Jump to content

Systemy Domifikacyjne


Fomalhaut
 Share

Recommended Posts

Jest mnóstwo systemów domifikacyjnych. Są takie które wynikają z podziału przestrzennego i takie które wynikają z podziału czasowego. Jeśli chodzi o ten pierwszy to mamy domy wynikające z podziału na równe odcinki pierwszego wertykału (Campanusa), horyzontu (horyzontalne), równika niebieskiego (Meridian, Cartera) które rzutowane na ekliptykę. Poza tym są domy wynikające z samego podziału ekliptyki (domy równe od ascendentu, od początku znaku w którym przebywa ascendent, domy równe od początku znaku barana itd.) Pozostała nam jeszcze jedna płaszczyzna, meridian i nasuwa się pytanie jaki jest system domifikacyjny polegający na równym tego koła i rzutowaniu go na ekliptykę? Nie udało mi się odnaleźć takiego systemu w internecie, ale może wy coś wiecie na ten temat?

 

Co do domów czasowych to tutaj mam trudności ze zrozumieniem ich działania. Jak czytałem na czym polega podział w systemie placidusa i alcabitusa to nie widziałem różnicy, i nawet podobnie wypadają te domy, ale różnica jednak jest. W przypadku Kocha jak rozumiem, jest analogiczny do jednego z tych dwóch, tyle że, obliczamy pozycje medium coeli na przestrzeni kilku godzin zamiast ascendentu tak?

 

Im dalej w las tym więcej drzew. Tak jak tutaj, który system domifikacyjny wybrać? A może jest tak, że różne płaszczyzny odpowiadają różnym płaszczyznom naszego życia i tak jednocześnie domy campanusa, horyzontalne, meridian/cartera, równe i te wynkające z podziału meridianu wszystkie są prawidłowe, tylko odpowiadają innym płaszczyznom życia? Uważam, że to wymaga rozważenia. Może jeszcze zmienimy zdanie gdy wejdą domy 3D, ponieważ 2 planety w koniunkcji zodiakalnej ale w różnych stopniach deklinacji mogą znajdować się w różnych domach według systemu trójwymiarowego.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Moderator

Ja przyznam, że nie zagłębiam się w systemy podziałów domów. Jest ich mnóstwo, powstały na przestrzeni wielu wieków. Trudno więc doradzać komuś, który system ma wybrać., tym bardziej, że np. system Regiomontanusa podobno działa najlepiej w astrologii horarnej, a Placidusa w natalnej. Z tym Placidusem też cyrki, gdyż jest to system obecnie najpopularniejszy i gros znanych astrologów pracowało i pracuje właśnie na nim, ale nie S. Wronski, który zaleca domy Kocha, bo wg. niego jest to system najbardziej sprawdzalny. Ja testuję system Porfiriusza oraz domów równych od Asc (wolę ten podział niż podział na całe znaki) i uważam, że te równe są takie bardzo uniwersalne dla różnych miejsc urodzin, ale dobrze jest wyznaczyć punkt MC. Pofiriusz zaś dał mi lepsze pole widzenia niż Placidus, mam na myśli to, ze wydłubałem z horoskopu wg. domifikacji Porfiriusza więcej niż z Placidusa, ale zaznaczam, że to jest mój horoskop, więc mogę być nieobiektywny i życzeniowy :D 

No i co jeszcze - swego czasu rozkminialiśmy z Ismer sprawy domifikacji i ona powiedziała mi rzecz dziwną a ciekawą, a mianowicie że mimo iż astro jest do bólu logiczna, to informacje wyciągane z różnych systemów domów tej logice jakoś nie podlegają, ludzie pracują z tak różnymi systemami domów a mimo to wyciągają wnioski prawidłowe. A jakby nie było, to jest różnica w szczytach domów, więc siłą rzeczy także interpretacyjna i obliczeniowa (aspekty, punkty arabskie np.). No i doszliśmy do jakże górnolotnego wniosku - że używany system domifikacji przypasowuje się do możliwości poznawczych i interpretacyjnych astrologa :sark: 

  • Like 3
  • Medal 1
  • Super 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...