Jump to content
Sign in to follow this  
Makrela

Nakszatry

Recommended Posts

Makrela

Nakszatry jako pasma oddziaływań gwiazd stałych.

Nakszatry to księżycowy zodiak w astrologii wedyjskiej, który wynika z podziału koła na 27 równych odcinków po 13°20' każdy.

Wedyjczycy mają dwa rodzaje podziału zodiaku.

Pierwszy jest zbliżony do naszego, gdzie koło dzieli się na 12 odcinków po 30°. Są różne sposoby wyznaczania początku zodiaku gwiazdowego, ale najpopularniejszy, zwany Lahiri, polega na wyznaczeniu pozycji gwiazdy Spica, która wg tego systemu wyznacza 0° Wagi.

Drugim, bardzo ważnym systemem podziału znaków zodiaku są właśnie Nakszatry, gdzie głównie sprawdza się położenie Księżyca.

Z jednej strony system ten opiera się na podziale koła na 27 części, ale też każda z tych części przyporządkowana jest do jakiejś gwiazdy stałej.

Np. Nakszatra Rohini przyporządkowana jest do pięknego czerwonego Aldebarana w gwiazdozbiorze Byka, w którego celuje z łuku Orion. Wg. wedyjczyków Księżyc w Rohini daje człowieka namiętnego, żarliwego, kochającego dzieci, sztukę i muzykę, który przejawia materialistyczne podejście do życia. Z kolei Nakszatra Szatabisza wyznaczana jest przez gwiazdę Fomalhaut, która w astrologii zachodnioeuropejskiej uważana jest za jedną z czterech gwiazd królewskich. Zapewne dlatego Nakszatra, w której znajdował się Księżyc w momencie narodzin danej osoby, nazywana jest jej "gwiazdą narodzin".

Przygotowując niniejsze interpretacje korzystaliśmy ze źródeł w języku angielskim. W języku polskim jest jak dotąd bardzo niewiele informacji na ten temat. Pewną trudność stanowiło więc tłumaczenie nazw Nakszatr, gdyż nie mieliśmy pewności co do dokładności i trafności angielskiego przekładu, zwłaszcza że niektóre nazwy występują w kilku wersjach. Mamy jednak nadzieję, że zamieszczone tu opisy przybliżą Wam choć trochę to niezwykle ciekawe zagadnienie.

 

UWAGA: Sprawdzając Nakszatry pamiętajcie, że stosujemy zodiak gwiazdowy = wedyjski a nie tropikalny.

 

Nakszatry

Opracowanie: Magdalena Krukowska i Tomasz Stąpor na podstawie artykułu Nakshatra i materiałów graficznych dostępnych w Wikipedii. Materiały wykorzystano na zasadach licencji Creative Commons.

Uwagi do opracowania:

 

Pozostaliśmy przy anglojęzycznej transkrypcji nazw Nakszatr. Z czasem ulegnie to zmianie i będziemy chcieli zastosować polskojęzyczną transkrypcję.

Nazwy gwiazd stałych występujące w tekście oraz na rysunkach gwiazdozbiorów wymagają ujednolicenia, gdyż w tej chwili w niektórych przypadkach trudno się zorientować o jakiej gwieździe jest mowa – np. litera grecka w tekście a nazwa gwiazdy na rycinie.

 

Kolor niebieski: położenie Nakszatry na zodiaku tropikalnym = zodiak zachodnioeuropejski.

Kolor zielony: położenie Nakszatry na zodiaku gwiazdowym = zodiak wedyjski.

 

1. Nakszatra Ashvini, Kobyła; gw. Barana

symbol: głowa konia

26° Barana – 9°20' Byka

zodiak gwiazdowy: 0° – 13°20' Barana

władca: Węzeł Księżycowy Południowy | gwiazdy: β i γ Barana

Księżyc w nakszatrze Ashvini wskazuje na pionierów, innowatorów i odkrywców, osoby heroiczne, odważne, niespokojne i niecierpliwe, o wielkiej radości życia. Ludzie ci mają wielką potrzebę przysłużenia się innym. Są emergiczni, magnetyczni i atrakcyjni, szybko mówią i szybko działają. Mogą być jednak nierozważni, nietaktowni i niecierpliwi.

 

2. Nakszatra Bharani, Niosąca Życie; gw. Barana

symbol: wagina

9°20' – 22°40' Byka

zodiak gwiazdowy: 13°20' – 26°40' Barana

władca: Wenus | gwiazdy: 35, 39 i 41 Barana

Właściciele Księżyca w Bharani nieraz przeżywają przeszkody i ograniczenia w życiu. Jest prawdopodobieństwo, że będą mieć o to żal do losu i zazdrościć innym szczęścia. Mogą narażać innych na ucisk i ograniczenia albo walczyć o uwolnienie siebie i innych z ucisku. Są inteligentni i błyskotliwi, cenią to, co w życiu dobre i wyrafinowane, lecz mogą być fanatyczni w swoich przekonaniach, co spowoduje wiele wzlotów i upadków w życiu.

