebowanie na męskie hormony płciowe (androgeny) pobudzające między innymi wzrost mięśni. Ta sytuacja powoduje nasilenie procesu dezaktywacji testosteronu w prostacie, co może być jedną z przyczyn przerostu organu. Wielokrotnie stwierdzono, że utrzymywanie ciągłej aktywności fizycznej spowalnia ten proces.
Aby osiągnąć w pełni efekty wygięć do przodu szczególnie ważne jest trwanie w tych asanach przez dłuższy czas przekraczający nawet pięć minut.
Podczas ciąży pełne pozycje nie są wskazane, aby nie ograniczać przestrzeni, w której rozwija się dziecko, jednak warianty z plecami wyprostowanymi są jak najbardziej odpowiednie.
Wyciszenie zmysłów i skłon głowy reguluje pracę ślinianek. Rozluźnia także wszystkie organy brzucha. Delikatny ich ucisk powoduje poprawę procesów trawiennych przez zwiększenie zdolności wydzielniczych organów układu pokarmowego. Szczególnie dobrze masowane jest jelito grube. Pobudzane i regulowane są funkcje wydalnicze. Stymulacja nerwu błędnego zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych. Efektem tego jest poprawienie apetytu.

Układ nerwowy i hormonalny

W wygięciach do przodu pojawia się szczególny stan rozluźnienia mózgu. Spada aktywność płatów czołowych. Umysł wycisza się. Dzięki temu zanikają bóle głowy na tle nerwowym wywołane przez stres. Znikają także bóle oczu.
Zmniejsza się pobudzenie autonomicznego układu nerwowego. Wpływa to na redukcję aktywności i napięcia w wielu układach np. trawiennym, krwionośnym, oddechowym. Lepiej funkcjonuje układ odpornościowy. Szybciej następuje regeneracja organizmu, z jednej strony odczuwalna jako stan całkowitego spokoju, z drugiej jako niezwykła ostrość i sprawność umysłu.
Stan relaksu dotyka również układu dokrewnego. Aktywność wszystkich gruczołów jest łagodnie wyciszana. Poziom hormonów w organizmie równoważy się. Rozciągnięcie nadnerczy powoduje zmniejszenie ich napięcia i poprawę ukrwienia.

 

 

Poniżej tradycyjnie w prostych piktogramach kilka skłonów i ich sekwencji do praktyki w domu. Sekwencje składają się z pozycji na poziomie podstawowym:

skłony do przodu sekwencja

  1. Janu-śrsasana
  2. Tryanga-mukhaikapada-paścimottanasana
  3. Paścimottanasana

skłony do przodu sekwencja

  1. Janu-śrsasana
  2. Tryanga-mukhaikapada-paścimottanasana
  3. Maricyasana I
  4. Upavistha-konasana
  5. Paścimottanasana

skłony do przody sekwencja

  1. Upavistha-konasana
  2. Janu-śrsasana
  3. Tryanga-mukhaikapada-paścimottanasana
  4. Kraunchasana
  5. Marichyasana I
  6. Paścimottanasana

 

 

http://yogamudra.pl/2015/06/24/wplyw-asan-jogi-yoga-asana/

 

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kościołem (i nie tylko katolickim) jest tak, że im bardziej człowiek się rozwijają duchowo lub intelektualnie, tym mniej trzyma się sztywnych religijnych reguł, bardziej głosu własnego sumienia, tym bardziej rozumie, że prawd może być wiele, a do Boga może prowadzić każda inna droga tez, rozwijać - o ile osoba sama ma takie zamiary. Czyli boją się, że baranki pójdą swoją, indywidualna droga, a kościół straci sporo członków fanatycznych, stracić monopolie na ich duszy.

Joga w tym sensie jest dla nich "niebezpieczna", bo jest taka droga alternatywna, i otwiera oczy na wiele spraw, człowiek zaczyna słuchać siebie, a nie księdza :) Poszerza wizje mocno też :) Czarno-białe oceny znikają :)

Edytowane przez Nice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

W samo sedno Willow ! Dodam jeszcze, że gdzieś wyczytałam, że ćwicząc jogę można doświadczyć "niespodziewanych orgazmów" hahaha. No cóż jakoś do tej pory niestety nie było mi dane :smieszne:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Wygięcia do tyłu

asana-mostekGrupa ta obejmuje asany, które wymagają niezwykłej wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Znajdziemy tu najtrudniejsze spośród asan jak: urdhva dhanurasana (odwrócony łuk), kapotasana (gołąb), vrscikasana (skorpion) czy natarajasana (tancerz), ale i stosunkowo proste jak: śalabhasana (świerszcz), bhujangasana (wąż) czy dhanurasana (łuk). Podczas normalnej aktywności życiowej zginamy się do przodu, czasem na boki jednak prawie nigdy do tyłu. Jest to zatem ruch, który przychodzi nam najczęściej z trudnością. Dlatego B.K.S. Iyengar wymyślił liczne pomoce, dzięki którym zarówno osoby sprawne, jak i mające problemy zdrowotne mogą skorzystać z efektów praktyki tych pozycji.
Korzystne oddziaływanie wygięć do tyłu zarówno na ciało, jak i umysł jest bardzo szerokie. Bez wątpienia przyczyniają się one do opóźnienia fizjologicznych i mentalnych procesów starzenia.

