Jump to content
Lianna

Joga - to dobra rzecz :)

Recommended Posts

Iwka78

hahahaha żebym ja wiedziała jak to się nazywa....

To jest chyba balasana, pozycja dziecka, czuję największą ulgę w kręgosłupie:)

• Super 2

Lianna

2f42de759f0821c1med.jpg

Korzyści

• Pomaga rozładować napięcie w klatce piersiowej, plecach i ramionach.
  • Pomaga osobom, które mają częste bóle głowy, zawroty głowy albo są zmęczone podczas dnia, lub po treningu.
  • Ta asana pozwala zredukować stres i niepokój.
  • Pomaga utrzymać narządy wewnętrzne w odpowiedniej kondycji.
  • Rozciąga i wydłuża kręgosłup.
  • Może złagodzić ból w szyi i dolnych plecach.
  • Rozciąga ścięgna i mięśnie.
  • Pomaga w odpowiednim oddychaniu i uspokojeniu ciała i umysłu.

https://www.portalyogi.pl/blog/balasana-pozycja-dziecka/

• Cool 1
  • Super 1

Iwka78

Jeszcze mam taką drugą... stoisz, robisz wydech i skłon do nóg luźno splatając ręce w łokciach i luźno trzymasz głowę...

generalnie wkońcu śpię jak niemowlę:)))

• Super 2

Lianna

73d8a5d683be7f86gen.jpg

Uttanasana?

Efekty:

• rozciąga mięśnie z tyłu nóg i wyciąga kręgosłup
  • tonizuje organy brzucha, wątrobę, śledzionę i nerki
  • pobudza wydzielanie soków trawiennych
  • spowalnia akcję serca
  • wzmaga ukrwienie głowy
  • regeneruje oczy
  • wycisza umysł.

https://yogamudra.pl/2014/07/29/uttanasana-intensywne-rozciaganie/

Edited by Tullia
  • Super 1

Lianna

Dobrze moi Kochani, proszę mi tu meldować, kto ćwiczy? :) Ja dziś mam dzień przerwy ;) Najchętniej ćwiczę ostatnio wg książki Janusza Szopy i Joanny Górnej - "Ruch-Oddech- Relaks".

• Super 1

Lianna

Powiem Wam, że miałam takiego lenia, że nie ćwiczyłam kilka dni. Właśnie pokonałam bardzo duży opór materii i swój cykl menstruacyjny i zrobiłam trochę między jedną robotą, a drugą. Macie też czasem, że Wam się nie chce i żadna siła Was nie zmusi do ćwiczeń?

Zrobiłam takie pozycje :  Góra, Drzew, Krzesło, Tancerz, Skłon do przodu stojąc, Girlandy, Pies z głową w dół, Dziecko, Rozciągnięty szczeniaczek, Kot, Skręty kręgosłupa ( 2), Skłon do przodu siedząc, Pies z głową do góry, Kobra, Sfinks, Most, Pług, Ryba, Półksiężyc, Gołąb, Savasana.

Z racji okresu- brak pozycji odwróconych, tylko pług zrobiłam. Kobietki- ćwiczycie w czasie okresu? Jakieś specjalne ćwiczenia na truskawkowe dni. Piszcie, piszcie! :serce1:

• Cool 1

Willow

Tullia,

Ćwiczę pod czasu okresu, i ostatnio nawet bardzo aktywnie - jakoś tak się chciało :D

Czasami lenia każdy ma: ja jak się z czasem nie wyrabiam, lub naprawdę mega dola mam, albo... Tak, jestem zmęczona i się nie chce :D

Średnio tak 3-4 razy tygodniowo ćwiczę :)

Edited by Willow
  • Thanks! 1

Lianna

Napisz coś więcej :)

Ja ostatnio wg książki jadę z ćwiczeniami, a Ty z filmikami?

• Like 1

Willow

Różnie: miałam okres na ćwiczenia z filmikami - i najczęściej z nmi po prostu wygodniej ćwiczyć - bo instruktor pokazuje jak dokładnie te wszystkie pozycje wykonywać, z książką pod tym względem ciezej. teraz czasami stosuje z książki, a i z tego tematu forum :D ogólnie, mówiąc o książkach, czytałam też o raja-jodze  2 książki autorstwa Svami Sivanandy i staram się oprocz ćwiczeń, na tyle, na ile potrafię spełniać jame-nijame, medytować, rozdzielać emocje i odbior rzeczywistosci, oddzielac się od nich i kontrolować, wiesz, mieć czystą świadomość :D ale ciężkie to, zresztą nie wi, czy dobrze mi to się udaje i właściwym tropem idę :) i w tym wyczuwać drogę, która prowadzi do łączności z Bogiem... Absolutem :)

Bo ten moment dla mnie też jest ważny :) Ale tak trochę się wstydzę więcej pisać dlaczegos :D Bo może głupoty pisze - nie jestem w tym zbyt doświadczona, w każdym razie :)

• Thanks! 1

Willow

Wiesz, często w tym wszystkim czuje siebie jak dziecko, które tylko nauczyło się chodzić: niby potrafię iść, a niby co dwa kroki padam :D

• Like 1

Lianna

Też zdarza mi się ćwiczyć z filmikami, głównie z Basią Lipską, Gosią Mostowską, Natalią Knopek- bardzo są takie uśmiechnięte i mają kojące głosy :)

Nie piszesz żadnych głupot. Każdy z nas błądzi, to pewne. Mnie się tam wydaje,że jesteś na właściwej drodze.

Ja się czasem czuję, jak dziecko we mgle.

Willow, a Ty medytujesz? Jeśli tak, to opisz, jak oczywiście chcesz i możesz :)

• Thanks! 1

Willow

Tak, medytuje, wyżej już też o tym pisałam ;)

Ja mam 4 rodzaje medytacji dla siebie:

1. Wyciszenie wewnętrzne, uspokojenie, też łącze to czasami z technikami oddechu :) Często robię to po ćwiczeniach - wiesz, standardowo - bo jest aktywna część, a jest pasywna :)

2. Kiedy medytuje na coś - swoje emocje - ich źródła, powody, na tarota, na przyszłość, próbuje spojrzeć w środek siebie, na ogień, wodę, gwiazdę niebo - często pod czas takich medytacyjnej mam ciekawe olśnienia - lub wizji, ale to czasem trochę schizowe bywa, także :D

3. Trans twórczy - przy pisaniu czegoś, też analizie kółek, czasem przy wróżeniu - kiedy z wiele źródeł/kawałków/emocyj łączy się w jeden obraz - to robię się wielkie, wielobarwne, kolorowe, widzę jego sens i energia od tego mnie pochłania - i prowadzi. Czuje ekstaz w którym pisze, nic nie zauważam wokół siebie,mam jakby febrę wewnętrzna.

