Skocz do zawartości
Eufemia

Nasze archetypy zodiakalne

Rekomendowane odpowiedzi

Eufemia

A może tak na luziku zabawimy się w typowanie archetypów zodiakalnych? Bo postacie z książki Weresa już się oklepały a powstało tyle nowych, są filmy i seriale, książki i nowi bohaterowie, a spośród nich na pewno da się znaleźć wiele archetypów.

 

Zasady proste: każdy kto chce wpisuje która postać kojarzy mu się z danym znakiem i uzasadnia to.

Bierzemy na ząb cechy charakteru i typowo typowe zachowania i reakcje naszych bohaterów.

Każdy może też podłączyć się do prezentowanej przez kogoś postaci, znaczy uzupełnić charakterystykę o swoje spostrzeżenia, zgodzić się albo nie zgodzić z uzasadnieniem wyboru itd.

 

Kto czytał Homo Zodiacus wie o co chodzi, a tym co nie czytali wyjaśniam na przykładzie wziętym z tej książki na czym polega zabawa:

 

Tomek Sawyer - Lew, bo:

 

"Ustawicznie dąży do sławy i blasku zwycięzcy, bacznie zwraca uwagę na efekty swoich poczynań, nie jest pospolitym chłopcem - wśród rówieśników cieszy się określonym prestiżem. W zabawie jako generał przewodzi armii, ale nie zniża się do osobistego udziału w walce - od tego są niższe szarże - tylko siedzi sobie na wzniesieniu i kieruje operacjami wojennymi, wysyłając rozkazy przez adiutantów. Jasno widzi swą przyszłość w blasku nieopisanej chwały. Tomek nie jest stworzony do tego, by parać się codzienną pracą, a swoje obowiązki zręcznie przerzuca na barki innych. Tomek nie potrafi istnieć bez widowni, popisuje się nieustanie, ale w razie konieczności, gdy nie ma nikogo, kto by mógł wykonać za niego zadanie, doskonale potrafi mu podołać. Nic nie mogło sprawić Tomkowi większej satysfakcji, niż to, że był teraz bohaterem. Udaje, że nie widzi spojrzeń i nie słyszy uwag pod swoim adresem, ale się nimi upaja; jest ulubieńcem dorosłych a przedmiotem zazdrości młodzieży. Motyw życia jako teatru z Tomkiem jako głównym aktorem przewija się nieustannie w jego poczynaniach"

 

No itd. w ten deseń - chodzi o to, aby przedstawiana postać jak najwierniej przedstawiała archetypowe cechy znaku Zodiaku.

 

Od siebie typuję postać Klaudii Kozioł z serialu Ranczo, moim zdaniem jest to Wodnik bo:

 

Klaudia jest wyraziście inna - odmienna od mieszkańców Wilkowyj.

To entuzjastyczny postępowiec, jest otwarta na nowości, inności, zachwyca się "nowymi prądami", podchwytuje i naśladuje coraz to inne "idee", wykracza ze swoimi pomysłami (motywowanymi ideą rozwoju i poszerzania świadomości współziomków) poza utarte schematy i tradycję społeczności swojej wsi.

Szokuje ludzi swoimi poczynaniami, wyglądem, sposobem bycia, postępowymi poglądami, które w rozumieniu tych ludzi są nie tylko ekstrawaganckie, ale też nieprzystojne np. antykoncepcja, feminizm, porady seksuologiczne, terapia małżeńska, wolny związek, szeroko pojęta tolerancja, chociaż ta ostatnia nie dotyczy jej samej ;)

Jej ideą jest rozwój społeczny, chce, by owoce jej działania służyły wszystkim, usiłuje wprowadzić elementy kultury do życia codziennego mieszkańców wsi: organizuje wyjazdy do teatru, zakłada "kulturalną kawiarenkę", angażuje się w różne akcje mające na celu polepszenie jakości życia mieszkańców, najlepiej w zakresie umysłowym albo duchowym ;), jej ideą, myślą przewodnią jest zmiana istniejącego porządku, nie podobają się jej istniejące struktury społeczno - obyczajowe, ona chciałaby zmienić tradycyjne, zaściankowe myślenie i zachowanie mieszkańców wsi na tolerancyjne i postępowe i to najlepiej natychmiast xd

Spontanicznie rzuca się w wir zadań, najlepiej nietypowych, innowacyjnych itp. nie cierpi zaś życia i działań nudnych, nieciekawych, rutynowych, jest orędowniczką zmian.

Klaudia jest odjechana, to nieobliczalna ekscentryczka, nie umie usiedzieć spokojnie, umysł ma zaprzątnięty coraz to innymi nowościami, pomysłami i ideami (choćby lokalnymi, ale i tak odbiegającymi od przyjętej normy i ogólnie panujących poglądów), nie chce żyć u boku męża. chce w życiu osiągnąć coś więcej niż stanowisko i pieniądze - dla niej ważne jest bycie kimś dla kogoś, tzn. chce coś wnieść w życie społeczne, poszerzać horyzonty innym, być użyteczna dla społeczności, w której żyje, jednak wieś jej nie odpowiada, dusi się w małej, "ortodoksyjnej" społeczności, woli życie w większej grupie, w mieście tym bardziej, że ma tam szersze pole do życia i działania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×