Układ lokomotoryczny

Wygięcia do tyłu powodują zasysanie krwi głęboko do wnętrza kręgosłupa dzięki specyficznemu działaniu mechanicznemu pozycji. Cała przednia strona kręgosłupa jest mocno otwierana. Zapobiega to zmianom zwyrodnieniowym kręgów. Pozycje powodują wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłup przywracając jego prawidłowe położenie. Możliwa jest nawet korekta skrzywień. Tylna powierzchnia dysków międzykręgowych wzmacnia się zapobiegając wypadaniu krążka międzykręgowego. Klatka piersiowa, barki, ramiona i nadgarstki wzmacniają się, a także krzyż i odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Ściskane i masowane są ścięgna podkolanowe. Poprawia się krążenie krwi w nogach. Przez wysiłek związany z uniesieniem ciała w takich pozycjach jak urdhva-dhanurasana (odwrócony łuk) czy viparita-dandasana (odwrócony kij) wzmacniają się uda i kolana. Praktyka tych pozycji zapobiega zmianom związanym z osteoporozą. Nie pojawiają się problemy z odwapnieniem kości u osób starszych, gdyż pozycje pobudzają znacząco odżywianie kości.

Układ krwionośny

Wygięcia do tyłu zapobiegają chorobie wieńcowej. Jeśli praktykuje się je od wczesnych lat nie dochodzi do zakrzepów naczyń wieńcowych. W przypadku wystąpienia zmian praktyka tych asan zapobiega dalszemu pogorszeniu się przepływu krwi, a w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do ponownego otwarcia zablokowanych naczyń. Utrzymanie prawidłowej kondycji serca gwarantuje dobre funkcjonowanie całego układu krążenia. Wygięcia do tyłu ćwiczą serce w sposób nieosiągalny w innego rodzaju ćwiczeniach. Cała przestrzeń wewnątrz klatki piersiowej rozciągana jest wzdłuż linii kręgosłupa. Podłużne rozciąganie serca powoduje taką zmianę kształtu komór serca, która wpływa na zwiększenie ich wydajności.
Stymulowanie układu współczulnego w wygięciach do tyłu powoduje przyspieszenie przepływu krwi. Efektem tego jest natychmiastowe uczucie ciepła pojawiające się w czasie praktyki. Obszarem, w którym następuje szczególne przyspieszenie przepływu krwi jest klatka piersiowa i organy znajdujące się wewnątrz.
Im trudniejsze wygięcia do tyłu tym efekt jest silniejszy.

Układ oddechowy

Z wiekiem wyraźnie zauważalne jest spłycenie oddechu i zmniejszenie wydolności płuc. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie klatki piersiowej tracą swą elastyczność, wskutek czego nie wszystkie pęcherzyki płucne funkcjonują. Medycyna konwencjonalna akceptuje zmniejszenie wydolności płuc z wiekiem jako część procesu starzenia – joga nie. Dzięki wygięciom go tyłu pojemność życiowa płuc może być utrzymywana na tym samym poziomie przez całe życie, a mięśnie oddechowe (przepona, mięśnie międzyżebrowe) utrzymują prawidłową elastyczność.
Wygięcia do przodu powodują ściśnięcie przodu płuc. W wygięciach do tyłu przednia płaszczyzna płuc jest rozciągana a tylna ściskana.  W pierwszych stymulowane są dolne i środkowe płaty płuc, w drugich środkowe i górne. Według jogi oddech jest podstawową siłą życiową. Jeśli oddech jest ograniczony pojawiają się choroby, dlatego tak wielką rolę przywiązuje się do stymulacji płuc. Dzięki lepszemu krążeniu komórki obronne systemu immunologicznego mogą wszędzie dotrzeć, co zapobiega infekcjom płuc, a w przypadku pojawienia się takich, proces zdrowienia przebiega sprawniej. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych.
Wygięcia do tyłu stymulują proces usuwania flegmy z dróg oddechowych oraz przez ich ściskanie utrzymują elastyczność układu. Zapobiega to różnego rodzaju schorzeniom dróg oddechowych jak astma czy chroniczne zapalenie oskrzeli.