4. Medytacji/modlitwy - gdzie ja próbuję poczuć Boga - jego miłość bezwarunkowa, nieskończoną, być do tego bliżej - można powiedzieć, że miłość - to rzecz ludzka, ale jeśli on jest początkiem wszystkiego, końcem wszystkiego - a my aspektem Jego, Jego dziećmi, to nie możemy mieć czegoś, co On nie posiada i ja wierzę w Jego miłość :) Koncentruje się na tym, czasami słucham mantry OM, i... Widzę coś, odczuwam go, w każdym razie i jestem Mu wdzięczna - za swoje doświadczenie, swoje myśli, i uczucia i wiem, że z tym wszystko ma swój sens, wszystko prowadzi w prawidłowym kierunku i nie jest przypadkowe. Że on jest w nas, że On jest tym, do czego dążymy, jest harmonią absolutna, równowagą i miłością, uspokojeniem, wolnością i rozwojem wszystkiego - bo jest perfekcja nieosiągalną do której cały wszechświat dąży i nas kocha. 

Oto podstawa mojej wiary - może to jest śmieszne i naiwne, ale niech juz tu będzie :)

Edited by Willow
  • Thanks! 1

Lianna

Pięknie napisane - Willow :serce1:

Dziś pozycja Uttana Shishosana  

Pozycja rozciągającego się szczeniaczka

80d59c00c2c28b81gen.jpg

Zalecenia terapeutyczne:
  • stres
  • bezsenność

Korzyści:
  • rozciąga kręgosłup, ramiona
  • zmniejsza napięcie
  • wycisza umysł
  • relaksuje

Przeciwwskazania:
  • uszkodzenia kolan

Czas

30 sekund- minuta

Moje spostrzeżenia : Bardzo relaksująca pozycja, faktycznie uspokaja :) dobra na wszelkie bóle kręgosłupa, lubię ją robić w czasie okresu.

http://www.joga-joga.pl/pl105/teksty99/Uttana_Shishosana

UPAVISTHA KONASANA- Posadzony kąt

37a6928bda1c836egen.jpg

Efekty: Upavistha konasana rozciąga ścięgna podkolanowe, poprawia krążenie krwi w narządach miednicy i utrzymuje je w prawidłowym stanie. Zapobiega powstawaniu i leczy lekkie przypadki przepukliny oraz uśmierza rwę kulszową. U kobiet reguluje miesiączkowanie i pobudza jajniki. Jak wszystkie skłony tonizuje wątrobę, śledzionę, trzustkę i pobudza nerki. Wycisza i uspokaja umysł. 

Czas ok minuty ;)

Przeciwwskazania:
- astma (możesz ćwiczyć ze złożonym kocem pod pośladkami lub trzymając się za szczebel drabinki)

Zalecenia terapeutyczne:
- problemy ginekologiczne (reguluje menstruację i owulację)
- stymuluje prace narządów rozrodczych męskich i żeńskich
- pomaga korygować przemieszczoną macicę
- rwa kulszowa
- choroby nerek
- artretyzm

http://www.missjoga.pl/2014/10/upavistha-konasana.html

Edited by Tullia
  • Super 1

Lianna

Dziś chciałam Was zachęcić do ćwiczenia pozycji stojących, które są bardzo dobre dla osób, które zaczynają dopiero swoją przygodę z jogą.

Będzie o wpływie tych właśnie pozycji na układ krążenia  :)

W pozycjach stojących wzmagana jest praca układu sercowo-naczyniowego, jednak w przeciwieństwie do ćwiczeń aerobowych nie powodują one dużych zmian pulsu i ciśnienia krwi. Pojawiają się tu wszystkie możliwe kierunki ruchu tułowia (wygięcia boczne, do przodu, do tyłu i skręty). Pełna sekwencja pozycji stojących wywołuje wszechstronny masaż serca, dzięki czemu zwiększa się znacznie jego wydolność zarówno u osób chorych jak i zdrowych. Dzięki aktywności całego ciała krew dociera do różnych jego obszarów, aby odżywić komórki i zgromadzić energię niezbędną do optymalnego funkcjonowania. Zwiększa się przepływ w naczynkach włosowatych oraz wysycenie krwi tlenem. U osób praktykujących te asany nie pojawiają się zakrzepy krwi w żyłach. Naczynia krwionośne są rozciągane i masowane, dzięki czemu poprawia się ukrwienie mięśni.

https://yogamudra.pl/2015/06/24/wplyw-asan-jogi-yoga-asana/

Jakie macie ulubione pozycje stojące? Ja bardzo lubię Drzewo, wszystkie te Trójkąty, Tancerz, Góra, Orzeł no sporo tego.

• Cool 1

Lianna

Jeden z moich ulubionych "jogowych" instagramów :) Dagmara fajnie prezentuje pozycje, lubię czasem pooglądać i potem sama robić :)

https://www.instagram.com/dagajoga/?hl=pl

Jeśli macie jakieś materiały, ciekawe wywiady, wszystko co dotyczy jogi, to wrzucajcie ! Albo jeśli pytania macie, chcecie zacząć ćwiczyć np. a nie wiecie jak, to ten temat jest dla Was ! :)

Edited by Lianna
  • Thanks! 1

Willow

Postaram się tu przenieść to, co napisałam w twoim wątku i Facebook'u ;)

I więcej :)

• Thanks! 1

Lianna

EKAPADA SARVANGASANA

128419f73363d245gen.jpg

Nie wykonuj pozycji jeśli:
• jesteś w trakcie miesiączki
• posiadasz zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego
• masz wysokie ciśnienie krwi
• bądź jesteś w zaawansowanej ciąży

Pozycja ta na pewno dobrze sprawdzi się jeśli chcesz:
• zredukować stres i wyciszyć umysł
• ze zdrowotnego punktu widzenia doskonale tonizuje nerki i mięśnie nóg

