Jump to content
Sign in to follow this  
Ismer

Czarna rzepa

Recommended Posts

Ismer

Czarna rzodkiew (rzepa) – Raphanus sativus L. var. niger, z rodziny krzyżowych – Cruciferae (=Brassicaceae), dostarcza cenny surowiec farmaceutyczny – korzeń czarnej rzepy (rzodkwi) – Radix Raphani.

Surowiec bogaty jest w fitoncydy z grupy glukozynolatów (ok. 1%). Rzodkiew zawiera: glukobrassycynę, 4-metoksybrassycynę, synigrynę i glukorafininę (związki siarkowe), olejek eteryczny, cukier (do 7%), białko (5-9%), witaminę C (40-80 mg), potas (ok. 1000-1200 mg), merkaptan metylu, antocyjany, fitosterole (brassikasterol, beta-sitosterol).

 

Wyciągi z czarnej rzodkwi mają silne właściwości moczopędne, odtruwające, żółciopędne i żółciotwórcze, odkażające przewód pokarmowy i układ żółciowy, rozkurczowe, wiatropędne, pobudzające krążenie krwi i przeciwreumatyczne.

Preparaty zawierające wyciąg z rzodkwi są wykorzystywane w leczeniu chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego (niedostateczne wydzielanie żółci), atonii jelit, bezsoczności żołądka i jelit, skąpomoczu, blednicy, ogólnego osłabienia, zaparć i zaburzeń trawienia.

 

Preparaty i stosowanie
Świeży sok (2-3 łyżki 2-3 razy dziennie), tarta rzodkiew świeża – w formie sałatek, nalewka (sok z rzodkwi świeży + alkohol 40-70% w proporcji 1:1 lub zalanie tartej rzodkwi alkoholem 40-70% w proporcji 1 cześć rzodkwi na 5 części alkoholu, macerować 14 dni, przefiltrować).


Nalewkę z czarnej rzepy można zażywać w dawce 10 ml 2-3 razy dziennie w kieliszku wody.
Spirytus z rzodkwi może służyć do wcierania we włosy przy wypadaniu, do wcierania w skórę, w obolałe miejsca (bóle mięśni, stawów, nerwobóle, stany zapalane, po kontuzjach).

Sok z czarnej rzepy do pielęgnowania skóry: odkaża skórę, rozjaśnia cerę, hamuje wydzielanie łoju, a zarazem podnosi wilgotność skóry. Hamuje rozwój grzybów i bakterii. Pobudza ukrwienie skóry. Dostarcza komórkom cenne elektrolity i drobnocząsteczkowe organiczne składniki odżywcze. Pobudza gojenie ran.

Rzepa tarta z oliwą z oliwek jest silnym środkiem żółciopędnym i odtruwającym; wytwarza silny strumień żółci, który może wypłukiwać z układu żółciowego drobne złogi żółciowe. Ponadto przyczynia się do wydalenia wielu ksenobiotyków i metabolitów zbędnych oraz szkodliwych, przez co wpływa odtruwająco na wątrobę.
Oliwa z oliwek do celów żółciopędnych i odtruwających powinna być naturalna, z pierwszego tłoczenia, z chlorofilem i składnikami balastowymi (cennymi),które nadają jej mętność. Do celów leczniczych najcenniejsza jest oliwa mętna, barwy zielonkawej, mało oczyszczona.

 

Ekstrakt suchy z czarnej rzodkwi (Extractum Raphani sativi nigri siccum) wchodzi w skład Raphacholinu o działaniu żółciopędnym i żółciotwórczym oraz rozkurczowym. Ekstrakt z rzodkwi czarnej jest nanoszony na węgiel leczniczy. Teoretycznie węgiel powinien absorbować składniki aktywne rzepy i nie dopuszczać do ich oddziaływania farmakologicznego. W praktyce wygląda to inaczej. Jest to doskonałe połączenie, a rzepa jest w pełni aktywna.

Raphacholin AC zawiera dodatkowo kwas dehydrocholowy, wyciąg z bylicy bożego drzewka oraz wyciąg z karczocha.
Raphacholin C zawiera wyciąg z rzepy na węglu, olejek miętowy, kwas dehydrocholowy i wyciąg z karczocha.

W Raphacholin forte ekstrakt z rzepy jest na maltodekstrynie. Dodatkowo preparat zawiera olejek miętowy  (Oleum Menthae) i kwas dehydrocholowy (Acidum dechydrocholicum); ten ostatni w zwiększonej dawce, 250 mg/1 tabl.powl.

 

źródło: dr. H. Różański

  • Like 1
  • Thanks! 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Makrela

Sok z czarnej rzodkwi można wcierać w skórę głowy i ma to zapobiegać wypadaniu włosów oraz poprawiać ich kondycję, wzmacniać także w tym sensie, że stają się nie tylko mocniejsze, ale i nieco gęściejsze a także zmniejszać ich przetłuszczanie się. W okresie dojrzewania katowała mnie tym Babcia, sok oczywiście był świeżo wyciśnięty i od razu wcierany. Można z tym było chodzić na goło ale można dać i pod ceratkę / ręcznik, chodzi o to , żeby było ciepło w głowę, bo wtedy skóra jest lepiej ukrwiona i lepiej się wchłaniają składniki. 

Efekty pojawiają się przy regularnym stosowaniu, u mnie tortury odbywały się raz na tydzień, przez dłuższy czas. Śmierdzi ta rzepa (no cóż, to siarka ;) ) lecz efekty były widoczne. Gęściejsze może tak spektakularnie nie były, ale mocniejsze tak, natomiast nie przetłuszczanie wyszło gorzej, trochę łojotok rzepa powstrzymała; no ale w okresie dojrzewania łojotok jest częsty i wymaga kompleksowego stosowania ziółek, a przede wszystkim rozpoznania co to właściwie jest, czy samo "hormonalne" przetłuszczanie, które z wiekiem przejdzie, czy może to jakiś stan chorobowy. 

A po zabiegu trzeba zmyć sok z czerepa, najlepiej łagodnym ziołowym szamponem bez chemii.

Edited by Makrela

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...