Jump to content
Sign in to follow this  
Faza

Stopnie dla znaków i domów

Recommended Posts

Faza

Mam pytanie: co to znaczy np. jasny stopień, ciemny, pusty, pełny, żeński, męski i tak dalej? Wiem, że stopnie dotyczą znaków i domów, ale które do czego są odnoszone? mam od jakiegoś czasu fazę na astrologię, poczytuję sobie tu i tam, ale na tym utknęłam :( 

• Like 4

Ismer

To, wbrew pozorom, spory temat i niełatwy, bo tu nie ma innych, niż stare, źródeł. Dzieła średniowiecza i jeszcze wstecz są pisane po łacinie, można dokopać się przekładów na niemiecki czy angielski, lecz i tu także trzeba pobobrować po bibliotekach. Trochę pisał o tych stopniach L.Zawadzki w "Misterium", tam opisuje po kolei każdy punkt znaku zodiaku dodając także owe określenia. Jak znajdę czas to podrzucę Ci te określenia :) 

• Like 2
  • Super 1
  • Thanks! 1

Willow

Rosyjscy autorzy trochę pisali na ten temat, osobiście korzystam przy interpretacji, ale rozpatruje to, jako dodatkowe wskazówki, a nie coś pierwszorzędnego :) Coś wysyłalam stąd nielicznym osobą z tego forum, dawno kusiło mnie tłumaczenie i umieszczenie tu informacji, ale to ogrom pracy... I na razie mnie przeraża :D

Edited by Willow
  • Like 6

Ismer

Pierwszorzędne na pewno nie jest, ale... może być gwoździem do trumny albo przeciwnie - może podratować paskudną sytuację. Dzięki tym punktom (tzn. teorii) trochę inaczej spojrzałam na swój horoskop i ułatwiło mi to zrozumienie pewnych drobnych, ale dość istotnych rzeczy. Tym niemniej nie jest to na pewno czynnik przesądzający o "dobrym" bądź "złym" kierunku, w jakim zmierza życie Włh, bo dopiero ocena wszystkich wpływów na to pozwala, a te stopnie są tylko jednym z nich. 

Willow, a ze mną się nie podzieliłaś, buuuu :placze:

• Like 4
  • Medal 1
  • Super 1

Willow

No nie znam Twoich stopni :D

Dzieliłam się z tymi, których stopni miałam w dyspozycji :D

Edited by Willow
  • Like 1
  • Super 1

Ismer

Willow, a to dawaj wszystkie jak lecą, coś sobie wybiorę  :D W Polsce niewiele mamy do dyspozycji jeśli chodzi o źródła ogólnie dostępne (tzn. w księgarniach, bez łażenia po antykwariatach i bibliotekach), ale np. Leon Zawadzki korzystał z zasobów astrologów i w ogóle myśli filozoficzno - religijnej wschodu i zachodu - tych opisów każdego punktu zodiaku ( i wielu innych ciekawostek) nie wziął z powietrza ;)   