Edited by Lianna
  • Super 1

Lianna

Willow
Lianna

JATHARA-PARIVARTANASANA

Pozycja ta oprócz wzmocnienia skośnych mięśni brzucha, pomaga też zmniejszyć w tamtejszych okolicach otyłość jeśli takowa w ogóle istnieje. Dodatkowo tonizuje i aktywizuje wątrobę, śledzionę i trzustkę. Leczy nieżyt żołądka i usprawnia pracę jelit. Pomaga też w usuwaniu przykurczy w krzyżu i okolicy bioder. Czyli jednym słowem warto ją w wolnej chwili praktykować :)

Wykonanie

Nogi są połaczone razem ( możesz je związać w łydkach paskiem) mięśnie napięte, rzepki podniesione, kąciki ust do góry :) Kiedy nogi są w dole Ty skręcasz brzuch w kierunku przeciwnym czyli w tym wypadku w lewą stronę. Jeśli pośladki odrywają Ci się od podłogi, to połóż koc pod biodra. Seria jest następująca: 10 razy na prawą stronę, odpoczynek nogi w górze i 10 na lewą - osoby początkujące. Osoby już praktykujące: 5, 10, 15 razy do prawej nogi, odpoczynek nogi w górze i 5, 10, 15 powtórzeń do lewej i do centrum. Dopiero na sam koniec powoli opuszczamy nogi na matę.

http://www.missjoga.pl/2015/11/jathara-parivartanasana.html

57c3a75f382fb570gen.jpg

Edited by Lianna
  • Super 1

Lianna

d2c65db1d4fbce55gen.jpg

Akarna Dhanurasana

Korzyści

Otwiera biodra i ramiona.

Rozciąga ramiona, plecy i biodra.

Bardzo pomaga na bóle stawów.

Poprawa trawienie i korzystna jest dla organów trawiennych.

Stymuluje mózg.

Czas  30- 60 sekund

Przeciwskazania

Pozycja raczej nie dla początkujących

Ciąża

Problemy z biodrami, ramionami.

https://www.sarvyoga.com/akarna-dhanurasana-archers-yoga-pose/

Edited by Lianna
  • Super 1

Lianna

815d5a965e880385gen.jpg

Krounchasana  ( pozycja czapli)

Korzyści:
  • rozciąga ścięgna udowe
  • zwiększa ruchliwość bioder, kolan i kostek
  • uspokaja
  • stymuluje pracę organów jamy brzusznej i serca

Przeciwwskazania:
  • menstruacja
  • uszkodzenia kostek i kolan

Czas : 30- 1 minuty na każdą nogę :)

http://www.joga-joga.pl/pl103/teksty93/Krounchasana

Edited by Lianna
  • Super 1

Lianna

Ardha Chandra Chapasana

b750e35ba9101774med.jpg

Korzyści

Aktywuje czakrę Manipura i pomaga zwiększyć poczucie własnej wartości :)

Wzmacnia i rozciąga kręgosłup, ramiona oraz nogi.

Poprawia koncentrację i równowagę.

Pomaga pozbyć się niepokoju i stresu oraz uspokoić umysł.

Korzystna pozycja w schorzeniach osteoporozy i w bólach związanych z rwą kulszową.

Łagodzi bóle mentruacyjne.

Pomocna w przypadku zaparć, problemów z żołądkiem i niestrawności.

https://www.sarvyoga.com/sugarcane-yoga-pose-ardha-chandra-chapasana/

Czas  5 oddechów na każdą nogę :)

Edited by Lianna
  • Super 1

Lianna

6c6f2b58e3448f45med.jpg

GIRLANDY

Czas : 30 sekund- minuta

Moje spostrzeżenia bardzo relaksująca pozycja, od kiedy ją wykonuję- praktycznie nie wiem co to bóle pleców. W czasie okresu też bardzo przydatna. Polecam :)

• Cool 2

Lianna

0e566d8215b52663med.jpg

Drąg   Ardha - Sirszasana

Korzyści

Uspokaja umysł- zwiększa dopływ krwi do mózgu.

Wpływa bardzo korzystnie na koncentrację i pamięć.

Pomaga zredukować objawy stresu i zmęczenia.

Pomaga osiągnąć wewnętrzny spokój.

Stymuluje szyszynkę i przysadkę mózgową.

Pozytywnie wpływa na mięśnie szyi i pleców.

Poprawia krążenie krwi i dotlenienie komórek.

Czas do 90 sekund

Moje spostrzeżenia  To jest pozycja, która przygotowuje do stania na głowie. Mnie ona dość mocno pobudza. Osoby z wysokim ciśnieniem raczej powinny jej unikać. No i szybko dość zwiększa ciepłotę ciała ;)

https://www.yogapedia.com/definition/7276/ardha-sirsasana  oraz https://www.yoginrainbow.com/ardha-sirsasana-or-half-head-stand/

Edited by Lianna
  • Cool 1
  • Super 1

Lianna

453e6238657dcdbbmed.jpg

Korzyści

Poprawia trawienie i wzmaga apetyt.

Poprawia krążenie krwi.

Stymuluje narządy jamy brzusznej.

Zmniejsza brzuch i pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów.

Pozytywnie wpływa na układ wydalniczy.

Przeciwskazania

Problemy z sercem.

Wysokie ciśnienie krwi.

Bóle pleców.

Kobiety w ciąży.

Pinterest

Edited by Lianna
  • Cool 1

Willow

Lianna, 

Mi ten twój temat bardzo pomaga! :)

Ostatnio bardzo mało czasu mam, to ćwiczę po 3 asany dziennie jedną po drugiej z tego twojego wątku! :1s_z:

Tez polubiłam malasane :)

• Thanks! 1

Lianna

Ja też lubię ten temat, miałam pięć dni przerwy od jogi, teraz wróciłam dziś i widzę znaczną różnicę w samopoczuciu :) Wrzucę coś dziś- jakieś pozycje, poszperam :).

Joga daje naprawdę super rezultaty, mnie przede wszystkim uczy cierpliwości, bo ta mi była zupełnie obca :P.