Układ rozrodczy i organy brzucha

Podobnie jak w przypadku organów klatki piersiowej, narządy brzucha w wygięciach do tyłu są rozciągane. Dzięki rozszerzeniu przepony trzewia podciągane są w górę, co przeciwdziała zaburzeniom związanym z ich opadaniem. Stymulacja nerwu błędnego powoduje obniżenie zakwaszenia układu trawiennego. Rozciąganie żołądka i jelit wzmaga perystaltykę – poprawia to trawienie i usuwa niestrawność. Masaż kosmków jelitowych usprawnia wchłanianie pokarmu.
Podczas wygięć do tyłu nerki są mocno ściskane i stymulowane. Regularna praktyka wygięć do tyłu zapobiega lub opóźnia upośledzenie funkcji nerek przy cukrzycy. U osób z tendencją do formowania kamieni nerkowych stwierdzono spowolnienie postępowania procesu.
Mięśnie brzucha są rozciągane. Jeśli praktyka obejmuje również pozycje symulujące ich pracę (np. ardha navasana – pół-okręt) płaszcz mięśniowy utrzymujący trzewia jest prawidłowo ukształtowany. Zapobiega to pojawianiu się przepukliny.
Wygięcia do tyłu wpływają łagodząco na zbyt obfite i bolesne miesiączki poprzez zassanie organów miednicy w górę. Stymulowana jest praca jajników. Pozycje zapobiegają atrofii tkanek występującej w czasie menopauzy. U mężczyzn stymulowana jest prostata, zapobiegając zapaleniom i przerostowi organu. Poprzez pobudzenie odpowiednich nerwów, pozycje te wzmagają popęd płciowy, zapewniając prawidłową erekcję u mężczyzn oraz odpowiednią elastyczność i nawilżenie pochwy u kobiet.
Podczas ciąży praktyka tych asan pomaga rozciągnąć macicę. Płód ma więcej przestrzeni a łożysko jest lepiej ukrwione zapewniając dziecku prawidłowe zaopatrzenie w niezbędne substancje do rozwoju. Pozycje te przyczyniają się do odciążenia pęcherza i innych organów miednicy przynosząc kobietom ulgę.

Układ hormonalny i nerwowy

Wygięcia do tyłu w przeciwieństwie do wygięć do przodu mocno stymulują gruczoły dokrewne.
Efekty tego odczuwane są niemal natychmiastowo, w postaci pobudzenia wywołanego przez wydzielanie adrenaliny z mocno stymulowanych nadnerczy. Szyszynka, przysadka i tarczyca również są pobudzane. Funkcje wydzielnicze jajników są stymulowane. Wzmaga się metabolizm komórkowy i organizm otrzymuje więcej energii.
Podczas praktyki wygięć do tyłu puls i ciśnienie krwi wzrastają zmuszając układ nerwowy do wydajniejszej pracy. Efekt w tym przypadku jest podobny do tego, jaki wywołują ćwiczenia aerobowe. Różnica polega jednak na tym, iż w wygięciach do tyłu nie następuje zużycie rezerw energetycznych na poziomie komórkowym. Żwawość i witalność cechują osoby ćwiczące jogę aż do późnej starości.
Różne obszary mózgu są stymulowane wyostrzając czujność i uwagę. Aktywizowane są okolice, w których znajdują się czakry (centra energetyczne). Następuje prawidłowe ich ukrwienie. Stymulowany jest pień współczulny wzdłuż kręgosłupa.
Wygięcia do tyłu usuwają napięcie umysłu, bóle głowy i objawy wyczerpania powstające w skutek stresu. Wrabiają wytrzymałość systemu nerwowego i odporność na stres.

 

https://yogamudra.pl/2015/06/24/wplyw-asan-jogi-yoga-asana/

 

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Przykłady wygięć do tyłu

 

0d0fcc340b4d98c3med.jpg     Półmostek

 

 

 

 

172935e9c5250a7fmed.jpgPies z głową do góry

eef2f83ceb4cc64bmed.jpg                                                                                                          Kobra

 

e34df321ffdcce28med.png

 

 

f5b43c4852fa83cdmed.jpg

 

 

Łuk

 

 

 

8ff2a756e550ee6amed.jpg

 

 

Wielbłąd

0b536397067f7e42gen.jpg

 

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Kochani, kilka słów ode mnie na temat wygięć do tyłu. Otóż ta grupa pozycji od początku była dla mnie najbardziej wymagająca i czułam się w nich mało komfortowo delikatnie mówiąc :P Dlaczego? No pewnie temu, że kręgosłup nie jest przyzwyczajony do silnych wygięć do tyłu, w ciągu dnia raczej często pochylamy się w przód, schylamy itd. No i na początku mojej przygody z jogą kręgosłup dawał mi o sobie znać, w postaci bólu. Jak pisałam- jeśli on się pojawi, należy przerwać ćwiczenie. Krok po kroczku jednak ćwiczyłam te pozycję, zaczynając od mniej wymagających typu półmostek.

