Jump to content
Sign in to follow this  
Ismer

Kolor niebieski

Recommended Posts

Ismer

Niebieski jest jedną z podstawowych barw i należy do kolorów zimnych. To, że kojarzy się nam z błękitem nieba, nie jest przypadkowe. Barwa nieba spowodowana jest tak zwanym efektem Rayleigha i jest spowodowana rozpraszaniem się cząsteczek światła w cząsteczkach atmosfery. Niebieski nasuwa nam na myśl również wodę, morze i otwartą przestrzeń. W Starożytnej Grecji kolor był atrybutem najwyższych Bóstw, a mianowicie Zeusa i Jupitera. W Iranie natomiast barwa ma zupełnie inne znaczenie i symbolizuje żałobę. Błękit to kolor pełen różnych znaczeń, podobnie jak czerwień. Oznacza między innymi uduchowienie, higienę, spokój, ład, wodę, świeżość, chłód, a z drugiej strony energiczność, dynamizm, inspirację i kreatywność.
Na świecie istnieje mnóstwo minerałów tej barwy, wśród których można wymienić: turkus, chalcedon, szafir, lazuryt, akwamaryn czy sodalit.
Niebieski (i jego odcienie np. granatowy, turkusowy, błękitny) jest w rankingu ulubionych kolorów wymieniany jako jedna z najbardziej lubianych barw.

 

Wpływ koloru niebieskiego
Z psychologicznego punktu widzenia, niebieski kojarzy się nam przede wszystkim z duchowością, spokojem i harmonią. Nasuwa na myśl cudowne, beztroskie i wakacyjne chwile, w których to leżeliśmy na zielonej trawie, obserwowaliśmy białe obłoki przesuwające się po błękitnym niebie i rozmawialiśmy o niczym, bez zbędnych myśli i emocji. Dlatego też kolor ma uspokajający wpływ i pozytywne działanie. Nie poleca się go jednak do malowania ścian pomieszczeń, ponieważ jest najzimniejszą z barw i mógłby powodować uczucie chłodu i trudności z aklimatyzowaniem się.

Osoba, która wybiera kolor niebieski jest spostrzegawcza, twórcza i pomysłowa. Potrafi bez większych problemów wyrażać to co czuje, kocha sztukę, muzykę i literaturę. W związku z tym w swoim otoczeniu niekiedy uchodzi za kujona czy myśliciela. Potrafi w szybki sposób się zorganizować i uwielbia wnosić swój wkład w różne projekty i inwestycje. Niebieski to również kolor przyjaźni. Symbolizuje duże umiłowanie czegoś oraz bywa wyznacznikiem przywiązania do tradycji.

 

źródło: internet

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eufemia

Niebieski to kolor spokoju, harmonii, zaufania, wierności, ale też nieskończoności i tęsknoty. Niektóre jego odcienie mogą działać przygnębiająco i depresyjnie na człowieka.

Niebieski przywołuje najczęściej skojarzenia z wodą, niebem, wolnością, a także zimnem i chłodem.
To także kolor utożsamiany z wiedzą, mądrością i profesjonalizmem. W aspekcie religijnym kojarzony z tematem nieba i boskości. Jego znaczenie kulturowe to przede wszystkim pokój i wolność. W Iranie utożsamiany jest z rajem, a w Meksyku jest kolorem żałobnym. Według Greków niebieski odstrasza złe duchy i chroni przed nieszczęściami.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...