Jump to content
Sign in to follow this  
Ismer

Saturn - Śani

Recommended Posts

Ismer

ŚANI - SATURN


W astrologii hinduskiej ukierunkowanej na zjawiska Saturn ogólnie jest najbardziej złowieszczą planetą. Jest on kwintesencją wrogości i kaleczy Dom, który zajmuje i każdy Dom, który aspektuje. Uszkadza także każdą planetę, z którą jest w koniunkcji lub w aspekcie.

Związki Saturna są zniszczone raczej w sposób karmiczny, czyli z woli przeznaczenia, co znaczy, że niewiele człowiek może zrobić z sygnifikacjami, które zostały zniszczone.
W skrócie, ta planeta represjonuje człowieka, chyba że jest posadowiona w Domu, który może spożytkować malefika, ale nawet tam jest bardzo prawdopodobne, że znajdziemy ślady uszkodzeń.

Chociaż samą istotą natury Saturna jest ograniczanie, odrzucanie i niszczenie, to jest on, w hinduskiej astrologii, jako jedna z dwóch zewnętrznych planet zdolny do obdarzania najwyższymi wartościami ewolucyjnymi do jakich zdolny jest człowiek.

Dobrze aspektowany i dobrze posadowiony Saturn sygnifikuje człowieka mądrego, zintegrowanego i zdyscyplinowanego.
Jest szczególnie pomocny dla tych ludzi na ścieżce duchowej, którzy pilnie poszukują doskonałości, ponieważ Saturn daje pokorę, cierpliwość, oddanie i najbardziej autentyczne poczucie nie przywiązania do ziemskich pragnień i przyjemności. Jest to par exellenece wpływ duchowy. Zauważono, że u prawie wszystkich zaangażowanych w poważne praktyki, religie i filozofie new-age Saturn aspektuje Słońce, ascendent lub władcę ascendentu.

Innym pięknym atrybutem Saturna jest jego moc dawania zdolności przywódczych.

W starożytnych pismach hinduskich jest planetą najczęściej cytowaną jako czyniącą człowieka ''przywódcą wioski''. Może to wynikać z faktu, że mądrość sygnifikowana przez Saturna została raczej osiągnięta przez doświadczenie niż przez filozofię czy inteligencję, jak to jest w przypadku Jowisza - drugiej planety duchowej. W każdym razie Saturn jest planetą autorytetu i nadaje zdolność rządzenia i przewodzenia innym.

W systemie hinduskim oddziaływanie Saturna jest uważane za znacznie bardziej maleficzne niż w systemie zachodnim i oprócz tego różnice są niewielkie.

Istnieje jednakże jedna ważna sygnifikacja, którą należy odnotować, a dotyczy ona długowieczności, nad którą władanie przypisane jest Saturnowi. Silny i dobrze aspektowany Saturn wskazuje na długie życie, chociaż musi być to rozważone w odniesieniu do 8 Domu, który tym również włada. W pismach hinduskich używa się określenia ayush karaka dla opisania sygnifikacji długowieczności i jest to odnoszone do Saturna.

 

Saturn jest zimny, suchy, ziemski i męski. Jest uważany za tamasowy, czyli letargiczny i niszczący. Jest planetą starą i starości. Jeśli położony jest znacząco przez aspekt lub związek z władcą ascendentu, to dość wcześnie obdarza starym wyglądem.

Saturn otrzymuje dik bala czyli siłę ukierunkowaną w 7. Domu, gdzie staje się bardzo silny i jego sygnifikacje są wzmocnione. Jakkolwiek należy zauważyć, że z pewnych powodów jest to jedyny przypadek, gdzie planeta w swojej pozycji dik bala powoduje wielkie zniszczenie w Domu, który zajmuje. Rozpatrując położenie w znakach Saturn funkcjonuje najlepiej w Wadze, gdzie jest wywyższony a najgorzej w Baranie - znaku swojego upadku. Włada Koziorożcem i Wodnikiem gdzie również daje bardzo dobre rezultaty. Przyjaciółmi Saturna, którzy dobrze widzą jego obecność w swoich Domach są Merkury i Wenus. Jego wrogami są Słońce, Księżyc i Mars, zaś Jowisz jest neutralny. Należy jednak wspomnieć, że powszechnie stwierdza się w pismach, że ta planeta daje doskonałe rezultaty w Strzelcu i Rybach (znakach, którymi włada Jowisz). Jest tak nawet mimo tego, że teoretycznie Jowisz jest dla Saturna neutralny.

Kamieniem, który może być noszony dla wzmocnienia skaleczonego Saturna jest niebieski szafir.

 

Saturn
długowieczność, śmierć
bieda, przeciwności, zmartwienia
ograniczenia, odmowa, opóźnienia
dyscyplina, odpowiedzialność
wypadki, choroby chroniczne
osoby z autorytetem, starsi
przywództwo, ambicja, mądrość pochodząca z doświadczenia
pokora, uczciwość, szczerość
duchowość, nie przywiązywanie się, ascetyzm
doskonałość, najwyższe wartości ludzkie
organizacja, forma, struktura
złodzieje, kradzież
paraliż, astma, reumatyzm
zęby, kości
praca konstrukcyjna, ciesielstwo, monotonna praca, górnictwo, murarstwo
drewno, węgiel, stal, żelazo
handlarze nieruchomości
asceci, mnisi, pustelnicy
sobota
niebieski szafir, niebieskie i czarne kamienie szlachetne
Pan Sziwa, Sziwaici (wyznawcy Pana Sziwy)

 

źródło: strona Himavanti

  • Cool 1
  • Super 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...