Sporo czasu pracowałam nad pozycją Wielbląda- fotka powyżej. Chciałam jak najdłużej w niej wytrwać, początkowo mi się to udawało kilka sekund, teraz pół minuty, no mały postęp, ale jednak cieszy :).

Jeżeli jesteście wkurzeni, "nosi was" po prostu, energia w Was buzuje, to odpuście sobie w danym dniu wygięcia do tyłu, gdyż pozycje te bardzo pobudzają i dodają energii, gdyż bezpośrednio działają na nadnercza, które wydzielają hormony. Wówczas najlepiej zrobić wszelkie skłony do przodu, skręty, pozycje siedzące, pozycje odwrócone i na końcu Savasanę :).

 

Jak tam, ćwiczycie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię kobrę, chociaż kiedyś w niej plecy tak bolały, że aż łzy się pojawiały w oczach :D

ja ćwiczę ;)

Nie wiedziałam, że przez wygięcia do tyłu możemy mieć nadmiar energii - dzięki Ci za to wszystko, co piszesz :)

PS: niespodziance orgazmów też jeszcze nie doświadczyłam pod czas ćwiczenia jogi, ale też o tym czytałam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Willow, to zależy ściśle indywidualnie od danej osoby :) mnie one nadmiernie pobudzają, tak zauważyłam:) Trzeba siebie obserwować, innej drogi nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Pozycja na dziś :)

 

ARDHA BADDHA PADMOTTANASANA

 

cb7089c16866fd0fgen.jpg

 

 

Korzyści

 

Poprawia trawienie

- przyspiesza przemianę materii

- rozciąganie ścięgien kolanowych

 

Z Tadasany z wdechem podnieś prawą nogę i zginając kolano umieść podeszwę stopy na szczycie lewego uda, kolano jest skierowane w stronę maty. Z kolejnym wydechem wejdź do uttanasany opierając dłonie na podłodze, jeśli nie sięgasz to użyj kostek do podparcia, wyprostuj maksymalnie plecy. Lewą dłoń połóż obok lewej stopy a prawą  sięgnij za plecami i chwyć się za duży paluch prawej stopy. Z każdym wydechem obniżaj tułów, oddychaj. W klasycznej pozycji dotykasz czołem do golenia, jednak daj sobie czas na ten ruch, powoli, nic na siłę. Nie zapomnij powtórzyć wszystkiego na drugą stronę. Praktykuj zawsze świadomie i bezpiecznie. 

 

http://www.missjoga.pl/p/asany-na-twoje-problemy.html

 

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Dziś co nieco o pozycjach siedzących :)

 

Siady

asana-kijDo pozycji siedzących zaliczamy: padmasana (asana lotos), baddha konasana (asana spętany kąt), virasana (asana bohater), a także kandanasana, simhasana, hanumanasana, vamavedasana. Wiele osób nie ma wykształconego nawyku prawidłowego siedzenia. Najczęściej siedzimy zgarbieni i zapadnięci. Skutkiem tego jest upośledzenie struktury szkieletu i zapadnięcie organów wewnętrznych. Gdy siedzimy nieprawidłowo powstaje napięcie w wielu narządach i mięśniach oraz szkielecie, prowadzące do powstania chronicznych bólów. Podstawowym efektem tych pozycji jest przywrócenie prawidłowej postawy siedzącej.
Praktyka siadów odblokowuje i nadaje elastyczność biodrom, mięśniom pachwin, kolanom i kostkom. Pozycje siedzące z kolanami zgiętymi, jak lotos czy bohater zapobiegają powstawaniu zwyrodnień w stawach kolanowych i kostkach.
Prawidłowe ustawienie tułowia zmniejsza napięcie organów wewnętrznych umożliwiając im swobodną pracę. Supta virasana polecana jest w szczególności osobom cierpiącym na niestrawność. Jest to także jedyna pozycja, którą można ćwiczyć po posiłku. Znakomicie poprawia trawienie, wzmacnia perystaltykę jelit.
Gdy podstawa (nogi, biodra) jest stabilna, kręgosłup naturalnie wyprostowany, a tułów swobodnie wyciągnięty, wtedy umysł może wyciszyć się. W taki sposób pozycje te przygotowują adepta jogi do medytacji.

 

Przykłady

 

image.png.bb5374450eb69ae078a4660d6153ae19.png

 

Virasana – vira oznacza bohatera, zwycięzcę. Jest to siad ze stopami z boku pośladków.

Poziom: ćwiczenie jogi dla początkujących.