 

3. Nakszatra Krittika, Tnąca; Plejady gw. Byka

symbol: nóż

22°40' Byka – 6° Bliźniąt

zodiak gwiazdowy: 26°40' Barana – 10° Byka

władca: Słońce | gwiazdy: Plejady

Osoby z Księżycem w nakszatrze Krittika są bystre, wnikliwe, sarkastyczne i krytyczne. Są też dumne, ambitne, zdetermiowane i skupione na osiąganiu celów. Mogą walczyć przeciw niesprawiedliwości oraz chronić innych. Są to ludzie wytrwali i uparci, lecz także agresywni, o ognistym temperamencie.

4. Nakszatra Rohini – Czerwona; Aldebaran gw. Byka

symbol: powóz

6° – 19°20' Bliźniąt

zodiak gwiazdowy: 10° – 23°20' Byka

władca: Księżyc | gwiazda: Aldebaran

Księżyc w Rohini wskazuje na osoby namiętne, uwodzicielskie, eleganckie, pociągające i charyzmatyczne. Lubią one dzieci, sztukę, muzykę, luksus i to, co wyrafinowane. Mogą jednak być snobistyczne, rozpieszczone, materialistyczne i zbyt krytyczne wobec tych, którzy wydają się nie dorastać do ich standardów.

 

5. Nakszatra Mrigashīrsha – Głowa Jelenia; λ Oriona

symbol: głowa jelenia

19°20' Bliźniąt – 2°40' Raka

zodiak gwiazdowy: 23°20' Byka – 6°40' Bliźniąt

władca: Mars | gwiazdy λ, φ Oriona

Księżyc w Mrigashirsha wskazuje na osobę niespokojną i nerwową, wiecznie czegoś poszukujacą. Właściciele tak położonego Księżyca są delikatni, lagodni i mają pokojowe nastawienie. Są zmysłowi, romantyczni i mają rozwinięty instynkt opiekuńczy. Cechuje ich wielka ciekawość, więc są dobrymi podróżnikami, badaczami i zbieraczami, a także mówcami.

 

6. Nakszatra Ardra – Wilgotna; Betelgeuse

symbol: głowa

2°40' – 16° Raka

zodiak gwiazdowy: 6°40' – 20° Bliźniąt

władca: Węzeł Księżycowy Północny | gwiazdy: Betelgeuse

Księżyc w nakszatrze Ardra wskazuje na osobę melancholijną, o destrukcyjnych impulsach, lecz także umiejącą tworzyć nowe rzeczy z tego co zniszczone i odnawiać to, co stare. Ludzie z tą pozycją Księżyca są chłodni, wyrachowani, uparci i kontrolujący, lecz potrafią być też silni, stabilni i współczujący.

 

7. Nakszatra Punarvasu, Powrót Światła; Castor i Pollux gw. Bliźniąt

symbol: łuk i kołczan

16° – 29°20' Raka

zodiak gwiazdowy: 20° Bliźniąt – 3°20' Raka

władca: Jowisz | gwiazdy: Castor i Pollux

Księżyc w Purnarvasu wskazuje na osoby o dużej sile wewnętrznej, umiejące podnosić się po niepowodzeniach, religijne, o sklonnościach do filozofii i duchowości, sympatyczne, czarujące i zdolne do wybaczania. Są one idealistyczne, uczciwe i prawdomówne. Cenią rodzinę i dom.

 

8. Nakszatra Pushya, Karmiąca; gw. Raka γ, δ i θ Raka

symbol: wymię krowy, lotos

29°20' Raka – 12°40' Lwa

zodiak gwiazdowy: 3°20' – 16°40' Raka

władca: Saturn | gwiazdy: γ, δ i θ Raka

Osoby urodzone z Księżycem w Pushya są religijne, skłonne do pomocy, bezinteresowne, opiekuńcze, inteligentne, o dość tradycyjnym i konwencjonalnym podejściu do życia. Są zwykle zaradne życiowo i zamożne, ale potrafią pomagac i służyć innym, zwłaszcza osobom w trudnej sytuacji. Mogą jednak okazywać arogancję i wyższość wobec tych, którzy nie podzielają ich ideałów.

 

9. Nakszatra Āshleshā, Obejmująca; gw. głowa Hydry

symbol: wąż

12°40' – 26° Lwa

zodiak gwiazdowy: 16°40' – 30° Raka

władca: Merkury | gwiazdy: głowa Hydry

Księżyc w Ashlesha wskazuje na osobę wnikliwą, poważną, uczuciową, hipnotyzującą, mądrą, skrytą i o wielkiej głębi wewnętrznej. Właściciel horoskopu jest ambitny, głęboko przekonany o swoich racjach, bardzo źle znosi krytykę i upokorzenie. Może być także chytry, przebiegły, kontrolujący i mściwy.