• Super 2

Lianna

PARSVA HALASANA

41557ef4a37ac37fgen.png

Zalety:
•      kręgosłup skręca się na boki przez co nabiera giętkości.
•    organy jamy brzusznej znajdują się tu w odwróconej pozycji, co powoduje, że są poddawane intensywnemu uściskowi.  Dzięki temu pobudzane jest trawienie i wypróżnienia są zupełne.
•      kiedy jelita poruszają się swobodnie, umysł staje się jaśniejszy, mamy więcej energii  i jesteśmy mniej drażliwi. Asana ta pomaga zatem również zachować dobre samopoczucie i zdrowie

Przeciwwskazania:

•      w przypadku rwy kulszowej przed wykonaniem asany najpierw skonsultuj się z lekarzem
•      nadciśnienie
•       menstruacja

Czas :  Pozostań w pozycji przez 6 oddechów ;)

Edited by Lianna
  • Thanks! 1

Lianna

Kochani, to jest dowód poniżej, że wcale nie trzeba mieć nie wiadomo jakiej figury, żeby ćwiczyć jogę :)

https://www.instagram.com/mynameisjessamyn/

Ja uważam, że Jessamyn jest piękna, naprawdę na zewnątrz i wewnątrz :)

• Super 2

Lianna

Utthita Hasta Padangustasana

82c18fe0ff638edfmed.jpg

Korzyści:
  • rozciąga tylną stronę nóg i wzmacnia je
  • rozciąga i otwiera stawy biodrowe
  • rozciąga kostki
  • tonizuje dolny odcinek kręgosłupa
  • poprawia równowagę

Przeciwwskazania:
  • rwa kulszowa (możesz wykonać pół-pozycję)
  • ciąża (jw.)
  • menstruacja (jw.)
  • uszkodzenia kostek lub dolnych pleców

Czas : kilka oddechów do 30 sekund :)

http://www.joga-joga.pl/pl102/teksty91/Utthita_Hasta_Padangustasana

Edited by Lianna
  • Thanks! 1

Lianna

Kochani, jak to u Was jest z tą jogą, ćwiczycie? Ten temat jest głównie dla Was, no ja też oczywiście czerpię przyjemność z odkrywania nowych rzeczy związanych z jogą. Powiem Wam, że powoli staje się moją pasją. Moja przygoda ( ta dłuższa) z jogą trwa już nieco ponad rok. U mnie to tak działa, że nie ma spektakularnych sukcesów, raczej to są małe kroczki do przodu. Na pewno uczę się cierpliwości, każdego dnia :). Mam wrażenie, że jestem w zupełnie innym punkcie, niż rok temu. Oczywiście są dni, że mi się totalnie nie chce -nie zmuszam się absolutnie, odpuszczam.

Joga może pomóc naprawdę w bardzo wielu dolegliwościach, jak wymienię kilka : problemy z kręgosłupem wszelkie, bóle stawów, nerwobóle, lęki, problemy z zatokami, bóle głowy, PMS, problemy z układem trawiennym, choroby tarczycy i wiele, wiele innych.

W jodze ważna jest systematyczność, dlatego warto ćwiczyć częściej - np. 4 razy w tygodniu choćby po 15 minut, niż raz w tygodniu po godzinie :). Takie są moje spostrzeżenia.

Moi Drodzy- piszcie ! Cokolwiek Wam się nasunie na temat jogi, zadawajcie pytania, piszcie- jak macie jakieś wątpliwości ! :)

Poniżej ciekawy instagram- Basia Tworek ćwiczy jogę w różnych miejscach, aż od samego patrzenia humor się poprawia.

No to co - Namaste ! I rozwijamy maty :) :)

https://www.instagram.com/basiatworek_ninjayogi/?hl=pl

• Cool 1

Lianna

Dziś chciałam troszkę podzielić się informacjami dotyczącymi wpływu jogi na kobiece dolegliwości.

Długość cyklu i natężenie krwawienia. Regularna praktyka wpływa na uwalnianie hormonów w podwzgórzu, co poprawia i stabilizuje przebieg cyklu. Aktywność dostarcza macicy i jajnikom świeżej krwi – poprawia ukrwienie oraz szybkość przepływu krwi w macicy i jajnikach. Dzięki temu hormony stymulujące prace jajników mają ułatwioną pracę.
Bolesne miesiączki. Pewne asany rozciągają i rozluźniają macicę oraz organy brzuszne. Inne zmniejszają czynność skurczową macicy, co łagodzi bóle miesiączkowe. Prawidłowe ustawienie w asanach przesuwa brzuch na tył ciała, dzięki czemu jest właściwie naprężony. Brzuch nie jest ani twardy, ani całkiem miękki, nie jest też wypchnięty do przodu. Kręgosłup powinien dawać podparcie narządom brzusznym.
Osłabione mięśnie dna miednicy. Wraz z wiekiem, a także na skutek ciąż i porodów mięśnie te nadmiernie rozluźniają się. Może to powodować: nietrzymanie moczu, obniżenie ścian pochwy oraz dyskomfort przy współżyciu. Asany poprawiają napięcie i strukturę mięśni. Podnoszą tylną ścianę pęcherza moczowego, przednią ścianę pochwy, mięśnie krocza, dźwigacz odbytu. Dźwigacz odbytu jest bardzo często uszkadzany podczas porodu, a jest szczególnie ważny. Jego zaniedbanie może prowadzić do przepukliny odbytniczej i obniżenia tylnej ściany pochwy.

• Cool 1

Lianna

Dziś troszkę o wpływie jogi na odchudzanie :)

Praktykowanie jogi kojarzy nam się przede wszystkim z rozciąganiem i pozytywnym wpływem na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Rzadziej rozpatrujemy ją w kategorii sportu dobrego na odchudzanie. A to błąd, czego dowodem jest sylwetka większości joginów i joginek.

Poniżej przedstawiam 5 przykładów na to jak regularne ćwiczenie jogi może pozytywnie wpłynąć na naszą figurę:

1) Joga rozciąga i wydłuża.

Większość asan ma za podstawę prawidłowe rozciągnięcie ciała czyli już na wstępie musimy lekko wciągnąć brzuch, wyprostować plecy, podciągnąć kolce biodrowe i wysoko unieść głowę. Niby pozornie nic trudnego, ale nim się zorientujemy nasze ciało wydłuża się, mięśnie brzucha i pośladków się napinają i uelastyczniają, a my uzyskujemy już pierwsze efekty szczuplejszej sylwetki.

2) Podczas ćwiczenia asan mięśnie cały czas są napięte.

