Jump to content
Sign in to follow this  
Ismer

Kolor czarny

Recommended Posts

Ismer

Kolor czarny to najciemniejsza z barw. Teoretycznie nie jest kolorem, lecz po prostu brakiem światła widzialnego. Nie ma 100% kolorów czarnych, a najczarniejszą rzeczą na świecie jest sadza. Czerń jest jedną z najbardziej klasycznych i konserwatywnych barw. Nigdy nie wychodzi z mody, a ludzi którzy ją kochają nie brakuje. Można ją łączyć w zasadzie ze wszystkimi kolorami, ponieważ stanowi świetne dopełnienie i doskonale tonuje. Ma wiele znaczeń od tych całkiem negatywnych po pozytywne. Do tych pierwszych zaliczyć można symbolikę śmierci (w kulturze zachodniej). Pozytywnym symbolem jest natomiast wg Indian, ponieważ oznacza życie.

Większości osób czerń kojarzy się z powagą,  religią, żałobą i śmiercią. Nie wyobrażamy sobie założenia ciuchów w innym kolorze w momencie, gdy udajemy się na pogrzeb, ważną uroczystość czy spotkanie biznesowe, bowiem czerń jest również symbolem elegancji, wyrafinowania, prestiżu i zamożności, luksusu. Łączy w sobie jednocześnie tradycję i nowoczesność.
 

Wpływ koloru czarnego
Podchodząc do czerni w aspekcie psychologicznym, budzi ona w ludziach raczej negatywne emocje. Kojarzy się bowiem z ciemnością, cierpieniem, złem, zimnem i śmiercią. W kulturze Chin uznana została za kolor zdrady i grzechu. Jest domeną depresji i braku kontaktu z ludźmi oraz potrzeby rozmowy. Jednak istnieje też inna jej strona. Barwa bowiem ma swoje drugie oblicze, które jest symbolem dramatyzmu i delikatnej tajemniczości. Osoba, która kocha czerń charakteryzuje się niezależnością, zdyscyplinowaniem, wielką siłą i pewnością siebie. Barwa jest bowiem zdecydowana i potężna, ale jednocześnie potrafi zamknąć na świat. W związku z tym, stosując ją możemy dodać sobie siły, ale z drugiej strony zamknąć sobie drzwi do innych osób. Mimo tego, jest to kolor pasujący każdemu, bez względu na płeć i okazję. Podsumowując, kolor czarny ma dla nas wielorakie znaczenie. Z jednej strony źle się kojarzy i może wywoływać negatywne emocje, ale z drugiej jest niezastąpioną barwą w modzie i chyba żadna kobieta nie wyobraża sobie swojej szafy bez czarnych ubrań i dodatków w niej.

 

źródło: internet

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eufemia

Znaczenie czerni w kulturze europejskiej ma negatywny wydźwięk i oznacza smutek, żałobę, śmierć, a także kojarzy się ze złem, piekłem, szatanem, cierpieniem.
W religii kolor ten uznawany jest za kolor grzechu, ale także pokory.

Otaczanie się czernią może działać na człowieka depresyjnie i przygnębiająco, podsycać niepokój, smutek a nawet złość.
Co ciekawe barwa ta ma też pozytywną symbolikę, gdyż osoby ubierające się na czarno postrzegane są jako silne, władcze, pewne siebie, tajemnicze.
Czarny to bowiem kolor powagi, dystynkcji, formalizmu, w modzie uznawany jest za kolor szyku i klasycznej elegancji.

 

Choć w odniesieniu do czerni w naszej kulturze przeważają negatywne i smutne skojarzenia, w niektórych kulturach czerń ma zupełne przeciwstawne znaczenie. W Chinach oznacza szczęście, a dla Indian jest kolorem życia, podobnie w Egipcie gdzie kojarzony jest z życiem i odrodzeniem. Dla Japończyków czerń oznacza dorosłość, szlachetność i doświadczenie życiowe.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...