Jump to content
Sign in to follow this  
Ismer

Kolor żółty

Recommended Posts

Ismer

Kolor żółty to domena wiedzy, intelektu i nowych pomysłów. Myśląc o kolorze żółtym, pierwszym co przychodzi nam na myśl jest jasne, ogromne słońce i jego błyszczące promienie oświetlające wszystko wkoło. Wyobrażamy sobie ciepło otaczające Ziemię, rozkwitające kwiaty, owoce i letnią temperaturę. Nie ma więc wątpliwości, że jest to kolor ciepły i pozytywny. Radość, optymizm, śmiech, pobudzenie - to pozytywne emocje jakie wyraża w nas barwa. Także dobroć, pomaganie innym, współczucie, potrzeba dzielenia się i kontaktu z drugim człowiekiem charakteryzują tę słoneczną barwę. Żółty to kolor wakacji, plaży słońca i przepięknych wspomnień. Wywołuje radość życia i dodaje energii do działania. Oprócz tego barwa wiążę się z pozytywnymi i negatywnymi takimi cechami charakteru. Do tych pierwszych możemy zaliczyć: twórczość, rozsądek, nieuleganie chwili, uporządkowanie, mądrość, poczucie humoru. Negatywne to nieśmiałość, zdradliwość i zbytnia wrażliwość.

 

Wpływ koloru żółtego
Jak wykazały badania, kolor żółty to ulubiona barwa osób, które są świetnymi doradcami, potrafią wysłuchać i wspomóc, jednak nie oczekują w zamian tego samego. Wolą sami pozostać ze swoimi problemami i w jakiś sposób sobie z nimi poradzić. Pomimo tego, osoba, która wybiera kolor żółty jest towarzyska, wesoła, rozmowna i zawsze uśmiechnięta. Żółty to kolor porozumiewania się i kontaktu z innymi. Dlatego też ludzie lubiący kolor żółtego  są dobrymi handlowcami, sprzedawcami i doradcami. Naukowcy stwierdzili, że ten kolor czyni człowieka pogodnym, otwartym, bystrym i bardzo rodzinnym, ciepłym. Tacy ludzie są cenieni przez swoich przyjaciół jako najlepsi doradcy, ostoje i osoby, u których zawsze można szukać pocieszenia. Oprócz tego żółty przyspiesza metabolizm, wydobywa nowe pomysły, kreuje osobowość, aktywuje pamięć, a także ma zdolność stymulacji systemu nerwowego i umysłu. Jednak jest także negatywne działanie tej barwy, które polega na powodowaniu irytacji, zdenerwowania i złości. Dlatego też, przy dobieraniu barwy żółtej dla ścian pomieszczeń, powinniśmy zachować ostrożność.

 

źródło: internet

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eufemia

Żółty to kolor optymizmu i radości. W dużej mierze jest to kolor budzący pozytywne skojarzenia jak radość, energia, uśmiech, wesołość, witalność, szczęście. Jest także związany z nauką i potęgą. W negatywnym ujęciu kolor ten zwykł uchodzić za kolor tchórzostwa, skąpstwa, słabości. Wykorzystywany jest w znakach drogowych, ze względu na to, że przykuwa uwagę.

Pomimo na ogół radosnego znaczenia, dla Greków to kolor smutku, a dla Egipcjan kolor żałoby. W Chinach żółty to kolor cesarski, a w Japonii oznaczający odwagę.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...