Często możemy spotkać się z opinią osób, które po pierwszej sesji ćwiczeń jogi stwierdzają, że to w sumie nic trudnego a nawet trochę się nudzili. Na drugi dzień te same osoby mają problemy, żeby zejść po schodach czy schylić się żeby zawiązać but. Dlaczego? Prawidłowo ćwicząc jogę, mamy cały czas napięte mięśnie. Pozornie nie odczuwamy tego na początku, jednak na następny dzień możemy mieć zakwasy. Wykonując asany, cały czas powinniśmy starać się osiągnąć maximum swoich możliwości aż poczujemy delikatny ból spowodowany przez ciągnięcie naszych mięśni. Jeśli ćwicząc nie odczuwamy tego, warto poprosić instruktora aby przyjrzał się, czy aby na pewno asany wykonujemy poprawnie.

3) Joga to nie tylko ćwiczenia ale i dieta

Joga to bardzo ciekawa filozofia oparta nie tylko na dobrej kondycji fizycznej ale również na wielu innych aspektach jak medytacje, relaksacja, pogoda ducha czy dieta. Praktykując jogę nie musimy być wegetarianami ale warto zwiększyć w swoim menu ilość warzyw i owoców oraz zmniejszyć ciężkie, mięsne posiłki. Od razu poczujemy się lżej, a nasze samopoczucie się poprawi. Co więcej w jodze wyklucza się używki takie jak alkohol czy papierosy i unika fast foodów.

4) Joga obniża w nas stres, dzięki czemu nie musimy podjadać.

Częstą przyczyną nadwagi jest podjadanie pomiędzy posiłkami lub przegryzanie czegoś na poprawę humoru lub w wyniku nagłego stresu i smutku. Częste ćwiczenie jogi minimalizuje występowanie huśtawek nastroju poprzez uregulowanie naszego układu hormonalnego.

5) Przyspieszają przemianę materii

Duża część asan oparta jest na skłonach i skrętach, które "ściskając" nasze wewnętrzne organy powodują lepszą i szybszą przemianę materii oraz swego rodzaju gimnastykę dla naszego wnętrza, dzięki której jesteśmy bardziej elastyczni i rozciągnięci.

http://joga-joanna.pl/content/5-dowodów-na-że-joga-pozytywnie-wpływa-na-odchudzanie-i-szczupłą-sylwetkę?fbclid=IwAR2_Zw-NfLVzWw9apHN1Zpq7VjX7-Pi2of1Wm5W3TPJcEkHsShbIV5Ld3TQ

• Cool 1

Lianna

Taka krótka ściąga, jak działają poszczególne grupy pozycji na ciało i ducha :)

Relaks (śavasana, supta badhakonasana, mrtasana) – usuwa zmęczenie i napięcia z całego ciała po innych asanach, wycisza umysł, regeneruje ciało. Śavaasana jest absolutną podstawą w kursie nauki asan. Stanowi podstawę dla asan podstawowych wykonywanych z pozycji leżącej.
2) Pozycje leżące – wykonywane z śavaasany jako pozycji wyjściowej. Prawidłowa nauka asan rozpoczyna się od ćwiczeń z pozycji leżącej jaką jest śavaasana, naśladując tym ewolucyjny rozwój dziecka. Druga część serii pozycji leżących wykonywana jest z Advasanam w pozycji leżacej na brzuchu, odwrotności śavaasanam.
3) Pozycje siedzące – wykonywanie zarówno z siadu klęcznego jako seria wadźrasany jak i z siadu lotosowego wykonywane jako seria padmasany.
4) Pozycje stojące (np. utthita trikonasana – trójkąt, virabhadrasana – wojownik ) – najważniejsza grupa asan dla osób zaczynających praktykę jogicznej sztuki walki jak Kalarpayat, przygotowuje do dalszej praktyki Ścieżki Wojownika. Asany stojące zwalczają sztywność nóg i bioder, koryguje lekkie wady nóg i umożliwiają ich symetryczny rozwój, uśmierzają bóle pleców, wzmacniają okolicę kostek i rozwijają klatkę piersiową.
5) Pozycje odwrócone (np. salamba śirsasana – stanie na głowie, salamba – sarvangasana – świeca) – kluczowe pozycje w jodze, które zwiększają dopływ czystej, utlenionej krwi do komórek mózgowych, co zwiększa moc intelektu i jasność myślenia, regulują gospodarkę hormonalną i przemianę materii, wykorzeniają przeziębienia i dolegliwości górnych dróg oddechowych, działają odprężająco na układ nerwowy.
6) Wygięcia do tyłu (np. bhudżangasana – wąż, urdhva dhanurasana – mostek) – intensywnie otwierają okolicę mostka, rozciągają klatkę piersiową oraz mięśnie brzucha, wzmacniają kręgosłup – plecy stają się mocne i pełne życia, asany te dodają energii i pewności siebie.
7) Skręty (np. bharadvadżasana, marićaasana)- pomagają uelastycznić kręgosłup i barki, uśmierzają bóle pleców, tonizują wątrobę, śledzionę oraz trzustkę, oczyszczają ciało z toksyn.
8) Wygięcia do przodu (np. janu-śirsasana, paścimottanasana) – tonizują narządy brzucha, podnoszą tonus nerek, regenerują kręgosłup i polepszają trawienie, rozciągają tył ciała, wyciszają umysł.
9) Pozycje balansowe na rękach (np. majurasana – paw, bhudżapidasana) – wzmacniają ramiona i nadgarstki, ćwiczą mięśnie brzucha, obdarzają poczuciem lekkości ciała.
10) Surya Namaskar – cykl powitania słońca – forma, układ asan, który intensywnie rozgrzewa barki, napełnia energią, usuwa zmęczenie i orzeźwia umysł oraz Ćandra Namaskar – cykl powitania księżyca – 15-cie ćwiczeń znanych głównie adeptom indyjskich form jogicznej sztuki walki kalarpayat, pierwowzór tai czi.

https://urodaizdrowie.pl/joga-asan-–-ku-rownowadze

• Cool 2
  • Super 2

Lianna

Pozycje jogi ułatwiające zasypianie :)

1. Skłon do przodu 

Paschimottanasana

164ce2c291b02532gen.jpg

2.

Pozycja dziecka – Balasana

a7564d2054b5b86fmed.jpg

3.

Skręt tułowia w siadzie skrzyżnym - Parivrtta Sukhasana

f8a1c64ee0c9e703med.jpg

4.

Pozycja odpoczywającej bogini - Supta Baddha Konasana

3f64d1b8a9ba918fmed.jpg

5.