 

10. Nakszatra Magha - Wielka; Regulus gw. Lwa

symbol: tron królewski

26° Lwa – 9°20' Panny

zodiak gwiazdowy: 0° – 13°20' Lwa

władca: Węzeł Księżycowy Południowy | gwiazda: Regulus

Właściciel Księżyca w nakszatrze Magha jest szlachetny, ambitny i szczodry, ma zdolności przywódcze, dąży do władzy i bogactwa. Kieruje się silnie ugruntowanymi tradycyjnymi wartościami. Jest przyjacielski i ma optymistyczne podejscie do życia. Jest lojalny i dumny ze swojej rodziny i przodków. Może jednak być arogancki i za bardzo podkreslać swoją przynależność do elity.

 

11. Nakszatra Purva Phalguni - Pierwsza Czerwona; δ i θ Lwa

symbol: przednie nogi łóżka, hamak, drzewo figowe

9°20' – 22°40' Panny

zodiak gwiazdowy: 13°20' – 26°40' Lwa

władca: Wenus | gwiazdy: δ i θ Lwa

Osoby z Księżycem w Purva Phalguni są beztroskie, optymistyczne, atrakcyjne, zmysłowe, uczuciowe, towarzyskie, uprzejme, szczodre i lojalne. Są dobre w komunikacji międzyludzkiej i mają duży wpływ na innych. Reprezentują typ artysty i mają zrelaksowane podejście do życia, lecz mogą być leniwe i próżne. Bardzo ważne są dla nich związki i życie rodzinne.

 

12. Nakszatra Uttar Phalguni – Druga Czerwona; Denebola

symbol: cztery nogi łóżka, hamak

22°40' Panny – 6° Wagi

zodiak gwiazdowy: 26°40' Lwa – 10° Panny

władca: Słońce | gwiazda: Denebola

Osoby z Księżycem w Uttar Phalguni są skłonne do pomocy, uprzejme, przyjazne, opiekuńcze, szczere i odważne. Mają stałe i konkretne podejście do życia. Potrzebują związków i więzi rodzinnych. Mają jednak skłonność do uporu, nadmiernej kontroli i uzależniania się od partnera.

 

13. Nakszatra Hasta – Dłoń; gwiazdozbiór Kruka

symbol: dłoń lub pięść

6° – 19°20' Wagi

zodiak gwiazdowy: 10° – 23°20' Panny

władca: Księżyc | gwiazdy: gwiazdozbiór Kruka

Księżyc w nakszatrze Hasta wskazuje na osoby o zręcznych dłoniach, dobre w rzemiośle i sztuce, uzdrowicieli i masażystów. Ludzie ci są bystrzy, błyskotliwi, zabawni i obdarzeni poczuciem humoru. Są także dobrymi mówcami. Na początku życia mogą doświadczać trudów i ograniczeń, więc cenią rutynę i bezpieczeństwo. Mogą być też zachłanni i zaborczy.

 

14. Nakszatra Chitra – Jasna; Spica

symbol: klejnot, perła

19°20' Wagi – 2°40' Skorpiona

zodiak gwiazdowy: 23°20' Panny – 6°40' Wagi

władca: Mars | gwiazda: Spica

Księżyc w nakszatrze Chitra wskazuje na wiele korzystnych okoliczności w życiu, charyzmę, wdzięk i czar. Osoby tak urodzone lubią jaskrawe kolory, biżuterię i piękne przedmioty, mają skłonności artystyczne. Są też otwarte na sprawy duchowe, mają głęboką intuicję, są dobrymi rozmówcami i organizatorami.

 

15. Nakszatra Swaati – Miecz lub Niezależność; Arcturus

symbol: pęd rośliny, koral

2°40' – 16° Skorpiona

zodiak gwiazdowy: 6°40' - 20° Wagi

władca: Węzeł Księżycowy Północny | gwiazda: Arcturus

Osoby z Księżycem w Swaati są muzykalne i twórcze, mają zdolności artystyczne i dużą intuicję. Mają też smykałkę do biznesu i finansów. Ich ciekawość, elastyczność i zdolności komunikacyjne sprawiają, że szybko sie uczą. Mogą być nadwrażliwe i nieodporne, ale szybko dochodzą do siebie. Mogą też być zmienne, niepokojne i kapryśne.

 

16. Nakszatra Vishakha – Rozwidlona; α, β, γ i ι Wagi

symbol: łuk triumfalny, koło garncarskie

16° – 29°20' Skorpiona

zodiak gwiazdowy: 20° Wagi – 3°20' Skorpiona

władca: Jowisz | gwiazdy α, β, γ i ι Wagi

Osoba z Księżycem w Vishakha jest zdeterminowana, zorientowana na cel, ambitna, skłonna do rywalizacji, zawzięta i stanowcza. Jest też wytrwała i cierpliwa, a przy tym błyskotliwa i inteligentna. Takie położenie Księżyca daje sympatyczny sposób bycia i zdolności komunikacyjne, ale czasami też pewną szorstkość. Osoba zwykle osiąga sukces w dojrzałym wieku i może być zazdrosna o cudze sukcesy.