Wykonanie:

  • usiądź płasko na ziemi z nogami wyprostowanymi i połączonymi, Dandasana
  • zginając nogi przełóż je bokiem do tyłu,
  • połącz kolana i rozszerz stopy,
  • chwyć rękoma mięśnie łydek, wyciągnij je do tyłu i na zewnątrz,
  • opuść pośladki siadając między stopami,
  • stopy wyciągnięte do tyłu na przedłużeniu goleni,
  • rozluźnij nogi całkowicie,
  • miednica ustawiona pionowo a dolne plecy lekko wklęsłe,
  • otwórz klatkę piersiową podnosząc mostek cofając barki,
  • twarz ustaw pionowo i wyciągnij czubek głowy,
  • grzbiety rąk połóż na udach blisko bioder
  • utrzymując proste plecy rozluźnij się całkowicie
  • pozostań w pozycji 30  do 60 sek.

Działanie

  • rozluźnia i relaksuje nogi
  • rozciąga stawy skokowe
  • uelastycznia kolana
  • kształtuje sylwetkę z otwartą klatką piersiową
  • uspokaja i pogłębia oddech,
  • wycisza umysł.

 

image.png.9cc2f6e09de28dd48770a13ca6cd689e.png

 

Pozycja siedząca z nogami skrzyżowanymi, zwana w Polsce potocznie siadem po turecku. Sanskrycka nazwa oznacza pozycję krzyża (svastika – krzyż, będący w Indiach symbolem szczęścia) lub pozycją wygodną (sukha – wygodny, przyjemny)

Poziom: ćwiczenie jogi dla początkujących.

Wykonanie:

  • usiądź płasko na ziemi z połączonymi, wyprostowanymi nogami nogami – Dandasana,
  • zegnij nogi i skrzyżuj je,
  • stopy wysuń nieco do przodu i wsuń jak najbardziej pod kolana, równocześnie oddalając je od siebie,
  • uda powinny być ustawione równolegle do podłogi,
  • grzbiety rąk umieść na kolanach,
  • połącz końce palców wskazujących i kciuków (jnana-mudra),
  • wyciągnij do góry tułów i kręgosłup,
  • otwórz klatkę piersiową podnosząc mostek do góry,
  • rozluźnij brzuch i podbrzusze.

Działanie

  • relaksuje nogi i biodra,
  • zapewnia elastyczność stawów biodrowych,
  • relaksuje brzuch i podbrzusze,
  • praktyka tej asany korzystna jest w okresie ciąży,
  • uspokaja i pogłębia oddech,
  • wycisza umysł.

 

image.png.00bf4d29a3648158d6cf72c66ad846c5.png

 

Baddha Konasana – pozycja siedząca, w której piety znajdują się blisko pośladków, a kolana rozszerzone są na boki. Poziom: ćwiczenie jogi dla początkujących.

Wykonanie:

  • usiądź płasko na ziemi z nogami wyprostowanymi i połączonymi, Dandasana,
  • zginając kolana przyciągnij pięty do pośladków,
  • rozszerz kolana na boki i połącz podeszwy stóp,
  • pozwalaj aby kolana opadały na boki,
  • ręce oprzyj z tyłu za pośladkami,
  • wyciągnij do góry tułów i kręgosłup,
  • otwórz klatkę piersiową podnosząc mostek do góry,
  • rozluźnij brzuch i podbrzusze,
  • pozostań w pozycji 30  do 60 sek.

Działanie

  • rozluźnia nogi,
  • rozciąga przyśrodkowe strony ud,
  • zapewnia elastyczność stawów biodrowych,
  • relaksuje brzuch i podbrzusze,
  • szczególnie korzystna jest w okresie ciąży,
  • jest pomocna przy dolegliwościach drug moczowych,
  • pomaga kobietom w regulacji cyklu miesięcznego,
  • kształtuje sylwetkę z otwartą klatką piersiową,
  • uspokaja i pogłębia oddech,
  • wycisza umysł.

https://yogamudra.pl/2016/02/25/virasana-bohater/

https://yogamudra.pl/2015/06/24/wplyw-asan-jogi-yoga-asana/

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Kochani, żeby troszkę urozmaicić ten temat i własną praktykę, od jutra będę ćwiczyć ze znanymi joginkami. Oczywiście będę wrzucać filmiki i opisywać swoje wrażenia. na pierwszy ogień idzie Adrienne Mihler :).

 

9a1878140ad78697gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Zrobiłam sobie sesję krótką z Adrienne :) Filmik jest dla osób mających depresję, ale śmiało każdy może to wykonać. Trwa tylko 15 minut. Bardzo relaksujące asany, na początku jest też wizualizacja. Adrienne wykonuje wszystko powoli, ma bardzo miły głos i ciągle przypomina o głębokim oddychaniu. Uważam, że bardzo fajna sekwencja dla początkujących, i nie tylko :).

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Adrienne sporo ma takich filmików na depresję i ogólnie złe samopoczucie psychiczne :)

sama czasami stosuje, śledzę jej kanał i też polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna

Dziś zrobiłam kilkanaście ćwiczeń z książki "Joga- Ruch- Oddech- Relaks" :). Jedna z lepszych książek o jodze na polskim rynku :). Profesor Janusz Szopa już szmat czasu zgłębia tajniki jogi i ma sporo badań naukowych na ten temat.