Nogi uniesione na ścianie - Viparita Karani

6a9e386a8e9eebedmed.jpg

Edited by Lianna
  • Medal 1
  • Super 1

Lianna

Dalszy ciąg

Kołyska

11cfeb1f2aaf395cmed.jpg

Pozycja gołębia – Kapotasana

7e8a9ecd969387d7med.jpg

Pozycja odpoczywającego mędrca - Supta Matsyendrasana

79f327901379dba1med.jpg

Pozycja Ryby

8d1ba87890325fa0med.jpg

Edited by Lianna
  • Cool 1

Lianna

Dzisiaj będzie o czakrze podstawy i ćwiczeniach jogi na zrównoważenie tej właśnie czakry :)

Muladhara czakra, zlokalizowana u podstawy kręgosłupa, odpowiada za nasze przetrwanie na poziomie ciała. Jej nierównowaga przejawia się doświadczaniem lęku, niepewności i poczuciem braku kontroli nad swoim życiem. W sferze fizycznej problemy z czakrą podstawy manifestują się zaburzeniami dolnej części układu trawiennego (jelita) i układu rozrodczego, bólami dolnego kręgosłupa, trudnościami z poczuciem równowagi oraz dysfunkcjami podstawowych układów naszego organizmu: kości, mięśni, stawów, krwi, tkanek.

Czakra korzenia jest położona u podstawy kręgosłupa, pomiędzy odbytem, a genitaliami. Ma najniższą częstotliwość spośród wszystkich czakr, wiąże nas z siłą grawitacji i materialną egzystencją. Jej energia kieruje się w stronę ziemi i koresponduje z czakrą korony, która swój kielich otwiera ku niebu.

Zharmonizowanie pracy tej czakry pozwala nam odczuć i pojąć niezwykłą wagę posiadania zdrowego i sprawnego ciała. Daje wtedy możliwość wyruszenia w dalszą wędrówkę na coraz wyższe poziomy świadomości.

Każda z czakr może pracować nadmiernie (być zbyt otwarta, gdy jej energia wiruje za szybko) lub nie przejawiać w pełni swojego potencjału (być zablokowaną, gdy jej energia wiruje za wolno). Może również poprzez świadomą pracę z nią być zrównoważoną i harmonijnie działającą.

O tym, który jej stan jest aktualnie u nas obecny możemy się przekonać obserwując nasze emocje i reakcje.

CZAKRA KORZENIA:

ZRÓWNOWAŻONA – osoba opanowana, o dużej energii fizycznej i doskonałym zdrowiu, mocno stojąca na ziemi.
ZBYT OTWARTA – tyran i egocentryk o przesadnie materialistycznym podejściu, osoba, która lubi szarżować i narażać swoje zdrowie i życie.
ZABLOKOWANA – osoba potrzebująca wsparcia emocjonalnego i oparcia w innych ludziach, o niskiej samoocenie i zachowaniach autodestrukcyjnych, bojaźliwa.

czakra korzenia
MULADHARA – korzeń lub fundament.

PRZYPISANY KOLOR:
Czerwony. Symbolicznie przedstawiana w postaci czteropłatkowego kwiatu lotosu otaczającego kwadrat z wpisanym w niego trójkątem skierowanym w dół

Pozycje

Góry

Drzewo

Girlandy

Spętanego Kąta

Głowa do kolana

https://akademiaducha.pl/czakra-korzenia-muladhara-fundament/

• Super 1

Lianna

Dziś troszkę na temat ćwiczących jogę w Polsce :)

Dlaczego Polacy ćwiczą jogą? Oto wyniki ankiety, była ona przeprowadzana w 2016 roku :

86% badanych wskazało, że ćwiczy jogę dla poprawy i utrzymania kondycji fizycznej, rozciągnięcia i wzmocnienia ciała
73% motywuje dobre samopoczucie, jakie odczuwają po jodze
72% joga uspokaja i wycisza, redukuje stres
59% dla poprawy zdrowia fizycznego i lub redukcji bólu
58% dla zachowania równowagi i harmonii
54% dzięki jodze lepiej funkcjonuje z życiu codziennym
18% dla zwiększenia koncentracji

Osoby znane też oczywiście ćwiczą, np. Małgorzata Pieczyńska, Paulina Młynarska, Paulina Holtz, Natalia Przybysz, Agnieszka Cegielska, Edyta Herbuś, Natalia Lesz, Jolanta Pieńkowska, Agnieszka Maciąg.

• Super 1

Lianna

Czakra sakralna - Suadistana

Czakra ta odnosi się do aspektu swobodnego przepływu i prawa do odczuwania. Jest związana ze sferą oczyszczania i przyjemności. Czakra druga to ośrodek seksualności i kreatywności, tworzenia oraz emocji.

OBSZARY W CIELE:

odcinek krzyżowy i lędźwiowy, biodra, pachwiny i wewnętrzna strona ud, stawy, narządy płciowe, nerki, pęcherz moczowy, jelito cienkie, jelito grube, trzustka, śledziona.

KOLOR:

pomarańczowy

EMOCJE I UCZUCIA ZWIĄZANE Z NADMIAREM:

brak świadomości własnych granic, dominacja emocji w życiu, żądza różnych przyjemności, zatapiania się w fantazjach często nazywanych “planami na życie”

Niedobór : suchość, głuszenie emocji, kompensowanie potrzeb, sztywność stawów, odrętwienie, uczucie braku pomysłów na życie, oziębłość seksualna, brak przyjemności z seksu.

GRUPA POZYCJI JOGICZNYCH:

otwieranie i rozszerzanie bioder, długie trwanie w skłonach do przodu, rozluźnianie w pozycjach, rotacja ud, stawów.

http://koloryjogi.pl/swiatynia-suadistana/

• Cool 1

Lianna

Kochani, dziś troszkę pół żartem, ale coś w tym jest poniżej. Widzę po sobie- ile czytam o jodze, jak zmieniam się powoli, bo to jest proces, jak zmieniają się myśli i ciało. Ile mam zakładek w kompie dotyczących jogi :P Wzrasta liczba książek o tej tematyce i poznałam fajną dziewczynę ćwiczącą jogę, ale o tym napiszę kiedy indziej :)

1. Opuścisz swoją strefę komfortu. Niektóre asany mogą być dużym wyzwaniem, możesz się przewracać, ale właśnie o to chodzi, aby wstać z uśmiechem na twarzy.

2. Zaczniesz myśleć i żyć jak jogin. 

3. Pokochasz swoje ciało i będziesz dbać o swoje zdrowie. Czasem możesz narzekać na różne jego partie, ale podczas praktyki będziesz się cieszyć jak Twoje ciało się zmienia i dobrze sobie radzi.