 

17. Nakszatra Anuradha Uczeń Iskry Bożej; β, δ i π Skorpiona

symbol: łuk triumfalny, lotos

29°20' Skorpiona – 12°40' Strzelca

zodiak gwiazdowy: 3°20' – 16°40' Skorpiona

władca: Saturn | gwiazdy: β, δ i π Skorpiona

Księżyc w Anuradha wskazuje na zrównoważone, zgodne związki i przyjaźnie. Właściciel horoskopu jest sklonny do współpracy, kochający i popularny, ma duże szanse na sukces życiowy. Jest dobrym przywódcą i organizatorem, skupionym na swoich celach, lecz także umiejącym się dzielić z innymi. Jest zmysłowy, lubi podróże i różnorodne doświadczenia. Jest wierny i oddany tym, których kocha, lecz może być skłonny do zazdrości i irytacji.

 

18. Nakszatra Jyeshtha - Najstarsza; α, σ i τ Skorpiona

symbol: okrągły amulet, parasol, kolczyk

12°40' – 26° Strzelca

zodiak gwiazdowy: 16°40' – 30° Skorpiona

władca: Merkury | gwiazdy: α, σ i τ Skorpiona

Osoby z Księżycem w Jyeshtha mogą mieć silne poczucie własnej ważności i starszeństwa. Są one opiekuńcze, odpowiedzialne i szanowane przez swoją rodzinę. Są mądre, odważne, pomysłowe, mają dużą głębię duchową, intuicję, a być może nawet zdolności paranormalne. Mogą doświadczyć w życiu biedy i trudności. Bywają skryte i mają skłonność do samotnictwa.

 

19. Nakszatra Mula - Korzeń; ε, ζ, η, θ, ι, κ, λ, υ, μ i ν Skorpiona

symbol: wiązka korzeni

26° Strzelca – 9°20' Koziorożca

0° – 13°20' Strzelca

władca: Węzeł Księżycowy Południowy | gwiazdy: ε, ζ, η, θ, ι, κ, λ, υ, μ i ν Skorpiona

Księżyc w Mula wskazuje na niestrudzonego poszukiwacza prawdy, badacza i naukowca. Osoba taka jest bezpośrednia, żarliwa i szczera, sprytna i ambitna. Może jednak czuć się ograniczana i złapana w pułapkę przez okoliczności życiowe, przez co ma poczucie żalu i urazy. Może także doświadczać nieoczekiwanych zmian losu, także przykrych i bolesnych.

 

20. Nakszatra Purva Ashadha – Niepokonana; δ i ε Strzelca

symbol: kieł słonia, wachlarz; nazywana również: Wczesne Zwycięstwo

9°20' – 22°40' Koziorożca

zodiak gwiazdowy: 13°20' – 26°40' Strzelca

władca: Wenus | gwiazdy: δ i ε Strzelca

Księżyc w Purva Ashadha wskazuje na osoby dumne, niezależne i nieugięte, mające silny wpływ na innych i władzę nad nimi. Są ambitne, nieustraszone, mają silną potrzebę rozwoju i pracy nad sobą. Mają głębokie emocje i filozoficzne podejście do życia, lecz mogą też łatwo się irytować, szukać zaczepki i mówić w sposób opryskliwy.

 

21. Nakszatra Uttara Ashadha – Późniejsze zwycięstwo; ζ i σ Strzelca

symbol: kieł słonia, małe łóżko; nazywana również: Późniejsza niepokonana

22°40' Koziorożca – 6° Wodnika

zodiak gwiazdowy: 26°40' Strzelca – 10° Koziorożca

władca: Słońce | gwiazdy: ζ i σ Strzelca

Osoby z Księżycem w Uttara Ashadha sa wytrzymałe, niezłomne, cierpliwe, prawe i odpowiedzialne. Są uczciwe, szczere, oddane ideałom, ambitne i mają zdolności przywódcze. Zwykle odnoszą sukces w drugiej połowie życia. Są bardzo wytrwałe i konsekwentne, lecz mogą być zbyt surowe, nieustepliwe i nieelastyczne.

 

22. Nakszatra Shravana – Słuch; α, β i γ Orła

symbol: ucho lub trzy ślady stóp

6° – 19°20' Wodnika

zodiak gwiazdowy: 10° – 23°20' Koziorożca

władca: Księżyc | gwiazdy: α, β i γ Orła

Osoby z Księżycem w Shravana są dobrymi słuchaczami, szybko się uczą, ciągle poszukuja nowej wiedzy i informacji. Są intelektualistami, mogą być dobrymi nauczycielami i doradcami. Są również błyskotliwymi rozmówcami, lecz mogą też być nerwowi i skłonni do plotkarstwa. Interesuje ich przeszłość i własne pochodzenie. Dużo podróżują. Na początku życia mogą przeżywać kłopoty i rozczarowania.

 

23. Nakszatra Dhanishta – Najbogatsza; α do δ Delfina :: 19°20' Wodnika – 2°40' Ryb (zod. zach.)

symbol: bęben lub flet

19°20' Wodnika – 2°40' Ryb

zodiak gwiazdowy: 23°20' Koziorożca - 6°40' Wodnika

władca: Mars | gwiazdy: α do δ Delfina

Księżyc w Dhanishtha wskazuje na osoby obdarzone bogactwem materialnym. Potrzebują one sławy i uznania, są dobrymi przywódcami, lecz mogą być chciwe i zaabsorbowane sobą. Są muzykalne, dobrze tańczą i lubią podróżować. Mogą doświadczać problemów małżeńskich.