• Like 1
  • Super 1

Ismer

Leon Zawadzki w swojej książce "Ariadna. Misterium" opisując 360 stopni znaków zodiaku (i przy innych okazjach) używa takich stopni:
"głęboki, jasny, ciemny, męski, żeński, mglisty, pusty, pełny, krytyczny, kalectwa, bogactwa, królewski, destrukcyjny".
Jest to zbieranina informacji z różnych źródeł, np. od W.Lillyego, Maternusa, bodajże też Heindela i dotyczą one różnych dziedzin / spraw a także horoskopów (tzn. albo natalnego, albo horarnego, albo ich obu) 
Wrzucam to co mam zanotowane (znalazłam! :D ), ale nie pamiętam, czy to tylko z tej książki czy też z innych źródeł wypruciałam co które określenie ma znaczyć. W każdym razie dotyczy to stopni wymienionych w "Misterium".
I tak:
stopnie krytyczne: to są początkowe stopnie pasm posadowienia Księżyca; jest związek Ksieżyca i planet tam tranzytujących z pojawieniem się objawów choroby, ostrych stanów chorobowych.
stopnie głębokie: jeśli w takim stopniu znajduje się Ascendent, Księżyc lub WH (władca horoskopu) to pytający nie umie podjąć słusznej decyzji, bez czyjejś / jakiejś pomocy nie umie dokonać wyboru. [Regiomontanus]
stopnie bogactwa: jeżeli szczyt 2 d. [Regiomontanus!], władca 2 d. Jowisz lub Punkt Szczęścia w horoskopie natalnym lub horarnym jest w tym punkcie oznacza to powiększenie bogactwa i Włh stanie się zamożny.
stopnie jasne:  jeśli znajduje się tam ascendent horoskopu natalnego lub horarnego to Włh ma jaśniejsze włosy i/lub karnację niż w stopniu ciemnym; postać jego jest ogólnie bardziej sympatyczna. 
Posadowienie tam Księżyca lub ascendentu jest bardziej sprzyjające [niż przy stopniu ciemnym]; a przy jakimś fizycznym defekcie to ten defekt jest mniej widoczny (mniej rzucający się w oczy, nie jest widoczny), mniej dokuczliwy.
stopnie ciemne:  jeśli znajduje się tam ascendent horoskopu natalnego lub horarnego to Włh ma ciemniejsze włosy i/ lub karnację; postać mroczna (ogólnie mniej sympatyczna). Posadowienie tam Księżyca lub ascendentu jest mniej sprzyjające [niż przy stopniu jasnym] a defekt bardziej widoczny, bardziej pogłębiony lub  bardziej dokuczliwy.
stopnie kalectwa: jeśli jest tam ascendent, Księżyc, WH lub ważny sygnifikator, to wskazuje to na fizyczne kalectwo albo nieuleczalną chorobę.
stopnie królewskie: wpływ tych stopni jest wybitnie pozytywny, jeśli znajduje się tam planeta lub szczyt domu, to przejawia tam ona w pełni swe najlepsze cechy [szczyt domu: "szczęście" w sprawach tego domu]
stopnie destrukcyjne (nędzy): są przeciwieństwem stopni królewskich; zapowiadają wydarzenia nieuchronne, fatalne przeszkody na drodze życiowej.
stopnie mgliste: jeśli znajduje się tam ascendent horoskopu urodzeniowego lub horarnego to Włh może być jasny lub ciemny, sympatyczny albo odrażający, ale cechy jego [charakteru?] nie mogą być sądzone z wyglądu fizycznego, bo nie są widoczne żadne anomalie lub jakiekolwiek wyjątkowe cechy charakterystyczne.
stopnie puste: jeśli w horoskopie natalnym lub horarnym jest tam ascendent lub Księżyc to Włh może być zarówno miły i czarujący jak niemiły i odrażający, ale mało co pojmuje swoją sytuację i ma na jej temat niejasne rozeznanie. Im dłużej się z nim rozmawia (obcuje) tym więcej się wad [w nim] odkrywa.
stopnie pełne: tych nie mam zapisanych (może przeoczyłam w książce) ale są one tą lepszą wersją stopni pustych. 
Poza tym Maternus jeszcze inaczej to ujmuje.
stopnie męskie i żeńskie: nie są tam wyjaśnione co oznaczają. Maternus w swoim dziele podaje tak: "trzeba wiedzieć, które stopnie w znakach są męskie, a które żeńskie. Z tych stopni sądzimy, czy jest to horoskop męski, czy żeński", co jak widać niczego nie wyjaśnia ;) i wątpię, czy chodzi tu o płeć, prędzej o typ Włh - czy przeważają w nim cechy męskie czy żeńskie.

• Like 1
  • Super 1
  • Thanks! 3

Ava55

ale schody... ;) do nieba

a gdzie można znaleźć "zakres" tych stopni  - w wymienionej książce ?

• Like 1

Ismer

One nie mają zakresu, każdy z nich (a czasami kilka) jest przyporządkowany do danego stopnia na kole zodiakalnym, a tych jest 360 (mamy 12 znaków a każdy z nich ma po 30 stopni - 12 x 30 = 360). Oczywiście mogą się (a nawet muszą) powtarzać w poszczególnych znakach, a z kolei każdy stopień znaku ma także swoje inne jeszcze właściwości. 

L .Zawadzki przedstawił skrótowy opis każdego stopnia znaku zodiaku czerpiąc informacje z różnych źródeł. Nie wszystko dosłownie musi się zgadzać z rzeczywistością, tym bardziej, że zjawiska (cechy, wydarzenia) uruchamiają się wtedy, gdy jest mocno akcentowany dany punkt i oczywiście muszą być do tego wskazania w horoskopie.