4. Staniesz się nieustraszony. Z czasem, przechodząc do bardziej skomplikowanych asan, nie będziesz się bać upadku.

5. Podczas wykonywania asan zyskasz pewność siebie.

6. Nauczysz się wyciszać. Nawet najbardziej chaotyczne umysły mogą odnaleźć spokój na macie J.

7. Nauczysz się nowego języka i zupełnie innego stylu życia.
8. „Staniesz się” trupem. To znaczy: będziesz dobrze wykonywać pozycję Savasany.
9. Nauczysz się słuchać swojego ciała.

10. Nauczysz się oddychać. Na co dzień nie myślimy o naszym oddechu, dopiero praktyka jogi otwiera nam oczy (a nawet płuca) i stajemy się bardziej świadomi jak oddech działa na nasze ciało.
11. Staniesz się mistrzem oddychania – oddech pomoże Ci oczyścić ciało i umysł.
12. Będziesz wyższy – asany wydłużą Twoją postawę i kręgosłup.
13. Przestaniesz gonić i będziesz żyć własnym tempem.
14. Przestaniesz się porównywać, bo zdasz sobie sprawę, że jesteś niesamowity.
15. Twoje wady staną się nieistotne. Tak wiesz, że nia ma ludzi doskonałych, ale w jodze nie chodzi o perfekcję.
16. Będziesz się czuł wspaniałe we własnej skórze, ponieważ pozycja wojownika, stanie się sposobem na życie.
17. Zaczniesz zauważać rzeczy, których do tej pory nie widziałeś.
18. Staniesz się odkrywcą. Joga sprawi,że będziesz chciał poznawać świat.
19. Stracisz kontrolę nad swoim ciałem… Zaczniesz praktykować jogę wszędzie – na lotnisku, na plaży, w biurze.

20. Skupinie pomoże Ci efektywnie pracować.

21. Poprawisz swoje życie seksualne.
22. Wzmocnisz mięśnie Kegla, które wpływają na lepszy sex.
23. Spędzisz więcej czasu w sypialni… Patrz wyżej.
24. Zaczniesz szanować swoje ciało i zwracać uwagę na to, co jesz.
25. Będziesz żyć swoim życiem.
26. Może postanowisz zmienić swój podpis w wiadomościach e-mail z „Z poważaniem” na „Namaste”.
27. Odpuścisz chęć zmiany wszystkiego.
28. Będziesz szanować ludzi.
29. Poznasz nowe kultury i zwyczaje.
30. Zaczniesz szukać akcesoriów do jogi.
31. Zaczniesz się zachwycać instruktorami jogi i ich możliwościami.
32. Zaczniesz się przyglądać swojej postawie w lustrze.
33. Zaczniesz nosić legginsy do jogi na co dzień.
34. Staniesz się bardziej wyrozumiały, ponieważ drobiazgi nie mają już takiego znaczenia.
35. Przestaniesz śledzić najnowsze trendy w modzie, bo to już nie będzie miało znaczenia.
36. Zaczniesz czytać więcej książek związanych z jogą.
37. Staniesz się lepszy dla świata i dla siebie.
38. Lotos stanie się Twoim ulubionym kwiatem39. Zaczniesz poszukiwać nowych miejsc do praktyki jogi.40. Poznasz znaczenie słów: czakra i drishti. Będziesz rozumieć nazwy asan w sanskrycie.
41. Dodasz muzykę do ćwiczeń jogi do swojej listy utworów.
42. Nie będziesz już uważał słów guru za głupie lub dziwne.
43. Zaczniesz zwracać uwagę na swoją postawę podczas pracy przy biurku.
44. Przestaniesz być śpiochem.
45. Zaczniesz odkrywać i żyć według swoich rytuałów.
46. Zaczniesz używać hashtagu #kochamjoge przy wszystkich swoich postach na Instagramie.
47. Na YouTube zaczniesz subskrybować kanały związane z jogą.
48. Jednym z ulubionych kolorów stanie się zielony.
49. Przestaniesz drwić z wegan.
50. Staniesz się weganem albo zaprzyjaźnisz się z ludźmi, którzy nie jedzą mięsa.
51. Przestaniesz nosić w domu skarpetki, aby w każdej chwili wskoczyć na matę.
52. Zaczniesz ćwiczyć jogę parę razy dziennie.
53. Będziesz mieć spokojnejszy sen.
54. Nauczysz się medytować. Uspokoisz się i nie będziesz 10 razy sprawdzać, czy ktoś napisał SMS-a i czy wyłączyłeś żelazko.
55. Zaczniesz czytać jogowe cytaty motywacyjne.
56. Zaczniesz cytować słowa Rumi’ego „Nie bądź zadowolony z opowieści, jak potoczyły się losy innych ludzi. Rozwijaj własną opowieść”.
57. Przestaniesz plotkować.

58. Będziesz poznawać nowych ludzi i budować relacje.

59. Zaczniesz planować podróż do Indii.
60. Będziesz chciał poznać nowe języki i więcej podróżować.
61. Kupisz sobie poduszkę do medytacji.
62. Znajdziesz w domu swoje ulubione miejsce do ćwiczeń.
63. Nie będziesz tak często oglądać telewizji.
64. Zaczniesz uprawiać własny ogródek.
65. Zrezygnujesz z picia napojów gazowanych i słodkich.
66. Przestaniesz używać obraźliwych gestów (pokazywania brzydkich palców.
67. Zaczniesz częściej spacerować i podziwiać piękno natury.
68. Kupisz sobie malę – tybetański różaniec.
69. Oszczędzisz na ubraniach, bo twoje główne spodnie to spodnie do jogi.
70. Odkryjesz, że w Twojej okolicy są piękne parki.
71. Rozpoczniesz poszukiwania jogowych wczasów i wyjazdów.
72. Będziesz bliżej natury, a natura bliżej Ciebie. Zaczniesz przytulać się do drzew.
73. Cały świat stanie się dla Ciebie placem zabaw.
74. Przestaniesz jeść fastfoody.
75. Zaczniesz częściej gotować.
76. Będziesz przekonywać znajomych, aby zaczęli praktykować jogę.
77. Zaczniesz doceniać każdą chwilę.
78. Zrozumiesz, że Twoje ego nie jest twoim sprzymierzeńcem.
79. Poprawisz swoją pamięć.
80. Twoja skóra stanie się bardziej elastyczna.
81. Przestaniesz używać drogich kremów i kosmetyków. Patrz wyżej.
82. Poczujesz związek ze swoim ciałem.
83. Nie będziesz podpierać się o ścianę – zrobisz pozycję drzewa.
84. Przestaniesz być niezdarny, ponieważ nauczysz się balansować.
85. Nie nabijesz sobie już żadnego siniaka.
86. Przestaniesz brać tabletki przeciwbólowe.