 

24. Nakszatra Shatabhisha – Stu Uzdrowicieli; γ Wodnika

symbol: pusty okrąg, tysiąc kwiatów lub gwiazd

2°40' – 16° Ryb

zodiak gwiazdowy: 6°40' – 20° Wodnika

władca: Węzeł Księżycowy Północny | gwiazdy: γ Wodnika

Księżyc w Shatabhisha wskazuje na osoby o skłonności do mistycyzmu i medytacji, na lekarzy i uzdrowicieli, naukowców i wizjonerów. Jednak osoby te mogą być skryte, skłonne do izolowania się i depresji, poddające się zmiennym nastrojom, zawzięte i uparte. Przez to możliwe są problemy w małżeństwie i związkach.

 

25. Nakszatra Purva Bhadrapada – Piękny Zachód; α i β Pegaza :: 16° – 29°20' Ryb (zod. zach.)

symbol: miecze, mężczyzna o dwóch twarzach, przednie nogi łoża śmierci

16° – 29°20' Ryb

zodiak gwiazdowy: 20° Wodnika – 3°20' Ryb

władca: Jowisz | gwiazdy: α i β Pegaza

Księżyc w Purva Bhadrapada oznacza osobę pełną pasji i skłonną do zmian, a przy tym często popadającą w skrajności i nadmiernie sobie pobłażającą. Jest to idealista i nonkonformista, dobry mówca zdolny do wpłyuwania na innych, lecz może też być lękliwy, nerwowy, cyniczny i ekscentryczny. Życie właściciela horoskopu może być pełne trosk i problemów..

 

26. Nakszatra Uttara Bhādrapadā – Promień Światła; γ Pegaza oraz α Andromedy

symbol: bliźnięta, wąż w wodzie, tylne nogi łoża śmierci

29°20' Ryb – 12°40' Barana

zodiak gwiazdowy: 3°20' – 16°40' Ryb

władca: Saturn | gwiazdy: γ Pegaza oraz α Andromedy

Księżyc w Uttara Bhadrapada wskazuje na osobę zdyscyplinowaną, umiejącą dobrze pisać i przemawiać. Właściciel horoskopu jest pogodny, szczodry, ma intuicję i głębokie wglądy w rzeczywistość, umie się poświęcać dla innych. Z reguły jest zamożny i może nawet oddziedziczyć spadek, a jego życie rodzinne jest szczęśliwe. Może być jednak samotnikiem i mieć skłonność do lenistwa.

 

27. Nakszatra Revati – Bogata; ζ Ryb

symbol: ryby, bęben

12°40' – 26° Barana

zodiak gwiazdowy: 16°40' – 30° Ryb

władca: Merkury | gwiazdy: ζ Ryb

Księżyc w Revati wskazuje na osobę miłą, troskliwą, odpowiedzialną, towarzyską, lubiącą opiekować się innymi i dbającą o ich dobre samopoczucie. Jest to człowiek pełen poświęcenia, twórczy, o skłonnościach duchowych i artystycznych. Rozczarowania w początkowym okresie życia uczą go współczucia i zdolności wybaczania. Mówi się, że taka osoba w następnym życiu odbierze karmiczną nagrodę za swoje działania.

 

źródło: Astrolabium

 • Like 2
 • Cool 2
 • Medal 1
 • Super 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Willow

Nie wiem, czy mogę to wprost tu skomentować, czy to lepiej gdzie indziej, ale w moim przypadku dość wiele się zgadza - ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, nawet chcę się więcej o tym poczytać i w to się zagłębić, chociaż wiadomo, przyzwyczajona już jestem do zachodniego spojrzenia.... :)
PS: Już czytam, co pierwsze znalazłam! Na razie o swojej :thanks::D

 

Edited by Willow
 • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kremilek

Ja na razie entuzjastycznie podchodzę do obu systemów, bo w obu mi się zgadza. Na zasadzie trochę z tego, trochę z tego ;) 

Słyszałam zachwyty nt. wedyjskiej, ale ja uważam, że każdy system pięknie chodzi w ręku znającego się na rzeczy. W naszej astro nie bierzemy pod uwagę wielu czynników takich niby drobnych, a istotnych (nie moje to odkrycie, ale już i ja to wiem xd) i jeśli o mnie chodzi, to ślizgam się na razie ogólnie, a ogólnie to dużo rzeczy się zgadza. 

Co do wedyjskiej to ludzie zgłębiający ją są zdania, że bez znajomości Wed, kosmologii i mitologii hinduskiej nikt jej znawcą nie będzie. Myślę, że to na wyrost powiedziane, ale jeśli nawet część z tego to prawda, to ja wysiadam, bo gdzie mi do Wed a mitologia zupełnie jest mi obca, nie czuję tego. 