Zaczęłam od pozycji stojących, potem siedzące, skłony do przodu, skręty, odwrócone i Savasana :). Dziś odpuściłam sobie wygięcia do tyłu. Najważniejsze - słuchajcie swojego ciała ! No i oddychajcie głęboko :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ostatnio pod czas wykonania asan całkowicie integruje się, wchodzę w trans - nic nie podliczam, nie patrze na czas, jakoś się łącze z tym, co wykonuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna
21 godzin temu, Willow napisał:

A ja ostatnio pod czas wykonania asan całkowicie integruje się, wchodzę w trans - nic nie podliczam, nie patrze na czas, jakoś się łącze z tym, co wykonuję :)

 

To jest mega ! Tak, ciało samo "prowadzi".

 

Dziś troszkę o pozycjach stojących :)

 

Pozycje stojące jako preludium dalszej przygody z jogą mają bardzo ważny wpływ na nasze ciało, pod warunkiem, oczywiście, że są wykonywane prawidłowo i z należytą starannością. Przede wszystkim kształtują prawidłową, wyprostowaną postawę ciała, dzięki czemu zwalczają dolegliwości bólowe kręgosłupa. Pomagają również w utrzymywaniu równowagi ciała, dlatego też w pozycjach tych wykorzystuje się często stanie na jednej nodze. Jest to szczególnie istotne z tego względu, że joga jako nieodłączna część filozofii indyjskiej dowodzi bezpośrednich związków pomiędzy równowagą ciała a równowagą umysłu.

Podczas wykonywania pozycji stojących w jodze ciężar ciała przeniesiony jest na stopy, nogi oraz biodra. Poprzez skłony do przodu, na boki, wyciąganie ciała w górę, skręty, odgięcia do tyłu czy skrętoskłony usprawniamy siłę oraz elastyczność ciała, wzmacniamy kostki, kolana, uda, łydki, pachwiny, biodra oraz klatkę piersiową. Regularnie wykonywane pozycje stojące w jodze mają również niemały wpływ zdrowotny. Uśmierzają bóle kręgosłupa, nóg i bioder, niwelują drobne wady postawy, jak na przykład płaskostopie, poprawiają pracę przewodu pokarmowego. Mają szerokie zastosowanie terapeutyczne w takich dolegliwościach, jak rwa kulszowa czy nawet astma.

Lista korzyści z wykonywania pozycji stojących w jodze jest długa. Jak wszystkie pozycje w jodze, tak i te, dbają nie tylko o ciało, ale i umysł. Wpływają na nas relaksacyjnie, likwidują negatywne skutki stresu, odprężają i wyciszają.

Podobnie jak inne pozycje w jodze, również i te stojące nie są wskazane dla osób z urazami kolan, kostek, bioder czy szyi. Nie powinny ich także wykonywać kobiety w zaawansowanej ciąży oraz osoby z nadciśnieniem tętniczym.

 

Przykładowe pozycje stojące w jodze:

  • ardha candrasana – pozycja półksiężyca: ciężar ciała na prawej stopie, prawa noga i ręka wyprostowane, unosimy w górę lewą rękę i nogę

  • ardha chandrasana - pozycja półksiężyca: ciężar ciała na lewej stopie, lewa noga i ręka wyprostowane, unosimy w górę prawą rękę i nogę

image.gif.09a0fbe07c98a3edb8f0913ac5981057.gif

 

Podczas wykonywania pozycji stojących w jodze ciężar ciała przeniesiony jest na stopy, nogi oraz biodra. Poprzez skłony do przodu, na boki, wyciąganie ciała w górę, skręty, odgięcia do tyłu czy skrętoskłony usprawniamy siłę oraz elastyczność ciała, wzmacniamy kostki, kolana, uda, łydki, pachwiny, biodra oraz klatkę piersiową. Regularnie wykonywane pozycje stojące w jodze mają również niemały wpływ zdrowotny. Uśmierzają bóle kręgosłupa, nóg i bioder, niwelują drobne wady postawy, jak na przykład płaskostopie, poprawiają pracę przewodu pokarmowego. Mają szerokie zastosowanie terapeutyczne w takich dolegliwościach, jak rwa kulszowa czy nawet astma.

Lista korzyści z wykonywania pozycji stojących w jodze jest długa. Jak wszystkie pozycje w jodze, tak i te, dbają nie tylko o ciało, ale i umysł. Wpływają na nas relaksacyjnie, likwidują negatywne skutki stresu, odprężają i wyciszają.

Podobnie jak inne pozycje w jodze, również i te stojące nie są wskazane dla osób z urazami kolan, kostek, bioder czy szyi. Nie powinny ich także wykonywać kobiety w zaawansowanej ciąży oraz osoby z nadciśnieniem tętniczym.