P. Zawadzki w serii "Ariadna" wydał trzy części: Labirynt, Wyrocznia i Misterium. To nie są typowe astrologiczne podręczniki, ale można znaleźć w nich sporo ciekawostek i klasycznych regułek + przykłady ich działania. 

• Like 3
  • Thanks! 2

Ejbert

Leon Zawadzki podawał też "punkty astrologa" czy jakoś tak, i podobno kto ma te punkty obsadzone ten może w tej dziedzinie dłubać ;) 

Kto je ma? przyznajcie się!  :D 

Ja znalazłem taki, dla domów:

Dom I
Stopnie  0 -1 = osobowość
Stopień 4 = mózg
Stopień 7 = pamięć 
Stopień 10 = bogactwo; albo niepowodzenia pieniężne
Stopień 13 = zawód, profesja
Stopień 22 = małżeństwo oraz jego warunki
Stopień 28 = znaki na ciele lub twarzy
Stopień 29 = wypadki nieszczęśliwe lub otrzymane rany

Dom II
Stopień od 1-5 = pieniądze odziedziczone
Stopień 7 = straty ogólne z winy własnej
Stopień 8 = zyski przez małżeństwo lub zawarte spółki
Stopień 10-15 = bogactwo lub przeciwności w ogóle 
Stopień 22 = choroby szyi lub ramion.

Dom III
Stopień 7 = małe podróże u mężczyzn
Stopień 13 = wypadki lub niepewność w małych podróżach 
Stopień 15-20 = małe konflikty i tarcia przez krewnych

Dom IV 
Stopień od 1-4 = ojciec lub matka, ale silniej matka 
Stopień 14 = koniec wszelkich przedsięwzięć
Stopień 20-25 = miasto, miejsce pobytu, miejsca urodzenia 
Stopień 28 = warunki życia po 50 roku życia.

Dom V
Stopień od 13-19 = dzieci, spekulacje, rozrywki, zakłady, zabawy 
Stopień 20 = warunki i zdrowie serca, płuc, pleców
Stopień 21 = dzieci
Stopień 22 a wypadki przy przyjemnościach 
Stopień 27-28 = odpowiedź czy będzie się miało dzieci, czy też będą one nieobecne

Dom VI
Stopień 1-5 = choroby i ich pojawianie się 
Stopień 17-20 = ciężkie wypadki.

Dom VII
Stopień od 1-10 = małżonek względnie małżonka, 
Stopień 11 = harmonia we współżyciu z ludźmi w ogóle 
Stopień 12 = warunki małżonki wzgl. małżonka 
Stopień od 20-24 = nieprzyjaciele publiczni, otwarci
Stopień od 25-20 = spółki i przedsiębiorstwa posiadane, dobro oraz zło, jakie mogą w powyższych powstać.

Dom VIII
Stopień od 8-10 = warunki śmierci
Stopień od 19-24 = genitalia, odbyt (rectum), macica, organa moczopędne 
Stopień 25 = testament

Dom IX
Stopień od 1-4 = długie podróże i bezpieczeństwo w nich 
Stopień 5 = jak wyżej ale bez bezpieczeństwa 
Stopień 11-15 = czytane książki, posiadana wiedza, inklinacje do stanu uczciwego lub nie.

Dom X 
Stopień od 1-4 = ojciec i sprawy jego tyczące
Stopień 14 = początki każdego przedsięwzięcia, sława lub zła opinia
Stopień od 20-25 = sądy, więzienia
Stopień 28 m warunki życia do 25 roku życia 

Dom XI 
Stopień 16 = rodzaj przyjaciół i ich jakość 
Stopień 17 = opis przyjaciół
Stopień 25 = bogactwo przyjaciół 

Dom XII
Stopień od 1-7 = bieda, nieprzyjaciele otwarci, publiczni, buntowanie przeciw, rewolucja. 
Stopień 8-10 = więzienia, utonięcia, zatopienia 
Stopień 26 = tendencje danej osoby 
Stopień 28 = czarownik lub czarownica, względnie zdolności magiczne; magia.

Te stopnie podobno są znaczące, jeśli w natalu coś się tam znajduje oraz w czasie tranzytów trzeba zwrócić na nie uwagę. 

Edited by Ejbert
  • Like 2
  • Super 1

Lianna

Ja mam jakieś, Willow mi kiedyś to przysłała, chyba mam gdzieś to :)

• Like 2