 

Ale tak samo jak z numero to i pewnie tutaj - jakieś elementy da się scalić tak, by uzupełnić kosmogram zachodni w tym, czego np. tam nie widzę. 

 

Edited by Kremilek
 • Like 2
 • Cool 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lianna

No ale ja nie kumam XD

 

mam patrzeć na te niebieskie napisy i szukać Księżyca w Pannie, jak tam mam wg astrologii zachodniej?

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Willow
3 minuty temu, Tullia napisał:

mam patrzeć na te niebieskie napisy i szukać Księżyca w Pannie, jak tam mam wg astrologii zachodniej?

Dokładnie - niebieskie to zachodnia :) Szukasz swoje stopni, gdzie znajduje się Księżyc według zachodniej astrologii :) Zielone to wedyjska, porównujesz - i tak właśnie trafiasz do swojej Nakszatry :)

Edited by Willow
 • Thanks! 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lianna

 

Dzięki Willow :thanks:

 

No to jestem Nakszatra Purva Phalguni - wszystko pasuje oprócz optymizmu, choć czasem i pojawia się :D

 • Cool 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer
Godzinę temu, Kremilek napisał:

W naszej astro nie bierzemy pod uwagę wielu czynników takich niby drobnych

Nie bierzemy bo mamy w ... czarnej dziurze nauki starych astrologów ;p 

Z jednej strony to nie ma co się dziwić, bo nauczenie się tego wszystkiego to zadanie dla wytrwałych i naprawdę dużooo lat trzeba poświęcić na naukę i przede wszystkim trzeba mieć na kim praktykować. A konkretnie - trzeba mieć weryfkę i to nie tą bieżącą, pełną zachwytu: "trafiłaś/ trafiłeś w punkt", tylko tą po wielu latach, kiedy możesz naprawdę zobaczyć, co się wydarzyło w życiu osoby i ile naprawdę się sprawdziło z twojej przepowiedni. I na tym na razie koniec trucia :dziadek:  :D 

A jeśli chodzi o zachodnio-księżycowe wyznaczniki to można brać pod uwagę pasmo posadowienia Księżyca, doby księżycowe i dni księżycowe. 

To są jakby zachodnie odpowiedniki wedyjskiej, chociaż właściwie nie powinno się mówić, że są zachodnie, bo tym zajmowali się astrologowie wszystkich znanych kultur: arabscy, judejscy, chińscy, hinduscy i europejscy.

Ja to miałam na wykładach, mam nawet jeszcze część notatek. Opisuje to także L.Zawadzki w tomie "Ariadna. Misterium". A oprócz tego opisuje tam także każdy stopień Zodiaku. 

I cóż mogę powiedzieć - ogólnie to się zgadza, ale żeby coś bardziej szczegółowo wykoncypować, "dopasować" do osoby, do jej drogi życia to - niestety, znowu :dziadek: - trzeba rozkminić cały horoskop :D 

Tullia, jak chcesz to wrzucę Ci do porównania z wedyjską nakszatrą Twoje pasmo, tylko przypomnij, gdzie - w którym stopniu masz Księżyc :) 

 • Like 2
 • Super 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lianna

Dziena Ismer :thanks:

 

Księżyc Panna 10  44' 6 "

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer

to tak: jest to 13 pasmo posadowienia Księżyca  4°17'11''Panny - 17°08'36'' Panny
Picatrix: pasmo zwane Alhue; sprzyja handlowi i pomnażaniu posiadanych pieniędzy, wzrostowi plonów, kończeniu prac budowlanych i wyzwalaniu jeńców.
Picatrix nazywa to pasmo również Alalma; tranzyt Księżyca można wykorzystać do sporządzenia znaków i talizmanów sprzyjających handlowi, zbiorom urodzajów, a także dla wspomagania uciekających przed niebezpieczeństwem, wypędzonych, więźniów, jak również do zabiegania o protekcję władzy, nawet królewskiej.
Pasmo to sprzyja zręczności w sprawach finansowych oraz rozwiązywaniu problemów majątkowych; dotyczy to również zdolności do malwersacji finansowych, paserstwa itd.
Arabowie nazywają to pasmo Al Awwa - szczekający pies. Pies szczeka gdy chce o czymś zawiadomić, przed czymś ostrzec albo kiedy się cieszy. To pasmo sprzyja zapobiegliwości, dobroduszności, z jaką wita się innych ludzi a także dobroci wewnętrznej, jednak te pozytywne cechy wyrażane są w sposób obcesowy, a nawet ordynarny; pasmo to potęguje podróże, jeśli jednak ktoś wybiera się dla zarobku, to zdobyte dobra służyć będą nie Włh lecz innym ludziom.
Chińscy astrologowie nazywają to pasmo Kań - drugi róg smoka; nie sprzyja ono Włh, ponieważ jest powodem wielu nieprzyjemnych wydarzeń, niezależnych od woli Włh, które tym niemniej mają znaczny wpływ na jego życie. choćby życie Włh toczyło się względnie dobrze i sympatycznie, to wydarzenia powszechne, jak rewolucje, wojny, powodzie, kryzysy ekonomiczne bądź polityczne znacząco wpłyną na bieg wydarzeń w jego życiu. Obserwuje się wpływ tego pasma u tych dziennikarzy, którym zdarza się narobić więcej szkody niż pożytku.
Jeśli Księżyc znajduje się w tym paśmie a inne sygnifikatory skłaniają Włh do zmysłowości lub uzależnień, to człowiek taki staje się niewolnikiem swych pragnień, zaś uzależnienia te są trudne do opanowania i wyleczenia. Wychodzenie z takiej sytuacji jest możliwe, ale wymaga radykalnej zmiany diety i trybu życia, co wcale nie jest łatwe.
Hinduska astrologia nazywa to pasmo Asta - ręka; sygnifikuje ono przedsiębiorczość, przenikliwość, wynalazczość ale pomimo tych zalet zapowiada brak zasad w postępowaniu; jeżeli to pasmo jest w horoskopie akcentowane, to należy wziąć pod uwagę zasady moralne Włh.
Kabaliści nazywają to pasmo Miah - sprawy, rzeczy ukryte, tajemne. Jeśli sygnifikatory główne są dobrze aspektowane, pasmo to działa pozytywnie, jeśli jednak są atakowane, to wpływ tego pasma jest wyjątkowo negatywny.
Z moich [L.Z] obserwacji wynika, że wiele zależy od tego, który z sygnifikatorów jest atakowany i jak mocno jest w horoskopie ustawiony. Jeśli WH jest w swojej godności, dobrze aspektowany, pasmo będzie wspomagać sprawy Włh nawet wtedy, gdy inne sygnifikatory są skaleczone.