 

http://www.doradca-sportowy.pl/pl/jak-zaczac/joga/301/pozycje-stoj--ce-w-jodze/

 

Drzewo

 

eb8783c53481925dgen.png

fba52fee8266f581med.png

 

 

 

Góra

 

24a2c53c694113cfgen.jpg

 

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pozycja na dziś :)

 

0474ddd00172f3d9gen.jpg

 

 

Rozciąga nogi i stopy.

Wydłuża kręgosłup.

Rozciąga ścięgna podkolanowe.

Wzmacnia brzuch.

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poniżej filmik dla mających problemy z tarczycą, ale każdy może ćwiczyć :). Prowadzi bardzo sympatyczna, Gosia Mostowska :). Jutro mam zamiar wypróbować ;).

 

 

 

 

Sesja niezwykle łagodna, z tego co widziałam i relaksująca :)

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość moon_daughter

Cześć ;)

 

bardzo ciekawy i przydatny wątek. Przycupnę. :) 

Dopiero niedawno zaczęłam swoją przygodę z jogą, uczę się.

Też korzystam z nagrań Małgorzaty Mostowskiej. :)) 

 

Chodzicie również na jakieś zajęcia, czy sami w domu ćwiczycie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, moon_daughter napisał:

Cześć ;)

 

bardzo ciekawy i przydatny wątek. Przycupnę. :) 

Dopiero niedawno zaczęłam swoją przygodę z jogą, uczę się.

Też korzystam z nagrań Małgorzaty Mostowskiej. :)) 

 

Chodzicie również na jakieś zajęcia, czy sami w domu ćwiczycie? 

 

Ja kilka lat wstecz jeździłam na jogę relaksu na Śląsk i tam zajęcia miałam raz w tygodniu po 1.5 godziny. Najpierw rozgrzewka, potem ćwiczenia i na koniec relaks taki, były bębny i takie poduszeczki lawendowe na czoło :) Niektóre kobity zasypiały.

Raz też byłam w moim mieście u instruktorki, zajęcia były indywidualne i trwały godzinę. W sumie polegało to na tym, że ćwiczyłam ćwiczenia z danej grupy asan, a pani mówiła co tam można poprawić ;)

A tak to - sama w domu, albo sama układam sekwencję, albo puszczam filmik :).

Masz już ulubione pozycje? Jak długo trwa Twoja sesja? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość moon_daughter

Tak jak wspomniałam, moja praktyka trwa od niedawna, jakiś miesiąc. Dopiero zaczynam, jestem nierozciagnięta... :D 

Głównie robię powitanie Słońca, tak do 12 powtórzeń. Czasem inspiruję się nagraniami.

Lubię świecę, pozycję drzewa, rybę, dziecko.

Pozycja ryby niesamowicie mnie relaksuje. ;)

Między asany wplatam też pozycję martwego ciała, zwłaszcza gdy czuję że coś mnie nadwyrężyło.

I dodatkowo jakieś drobne ćwiczenia rozciągające.

Aaa moja sesja, tak do pół godziny. :)

 

Kiedyś chodziłam na kurs ashtanga yoga. To był wysiłek. Teraz też myślałam, żeby na coś się zapisać, bo obawiam się że źle wykonuję część pozycji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się tak szczerze zastanawiałam nad ashtangą, ale wracam do biegania i chce bardziej spokojną odmianę. Teraz zgłębiam tajniki yin jogi :). Wrzucę coś, jak będę bardziej kumata z tematu :)

A tymczasem przyznam Wam się, że mam mega lenia i nie ćwiczę od 5 dni, tłumaczę się okresem i upałami XD

 

Główne pozycje yin yogi :)

 

3d03c18d4041e7begen.jpg

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość moon_daughter

Ashtanga jest bardzo wymagająca. Trzeba mieć dobrą kondycję.

Ma też wielu przeciwników, słyszałam opinie że bardzo obciąża stawy w dłuższej perspektywie. 

O Yin Yoga słyszałam niedawno. To chyba taka łagodna odmiana jogi, prawda?

 

4 godziny temu, Lianna napisał:

A tymczasem przyznam Wam się, że mam mega lenia i nie ćwiczę od 5 dni, tłumaczę się okresem i upałami XD

Z jednej strony samodyscyplina jest ważna, trzeba nad nią pracować. Z drugiej - myślę, że czasami zapominamy o naszym ciele, a ono prosi o uwagę, odpoczynek, czułość ;)  Ponadto okres i te mega upały są dobrą wymówką ;p 

Leń się a później wracaj do praktyki :) 

podobno od wtorku ochłodzenie, oby!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

29d57b20f298ee40med.png

 

Supta Padangusthasana I (rozciąganie nóg w leżeniu, I)