87. Będziesz jeść więcej warzyw i owoców.

88. Staniesz się bardziej uważny.
89. Przestaniesz błądzić po parkingu w poszukiwaniu swojego samochodu. Patrzy wyżej.
90. Będziesz częściej pływać – w wodzie możesz wykonać trudne pozycje.
91. Staniesz się bardzo otwarty na innych ludzi.
92. Dzięki ciekawości staniesz się mądrzejszy.
93. Nie będziesz kupować tylu ubrań.
94. Twoje ciało zacznie się zmieniać, stanie się bardziej umięśnione.
95. Na Twoim Facebooku będziesz postować tylko cytaty i artykuły związane z jogą.
96. Zaczniesz pić ciepłą wodę z cytryną.
97. Twoim ulubionym miejscem do siedzenia będzie podłoga.
98. Zrobisz pozycję lotosu i będzie Ci w niej bardzo wygodnie.
99. Twoi znajomi zaczną Cię nazywać precelek.
100. Staniesz się bardziej empatyczny.
101. W niektórych pozycjach będziesz przypominać kobietę kota.
102. Będziesz kochać życie jak nigdy do tej pory.
103. Przestaniesz żyć przeszłością i skupisz się na teraźniejszości.
104. Przestaniesz być gadułą!
105. Wygospodarujesz więcej czasu dla siebie.
106. Będziesz otaczać się tylko pozytywnymi ludźmi.
107. Będziesz się codziennie uśmiechać.
108. Staniesz się najlepszą wersją siebie – joga otwiera nie tylko biodra, otwiera serce.

Jeśli to przeczytałaś/eś- jesteś wielki - a teraz na matę go go go ! :) :) :)

https://www.portalyogi.pl/blog/108-powodow-aby-praktykowac-joge/

Edited by Lianna
  • Cool 1

Lianna

Dziś też z humorem, przyznam się że uśmiałam się czytając poniższy tekst. Dlaczego NIE warto ćwiczyć jogi?

1.

Uwielbiasz pyszne fryteczki smażone na głębokim tłuszczu, kotlety z grubaśną warstwą panierki i ciasta z górą słodkiego, śmietanowego kremu? Joga nie jest dla Ciebie. Odpowiednia praktyka nie tylko zmniejsza apetyt i przyspiesza metabolizm, ale po prostu sprawia, że po takiej godzinnej sesji czujemy się tak lekko i przyjemnie, że nie chcemy zaśmiecać swojego brzucha niezdrowym i wysokokalorycznym jedzeniem. Więc jeśli nie chcesz pożegnać się z fast-foodami i górą słodyczy zdecydowanie nie powinieneś zaczynać przygody z jogą.

2.

Masz szafę pełną świetnych ciuchów, uwielbiasz je i nie chcesz się z nimi żegnać. Jeśli zaczniesz ćwiczyć jogę, jedyne co będzie się dla Ciebie liczyć to jogowe legginsy, topy i MATA, która zajmie w Twojej szafie miejsce honorowe. Poza tym ubrania, które wcześniej nosiłeś mogą z czasem stać się za duże, zbyt szare i smutne. Więc, jeśli nie planujesz generalnej wymiany garderoby i nie lubisz nosić wygodnych ciuszków, to nawet nie zawracaj sobie głowy jogą.

3.

Jesteś osobą, która uwielbia wszystko krytykować i skarżyć się na cały świat i na to jak jest jej w życiu źle? Twoim hobby jest ciągłe uskarżanie się i narzekanie? Joga nie jest dla Ciebie. Praktykując regularnie stajemy się szczęśliwsi i zaczynamy cenić sobie chwile spokoju i harmonii, a ciągłe narzekanie przestanie mieć jakikolwiek sens i uzasadnienie, bo zwyczajnie będziemy widzieć wszystko przez różowe okulary. Więc, jeśli kochasz sam sprawiać sobie problemy i bez przerwy marudzić, odpuść sobie jogę. 

4.

Otaczasz się ludźmi, którzy ciągle Cię demotywują, wmawiają, że do niczego się nie nadajesz i przez których nic Ci się nie chce? Przez jogę stracisz ich wszystkich. Przestaniesz zawracać sobie nimi głowę i nie będziesz chcieć mieć z nimi cokolwiek wspólnego. Zaczniesz doceniać siebie, a wszystko co sprawia, że jesteś nieszczęśliwy będziesz omijał szerokim łukiem. Dlatego, jeśli nie chcesz być szczęśliwy i nie chcesz pozbyć się ze swojego życia ludzi i rzeczy, które sprawiają, że nie wierzysz w siebie, daj sobie spokój z tą jogą.

5.

Uwielbiasz spędzać godziny przed telewizorem lub przed monitorem komputera, oglądając bez przerwy seriale, głupie filmiki z kotami lub przeglądając po 100 razy na minutę facebooka? Przez jogę przestaniesz czerpać z tego radość, nie będziesz już na bieżąco ze wszystkimi nowinkami i reklamami. Joga sprawi, że będziesz mieć więcej energii i zwyczajnie nie będzie Ci się chciało marnować czasu na nic-nie-robienie. Zaczniesz doceniać siebie i będziesz chciał zrobić coś więcej, zobaczyć więcej, zdobyć więcej. Zwyczajnie będzie Ci się chciało więcej. Więc, jeśli jesteś leniwcem kanapowym i jest Ci z tym dobrze, joga nie jest dla Ciebie.

6.

Nie masz do niczego motywacji, nie wiesz co ze sobą zrobić, nic Ci się nie chce? Joga sprawi, że lepiej poznasz swoje ciało, swoje potrzeby i zaczniesz bardziej dbać o siebie. Podczas ćwiczeń będziesz mieć czas na różne przemyślenia, które mogą sprawić, że zmienisz swoje życie, staniesz się szczęśliwszy i pokochasz siebie. Ale jeśli Ci się nie chce męczyć, nie chcesz nic zmieniać, nic na siłę.

Edited by Lianna
  • Super 1