 

ale tu zgrzyta, bo nie wiem jak mistrzu przełożył to pasmo na nakszatrę... tym bardziej, iż pasm jest 28 a nakszatr 27.

13. Nakszatra Hasta – Dłoń; gwiazdozbiór Kruka

symbol: dłoń lub pięść

6° – 19°20' Wagi

zodiak gwiazdowy: 10° – 23°20' Panny

 

L.Z podaje też, że analizując pasmo posadowienia Księżyca, zwracamy przede wszystkim uwagę na to, gdzie ono jest posadowione w horoskopie, a także czy w danym paśmie posadowienia, oprócz Księżyca, znajduje się inny sygnifikator.

Uważano też, że tranzyt Księżyca przez konkretne pasmo ma istotne znaczenie - sprzyja bądź nie sprzyja określonym czynnościom.

 • Like 1
 • Super 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
LadySpica123

Nakszatr 27 lub 28, zależy co chcemy sprawdzić

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kremilek

Ja czytałam, że to co nazywa się astrologią wedyjską to nie jest tą "prawdziwą wedyjską". Teraz głównie jest to "współczesna astrologia hinduska" z elementami astrologii ptolomejskiej i wedyjskiej. Na ile w tym prawdy to nie wiem, ale jestem skłonna w to uwierzyć, jeśli weźmie się pod uwagę ww. opinię, że nie ma astro wedyjskiej bez znajomości Wed itd. no i trzeba jednak wczuć się w hinduski sposób rozumienia i widzenia świata. To jest całkiem inna filozofia i oni patrzą na horoskop inaczej niż my. Robią kilka horoskopów bo każdy rozpatruje się  z innego punktu wyjścia. No i ten zodiak syderyczny  szczerze - to chociaż kilka elementów na szybkiego pasuje, na zasadzie jak mówiłam, ale całe to przesunięcie nie powala. To nie ja, to nie mój wygląd, nie moja mentalność, nie moje dolegliwości i nie siły żywotne.  Nie wiem jednak jak to wypadłoby jako całość i prognostycznie, bo głębiej zajrzeć to się na moim poziomie i na poziomie internetu nie da. 

 

 

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Willow

Wedy warto czytać chociaż by dla rozwoju ogolnego... Bo to mimo wszystko jest światowa klasyka literacka. Zgadzam się z tym, że człowiek zachodniego pochodzenia odbierze to inaczej, niż hindus, a oni razem odbiorą to inaczej, niż hindus starożytni, ale to nie znaczy, że trzeba tego nie ruszać, wręcz przeciwnie. 

Co do mentalności i różnicy podejścia, powiem jako Rosjanka, że bardzo-bardzo wiele odróżnia się w podejściu polskim i rosyjskim do astrologii, chociaż by określenie "nowych władców" znaków - tu miałam normalnie zaskoczenie i nadal mam (jak ktoś chce - powiem bardziej szczegółowo), rola Lilith w horoskopu, i uwaga do "małych rzeczy". 