Korzyści

  • Otwieranie bioder
  • Rozciąganie ud, tyłów nóg, pachwin
  • Uelastycznienie stawów miednicy
  • Wzmacnia kolana
  • Stymuluje prostatę
  • Poprawia trawienie
  • Łagodzi bóle pleców, rwę kulszowa i dolegliwości menstruacyjne
  • Obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi,
  • Koryguje płaskostopie
  • Wspomaga leczenie niepłodności
  • Zapobiega powstawaniu przepukliny,
  • Koi nerwy,
  • Poprawia krążenie krwi okolic miednicy i nóg,R
  • Rozciąga ścięgna podkolanowe

 

znak pozwoleniaWskazania:

  • Rwa kulszowa
  • Bole dolnej części pleców
  • Płaskostopie
  • Wady postawy
  • Dolegliwości trawienne
  • Dolegliwości enstruacyjne
  • Nadciśnienie
  • Paraliż nóg,
  • Ciąża

znak zakazuPrzeciwwskazania:

  • Biegunka
  • Bole głowy
  • Urazy ścięgien

Asany przygotowujące do pozycji:

  • Adho Mukha Svanasana
  • Baddha Konasana
  • Uttanasana

http://yogablog.pl/supta-padangusthasana-i-rozciaganie-nog-w-lezeniu-etap-i/

 

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, kto ćwiczył w tym tygodniu? Ulubione pozycje? Pozycja, która jest dla Was wyzwaniem?  Wreszcie się przełamałam i wróciłam do ćwiczeń, ale dopiero dziś to nastąpiło :dance: Lepiej późno, niż wcale XD

Dziś fajnie mi było w skłonach do przodu :) ciężko mi po przerwie było zrobić asanę Pług, ale jakoś się udało :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym tygodniu powracam do ćwiczeń!

Wyjeżdżalam i nie miałam czasu, ale podróż to też taka joga :D Wisilek fizyczny, odmienia Cię wewnętrznie, duchowo, no i restartuje psychikę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Kochana :)

 

Z jednej strony to trochę się boję tego stania na głowie, a z drugiej to czuję, że ta pozycja dużo mi pomoże :P Zrozum tu kobietę :P

Na razie robię takie półstanie, powolutku - nigdzie mi nie spieszy się :).

Dziś ćwiczyłam asany oprócz wygięć do tyłu, jakoś nie miałam dziś na nie weny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani, dziś dla Was link do ciekawego wpisu p. Agnieszki Maciąg, dlaczego warto ćwiczyć jogę, jak to u niej się zaczęło, co się zmieniło. Bardzo inspirujące :). Zachęcam do poczytania <3.

Dowiecie się czym jest joga, jakie są jej rodzaje, jak wpływa na zdrowie człowieka itd.

 

http://agnieszkamaciag.pl/joga-dlaczego-warto-zaczac-te-przygode/

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość moon_daughter

Cześć cześć!!

 

Ojjj ja się ostatnio opuściłam w jodze :(

Nie potrafię stać na głowie. Zawsze jakoś mnie to przerażało, na lekcjach wf też... 

Lianno, zaczęłaś już praktykę Yin Yogi?

 

Agnieszkę Maciąg uwielbiam!!! Ostatnio w empiku widziałam jej nową książkę "Miłość. Ścieżki do wolności". Przeczytałam kilka stron, myślę że warta uwagi. 

Kojarzę, że Agnieszka wydała też jakieś DVD z ćwiczeniami jogi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Córko Księżyca, to co ja robię to jest jakiś dziwny mix różnych rodzajów jogi :) Bardziej na luzie podchodzę, "jadę" z tymi pozycjami, jak mi w duszy gra. Kiedyś robiłam sztywno wg książki po kolei ;).

A miał może ktoś w rękach książkę "Po pierwsze joga" Pauliny Holtz i Eweliny Godlewskiej. Zastanawiam się nad jej kupnem :)

Ja właśnie dzięki Agnieszce śpiewam mantry od dwóch miesięcy i powiem, że wciągnęłam się, wyciszają mnie, polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość moon_daughter

Nie znam książki o której wspominasz.

Tu można zobaczyć fragment https://issuu.com/publicats.a./docs/hob016_001-020_netto_z__okladka

Moje życie ostatnio to burdel na resorach, ale musze jakoś wrócić do jogi. Brakuje mi. Oby się wszystko ustabilizowało. No dobra, nie wszystko... Ktoś kiedyś powiedział, że stabilizacja motylka to szpilka, to ja tak nie chcę. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja troszkę się ostatnio przymuszam, ale jak już zacznę ćwiczyć, to leci, a i humor znacznie lepszy w ciągu dnia :) Polecam jogę każdemu :). Nie wiem co to bóle stawów, kręgosłup zrobił się też taki "grzeczny" :).

Dziś ćwiczyłam trochę więcej pozycji stojących. Bardzo dobre są zwłaszcza dla osób zaczynających swoją przygodę z jogą ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...