Co do astrologii - to dzisiaj ona już pod kontem każdej tradycji dawno odeszła od tradycyjnej, co też uważam za wielką stratę, ale też za rzecz naturalna, zreszta nie rozumiem, dlaczego to by przeszkadzało komuś zagłębić sie w tą, tradycyjną, może do końca człowiek nie zrozumie tego, ale przynajmniej będzie o krok do przodu :)

Tak że źle rozumiem motywację - nie dotknie tego, bo i tak nie zrozumiem - i przyznam się, że mnie to ciekawi, ale dość dobrze rozumiem brak motywacji z powodu "nie moje" :)

Tak pisze, po prostu, jak z mojej strony to wygląda. Nie chce nikogo oceniać lub obrażać, bo wszyscy jesteśmy inni i motywują nas inne rzeczy :) Jeśli ja czegoś nie rozumiem - to mój błąd :) Sama w astrologii zachodniej mam dość płytką wiedzę i szczerze mówię o tym :)

Edited by Willow
 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
LadySpica123

Astrologia wedyjska ma się bardzo dobrze :) Jest wielu tradycyjnych astrologów wedyjskich, którzy opierają się np. na Paraśarze żyjącym w VI w. To jest przekaz nauczyciel-uczeń (guru-siszja parampara), coś co jest bardzo sekretne i tego się nie zmienia, bo po co zmieniać to, co działa. Taka astrologia istnieje, więc nie wiem skąd masz takie informacje - nie są prawdziwe. Ale jasne, astrolog wedyjski to niemal święty, to styl życia, w którym bardzo ważna jest duchowość. Nie można być astrologiem od 8.00 do 15.00, to nie jest tylko profesja. Tylko bardzo mocno wiąże się to z duchowością.  Zgadzam się, że nie ma wedyjskiej bez znajomości Wed, bo to jest całościowy system złączony z religią, etyką, filozofią, medytacją, medycyną :)

 

Kilka horoskopów, no, nawet 144 horoskopy :) 

 

Jasne, wielu wedyjskich astrologów korzysta z zachodnich metod, używa transsaturników itd., a nawet używa zodiaku tropikalnego - to jeszcze nie znaczy, że prawdziwa astrologia wedyjska się skończyła. Po prostu astrologia jest zróżnicowana. NAwet zachodnia astrologia jest zróżnicowana i gdy się bliżej przyjrzeć, to ma wiele odmian, rodzajów, podejść.

 

Co do kwestii zodiaku syderycznego - przerobiłam już wiele horoskopów i musiałam sobie na tę kwestię odpowiedzieć,  bo to chyba najtrudniejszy punkt w przechodzeniu na wedyjską, gdy się korzystało wcześniej z tropikalnego. Uważam, że tropikalny działa, nie odrzucam. Ale syderyczny działa nieco inaczej.

Edited by LadySpica123
 • Like 3
 • Super 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer

Czy nieco inaczej to bym nie powiedziała... syderyczny działa sporo inaczej, a właściwie spogląda się z innych punktów na człowieka, niż to jest współcześnie przyjęte (czy raczej: modne) na Zachodzie.  I zgadzam się z Kremilkiem, że spojrzenie z obu metod może ubogacić osąd i zwrócić uwagę na to, czego nie widać jakby się patrzyło tylko z jednego tronu.

 

LadySpica: jeśli chodzi o ilość astrologów wedyjskich - tu nie zgodzę się z Tobą. To nie jest popularne w naszym zaścianku, nie mamy polskich astrologów wedyjskich  i długo jeszcze nie będziemy mieć. Właśnie dlatego, że trzeba się bardzo długo uczyć i znać się na tym, na czym się znają astrolodzy hinduscy niejako z nadania, bo Wedy,kosmologia i mitologia są częścią ich filozofii i kultury.

To, z czym się popularnie stykamy to są  właśnie odmiany, nie wedyjska. Nie znaczy to, iż jest to "złe" - znaczy tylko, że nie jest tym, co jest tradycyjne. Andrzej Wesołowski był takim wedyjskim mieszańcem :D 

Wedyjska ma się dobrze w swojej ojczyźnie, ale na Zachodzie - jest, bo jest, tak jak i wszystko inne - lecz Zachód to królestwo astrologii zachodniej, nie wedyjskiej. Na tej samej zasadzie jak w Indiach astrologia europejska - jest bo jest, ale główne wyznanie ;) jest ichnie.

U nas dopiero od niedawna weszła weda, nie pamiętam w tej chwili nazwiska nauczyciela, Hindusa, ale wiem, że jest i prowadzi seminaria. Działa też ktoś komercyjnie (tak samo jak "nasi") i nawet zamierzałam się wybrać, celem eksperymentalnym oczywiście. Jeśli się zdecyduję to Wam opowiem :) 

 

Tullia - takich "wynalazków" jak te pasma jest od groma i trochę, jakby tak się zebrać i przetrzepać je wszystkie (no, choćby większość) to zapewne byłby szok w trampkach :D 

Ja takie szoki przeżywam od czasu do czasu, jak się dokopię do czegoś, o czym jeszcze do tej pory nie wiedziałam i widzę, że "to działa" i ma odniesienie do mojego życia. 

Wiele lat np. czekałam na "objawy" jednej z moich planet (teorię znam) i mam teraz okazję przekonać się, że teoria się potwierdziła.  Mówię tu o pewnym konkretnym czasowym aspekcie jej działania, bo inne jej przejawy potwierdzają się w całym moim życiu.   

 • Like 3
 • Super 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
 • Create New...